Jump to content



Recommended Posts

Εγώ πλέον δεν το αντέχω και πολύ το παιχνίδι... έχει καταντήσει μονότονο... ακόμα και αυτά που σου λένε οι δικοί σου "Golden Path" είναι λές και έχω βάλει κασέτα!

Πλέον όποτε πάει κάποιος να μου μιλήσει τον σκοτώνω εκείνη την στιγμή με οτι έχω πρόχειρο! Το ξέρω οτι χαλάει το karma μου αλλά δεν τους αντέχω να λένε συνέχεια τα δικά τους ξανά και ξανά... είναι και σπαστική και η γλώσσα τους ρε παιδάκι μου δεν ξέρω.. και η προφορά τους επίσης.. πολύ καράβλαχιά ρε @@@@ μου! :hehe: :hehe: εκεί στο Kyrat! Τελικά ο καλύτερος είναι ο Pagan! Και @@@@ τα άτομα!!! :haha:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Ασχολήθηκα εχθές λίγο περισσότερο με το παιχνίδι. Σε πρώτη φάση να πω " ουάου " για τα γραφικά, πολύ όμορφα και καλύτερα από τα εξίσου φοβερά του 3ου μέρους. Η ιστορία δε με συγκινεί εως τώρα, δεν ξέρω αλλά δεν έχει το βάθος και ο χαρακτήρας - πρωταγωνιστής δεν συγκινεί όπως του Jason brody. Από θέμα performance καλύτερα σε σχέση με το unity ( UBISOFT ) για launch αν και κάποια κολληματάκια και παγώματα δεν απουσιάζουν. Αρνητικό οι μαύρες μπάρες που εμφανίζονται αν έχεις 16:10 οθόνη, στη v.1.4 δεν το έχουν φτιάξει ακόμα, είναι ενοχλητικό αλλά συνηθίζεται. 

και...

 

Που λέτε.. εχθές κάθομαι να παίξω λίγο, λέω ας ακολουθήσω την τακτική που έκανα και στο 3, πρώτα τα outposts και άντε και κανα main mission ή side quest αλλά πρώτα τα outposts. Μαρκάρω στο map ένα εκεί κοντά, καβαλάω τη γουρούνα και έφυγα , στα 100 περίπου μέτρα πριν φτάσω λέω ας αφήσω τη μηχανή στην άκρη να συνεχίσω με τα πόδια, με το σκεπτικό του ίσως συναντήσω εχθρούς εκεί κοντά. 50 μέτρα κοντά στο outpost βλέπω ένα μοβ σημαδάκι " Karma Mision " έναν goldenpathιανό με έναν από το στρατό του pagan να τον έχει δεμένο και να προχωράει σιγά σιγά να τον εκτελέσει, καμπερώνω πίσω από ένα δέντρο περιμένω να μπει για τα καλά στο οπτικό μου πεδίο και παπ του καρφώνω ενα βέλος στο κεφάλι, πλησιαζω χαλάρα να κάνω loot το σώμα του και να πάρω το βέλος πίσω και ακριβώς τη στιγμή που πατάω το " Ε " να ελευθερώσω τον όμηρο, κάνω δεξιά και πριν καν να καταλάβω τι έγινε με κουτουλάει ένας ρινόκερος, συκώνομαι έτοιμος να ψωφίσω χωρίς να εχω καταλάβει ακόμα τι συναίβει, ουτε να τρέχω δε πρόλαβα , μπαμ κουτουλιά. DEAD :p

:p

 Ωραίο αυτό το random karma quest, ακόμα ωραιότερο και το πώς αλλυλεπίδρασε η φύση του παιχνιδιού εκείνη τη στιγμή. Να σημειωθεί ότι δεν είχα δει προηγουμένος τον ρινόκερο ούτε τον ειχα πειράξει :p

 

 

 

Εγώ πλέον δεν το αντέχω και πολύ το παιχνίδι... έχει καταντήσει μονότονο... ακόμα και αυτά που σου λένε οι δικοί σου "Golden Path" είναι λές και έχω βάλει κασέτα! Πλέον όποτε πάει κάποιος να μου μιλήσει τον σκοτώνω εκείνη την στιγμή με οτι έχω πρόχειρο! Το ξέρω οτι χαλάει το karma μου αλλά δεν τους αντέχω να λένε συνέχεια τα δικά τους ξανά και ξανά... είναι και σπαστική και η γλώσσα τους ρε παιδάκι μου δεν ξέρω.. και η προφορά τους επίσης.. πολύ καράβλαχιά ρε @@@@ μου! εκεί στο Kyrat! Τελικά ο καλύτερος είναι ο Pagan! Και @@@@ τα άτομα!!!

