Jump to content



Οι ψηφιακές μας φωτογραφίες, δοκιμές κλπ #2 (photolab 2)


Recommended Posts

Πετρο ξεχνα  πλανητες με DSLR.θες τηλεσκοπιο.
Με dslr και 300φακο , (με tracking βεβαια) βγαζεις ανετα και ωραιοτατα τον γαλαξια της ανδρομεδας γιατι αν θυμαμαι καλα ειναι 3 μοιρες ;
Για να βγαλεις M42 (orion nebula) θες τηλεσκοπιο το οποιο να ειναι και 100% ευθυγραμμισμενο και η σωστη μεθοδος ειναι με stack images.Αλλιως lagoon / trifid nebula μπορεις να βγαλεις παλι με 300αρη φακο (παντα μιλαω για FF) και αν εχει καποια μεγαπιξελ η φωτογραφικη , θα σε βοηθησει.Αλλα 300αρης ειναι το λιγοτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκοτεινή -για τα μάτια μου-. Είτε πιο φωτεινό το φόντο και σιλουέτα η κοπέλα, είτε όπως είναι το φόντο και φλας στην κοπέλα; Κάτι τέτοιο τέλος πάντων :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σκοτεινή -για τα μάτια μου-. Είτε πιο φωτεινό το φόντο και σιλουέτα η κοπέλα, είτε όπως είναι το φόντο και φλας στην κοπέλα; Κάτι τέτοιο τέλος πάντων :p

μπορουσα να σηκώσω στην επεξεργασία τα shadows αλλα μου αρεσε καλυτερα ετσι. το φλας θα την καταστρεφε νομιζω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορουσα να σηκώσω στην επεξεργασία τα shadows αλλα μου αρεσε καλυτερα ετσι. το φλας θα την καταστρεφε νομιζω.

 

Ένα φλασάκι με καποιο modifier off camera (ή και σκέτο τεσπα αλλά με "κομμένο" power) μια χαρά δουλειά θα έκανε, αλλά θέλεις 2ο άτομο ή τρίποδο και να το κρατάς εσύ...

 

Και έτσι εχει τη χάρη της πάντως!

Έγινε επεξεργασία από and64
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.