Jump to content



Recommended Posts

Πολύ ωραία!!

Άρη, μια παράκληση αν μου επιτρέπεις.  :)

 

Όταν βρείς χρόνο να μας παρουσιάσεις το cockpit που έχεις τώρα, θέλω αν μπορείς να αφιερώσεις ιδιαίτερο χρόνο στην στιβαρότητα του. (woble)

Μερικά παραδείγματα τέστ που θα ήθελα: χρήση με FFB maxed, δυνατό κούνημα με το χέρι, χτύπημα με σφυρί/βαριοπούλα, πτώση από ουρανοξύστη, σύγκρουση με νταλίκα ... εντάξει ξέφυγα λιγάκι  :bleh:  αλλά φαντάζομαι το 'πιασες το νόημα!

 

Ο λόγος που ρωτάω είναι πως, από την μικρή εμπειρία που έχω με το υλικό, ενώ μπορεί να αντέξει μεγάλες δυνάμεις,  σε μικρές αποκλίσεις παρουσιάζει πολύ μικρή αντίσταση.

 

 

ΥΓ. πχ 2 τυχαία βίντεο που βρήκα 1, 2 αν και οι φίλοι μάλλον χρησιμοποίησαν το πιο φτηνό Φ40 που βρήκαν!

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

@djkostas Φαντάζομαι ενδιαφέρεσαι για ένα ολοκληρωμένο κόκπιτ πάνω στο οποίο θα ήθελες να στηρίζεις και το μόνιτόρ σου γιατί σε άλλη περίπτωση (όπως αυτή που προτείνω εγώ - να χρησιμοποιείς δηλ. το γραφείο σου γι΄αυτή τη δουλειά) δεν έχει νόημα να ανησυχείς για κάποια μικρή (πολύ μικρή) ελαστικότητα. Αφού το τελειώσω όμως (σύντομα) ευχαρίστως να κάνουμε ένα "crash test" ;) Τα βιντεάκια σου δεν τα σχολιάζω - είναι ερασιτέχνες αυτοί :lol: 

 

 

Αυτό που σχεδιασες με το που θα κατσεις, θα σπασει

 

Φαντάζομαι το γράφεις αυτό με κάποια χιουμοριστική διάθεση γι' αυτό και σου απαντώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο: αν δοκίμαζες εσύ, να κάτσεις με όση δύναμη και μανία (αυτοκαταστροφική) θα μπορούσες να ασκήσεις (με το βάρος σου), το ποιο σίγουρο είναι ότι θα έσπαζες εσύ κάτι παρά το κόκπιτ μου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το γράφεις αυτό με κάποια χιουμοριστική διάθεση γι' αυτό και σου απαντώ και εγώ με τον ίδιο τρόπο

Ειδικα η τελευταια φωτο είναι σιγουρο ότι θα σπασει

Link to comment
Share on other sites

@slalom, Καλό είναι αν πιστεύεις ότι δε θα κρατήσει να πεις σε ποιο σημείο πιστεύεις ότι θα έχει πρόβλημα και τρόπο λύσης/ενίσχυσης.

Το να πετάμε ένα θα γίνει κομμάτια/θα σπάσει/θα πετάξει δεν είναι τρόπος εποικοδομητικής συζήτησης σε ένα θέμα DIY κατασκευής.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ποιά παραλλαγή υλοποίησες? Αυτή που τιμόνι και οθόνη είναι σε ξεχωριστό γραφείο?

Ναι εμένα θα με ενδιέφερε να στηρίζει και τιμόνι αλλά όχι απαραίτητα και οθόνη. όπως τα 2 πρώτα σκίτσα δηλαδή.

 

Ειδικα η τελευταια φωτο είναι σιγουρο ότι θα σπασει

Αν χρησιμοποιήσεις τα φτηνά υλικά που χρησιμοποιούν οι n00bαδες στα βίντεο μου ναι, σίγουρα.