Εγώ τους σταματάω για να τους κλέψω τα αμάξια ή άμα κλαίγονται σαν γυναικούλες καμια φορά τους καθαρίζω και τους πετάω από κανα βουνό ψηλά :p

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

 

Ασχολήθηκα εχθές λίγο περισσότερο με το παιχνίδι. Σε πρώτη φάση να πω " ουάου " για τα γραφικά, πολύ όμορφα και καλύτερα από τα εξίσου φοβερά του 3ου μέρους. Η ιστορία δε με συγκινεί εως τώρα, δεν ξέρω αλλά δεν έχει το βάθος και ο χαρακτήρας - πρωταγωνιστής δεν συγκινεί όπως του Jason brody. Από θέμα performance καλύτερα σε σχέση με το unity ( UBISOFT ) για launch αν και κάποια κολληματάκια και παγώματα δεν απουσιάζουν. Αρνητικό οι μαύρες μπάρες που εμφανίζονται αν έχεις 16:10 οθόνη, στη v.1.4 δεν το έχουν φτιάξει ακόμα, είναι ενοχλητικό αλλά συνηθίζεται. 

και...

 

Που λέτε.. εχθές κάθομαι να παίξω λίγο, λέω ας ακολουθήσω την τακτική που έκανα και στο 3, πρώτα τα outposts και άντε και κανα main mission ή side quest αλλά πρώτα τα outposts. Μαρκάρω στο map ένα εκεί κοντά, καβαλάω τη γουρούνα και έφυγα , στα 100 περίπου μέτρα πριν φτάσω λέω ας αφήσω τη μηχανή στην άκρη να συνεχίσω με τα πόδια, με το σκεπτικό του ίσως συναντήσω εχθρούς εκεί κοντά. 50 μέτρα κοντά στο outpost βλέπω ένα μοβ σημαδάκι " Karma Mision " έναν goldenpathιανό με έναν από το στρατό του pagan να τον έχει δεμένο και να προχωράει σιγά σιγά να τον εκτελέσει, καμπερώνω πίσω από ένα δέντρο περιμένω να μπει για τα καλά στο οπτικό μου πεδίο και παπ του καρφώνω ενα βέλος στο κεφάλι, πλησιαζω χαλάρα να κάνω loot το σώμα του και να πάρω το βέλος πίσω και ακριβώς τη στιγμή που πατάω το " Ε " να ελευθερώσω τον όμηρο, κάνω δεξιά και πριν καν να καταλάβω τι έγινε με κουτουλάει ένας ρινόκερος, συκώνομαι έτοιμος να ψωφίσω χωρίς να εχω καταλάβει ακόμα τι συναίβει, ουτε να τρέχω δε πρόλαβα , μπαμ κουτουλιά. DEAD :p

:p

 Ωραίο αυτό το random karma quest, ακόμα ωραιότερο και το πώς αλλυλεπίδρασε η φύση του παιχνιδιού εκείνη τη στιγμή. Να σημειωθεί ότι δεν είχα δει προηγουμένος τον ρινόκερο ούτε τον ειχα πειράξει :p

 

 

 

Εγώ τους σταματάω για να τους κλέψω τα αμάξια ή άμα κλαίγονται σαν γυναικούλες καμια φορά τους καθαρίζω και τους πετάω από κανα βουνό ψυλά :p

 

1) Αυτό με τις μπάρες ΜΕΓΑΛΗ Μ@Λ@ΚΙ@!!! Μεγάλη ξενέρα γιατί παίζω 1920Χ1200 16:10 και μου την βαράει στα νεύρα να μην παίζω full screen!

 

2)Ο ρινόκερος σε σκίζει αμα σε νιώσει κοντά του ούτως η άλλως! Εγώ όποτε πλησιάζω ρινόκερους είναι οταν είμαι πάνω σε ελέφαντα εκτός αν είμαι σε κανά αμαξάκι όπου και τον "ταίζω" εν κινήσει grenades!!! :hehe:

 

3)Όταν κλαίγονται είναι πλέον το χειρότερό μου! Κατευθείαν headshot ή μαχαίρι σε αυτόν που κλάφτηκε!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τιτλοι τελους για πρωτη φορα.

Καλα πηγε.

