Jump to content



Αγορά ηλεκτροσυγκόλλησης


Recommended Posts

Προφανώς αφαιρείται (χώρια που, οπως λες, δυσχεραινει και τη χρήση της μάσκας). Είναι προστατευτικα από το εργοστάσιο για την lcd, μέχρι να ξεκινήσει η χρήση. Αν θες να την προστατέψεις από σκόνη οταν δεν την χρησιμοποιείς , τη βάζεις (τη μάσκα) σε κουτί ή σε υφασμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ, αυτό σκέφτηκα και την έβγαλα, αφού ίδια ζελατίνη είχε και η μάσκα για το χορτοκοπτικό με μεσινέζα που αν δεν την αφαιρέσεις δεν βλέπεις ούτε την αυλή όχι το χόρτο. Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Μεγάλη σωτηρία η ηλεκτρονική μάσκα. Γενικά οι προφυλάξεις θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2018 at 9:08 ΜΜ, το μέλος gatsouma έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ, αυτό σκέφτηκα και την έβγαλα, αφού ίδια ζελατίνη είχε και η μάσκα για το χορτοκοπτικό με μεσινέζα που αν δεν την αφαιρέσεις δεν βλέπεις ούτε την αυλή όχι το χόρτο. Ευχαριστώ πολύ και πάλι. Μεγάλη σωτηρία η ηλεκτρονική μάσκα. Γενικά οι προφυλάξεις θα έλεγα.

 

Έχω να κάνω και άλλη μια ερώτηση. Λειτουργώ εδώ και 30 χρόνια μια ηλεκτροκόλληση χαλκού -η οποία λειτουργεί άψογα- αλλά έχει ξεκολλήσει η ταινία που έγραφε τα αμπέρ στην κάθε θέση για να επιλέγεις όσα σου χρειάζονται. Έτσι γυρίζω στο περίπου τον μοχλό που μετακινεί ένα σαν σύρμα στη σχισμή. Μήπως υπάρχει τρόπος να μετρήσω σε κάθε θέση τα αμπέρ ώστε να φτιάξω μόνος μου έναν πίνακα, εκεί δίπλα από τη σχισμή; Μήπως με το πολύμετρο μπορώ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να κανω καποιες δουλειες με την ηλεκτροκολληση. Επειδη δεν ξερω ομως ποσα ηλεκτροδια θα δουλεψω, αν παρω κουτι πως μπορω να προστατεψω οσα περισσεψουν για μακρα μαλλον, μελλοντικη χρηση?

Fincord M 2,5mm

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Θελω να κανω καποιες δουλειες με την ηλεκτροκολληση. Επειδη δεν ξερω ομως ποσα ηλεκτροδια θα δουλεψω, αν παρω κουτι πως μπορω να προστατεψω οσα περισσεψουν για μακρα μαλλον, μελλοντικη χρηση?

Fincord M 2,5mm

 

Καλημέρα! Τα ίδια ηλεκτροδια χρησιμοποιώ πάνω από 2 δεκαετίες! 

Διάβασε εδώ αν και δεν βγάζει εύκολα άκρη ο απλός χρήστης ? 

Απο προσωπική εμπειρία:

ανοίγω το κουτί των ηλεκτροδιων στην γωνία με μία φαλτσετα περίπου 5-10mm (μια μικρή τρύπα δηλαδή) ίσα να περνάνε 1-2 ηλεκτροδια! 

Τα αποθηκεύω σε ένα ντεξιον ράφι, ούτε καν σε κλειστό ντουλάπι, στο ημιυπόγειο που έχω τη "φωλιά" μου... 

Και μετά από 10 χρόνια μια χαρά είναι.!

Αν ο χώρος που θα τα έχεις αποθηκευμένα δεν έχει υγρασία μην τα φοβάσαι...

