Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Μου φαίνεται ότι μόλις μπήκα στο club της μεγαλύτερης sim racing κοινότητας στην Ελλάδα, οπότε θέλω μια συμβουλή.

 

Πολύ πρόσφατα προχώρησα στην αγορά όλου του κλασικού πακέτου της Thrustmaster: TX Servo Base με rims TM Leather 28GT και F1 wheel, πετάλια T3PA Pro και TH8A shifter. Αγόρασα το AC, έπαιξα λίγο ASM (να σας πω την αλήθεια μου άρεσε περισσότερο, αλλά διάβασα πως έχει σχεδόν ανύπαρκτο multiplayer), ξαναέβαλα το LFS αλλά γρήγορα διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πια ούτε γάτα και το ξήλωσα. Τελοσπάντων η ουσία είναι ότι για να μην βιδώνω/ξεβιδώνω διαρκώς σε ένα άθλιο γραφείο του ΙΚΕΑ και για να μην ταλαιπωρώ την πλάτη μου σε μια άθλια καρέκλα του IKEA, λέω να πάρω κι ένα racing seat (εκπληρώνοντας όνειρο... δεκαετιών).

 

Αρχικά κατέληξα στο Playseat Revolution και ήμουν στο παρά τρίχα να το παραγγείλω, αλλά διάβασα κάποια review που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα: το σετ δεν χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα σταθερό, η βάση των πεταλιών κουνιέται αρκετά, λέγεται ότι η τιμονιέρα σταδιακά μετακινείται από τη θέση της και χαμηλώνει κλπ. Οπότε έχω αρχίσει και κοιτάω δεξιά-αριστερά για κάτι αντίστοιχο στο εύρος κόστους του Revolution (350-450 max). Τα μεν Rseat RS1 μου πέφτει λίγο ακριβό (600 ευρώ) και δεν κατάλαβα αν το στέλνουν Ελλάδα, τα ART της GT Omega φαίνονται αρκετά καλή περίπτωση και σε λογικό κόστος/μεταφορικά, αλλά αν κατάλαβα καλά μαζεύονται από ελάχιστα έως καθόλου και είναι πιο ογκώδη από της Playseat (άρα δεν μπορώ πχ. να τα πετάξω εύκολα στο πορτ παγκάζ και να τα πάω στο χωριό), οπότε γενικά ψάχνομαι.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη, είμαι αρκετά νέος στο χώρο των racing seats.

Έγινε επεξεργασία από zeppos
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος zeppos έγραψε:

Μου φαίνεται ότι μόλις μπήκα στο club της μεγαλύτερης sim racing κοινότητας στην Ελλάδα, οπότε θέλω μια συμβουλή.

 

Πολύ πρόσφατα προχώρησα στην αγορά όλου του κλασικού πακέτου της Thrustmaster: TX Servo Base με rims TM Leather 28GT και F1 wheel, πετάλια T3PA Pro και TH8A shifter. Αγόρασα το AC, έπαιξα λίγο ASM (να σας πω την αλήθεια μου άρεσε περισσότερο, αλλά διάβασα πως έχει σχεδόν ανύπαρκτο multiplayer), ξαναέβαλα το LFS αλλά γρήγορα διαπίστωσα πως δεν υπάρχει πια ούτε γάτα και το ξήλωσα. Τελοσπάντων η ουσία είναι ότι για να μην βιδώνω/ξεβιδώνω διαρκώς σε ένα άθλιο γραφείο του ΙΚΕΑ και για να μην ταλαιπωρώ την πλάτη μου σε μια άθλια καρέκλα του IKEA, λέω να πάρω κι ένα racing seat (εκπληρώνοντας όνειρο... δεκαετιών).

 

