Jump to content



Αγορά ηλεκτροσυγκόλλησης


Recommended Posts

4 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Μια ηλεκτροκολιση μετασχηματιστής που να κολλάει 2,5 ηλεκτρόδιο  κάνει για το 99% των περιπτώσεων. Απλά μην είναι αλουμίνιο το σύρμα.

Τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά

 

3 hours ago, karmen1983 said:

Αυτό που λέει ο Γιάγκος είναι αλήθεια. Δεν έχω δουλέψει πιο χοντρό από 2.5 ηλεκτρόδιο και με έχει καλύψει σε ότι και να ήθελα να κολλήσω. (εκτος αν θελει καποιος να αρχισει να φτιάχνει κανα πλοίο :p )

Από λεπτή λαμαρίνα μέχρι κοιλοδοκό καλύπτει το εύρος και απλά χρειάζεται ρύθμιση στα Α. Λίγα για λεπτά μέταλλα και πιο πολλά για χοντρά.

Πάντα κάνω δοκιμή σε ένα ρετάλι μέχρι να βρω το ιδανικό.

 

 

Σύμβουλή για την αγορά ηλεκτροκόλλησης μην την αγοράσεις online αλλά πήγαινε σε κατάστημα. Σχεδόν πάντα παίζει μία έκπτωση 10% αν πας από εκεί.

Οκ, ίσως να είναι υπερβολή να πάω σε περισσότερα αμπέρ για μεγαλύτερα ηλεκτρόδια.

 

Αλλά ηλεκτροσυγκόλληση μετασχηματιστή; Μου έχει δωθεί η εντύπωση πως:

1. Είναι αρκετά πιο βαριές και ογκώδεις

2. Κολλάνε μόνο με AC στα οικονομικά μοντέλα (AC/DC ανεβαίνει το κόστος)

3. "Τραβάνε" περισσότερο ρεύμα από τις inverter

4. Είναι ακόμα πιο δύσκολες στην κόλληση λόγω AC, ειδικά για αρχάριο

 

Κάνω λάθος; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος kfer έγραψε:

 

Οκ, ίσως να είναι υπερβολή να πάω σε περισσότερα αμπέρ για μεγαλύτερα ηλεκτρόδια.

 

Αλλά ηλεκτροσυγκόλληση μετασχηματιστή; Μου έχει δωθεί η εντύπωση πως:

1. Είναι αρκετά πιο βαριές και ογκώδεις

2. Κολλάνε μόνο με AC στα οικονομικά μοντέλα (AC/DC ανεβαίνει το κόστος)

3. "Τραβάνε" περισσότερο ρεύμα από τις inverter

4. Είναι ακόμα πιο δύσκολες στην κόλληση λόγω AC, ειδικά για αρχάριο

 

Κάνω λάθος; 

Ας ξεκινήσουμε από το αξίωμα: Ηλεκτροκόλληση συνεχούς είναι μόνο η περιστροφική που κοστίζει πάρα πολλά τα λεφτά.

Όλες οι άλλες είναι με ανόρθωση.

Ο σκοπός γενικά των inverter σε διάφορα εργαλεία είναι η οικονομία. αφού ανεβάζουν τα   Hz για να μειώσουν το μέγεθος του μετασχηματιστή κάνοντας πολυπλοκότερα τα εργαλεία, για να τα πετάξεις στην πρώτη  βλάβη.

Ναι είναι βαρύτερη με τον κλασικό μετασχηματιστή αλλά αν χαλάσει φτιάχνετε εύκολα ακόμα και από σένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μια ηλεκτροκολιση μετασχηματιστής που να κολλάει 2,5 ηλεκτρόδιο  κάνει για το 99% των περιπτώσεων. Απλά μην είναι αλουμίνιο το σύρμα.

Τα υπόλοιπα είναι πεταμένα λεφτά

Συμφωνώ,  αλλά όταν τύχει αυτό το 1% θα ψάχνω να βρω ποιος το παράκουσε και πήρε μεγαλύτερη?