Κρίνοντας από το αγέρωχο ύφος του Άρη, μάλλον θα χρησιμοποιεί κάτι προς Φ75 10atm, που στηρίζουν μέχρι και ελέφαντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα η τελευταια φωτο είναι σιγουρο ότι θα σπασει

 

Το συγκεκριμένο της 3ης φωτογραφίας το έχω κατασκευάσει για ένα φίλο ο οποίος το χαίρεται εδώ και ενάμιση χρόνο και είναι πολύ ευχαριστημένος. Μπορείς να δεις φωτογραφίες εδώ.

 

Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να κάνεις μόνο εποικοδομητικό διάλογο γιατί αλλιώς θα το θεωρήσω "τρολλάρισμα" και δεν θα ξανά απαντήσω!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αρη δεν το εχεις αγορι μου... και το δικο σου σπασμενο ειναι και δεν το ξερεις και ολων οσοι τα δουλευουν στο εξωτερικο. Περα απο την πλακα, μολις τελειωσεις θελω να δουμε κατι στο δικο μου μην κανουμε καμια μοντιφα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ποιά παραλλαγή υλοποίησες? Αυτή που τιμόνι και οθόνη είναι σε ξεχωριστό γραφείο?

Ναι εμένα θα με ενδιέφερε να στηρίζει και τιμόνι αλλά όχι απαραίτητα και οθόνη. όπως τα 2 πρώτα σκίτσα δηλαδή.

 

Αν χρησιμοποιήσεις τα φτηνά υλικά που χρησιμοποιούν οι n00bαδες στα βίντεο μου ναι, σίγουρα.

Κρίνοντας από το αγέρωχο ύφος του Άρη, μάλλον θα χρησιμοποιεί κάτι προς Φ75 10atm, που στηρίζουν μέχρι και ελέφαντα!

 

Κώστα, απ' τη στιγμή που δεν είναι απαραίτητο να στηρίξεις οθόνη πάνω στο κόκπιτ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα! Μια ελάχιστη μετατόπιση της τάξης των 1-2 χιλιοστών κατά τον οριζόντιο άξονα στη βάση που θα κρατάει το τιμόνι - θα υπάρχει, αλλά δεν γίνεται αντιληπτή κατά την οδήγηση. Αυτό θα εξαλειφόταν αν κλείναμε και την αριστερή πλευρά όπως είναι η δεξιά αλλά τότε θα κόβαμε τη πρόσβαση στο κόκπιτ.

 

Έκανα και μια βλακεία χτες - έκανα ένα λάθος save και έχασα τη δουλειά μιας εβδομάδας στο κόκπιτ που προτείνω. Κάντε υπομονή λίγες μέρες και από δευτέρα το αργότερο θα το αναρτήσω για download οπότε θα το επεξεργαστούμε όλοι μαζί και θα σας λύσω όλες τις απορίες!

 

Α! χρησιμοποιώ Φ50 υψηλής πίεσης pvc και αυτές τις μέρες τελειώνω αυτό.

 

Για την ιστορία, αυτό ήταν το ποιο άκαμπτο (ξύλο) κόκπιτ που κατασκεύασα ποτέ, αλλά... βαρύ, ακριβό, δύσκολο στη κατασκευή και χωρίς πολλές ρυθμίσεις:

dsc09771is.jpg

 

dsc09761v.jpg

 

dsc09762n.jpg

 

dsc09784ro.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

867327PVC44d.jpg

Για να ειναι πιο γερο, το λοξο που ερχεται απο πισω και κατω και φτανει στη βαση του καθισματος (στο κοκκινο του λεβιε)

θα βαλεις πιο κλειστη γωνια για να παει στο μπροστινο μερος

 

Ετσι με τη βαση θα εχεις ενα τριγωνο στις πλευρες του οποιου θα στηριξεις το καθισμα

Οπως ειναι το πισω εγκαρσιο θα ειναι και το μπροστα

 

Το Γ που στηριζεται ο λεβιες δε θα ειναι φερων στοιχειο

 

post-60721-0-68055900-1429617629_thumb.j

 

Για να μη λες οτι τρολαρω

Α! χρησιμοποιώ Φ50 υψηλής πίεσης pvc και αυτές τις μέρες τελειώνω αυτό.

