Jump to content



Αγορά ηλεκτροσυγκόλλησης


Recommended Posts

18 minutes ago, Τζίμης said:

Επομένως καλό θα είναι να εξασκηθώ σε στραντζαριστά  1mm, προκειμένου  να εξασκήσω την σωστή απόσταση για το τόξο και την σωστή ταχύτητα περάσματος. 

Κάπου αλλού διάβασα συμβουλή για κάπως παρόμοια περίπτωση, να το πάνε όλο πόντες και όχι μικρό γαζί.

Εμένα περισσότερο με προβληματίζει πώς να κολλήσω τα τμήματα που είναι ψηλά (πράσινο στη φωτό) και το ηλεκτρόδιο θα κοιτάει προς τα επάνω.  Δεν θα χυθεί κάτω η κόλληση ;    

Και ένα δεύτερο, που δεν ξέρω, είναι αν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους  2 χιλιοστά κενό  ή αν θα πρέπει να ακουμπάνε.

 

 

Καλησπέρα και απο εδώ

1. να τραβήξεις μονοκόματο γαζί σε τόσο λεπτό μέταλο, είναι εξαιρετικά δύσκολο και θέλει εκτός απο χέρι ''διαβήτη'' πολύ καλή γνωση της έντασης του ρεύματος που θα χρησιμοποιήσεις. Συνήθως αυτές οι προσπάθειες καταλήγυν σε τρύπες. Επομένως απο εμένα ψήφο στην ''πονταριστή'' πρόοδο. Μπορείς ακόμα και να γεμίσεις τρύπες με αυτόν τον τρόπο.

2. Με την σταδιακή χρήση ''πονταριστή'' θα μειώσεις τη ροή.

3. Τα μέταλα πρέπει να εφάπτονται (εφ'όσον μιλάμε για τόσο λεπτές διατομές) Τα κενά, αφορούν συνήθως χοντρύτερα ελάσματα, με φαλτσαρισμένες ακμές κλπκ κλπ κλπ... 

 

2 τιπ απο εμένα:

1. στην εικόνα που δείχνεις, προσπάθησε να κατευθύνεις το ηλεκτρόδιο πάνω στην κούρμπα που κάνει η γωνία του οριζόντιου κομματιού και όχι στο σόκορο του κάθετου, καθώς αυτό είναι πιο αδύνατο, και θα στο τρώει το ρεύμα.

2. όταν κολλάς λεπτά μέταλλα, καλό είναι το ηλεκτρόδιό σου να μην είναι υπο γωνία 90 μοιρών σε σχέση με αυτό που κολλάς αλλά να σχηματίζει πιο αμβλεία γωνία, καθώς έτσι μεγαλώνεις την επιφάνεια του ηλεκτρόδιου (άρα λιώνει πιο αργά) και ''διαχέεις'' τη θερμότητα σε μεγαλύτερη επιφάνεια στο κομμάτι, κερδίζοντας έτσι λίγο χρόνο παραπάνω ώστε να μην το τρυπήσεις.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή ηλεκτροσυγκόλλησης για απλή ερασιτεχνική χρήση. Θα είναι γενικής χρήσης απλά και μόνο αν χρειαστεί δηλαδή να υπάρχει. Έχετε να μου προτείνεται κάποια συγκεκριμένη?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον αγαπητό.  Θα ήταν πολύ πιό βοηθητικό εάν ανέφερες και 1-2 πράγματα. 

Αρχικά προτιμώμενο κόστος (γύρω στα 100, στα 150, στα 200 ; )

Και οπωσδήποτε τι βλέπεις να κολλάς, εάν ας υποθέσουμε την πιάσεις στα χέρια σου.  Στραντζαριστό (κούφιο με πάχος 1,5 - 2χιλιοστά) ;  Ίσως μασίφ διαμέτρου 15-20 mm που είναι αθάνατο ;  Μήπως κοιλοδοκούς  (για σκελετό και πόδια γραφείου ή πάγκου εργασίας)...

 

Εγώ προσωπικά, πήρα τον προηγούμενο μήνα μία φτηνότερη (αντί να πάρω Telwin που θεωρούνται κορυφές), προκειμένου  έτσι να αγοράσω καλά γάντια, να αγοράσω καλή αντιπυρική (μεταχειρισμένη) φόρμα χωρίς τσέπες (απαγορεύονται τσέπες και κορδόνια) και να αγοράσω μάσκα με 4 φωτοκύτταρα για τα μάτια.  'Ήταν 140 ευρώ βασικός εξοπλισμός ασφαλείας.  