 

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αυτό που λέει ο Γιάγκος είναι αλήθεια. Δεν έχω δουλέψει πιο χοντρό από 2.5 ηλεκτρόδιο και με έχει καλύψει σε ότι και να ήθελα να κολλήσω. (εκτος αν θελει καποιος να αρχισει να φτιάχνει κανα πλοίο :p )

Από λεπτή λαμαρίνα μέχρι κοιλοδοκό καλύπτει το εύρος και απλά χρειάζεται ρύθμιση στα Α. Λίγα για λεπτά μέταλλα και πιο πολλά για χοντρά.

 

Από το στραντζαριστό πάμε στο παπόρι κατευθείαν ?

Δηλαδή 10αρι μασίφ κάγκελο με 2,5 θα το κολλήσεις?

 Εκτός βέβαια και δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοια περίπτωση η όπως λέει ένας φίλος μου ''μετά έχουν οι άλλοι''.:hehe:

Μια μηχανή 140αρα δουλεύει έως 3αρι που είναι οριακό στα 10mm και μπορεί να μην πιάσει  ρίζα,  βάλε και τον μειωμένο κύκλο εργασίας,  οπότε δεν μου φαίνονται υπερβολικά τα 160Α η 180Α και η δυνατότητα για  4αρι.

Άστο να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Siera έγραψε:

Δηλαδή 10αρι μασίφ κάγκελο με 2,5 θα το κολλήσεις?

 Εκτός βέβαια και δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοια περίπτωση η όπως λέει ένας φίλος μου ''μετά έχουν οι άλλοι''.:hehe:

Ο φίλος το αναφέρει ξεκάθαρα στο πρώτο ποστ ότι θέλει να κάνει αυτό

 

On 24/3/2017 at 7:48 ΜΜ, το μέλος kfer έγραψε:

Ό,τι ανέφερα από τα παραπάνω, είναι σίδηρος ή ατσάλι, χονδρικά από 1-5mm. Πουθενά κάτι πιο "βαρύ".

Οπότε πως πήγαμε στα δεκάρια; Να πάμε και σε 30αρια δεν έχω θέμα...

Τώρα αν ειναι να του προτείνουμε πράγματα να δίνει λεφτά για το ΑΝ ποτέ του χρειαστεί ενώ έχει αλουμινά δίπλα που μπορεί να τον καλέσει ας χώσει λεφτά, εγώ δε θα τον σταματήσω :) 

 

Προσωπικά έχω πάρει μία inverter στα 200Α και κάνω την δουλειά μου. Ποτέ δεν ανέβηκα πάνω απο 110-120Α όσο καιρό την έχω και πάνω από 2.5 ηλεκτρόδιο.

Θα μπορούσα και με 150αρα και 160αρα να έκανα δουλειά, αλλά η τιμή που την ειχα πάρει ήταν λιώμα. Οπότε και τσάκωσα την ευκαιρία.

Το τι έχουμε σκοπό όμως να πάρουμε εμείς ή να φτιάξουμε εμείς σε σχέση με τον άνθρωπο που ανοίγει ένα θέμα και σου λέει θέλω να κάνω 1-2-3 πράγματα, δεν έχει απολύτως καμία μα καμία σημασία :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως το "λάθος" ήταν δικό μου γιατί ανέφερα μια Telwin στα 160Α και μέσα στις διάφορες ηλεκτροσυγκολλήσεις αναφέρθηκαν μέχρι και 180άρες.

 

Όλα καλά :)

 

Ίσως το πιο σημαντικό δίλημμα για μένα είναι "μετασχηματιστής ή inverter", μετά και τα σχόλια του ΓιαγκΤ.

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρονική κι από μένα εφόσον στο πρώτο ποστ αναφέρεις ξεκάθαρα ότι η φορητοτητα είναι σημαντική για σένα και ότι θα ανεβοκατεβαινεις σκάλες... 

Απο τοτε που πήρα την inverter δεν ξανασχοληθηκα με τον τεράστιο μετασχηματιστή μου :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απο τότε που πήρα την inverter η κλασική με το Μετασχηματιστή έμεινε στην άκρη.