Αρχικά κατέληξα στο Playseat Revolution και ήμουν στο παρά τρίχα να το παραγγείλω, αλλά διάβασα κάποια review που δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα: το σετ δεν χαρακτηρίζεται ιδιαίτερα σταθερό, η βάση των πεταλιών κουνιέται αρκετά, λέγεται ότι η τιμονιέρα σταδιακά μετακινείται από τη θέση της και χαμηλώνει κλπ. Οπότε έχω αρχίσει και κοιτάω δεξιά-αριστερά για κάτι αντίστοιχο στο εύρος κόστους του Revolution (350-450 max). Τα μεν Rseat RS1 μου πέφτει λίγο ακριβό (600 ευρώ) και δεν κατάλαβα αν το στέλνουν Ελλάδα, τα ART της GT Omega φαίνονται αρκετά καλή περίπτωση και σε λογικό κόστος/μεταφορικά, αλλά αν κατάλαβα καλά μαζεύονται από ελάχιστα έως καθόλου και είναι πιο ογκώδη από της Playseat (άρα δεν μπορώ πχ. να τα πετάξω εύκολα στο πορτ παγκάζ και να τα πάω στο χωριό), οπότε γενικά ψάχνομαι.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη, είμαι αρκετά νέος στο χώρο των racing seats.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας zeppos! Αν δεν έχεις πρόβλημα (αισθητικό) με τις ιδιοκατασκευές και μένεις Αθήνα, μπορώ να σε βοηθήσω! Ρίξε μια ματιά στο σχετικό νήμα μου ή στο youtube κανάλι μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Το ελάχιστο που μπορούσα να κάνω είναι να γραφτώ συνδρομητής στο youtube κανάλι σου :)

 

Αισθητικό πρόβλημα με τις ιδιοκατασκευές δεν έχω, άλλωστε οι αξιομνημόνευτες προτάσεις σου εμένα τουλάχιστον  μου φαίνονται μια χαρά στο μάτι (πόσο μάλλον στη χρηστικότητα). Πιθανότατα πρόκειται για μια από τις καλύτερες σχετικές λύσεις στο Internet και μπράβο σου, πραγματικά! Το ζήτημα είναι πως για μένα δεν υπάρχει ούτε χρόνος, ούτε τεχνικά μέσα, ούτε και ιδιαίτερες γνώσεις ή ικανότητες γύρω από το αντικείμενο ώστε να εκκινήσω ένα τέτοιο επιχείρημα (βλ. ακόμα κι αυτά τα απλά που γράφει ο PolomanGR εδώ, για τα δεδομένα μου αγγίζουν τα όρια της επιστημονικής φαντασίας). Αποφάσισα τελικά να παραγγείλω την GT Omega ART με το κάθισμα RS6 και είναι ήδη καθ' οδόν. Το αν έπραξα καλά ή όχι θα φανεί.

 

Και πάλι ευχαριστώ. Και μόνο που διάβασα ολόκληρο το νήμα για το PVC cockpit, κάτι έμαθα, κάτι καλό βγήκε.

Έγινε επεξεργασία από zeppos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το παρηγγειλες καλορίζικο και καλοπαιχτο!!!
For your information only παίζουν και άλλα σαν αυτό https://simetik-cockpits.myshopify.com/products/cockpit-k2 το οποίο το έχω μαζί με κάποια accesories για οθόνες, πληκτρολόγιο ποντίκια κτλ και είναι εξαιρετικο, και φουλ σταθερό και ρυθμισιμο στα πάντα.

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλως να το δεχτείς και να το ευχαριστηθείς.

δεν προλαβα το post σου αλλα το γραφω για να υπάρχει για άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται. https://sim-lab.eu/

εδώ εχει διάφορες επιλογές με αλουμίνιο.
Σκεφτομαι εδω και καιρο για triple monitor stand και ειμαι μεταξύ Sim Lab kai GT Omega.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ειναι πολυ καλη λυση το αλουμινενιο cockpit....εχω καποια σχεδια και λιστα απο υλικα και γνωστο αλουμινα που μπορει να μας τα κοψει σε καλες τιμες....πως το βλεπετε?...ενδιαφερεται κανεις να το προχωρησουμε?....κι αν εχει και καποιος αλλος σχεδια η λιστα με τα υλικα να το δουμε παιδια....

Link to comment
Share on other sites

καλως να το δεχτείς και να το ευχαριστηθείς.
δεν προλαβα το post σου αλλα το γραφω για να υπάρχει για άλλους που μπορεί να ενδιαφέρονται. https://sim-lab.eu/
εδώ εχει διάφορες επιλογές με αλουμίνιο.
Σκεφτομαι εδω και καιρο για triple monitor stand και ειμαι μεταξύ Sim Lab kai GT Omega.


