Jump to content



Προβλημα με inverter οθονης laptop


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα acer aspire 7730g και προσφατα παρουσιασε προβλημα με την οθονη του. Εψαξα στο διαδικτυο και κατεληξα σε αλλαγη lcd inverter. Παρηγγειλα απο ebay και το αντικατεστησα μονος μου. Το προβλημα που παρουσιαζεται ειναι οτι ο inverter θερμαινεται αρκετα στην full φωτεινοτητα (δεν ξερω αν συμβαινει αυτο γενικα) και μετα απο λιγο αρχιζει να αναβοσβηνει η οθονη. Το προβλημα εγκειται σχεδον σιγουρα στην αναπτυξη υψηλης θερμοκρασιας καθως οταν βγαζω το καπακι της οθονης και φυσαω, η οθονη επανερχεται. Εχει καποιος να μου προτεινει καποια λυση; Πρεπει να τυλιξω τον inverter με καποιο ειδικο πλαστικο ισως;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δουλεύει εκτός specs ο inverter και για αυτό θερμαίνεται; Δεν χρειάζεσαι απλά inverter αλλά το ίδιο part ή έστω η διαφορά part να είναι μικρή (τελευταία ψηφία στο part number). Γενικά ζεσταίνονται αλλά ποτε σε σημείο που να σβήσει η οθόνη.

Υ.Γ. σε extreme καταστάσεις με λάθος inverter μπορεί να το κάψεις το panel. Το έχουν επιχειρήσει κάποιοι από εδώ μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλα εναν ιδιο με αυτον που φοραγε ο υπολογιστης μου και μου φερανε ενα αλλο. Εψαξα για το part number του και δεν ειναι για το δικο μου laptop. Τους εστειλα mail και μου ειπαν οτι ειναι το σωστο inverter απλα εχουν βαλει λαθος part number και ιστοριες. Το θεμα ειναι οτι αναβει η οθονη κανονικα, μεχρι που να ζεσταθει ο inverter. Αυριο θα το στειλω πισω μπας και γινει κατι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.