 

ΥΓ. Τα μαχαίρια στο βιντεάκι που ανέβασα είναι 6mm και κολλήθηκαν με 7018 ηλεκτρόδιο 3,2mm στα 140Α οπότε καλό είναι η μηχανή αν μπορείς 

να πηγαίνει μέχρι τα 160Α για μένα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Siera έγραψε:

Συμφωνώ,  αλλά όταν τύχει αυτό το 1% θα ψάχνω να βρω ποιος το παράκουσε και πήρε μεγαλύτερη?

 

Από το στραντζαριστό πάμε στο παπόρι κατευθείαν ?

Δηλαδή 10αρι μασίφ κάγκελο με 2,5 θα το κολλήσεις?

 Εκτός βέβαια και δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ τέτοια περίπτωση η όπως λέει ένας φίλος μου ''μετά έχουν οι άλλοι''.:hehe:

Μια μηχανή 140αρα δουλεύει έως 3αρι που είναι οριακό στα 10mm και μπορεί να μην πιάσει  ρίζα,  βάλε και τον μειωμένο κύκλο εργασίας,  οπότε δεν μου φαίνονται υπερβολικά τα 160Α η 180Α και η δυνατότητα για  4αρι.

Άστο να υπάρχει.

 

Όχι μόνο 10άρι αλλά 14άρι και 16άρι κολάς με 2.5αρι ηλεκτρόδιο...

 

Για να περάσεις ρίζα σε ένα κόλλημα το ρεύμα ίσως είναι και ο τελευταίος παράγοντας που παίζει ρόλο....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια ερωτηση προς τους εμπειρους συγκολητες του φόρουμ. 

Διαθετω μια inverter 200Α που οποτε την εχω χρειαστεί με εχει βγαλει ασπροπροσωπη.

Θα πρεπει ομως να προχωρησω σε μια κατασκευη αρκετα μεγαλη. Πχ το λιγο το λιγότερο για αρχη εχω να φτιαξω 50 τραπεζια. Αντεχουν σε συνεχη χρηση; Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω μη μου μεινει στα χέρια;  Ή να προχωρησω σε καμια mig για να νιωθω μεγαλυτερη ασφαλεια;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είπες τι μηχάνημα είναι αφού σε έχει βγάλει ασπροπρόσωπη μέχρι τώρα δε νομίζω να κολωσει με στρατζαριστα;

θεωρητικά αντέχει αν δουλεύεις 2.5mm ηλεκτρόδιο με 60-80amp όλη μέρα και το βράδυ ξεκούραση :)

Έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι δεν θα τα φτιάξεις με την μια, θα υπάρχουν υποχρεωτικά διαλείμματα... (τσιγάρο, πρέφα και καφέ )

Αλλά και αν ζεσταθεί αρκετά  θα κλείσει μόνη της (λογικά έχει προστασία)! 

Μόνο με γεννήτρια μην τη δουλεύεις  ή με μακριά - λεπτή μπαλαντεζα... :amen:

Καλή δύναμη εγώ θα πάω για μπάνιο :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος dfa19mj έγραψε:

Καλή δύναμη εγώ θα πάω για μπάνιο :p

Καθαρμαααααααααααα :p

 

Just for the record που λενε κ στο χωριο μου

https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/inverter/Ilektrokollisi-inverter-MATTECH-200A-7.0KWA-me-balitsa-MMA-200T1-69S-022013

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω δεν απαντώ από μέσα αν δεν την δω! 

Εντάξει δεν είναι 200αρα που γράφει σίγουρα αλλά μία χαρά θα κάνεις τη δουλειά σου, δεν είμαστε δα και ο Χαλάσης :lol:

Πάω να βρω το μαγιό μου (αυτό με τις τιράντες) να πάω να καθαρ(μ)ίσω στη θάλασσα :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η αντοχή και η απόδοση των ηλεκτρικών μηχανών είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την θερμοκρασία. Αυτός είναι και ο λόγος που αρκετές εταιρίες βγάζουν τις προδιαγραφές των μηχανημάτων τους στον βόριο πόλο και σε συνθήκες ακραίων ανέμων : P

Δοκίμασε την και αν σου ρίχνει τον θερμοστάτη άνοιξε την πρόσθεσε έναν ανεμιστήρα  και θα βελτιωθεί.