Σου προτεινω ανεπιφύλακτα το simlab. Δοκιμασμενο, πολυ καλη κατασκευη και εξαιρετικα ευελικτο στην ρυθμιση. Ερχεται με custom made πλακες αλουμινιου για vesa mount των οθονων και custom κομματια για ρυθμιση της μεταξυ τους γωνιας. Νομιζω θα μεινεις αρκετα ικανοποιημένος αν το επιλεξεις

Sent from my m3 note using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι κάποια στιγμή να πάω σε τριπλές οθόνες και για να κρατήσω το κόστος χαμηλά (αν μπορεί να θεωρηθεί χαμηλό...) να αγόραζα άλλη μια οθόνη ίδια με αυτήν που ήδη έχω και ως κεντρική οθόνη να πάρω μια 144hz. Αξίζει κάτι τέτοιο ή το έχει δει κάποιος, ας μου πει την άποψή του, από πλευράς διαφοράς κίνησης. Το λέω  γιατί νομίζω πως η κεντρική είναι η πιο σημαντική και τις 2 πλαϊνές δεν τις κοιτάμε και πολύ οπότε ίσως δεν έχει νόημα να είναι άριστες.

 

Είναι και τα VR στη μέση και δε ξέρω τί θέλω... περιμένω να δω την επόμενη γενιά VR headsets, μήπως και ανέβει αισθητά η ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως θα λειτουργεί με διαφορετικές οθόνες. Ειδικά σε άλλα hz.

Ολες τις φορές που είχα triples ήταν πάντα με 3 ιδια monitors.

και εγώ είμαι τωρα μεταξύ rift ή καλύτερο στήσιμο του συστήματος με βαση...
 

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω κανέναν που να παίζει τέτοια παιχνίδια ή που να έχει triples ή που να έχει vr :p

 

O μόνος λόγος κακού ταιριάσματατος είναι η χρωματική απόκλιση που μπορεί να χτυπάει στο μάτι. Αλλιώς, αν δεν έχω καταλάβει κάτι λάθος, η κεντρική οθόνη θα μπορεί να δείχνει μέχρι 144hz και οι 60αρες απλώς δε θα μπορούν να τα δείξουν, με πιθανό tearing, αν και δε με ενοχλεί ιδιαιτέρως.


Χμ το θέμα είναι να μπορώ να παίρνω 120hz σε τέτοια ανάλυση βέβαια με το pc που θα φτιάξω σε κανα δίμηνο... γαμώτο δε ξέρω... απ την άλλη λέω μήπως με κανένα 4Κ monitor είμαι μια χαρά και πάρω και ένα VR...

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις VR το μονιτορ το εχεις για τα άλλα παιχνίδια και για το σεταπ μεχρι να μπεις στο vr game.

Αν πας σε 3 ο8όνες ανάλογα με το μηχανημα σου μετα στο τι μπορεις να σηκώσεις. Δεν ειναι εύκολο το παραπανω απο fullHD σε κάθε monitor.
To 3 "ίδια" μόνιτορ βολεύει πολύ και για το στήσιμο τους αν γινει σε Stand επειδη θα έχουν τα vesa στο ίδιο ακριβώς ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Έχω i7 3770, 16GB ram, GTX 1080 και 3 οθόνες full hd 60 Hz. Κατ αρχήν με αυτό το σεταπ οριακά πιάνω 60 FPS στο AC, μερικές φορές πρέπει να κατεβάσω ρυθμίσεις για σταθερά FPS > 60. Έχω την εντύπωση πως δε θα μπορέσεις να αξιοποιήσεις το κεντρικό μόνιτορ με τα 144hz, επειδή το Nvidia surround μετατρέπει τα 3 μόνιτορ σε 1 με ενιαία ανάλυση (5760x1080) και συχνότητα. Επομένως σε surround mode λογικά θα κάνει downgrade τα 144hz σε 60.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εγω με τις 7970 τοτε που επαιζα ασσεττο μπορουσα και εκανα 144 τη μεσαια και 60 τις πλαινες. η nvidia δε ξερω αν το κανει.

 

σιγουρα το καλυτερο ειναι να ειναι και οι 3 το ιδιο ακριβως μονιτορ/TV ξεμπερδευεις απο πολλα τετοια προβληματα. και με μικρα bezel.

Link to comment
Share on other sites

Λιγο καθυστερημενα....αλλα ποτε δεν ειναι αργα.....Custom F1 Thrustmaster με νεo πιο ρεαλιστικο display με πιο μεγαλα ψηφια και δυνατοτητες....Γρηγορα και με LCD οθονη...υπομονη...


597e195e65bf5_F1Customwheel1.thumb.jpg.86b78d6a8e793e9813181fdaf0550737.jpg597e196ad0663_F1Customwheel2a.thumb.jpg.896cf8e10a7b0669e3a2b8a71e0eb900.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.