Καλές κολλήσεις ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και αν πιασουν κ λιγο υγρασια βγαλτα λιγο στον ηλιο. Αν θες να εισαι 100% ψυχολογικα ανετος βαλε ενα φακελακι σιλικα μεσα ατο κουτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για την αποθηκευση των ηλεκτροδίων , εχω κάνει ενα δοχείο με σωλ.Φ100 αποχετευσης και δύο ταπες, όπως το παρακάτω 

https://www.banggood.com/Rod-Guard-Welding-Weld-Electrode-Rod-Storage-Container-Hold-Cannister-p-1038665.html?rmmds=search

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

Θέλω να πάρω μία ηλεκτροκόληση, προκειμένου να διορθώσω σε κάγκελα μπλακονιού, κάποιες τρύπες - κακοτεχνίες του μάστορα και να κάνω μικρή αντικατάσταση στραντζαριστού με πλάτος 17mm, σε μήκος των 20 πόντων.  Βλέπετε δεν μου άλλαξε και κάποια που δεν είδε.

 

Αν καταλάβα καλά, πρέπει να  δουλέψω προσεκτικά με τα Αμπέρ (κάπου αλλού δοκιμαστικά), προκειμένου να μην τρυπήσουν τα παλαιά κούφια κάγκελα που είναι 50 ετών.

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, με 2,5mm ηλεκτρόδιο ρουτιλίου μέσης επένδυσης από Ερλικον θα κάνω ευκολότερα κόλληση.

 

Ερώτημα

Μήπως για τα παλιά κάγκελα, πάιζει πολύ ρόλο, όταν το μηχάνημα μπορεί να κατέβει σε λίγα Αμπέρ ;  Δηλαδή σε 10 ή 20 Αμπέρ ; 

Διότι μπορεί η Arcmax Inverter 140 να κοστίζει μόνο 75 €, αλλά όμως ξεκινάει από τα 30 Αμπέρ.

Μπορεί η Borman 120 να κοστίζει μόνο 90 €, αλλά όμως δεν αναφέρουν πουθενά με πόσα ΑΜπέρ ξεκινάει.

 

Εάν μού απαντήσετε ότι για τόσο λεπτά στραντζαριστά (1,5 mm) και τόσο καταπονημένα (50 ετών) θα χρειαστώ λιγότερα Αμπέρ ή άλλα ηλεκτρόδια, τότε βλέπω 2 εναλλακτικές λύσεις :

 

1. Την Deca 80 με 140 €, που πιάνει μόνο 80 Αμπέρ, αλλά όμως ξεκινάει από 10 Αμπέρ.

2.  Την MATTECH 160 που κοστίζει 144 € και ξεκινάει από τα 20 Αμπέρ.

 

Τι λέτε εσείς ;

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Εγω να κανω τον δικηγορο του διαβολου;

Γιατί δε φωνάζεις τον μαστορα να διορθωσει τις μ@λ@κιες του.... ε σορρυ κακοτεχνιες του, αλλα μπαινεις σε διαδικασία αγορας εργαλειου, μασκας και παρελκομενων χωρις εμπειρια; Το τελευταιι σημαινει οτι μπορει να τα φτιάξεις αλλα μπορει να τα κανεις και χειροτερα...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

Μία εικόνα = χίλιες λέξεις, περί τού γιατί δεν πρέπει αυτός να ξαναπιάσει εργαλεία στο σπίτι μου.

Έχει και 2 διαφορετικά τηλέφωνα στην Χρυσή Ευκαιρία, προκειμένου να κάνει κακό, σε όσον περισσότερο κόσμο γίνεται...  

 

848351562__.thumb.jpg.ddb2a2ddd1b91de2724e8ddc845553b7.jpg

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνετε, θα πρέπει να πάρει η αγαπητή Κάρμεν  πίσω την προειδοποίηση, για  να προσέξω μήπως τα κάνω εγώ λόγω απειρίας χειρότερα.

Είναι σίγουρο οτι θα κάνω πολύ καλύτερη εργασία. 

 

Νεκταρ2018, πιστεύω ότι στα 2 παραπάνω μυνήματα φαίνεται η ατυχής συγκυρία,  για το πώς τον επέλεξα. 

1ον, ότι είχε αγγελία στην Χρυσή Ευκαρία.

2ον, ότι είχε  δύο διαφορετικές ταυτόχρονες αγγελίες με άλλο τηλέφωνο η κάθε μία. Αυτό δεν σού θυμίζει διπλάσιες πιθανότητες ;    

Συν τού ότι άκουσα φωνή 50άρη και σκέφτηκα πολυετή εμπειρία, όπως άλλωστε δήλωνε κι εκείνος στην αγγελία. 