 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Ntontotis said:

Καλησπέρα παιδιά. Σκέφτομαι να αγοράσω μια συσκευή ηλεκτροσυγκόλλησης για απλή ερασιτεχνική χρήση. Θα είναι γενικής χρήσης απλά και μόνο αν χρειαστεί δηλαδή να υπάρχει. Έχετε να μου προτείνεται κάποια συγκεκριμένη?

 

Φίλε μου εγω πριν 2 μήνες αγόρασα την https://www.lineonline.it/saldatrice-inverter-ad-elettrodo-mma-in-corrente-continua-telwin-tecnica-211-s.html η οποία είναι κορυφαία και απλά κεντάει. Μου βγήκε 190 ευρώ χωρίς φπα (δεν πληρώνω φπα γιατί τα αγοράζω με τιμολόγιο επιχείρησης και ενδοκοινοτική συναλλαγή). Τα μεταφορικά είναι 16 ευρώ. Οπότε μου κόστισε 206 ευρώ, ενω στο skroutz ξεκινάει απο 460! https://www.skroutz.gr/s/6046963/Telwin-Tecnica-211-S.html

 

Αφου όμως θες κάτι πιο απλό, πάρε τη σειρά force ή infinity της telwin. Την πήρε ενας φίλος που κάνει πολλές δουλειές ημιεπαγγελματικά και είναι πολύ ευχαριστημένος. Θα σου πρότεινα την https://www.lineonline.it/saldatrice-inverter-telwin-force-165-815853.html που θα σου βγεί 150+16= 166 ευρώ με φπα.

 

Υπάρχουν βέβαια και φθηνότερες, αλλα πρόσεξε οτι πρέπει να μπορείς να φθάνεις μέχρι 130Α, ώστε να έχεις αρκετή ένταση για να μπορείς να κολλάς σχεδόν τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε @kavouras5

Είναι πάρα πολλά για χρήση αραιά και που.

Σκεφτόμουν κάτι πιο απλό στην σειρά της Arcmax + ηλεκτρονική μάσκα + καλώδιο μεγαλύτερο , να δώσω περίπου 120 ευρώ μικτά.

Και τα Telwin τα έχω ακουστά από ένα φίλο που δουλεύει με ηλεκτροσυγκολήσεις αλλά δε θα σηκώσει η τσέπη το ποσό δυστυχώς.

@Τζίμης συγνώμη που δεν ανέφερα κάποια δεδομένα, λάθος μου. :)

Για το τι θα συγκολήσω δε μπορώ να το εκτιμήσω. Το πιο πιθανό ιδιοκατασκευές με στρατζαριστά και κοιλοδοκούς. Κυρίως αν προκύψει καμιά απλή επισκευή και για να μάθω το εργαλείο, το οποίο δεν έχω ξαναπιάσει ποτέ στη ζωή μου.

Στο θέμα της προστασίας.

Ναι, η προστασία είναι το παν. Κυρίως το πρόσωπο και τα μάτια. Στο συγκεκριμένο κομμάτι θα χρειαστώ μια απλή ηλεκτρονική μάσκα μόνο και γάντια?

Έγινε επεξεργασία από Ntontotis
προσθήκη πληροφοριών
Link to comment
Share on other sites

Από αυτήν την Arcmax είχα ξεκινήσει την αναζήτηση.  Όμως δεν μού άρεσε, κάτι.  Δεν μπορούσα να βρω αντιπροσωπεία.  Εννοώ, να την βρω άμεσα, με μία απλή αναζήτηση.

Εμείς οι ερασιτέχνες, χρειαζόμαστε inverter  με Arc Force, με Anti Stick κλπ.  Όμως αυτά προϋποθέτουν ηλεκτρονικό κύκλωμα και σίγουρη εγγύηση.

Ένα κατάστημα, μού είχε αναφέρει συμβουλευτικά, ότι συνήθως χαλάνε επειδή δεν τις αφήνουν μετά την εργασία να δουλέψουν 5 λεπτά μόνο με τον ανεμιστήρα.  Τις κλείνουν αμέσως και μένει η ζέστη στα κυκλώματα.

 

Πήγα λοιπόν στην TOTAL επειδή αφενός είναι γεμάτη εργαλεία και αφετέρου επειδή πουλούσαν 180 Α με 110 €.

Πάντα κοιτάμε να πιάνει λίγο παραπάνω από όσο χρειαστούμε, προκειμένου να λειτουργεί χωρίς περιορισμούς χρόνου στα αμέσως χαμηλότερα επίπεδα.

Με άλλα λόγια, αν σε κάποια κατασκευή, θέλω να κολλήσω μασίφ σίδερα, τότε δεν θα ψάχνω πόσα λεπτά εργασίας μού αφήνει περιθώριο.