Αυτο δεν εχει τετοιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Για να ειναι πιο γερο, το λοξο που ερχεται απο πισω και κατω και φτανει στη βαση του καθισματος (στο κοκκινο του λεβιε)

θα βαλεις πιο κλειστη γωνια για να παει στο μπροστινο μερος

 

Ετσι με τη βαση θα εχεις ενα τριγωνο στις πλευρες του οποιου θα στηριξεις το καθισμα

Οπως ειναι το πισω εγκαρσιο θα ειναι και το μπροστα

 

Το Γ που στηριζεται ο λεβιες δε θα ειναι φερων στοιχειο

 

attachicon.gifbase.jpg

 

Για να μη λες οτι τρολαρω

 

 

Αυτο δεν εχει τετοιο προβλημα

 

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση.

Δυστυχώς οι PVC γωνίες περιορίζονται σε 90 και 45 μοίρες οπότε ή κάθετος θα είναι ο πίσω άξονας ή 45 μοίρες. Σε άλλες κατασκευές χρησιμοποιώ τον κάθετο τρόπο ενώ εδώ προτίμησα να έχει κλίση για να είναι και οπτικά ποιο ευχάριστο. Στην πράξη, αυτή η κλίση δίνει και ποιο σταθερό κράτημα (για να μη γλιστράει η μπάρα που συγκρατεί το πίσω μέρος του καθίσματος) σε σύγκριση με την κάθετη λύση, οπότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς οι PVC γωνίες περιορίζονται σε 90 και 45 μοίρες οπότε ή κάθετος θα είναι ο πίσω άξονας ή 45 μοίρες. Σε άλλες κατασκευές χρησιμοποιώ τον κάθετο τρόπο ενώ εδώ προτίμησα να έχει κλίση για να είναι και οπτικά ποιο ευχάριστο. Στην πράξη, αυτή η κλίση δίνει και ποιο σταθερό κράτημα (για να μη γλιστράει η μπάρα που συγκρατεί το πίσω μέρος του καθίσματος) σε σύγκριση με την κάθετη λύση, οπότε με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια!

Αν σ'αρεσουν τα δικτυωματα

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.headupgames.bridgeconstructor

 

και θα καταλαβεις καλυτερα γιατι ενα δικτυωμα πρεπει να ειναι συμμετρικο

Έγινε επεξεργασία από slalom
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν ένα μεγάλο μπράβο τόσο για το μεράκι, όσο και κυρίως για το ότι το μοιράζεσαι μαζί μας ! :)

Μπήκε στα υπό παρακολούθηση !

 

Όσο για το θέμα που τέθηκε για την αντοχή, με τις σωλήνες που έχεις διαλέξει, δεν υπάρχει θέμα.

Σαφώς και ένα συμμετρικό δικτύωμα "μετατρέπει όλες τις στρεπτικές ροπές σε αξονικές δυνάμεις είτε εφελκυσμού , είτε θλίψης, αλλά εν προκειμένω με τα όρια αντοχών που έχουν τα υλικά σου δεν υπάρχει ζήτημα.

Το πολύ πολύ να είναι λίγο "εύκαμπτη" η κατασκευή! :)

 

Παρεμπιπτόντως πιστεύω ότι ο παρών σχεδιασμός σου που όπως καλά είπες καθορίζεται από τα διαθέσιμα υλικά (γωνίες) κάνει μια χαρά την δουλειά του .

 

gallery_33151_779_19825.png

 

Η σωλήνα που σηκώνει την καρέκλα θα παρουσιάζει λιγότερο λυγισμό , από την περίπτωση που θα είχε μικρότερη κλίση , απλά γιατί οι εγκάρσια στον άξονα της σωλήνας δύναμη © (βλέπε στο κάτω σκαρίφημα) θα ήταν τότε μεγαλύτερη !

 

Το μόνο ίσως που θα μπορούσες να κάνεις για να γίνει -εύκολα- βράχος το πλαίσιο (αν και εδώ επαναλαμβάνω ότι αυτό είναι λίγο τραβηγμένο από τα μαλλιά) , είναι να βάλεις με δυο  Τ και μια 45ρα γωνία την κόκκινη προσθήκη.