Στην μία αγγελία (για Αμπελοκήπους) είχε αμοιβή 40 € και στην άλλη 1 €.  

Όταν έφερα 2ο μάστορα να μού πει τί ζητάει, μου λέει ......μήπως ήταν κάποιος Χρ... μαζί με μία γυναίκα βοηθό ; .........  Τον είχαν μάθει μέχρι και οι συναδελφικές πέτρες.

 

Για πείτε μου λοιπόν, αν παίζει σημαντικό ρόλο στα παλιά στραντζαριστά κάγκελα τού 1,5mm , να κατεβαίνει στα 10 Αμπέρ η κόλληση.  

Υπόψη ότι μόλις είδα και μία ακόμα επιλογή.  Την  Scheppach WSE860 στα 130 Αμπέρ, που ξεκινάει από τα 10 Αμπέρ και κοστίζει 129 €.

 

Είμαι αποφασισμένος και αν είναι κάτι (εκτός από την αυτόμαστη μάσκα ματιών)  που θα πρέπει να προσέξω στον εξοπλισμό των παραπάνω μοντέλων ( ARC FORCE και HOT START), στα λίγα Αμπέρ  ή στο είδος του ηλεκτρόδιου, τότε θα ήθελα να μού το πείτε.  

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τζιμη, με 10-20 αμπέρ δε νομίζω να κάνεις κολλήσεις.... Μόνο σπίθες! 

Τα στρατζαριστα σου είναι μαύρος σίδηρος; 

Αν δεν είναι σαπούνι κάτι θα κάνεις... 

 

Όποια ηλεκτροκολλα και να πάρεις δοκίμασε καλύτερα 2mm ηλεκτρόδιο από χαμηλά αμπέρ σε ένα ρεταλι και ανέβαζε για να βρεις τα αμπέρ που κολλάνε! 

Σερνε πρωτα μερικές φορές το ηλεκτρόδιο πάνω στο σίδηρο για να ζεσταίνετε το ηλεκτρόδιο για να ξεκινά ευκολότερα η κόλληση.... 

 

Καλή επιτυχία! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι υπέροχα υπέροχος.  

Δηλαδή, σαν να λέμε ότι αν τού ρίξω λίγο με το σεσουάρ (δεν έχω πιστόλι θεμού αέρα), τότε θα ξεκινάει ευκολότερα η κόλληση.

 

Ευχαριστώ  για την κατατόπιση με την κατάσταση των κάγκελων.

Θα έχω ντίζα 12άρα να κόψω 3-4 cm με τον τροχό και να βάλω από μέσα αν χρειαστεί. 

Θα έχω μαύρα παξιμάδια σε διάφορα μεγέθη να το παραγεμίσω, έτσι και πάει να τρυπήσει.  Θα το κάνω σαν πάπια στον φούρνο, γεμιστή με παξιμάδια !! Χεχε..

 

Τελος, θα έχω και μασίφ που βρήκα ότι χωράει ακριβώς στις μέσα διαστάσεις.  Ένα μικρό κομμάτι 2cm θα είναι πάντα έτοιμο να μπει από μέσα,  ανοίγοντας με τροχό ή MultiTool στην ανάγκη.  Το Dremel έμεινε από φορτιστή.

Το κόμματι δεν θα κυλήσει μέσα, επειδή θα έχω μεγάλο μαγνήτη νεοδυμίου από πίσω. 

 

 

Edit : Τα κάγκελα δεν ξέρω τι είναι και δυστυχώς πέταξα τα παλιά κομμάτια.  Ίσως κόψω  1 μικρό κομμάτι να το πάω σε ειδικό.