 

ΥΓ Το ρεύμα της ΔΕΗ από γεννήτρια παράγετε : P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγάπη  μια χαρά νομίζω θα σε καλύψει η inverter. Κατά τη γνώμη μου, οι συρματος είναι πιο εύκολες και γρήγορες (ειδικά για αρχάριους,  ερασιτέχνες ), ειδικά σε λεπτές κολλήσεις. 

 

Στα χέρια επαγγελματιών οι ινβερτερ κάνουν άριστη δουλειά! 

 

Αν σου ζεσταθεί, κάνεις ο, τι σου είπε ο Γιαγκος (αν και δεν νομιζω να χρειαστεί, ετσι κι αλλιως δεν φανταζομαι οτι θα τη δουλευεις με πολυ υψηλα αμπερ) 

 

(το δοκίμασα σε μια μικρή ηλεκτροκολληση χαλκου που δεν ειχε ανεμιστηρα, και μετά απο κανα 10λεπτο λειτουργίας σταματαγε... Με τον ανεμιστηρα δουλευε ωρες.....) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, Ειναι λιγο ασχετο με την συζητηση αλλα φανταζομαι θα ξερετε να μου πειτε. Ξερετε καποιο μαγαζι με λογικες τιμες για αγορα σιδηρου στα βορεια(Αθηνα).

Θελω να φτιαξω μια ραφιερα με μαυρα σιδερα τετραγωνα(οχι μασιφ) παχους 2mm. Για μια ραφιερα υψους 2μ, πλατος 40εκ, βαθος 60εκ, χωρις ραφια μου ζητησαν για τα σιδερα της 120ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους οπότε δοκιμάζω και κάνω. Δε νομίζω να ανέβω πάνω από 90-100Α και θεωρώ ότι δεν θα ζοριστεί από αυτό.

 

@DJman στα Sticky της κατηγορίας υπάρχει αυτό το θέμα, που σίγουρα ταιριάζει πολύ καλύτερα σε αυτό που ρωτάς :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/5/2017 at 11:30 ΠΜ, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ όλους οπότε δοκιμάζω και κάνω. Δε νομίζω να ανέβω πάνω από 90-100Α και θεωρώ ότι δεν θα ζοριστεί από αυτό.

 

Εννοείς 70-80Α :p

Κατά τα άλλα θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση και τα 50 μαζί να κολλήσεις να ζεσταθεί η μηχανή

και να κόψει σε τόσο χαμηλά ρευματα και τσιμπιά-τσιμπιά. . . :)

(Αναφέρομαι πάντα στην προκειμένη περίπτωση ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Τελικώς πήρα την Gysmi Ε160. Δεν μπορώ να κάνω "review" καθότι δεν έχω την εμπειρία να κρίνω και να συγκρίνω. Παρόλα αυτά, φαίνεται πως υπερκαλύπτει τις ανάγκες μου και είναι πολύ μικρή κι ελαφριά. 

 

Όσον αφορά τα πρώτα μου βήματα, το διασκεδάζω αφάνταστα! Μετά από 500.000 βίντεο στο youtube, τουλάχιστον μπορώ να ψιλο-καταλάβω τι πήγε στραβά σε κάθε προσπάθεια. Υπομονή κι επιμονή!

 

Υ.Γ: Η ηλεκτρονική μάσκα είναι όλα τα λεφτά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αγόρασα τελευταία μάσκα ηλεκτροκόλλησης, συγκεκριμένα την LCD Techno 9-13 της εταιρίας GYS. Στο εσωτερικό φίλτρο της μάσκας και στο εξωτερικό υπάρχει μία λεπτή πράσινη ζελατίνη, προφανώς προστατευτική του φίλτρου (τζαμιού) που αφαιρείται πολύ εύκολα. Αυτή η ζελατίνη πρέπει να αφαιρείται ή όχι; Αν παραμείνει, δεν υπάρχει καλή ορατότητα. Την αφαίρεσα και βλέπω πολύ καλύτερα. Μήπως κακώς τις αφαίρεσα; Σε ανταλλακτικά φίλτρα που έχει μέσα η μάσκα, υπάρχουν αυτές οι ζελατίνες. Αν παραμείνουν και καούν πως αλλάζουν και που τις βρίσκει κανείς. Ζητώ τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.