 

Από αυτές που δείχνει η σελίδα  τής αντιπροσωπείας, είναι η τρίτη.  Αναφέρει τιμή 145 €, αλλά  συνήθως παίζει στα 109 € και την αγόρασα με 104 € από Alpha Tools επειδή έδωσα μετρητά, χωρίς κάρτα.

 

Δεν έχει ψηφιακή ένδειξη, αλλά είναι το ίδιο εύκολο να πεις 3 - 3,5 - 4.  Είναι νεώτερης τεχνολογίας IGBT, οπότε μέχρι σήμερα στις 10-20 δοκιμές κολλάει καλά.

 

Το θέμα της προστασίας δεν μπορώ να το περιορίσω μόνο στη μάσκα και στα γάντια.  Πρώτη δοκιμή που έκανα για να δω αν λειτουργεί, μού τρύπωσε 1 καυτό κομμάτι μέσα στο πόδι.

Δεν συμβαίνει σε όλους, ούτε συχνά.  Ο βόρακας αναπηδάει συνεχώς.  Εάν τρυπώσει σε μία τσέπη, ή ανάμεσα από τα κορδόνια, μετά ίσως πεις ότι ο Τζίμης είχε πει μόνο για μάσκα και γάντια.

 

Μία άλλη φορά, ο βόρακας πήδησε πάνω από την κάσκα, κύλησε στην καράφλα :look: και πέρασε μπροστά από το πρόσωπο.  Ανάμεσα από το πρόσωπο και την μάσκα που φορούσα.

Αυτό σημαίνει ότι κάτι μού έλειπε από πάνω.  Αντιπυρικό σκουφάκι ;  Δερμάτινο τζόκευ, γυρισμένο ανάποδα  ; 

Πάντως κάτι έλλειπε και η καύτρα τρύπωσε. Αν πέρναγε πίσω από τα γυαλιά τί θα γινόταν ;

 

Αυτά που λες...

 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω στο μελλον ενα προτζεκτ που περιλαμβανει και τη μεταφορα μιας σιδερενιας σκαλας και αντικατασταση μερικων στηριξεων της.

Θα παρω μια inverter ηλεκτροκολληση για να  κανω τη ζωη μου ευκολη.

Θα κολλησω κουφιο με συμπαγες σιδερο σε διαφορες θεσεις και γωνιες οποτε θελω ενα χερι βοηθειας.

Τι ειδους σφικτηρα να παρω για να κραταει τα κομματια για αρχη της κολλησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σε ολους,αναζητωντας μια φθηνη ηλεκτροκολληση inverter mma,διαβασα προσεκτικα ολα τα σχετικα posts και ειδα οτι δικαιως προτεινονται οι telwin και imperia,αλλα το βαλαντιο μου δεν μου επιτρεπει να αγορασω μια απο τις δυο,στα 180-200Α,παρα μονο σε κατι πιο φθηνο,οπως borman,helix,hundai,armatech,ξερω περιπου οτι η απαντηση θα ειναι καμια ,αλλα δυστυχως δεν γινεται διαφορετικα,και καθε απαντηση ειναι καλοδεχουμενη,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εχω αυτην εδω κ εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη. 

 

https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/inverter/Ilektrokollisi-inverter-MATTECH-200A-7.0KWA-me-balitsa-MMA-200T1-69S-022013

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

Για τι χρηση την θελεις και με τι ηλεκτροδιο θα κολλας???

 

πριν 6 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Προσωπικα εχω αυτην εδω κ εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη. 

 

https://www.pavlatos-tools.gr/ilektrosygkolliseis/inverter/Ilektrokollisi-inverter-MATTECH-200A-7.0KWA-me-balitsa-MMA-200T1-69S-022013

ευχαριστω, ενδιαφερον το 80%

πριν 5 ώρες, το μέλος rastafari έγραψε:

Για τι χρηση την θελεις και με τι ηλεκτροδιο θα κολλας???

Να κολλησω μασιφ κυριως, (καγκελα) στραντζαριστα(καποιο παγκο κλπ) σε δευτερη φαση,ερασιτεχνικα παντα με δυομισαρι ηλεκτροδιο

εχω μια χαλκου,εικοσαετιας ,αλλα περασαν τα χρονια και τα εικοσιπεντακιλα κουραζουν

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία από smalcastle
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Πάρε μια ποιο επώνυμη και ποιοτική στα 140-160Α δεν πρόκειται να κολλήσεις σχεδόν ποτέ πάνω από 100Α

ευχαριστω μαλλον εκει θα παει το πραγμα

πριν 42 λεπτά, το μέλος rastafari έγραψε:

@smalcastle

Αθτοακριβως που εγραψε ο απο πανω...

Για τις εργασιες που προοριζεται δεν υπαρχει λογος/περιπτωση να ανεβεις στα 200Α ακομα και με 3.2 ηλεκτροδιο...

ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.