 

 

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην έχει κάτω από το μπαλκόνι κανένα σωρό με ξύλα ή τίποτα άλλα εύφλεκτα και πιάσουν φωτιά με τις σπίθες.... Μάσκα, γάντια όπωσδήποτε και αν έχεις και τίποτα παλιά γυαλιά ηλίου φόρα τα και για το κόψιμο. Γενικά στα κούφια σίδερα απαιτεί να έχεις εξοικειωθεί κάπως με την ηλεκτροσυγκόληση. Βρες παλιά σίδερα και δοκίμασε. Αν έχουν σκουριά να έχεις τελόβρουτσα να τα τρίβεις πρώτα για να διευκολυνθείς και να γίνει πιο καλή η κόλληση. Επίσης μετά χτύπα με ένα μυτερό σφυρί τις κολλήσεις να φύγει ο βόρακας (κρούστα που κάνει πάνω από την κόλληση) φορώντας πάντα γυαλιά γιατί εκτοξεύεται. Καλή επιτυχία και με προσοχή!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ OSA.  Όλα καλά.  Μόνο φοβάμαι ότι είπα "πατάτα" στον DFA19MJ με το σεσουάρ.

Μόλις είδα 1 βίντεο από τα 10άδες που βλέπω κάθε μέρα για να μπω στο πνεύμα, ότι ως ξύσιμο δεν εννοούν ένα απλό χριτσς-χρατς κάπου με κλειστό διακόπτη.

Θέλει σα να λέμε μερικές σπίθες λίγο μακρύτερα, προκειμένου να ανεβάσει αρκετή θερμοκρασία.

 

Οπότε μάλλον θα πάρω τον Arcmax Inverter 160  που κοστίζει μόνο 80 € ή όποιον φτηνότερο τέλος πάντων δω ότι είναι inverter, ότι έχει ARC FORCE και ίσως να έχει και ανεμιστήρα.

Ο παραπάνω σύνδεσμος -άμα δείτε- έχει και μία αξιολόγηση στο κάτω μέρος, από κάποιον που ξέρει περισσότερα από εμένα, στην οποία αναφέρει ότι δουλεύει καλά και δεν "κολλάει" τα ηλεκτρόδια.  

 

EDIT : Ευχαριστώ L3ft3ris, μόλις το είδα.  Ναι, έτσι για όσα προτείνεις και μάλλον θα πάρω την αυτόματη μάσκα Awelco που πρότεινε και ο DFA19MJ στην 1η σελίδα.

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Τζίμης έγραψε:

Χαιρετώ τους αγαπητούς.

Θέλω να πάρω μία ηλεκτροκόληση, προκειμένου να διορθώσω σε κάγκελα μπλακονιού, κάποιες τρύπες - κακοτεχνίες του μάστορα και να κάνω μικρή αντικατάσταση στραντζαριστού με πλάτος 17mm, σε μήκος των 20 πόντων.  Βλέπετε δεν μου άλλαξε και κάποια που δεν είδε.

 

Αν καταλάβα καλά, πρέπει να  δουλέψω προσεκτικά με τα Αμπέρ (κάπου αλλού δοκιμαστικά), προκειμένου να μην τρυπήσουν τα παλαιά κούφια κάγκελα που είναι 50 ετών.

Επίσης, αν κατάλαβα καλά, με 2,5mm ηλεκτρόδιο ρουτιλίου μέσης επένδυσης από Ερλικον θα κάνω ευκολότερα κόλληση.

 

Ερώτημα

Μήπως για τα παλιά κάγκελα, πάιζει πολύ ρόλο, όταν το μηχάνημα μπορεί να κατέβει σε λίγα Αμπέρ ;  Δηλαδή σε 10 ή 20 Αμπέρ ; 

Διότι μπορεί η Arcmax Inverter 140 να κοστίζει μόνο 75 €, αλλά όμως ξεκινάει από τα 30 Αμπέρ.

Μπορεί η Borman 120 να κοστίζει μόνο 90 €, αλλά όμως δεν αναφέρουν πουθενά με πόσα ΑΜπέρ ξεκινάει.

 

Εάν μού απαντήσετε ότι για τόσο λεπτά στραντζαριστά (1,5 mm) και τόσο καταπονημένα (50 ετών) θα χρειαστώ λιγότερα Αμπέρ ή άλλα ηλεκτρόδια, τότε βλέπω 2 εναλλακτικές λύσεις :

 

1. Την Deca 80 με 140 €, που πιάνει μόνο 80 Αμπέρ, αλλά όμως ξεκινάει από 10 Αμπέρ.