Πολυ μ αρεσε το game, θα δωσω μια ευκαιρια τωρα στο Unity και θα παιχτει και δευτερη φορα, για 100% 

 

Far_Cry4.jpg

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@takis-pa,

Εγώ 2-3 φορές το πέρασα... ντάξει καλό ήταν... :hehe: Βέβαια ακόμα και τώρα μετά απο ένα σκασμό patch και ΔΕΝ παίζει optimal, ακόμα και με OMEGA driver! Αθάνατη Ubisoft με τα ωραία σου PC ports... και όλα αυτά γιατί τα έχει κάνει "πλακάκια" με την πράσινη... tragic! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι περίπου στο 35% και έχω αρχίσει και βαριέμαι το όλο story σε σημείο να μην έχω όρεξη να το συνεχίσω. Δε ξέρω γιατί...Το 2 πιστεύω οτι είχε καλύτερη ιστορία και με περισσότερες εκπλήξεις....εδώ μέχρι τώρα όλα κυλάνε γραμμικά και προβλέψιμα. Να το συνεχίσω μήπως έχει περισσότερο ζουμί?

 

Μόλις έκαψα τα opium fields.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει πολυ το παιχνιδακι προς το παρον, αν και ειμαι ακομα στο 6%...( :p )...και το παιζει και σχετικα "playable" η γριουλα μου με ολα στο ultra αλλα κλειστα τα aa και ambient occlusion.

Link to comment
Share on other sites

@takis-pa,

Εγώ 2-3 φορές το πέρασα... ντάξει καλό ήταν... :hehe: Βέβαια ακόμα και τώρα μετά απο ένα σκασμό patch και ΔΕΝ παίζει optimal, ακόμα και με OMEGA driver! Αθάνατη Ubisoft με τα ωραία σου PC ports... και όλα αυτά γιατί τα έχει κάνει "πλακάκια" με την πράσινη... tragic! 

 

Stuttering του κερατά μετά το 1.5 πατς. Stuttering παντού που πυκνώνει όσο παίζεις.

Κάποια στιγμή με πετάει από φουλ σκριν και βγαίνω για να δω τί συμβαίνει. Είχε εξαντλήσει όλη τη RAM και είχε φτάσει ταβάνι στην paged(6GB RAM), γι'αυτό και τα win μου πέταξαν προειδοποίηση.

 

Προφανώς το game έχει memory leakage. Με απλά λόγια δεν απελευθερώνεται μνήμη που δεν χρησιμοποιείται και συνέχεια γεμίζει. Αυτοί με 16GB απλά καθυστερούν το πρόβλημα. Μπορεί βέβαια να υπάρχει και τέλος σε όλο αυτό, δεν το ξέρω. 

Μετά από τόσα χρόνια η ίδια μηχανή γραφικών και δεν μπορούν να την κάνουν λειτουργική. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Petrossortep,

 

Όλα αυτά που αναφέρεις είναι υπαρκτά/πραγματικά προβλήματα της Dunia 2 engine.

Απο την στιγμή που η Ubisoft έσπασε πρίν χρόνια απο την Crytek προσπαθεί να μιμηθεί την CryEngine αλλά δεν γίνεται αυτό δυστυχώς...

Δεν λέω έχει σχετικά καλό οπτικό αποτέλεσμα η Dunia αλλά θέλει πολύ δουλειά και στροφή 180 μοιρών στο πώς αξιοποιεί την μνήμη και το hardware γενικά... Ελπίζω στο μέλλον για μία καλή και αναβαθμισμένη Dunia 3, διότι το FarCry 4 στο PC ΜΗΝ περιμένει κανείς οτι θα παίξει όπως πρέπει...!

Βέβαια ΜΗΝ ξεχάσω να αναφέρω οτι σε όλα αυτά τα issues προστέθηκε και η τάχα μου συνεργασία της Ubi με την Nvidia... ήταν που ήταν το παιχνίδι.. το αποκάμανε τελείως..!

Link to comment
Share on other sites

Ίσως φταίει το πόσο τη φόρτωσαν για να βγάλει προηγμένα εφέ και draw distance. Όταν παλιώνει μια μηχανή πρέπει να αλλάζει γιατί βαραίνει δυσανάλογα όσο προσθέτεις features και προκύπτουν διάφορες ανωμαλίες.

Είναι ένας από τους λόγους που έβλεπες τερατώδεις απαιτήσεις, στο μαξ, σε αρκετά multiplatfrom προς το τέλος της ζωής του xbox 360/ps3. Κατασκεύαζαν μια φτωχομηχανή για τις κονσόλες και πέταγαν απάνω από νέα φίλτρα μέχρι tesselation και ό,τι άλλο θέλεις για το pc. Η dunia κουβαλάει ακόμα old gen. Μέχρι στιγμής μόνο το dying light φαίνεται να είναι καθαρόαιμο next gen.

Όσο για το TWIMTBP και μόνο που το ακούς "κουμπώνεσαι". Σκέψου ότι το παλιό witcher 2 πατσαρισμένο έχει τρελά frame drops και γενικά χαμηλό FR με την 970 στο μαξ, πλην ubersampling. Δεν νομίζω να έφταιγε και σε αυτό η cpu και η μνήμη.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το παιχνιδάκι κι ομολογώ πως πάει πολύ καλύτερα από το unity..