 

Και κάτι ακόμα -αν και αυτό θα ξεφύγει από την εύκολη κατασκευή, μπορείς με ζέσταμα στις σωλήνες να τους δώσεις και κάποιες μικρές κλίσεις που θα σε βοηθήσουν να έχει καλύτερα ενδεχομένως ταιριάσματα και κατανομή των δυνάμεων , και ίσως και οικονομία υλικών.

Αυτό βέβαια , για μια τυποποιημένη κατασκευή , σημαίνει ότι το λύγισμα θα γίνεται με βάση κάποιο πατρόν / φόρμα, έτσι ώστε όλα τα λυγίσματα να είναι ομοιόμορφα!

 

Καλή συνέχεια λοιπόν και αναμένουμε την εξέλιξη ! :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco wow :o ! Ευχαριστούμε για την εντυπωσιακή ανάλυση!

 

Παραλίγο να μπω στον πειρασμό να κάνω και εγώ τέτοιου είδους αναλύσεις αλλά πιστέψτε με, το μοντέλο έχει δοκιμαστεί και υπερ-αντέχει! Ζυγίζω κοντά 100 κιλά (είμαι και ψηλούλης) και έχω ζορίσει και χοροπηδήσει αμέτρητες φορές πάνω στις κατασκευές μου για να τις τεστάρω και πάντα αισθάνομαι σαν να προσπαθώ να σπρώξω ελέφαντα...

 

Το μόνο θέμα που υπάρχει είναι μια ανεπαίσθητη ελαστικότητα που δίνει το υλικό αυτό, που σε τελική ανάλυση όμως του προσδίδει και μεγαλύτερη αντοχή! Η mdf σανίδα πχ. που στηρίζει το κάθισμα αν ζοριστεί πολύ θα σπάσει. Στο μοντέλο προτείνω 18mm πάχος για μια φυσιολογική χρήση. Για ποιο extreme χρήση (πάνω από 120 κιλά άτομο) θα συνιστούσα 25mm (για σιγουριά όχι ότι δεν αντέχει και η άλλη).

To PVC όμως, όσο βάρος και να δεχτεί στο σημείο εκείνο (μέσα στα ανθρώπινα πλαίσια) δεν θα σπάσει, απλώς θα λυγίσει ελάχιστα.

 

Πρόσφατα έδωσα το προηγούμενο κόκπιτ μου και χρειάστηκε να κάνω μερικές μετατροπές (κατά παραγγελία του αγοραστή). Ήταν φυσικά αδύνατο να ξεκολλήσω κάποιες γωνίες που ήθελα να αντικαταστήσω οπότε χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω βαρύ σφυρί και αρκετό κόπο! Σπάνε, τελικά, οι PVC γωνίες - αλλά προς το παρόν το κατάφερα αυτό μόνο με τη "βαριά"!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργικό χάος...

 

540701DSC03753.jpg

 

Έμεινε να μπει ο επιλογέας ταχυτήτων στη θέση του και φυσικά... μια "τάξη" στο χάος γιατί έχουμε και τον πρώτο μας αγώνα την Κυριακή!

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω οτι ο ορισμός "σπασει" και pvc δεν τεριαζουν.....το καλό του pvc ειναι οτι απλά λυγίζει δεν θρυμματίζεται ας πούμε ουτε κόβεται.

Σε περίπτωση που δεν αντέξει το βάρος και όντως λυγίσει με ενα ζέσταμα καλο στην περιοχή που λύγισε επανέρχεται παλι στην θεση του.

Δηλαδή και σε περίπτωση ατυχήματος(1 στο εκατομμυριο με τον σωλήνα που προτείνει ο Αρης) μην νομίζεται οτι θα γίνει ζημιά μεγάλη η κατι παρόμοιο...

Ενημερωτικά ολα αυτά

Παράδειγμα με τοξο pvc:

 

https://youtu.be/wgr3VlVOvBc?t=2m40s

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.