2.  Την MATTECH 160 που κοστίζει 144 € και ξεκινάει από τα 20 Αμπέρ.

 

Τι λέτε εσείς ;

Αγαπητέ Τζίμη,

ξεκίνα από τώρα να ζητάς προσφορές για ολική αντικατάσταση.

 

Τουλάχιστον θα γλυτώσεις τα χρήματα του εξοπλισμού.

 

Το θεωρώ απίθανο χωρίς προηγούμενη εμπειρία να καταφέρεις να κολλήσεις στραντζαριστό 17Χ17.

Και δεν μιλώ για ένα καινούργιο 6μετρο 17Χ17Χ1.5 (1.4-1.5) που θα το κάνεις κομματάκια για την εκπαίδευση σου και τελικά θα μάθεις(?),  αλλά για τα 50 ετών κάγκελα που τότε ήταν συνήθως 1.2χιλ. αλλά τώρα με την εσωτερική διάβρωση μπορεί να είναι και 1χιλ.

 

Όπως πολύ σωστά σου είπαν αυτά τα περί 10-20 Αμπέρ ξέχνα τα.

Και όσο για τα γεμίσματα με παξιμάδια δεν είναι καθόλου εύκολα σε σάπια κάγκελα.

Μάλλον θα ψάχνεις τα παξιμάδια στις τρύπες που θα δημιουργείς.

Επίσης ο μεγάλος μαγνήτης νεοδυμίου ενδέχεται να δημιουργεί η να αυξάνει το μαγνητικό φύσημα, δηλαδή αλλού εσύ κολλάς αλλά γίνεται έκτροπή της κόλλησης.

 

Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να μάθεις τόσο καλά ώστε να κάνεις εσύ την πλήρη ανακατασκευή.

 

Αυτό με το σεσουάρ ήταν καλό!?

Βέβαια σε άλλα μεγέθη (μεγάλα) η προθέρμανση είναι πολλές φορές υποχρεωτική και για διαφόρους λόγους.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επομένως καλό θα είναι να εξασκηθώ σε στραντζαριστά  1mm, προκειμένου  να εξασκήσω την σωστή απόσταση για το τόξο και την σωστή ταχύτητα περάσματος. 

Κάπου αλλού διάβασα συμβουλή για κάπως παρόμοια περίπτωση, να το πάνε όλο πόντες και όχι μικρό γαζί.

Εμένα περισσότερο με προβληματίζει πώς να κολλήσω τα τμήματα που είναι ψηλά (πράσινο στη φωτό) και το ηλεκτρόδιο θα κοιτάει προς τα επάνω.  Δεν θα χυθεί κάτω η κόλληση ;    

Και ένα δεύτερο, που δεν ξέρω, είναι αν θα πρέπει να έχουν μεταξύ τους  2 χιλιοστά κενό  ή αν θα πρέπει να ακουμπάνε.

 

 

P1020919_.thumb.jpg.e779e499e4827193c0509c11478de501.jpg

 

Τέλος επειδή αναφέρεται ότι με ανοιχτή τάση κάτω από τα 60 Volt, αφενός δυσκολεύεται το ξεκίνημα και αφετέρου το τόξο δεν μένει εύκολα σταθερό, βρήκα να πάρω 160 Αμπέρ Inverter, το οποίο ναι μεν έχει κύκλο 35%, πλην όμως διαθέτει ανοιχτή τάση  78 Volt.

 

Κάτι που δεν το προσφέρει ούτε η TELWIN FORCE 195 με 72 Volt , μα ούτε και η AWELCO ARC 180 που δίνει μόλις 60 Volt.

 

Έχει λέει διπολικά τρανζίστορ υψηλής ισχύος (δεν καταλαβαίνω τίποτα) έχει Hot-Start για όταν ακουμπάει το ηλεκτρόδιο, έχει Short Circuit Protection που λογικά είναι το ARC Force (για καλιμπράρισμα του ρεύματος), αλλά δεν γράφει τίποτα για Anti-Stick και αυτό με προβληματίζει.

Διότι άμα έχει Hot-Start και κολλήσει επάνω το ηλεκτρόδιο, τότε όχι μόνο θα βγει από την άλλη, αλλά θα βγάλει και πετρέλαιο !!   

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.