 

Είμαι ακόμα στην αρχή και

πρέπει να διαλέξω με ποιον θα πάω στο golden path, με την τύπισσα ή με τον άντρα. Τι κάνατε εσείς; Γιατί το κάνουν έτσι και πρέπει να υπάρχουν μέχρι 4 διαφορετικά φινάλε; Ήμαρτον... 

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το παιχνιδάκι κι ομολογώ πως πάει πολύ καλύτερα από το unity..

 

Είμαι ακόμα στην αρχή και

πρέπει να διαλέξω με ποιον θα πάω στο golden path, με την τύπισσα ή με τον άντρα. Τι κάνατε εσείς; Γιατί το κάνουν έτσι και πρέπει να υπάρχουν μέχρι 4 διαφορετικά φινάλε; Ήμαρτον... 

 Εγω διαλεξα να συνεχισω με τον αντρα ..δεν ξερω ομως αν ηταν καλυτερα να προτιμησω την τυπισσα.. 

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το παιχνιδάκι κι ομολογώ πως πάει πολύ καλύτερα από το unity..

 

Είμαι ακόμα στην αρχή και πρέπει να διαλέξω με ποιον θα πάω στο golden path, με την τύπισσα ή με τον άντρα. Τι κάνατε εσείς; Γιατί το κάνουν έτσι και πρέπει να υπάρχουν μέχρι 4 διαφορετικά φινάλε; Ήμαρτον...

Καμια σχεση με το unity

 

Ειναι γι αυτους που θα το παιξουν πανω απο μια φορες. :p 

 

Εγω την πρωτη φορα πηγα με την τυπισσα και τωρα την δευτερη θα το παω με τον τυπο.!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ επέλεξα τον τύπο στη πρώτη αποστολή.. μου φάνηκε πιο λογικό να σώσω το κόσμο.

Βέβαια είδα walkthrough με spoilers και παρακάτω είναι μεγαλύτερο το δίλημμα.. θα δείξει. Αυτά τα παιχνίδια δεν είναι ούτε για μία ολόκληρη φορά.. όχι για πολλές.. αχαχαχ! Απλά μόλις τέλειωσα και το witcher 2 που είχε ανάλογη φάση με διλήμματα.. από την άλλη είναι ένας ωραίος σεναριακά τρόπος να κάνουν το παιχνίδι πιο μεγάλο κι ενδιαφέρον. 

Πολύ καλή φάση ο αυτόματος πιλότος στα οχήματα επίσης! Ήταν τόοοοοοσο βαρετό να τρέχεις από'δω κι από'κει! Δεν είναι αληθοφανές αλλά σου λύνει τα χέρια.. 

Επίσης η φάση με το τόξο θυμίζει πολύ RAMBO αχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω όσους έχουν (μικρο)μεσαία κάρτα επιπέδου 280Χ - 770 κτλ ότι μετά το 1.5 patch το παιχνίδι τρέχει αφρό με πάνω από 52 fps συνεχώς σε 1080p και όλα ultra + triple buffering on. Αν το παράτησε κάποιος γι αυτό ενω του άρεζε αξίζει να το συνεχίσει. Δεν έχω ξαναδεί παίχνίδι να ρολάρει έτσι.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω όσους έχουν (μικρο)μεσαία κάρτα επιπέδου 280Χ - 770 κτλ ότι μετά το 1.5 patch το παιχνίδι τρέχει αφρό με πάνω από 52 fps συνεχώς σε 1080p και όλα ultra + triple buffering on. Αν το παράτησε κάποιος γι αυτό ενω του άρεζε αξίζει να το συνεχίσει. Δεν έχω ξαναδεί παίχνίδι να ρολάρει έτσι.

Εμενα πάντως χρειαστηκε να τροποποιησω το game profile για να παξει με ολα τα γραφικα τερμα παρολο που εχω και 980 gtx. Ειναι το μοναδικο που εχω θεμα. Οτι αλλο εχω παιξει εννοειται τα γραφικά στα τερματα χωρις περιορισμους, τρεχει αψογα και απροβληματιστα συμπεριλαμβανομενου και του Unity το οποιο ειναι πραγματικά απιστευτο
Link to comment
Share on other sites

4x TXAA είναι το τελευταίο.

 

@trexx

εμένα με 970 gtx ακόμη και μετά το 1,5 μου κάνει - σε μικρότερο βαθμό βέβαια- αλλά το κάνει, το κλασσικό micro-stuttering κυρίως στην οδήγηση. Δεν πέφτουν τα FPS αλλά το μάτι το πιάνει. Εννοείς ότι και αυτό έστρωσε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.