Jump to content



WAMTA Season 2 Race #6 - Nordschleife Endurance 2/4/2017


Recommended Posts

Συγχαρητήρια σε όλους για τον αγώνα, τις νίκες ανά κατηγορία και φυσικά στους διοργανωτές για το σύνολο της διοργάνωσης!!!
Ήταν πολύ ωραίοι αυτοί οι έξι γύροι του Wamta!!!

Όλα αρχίσανε ευοίωνα! -2sec στο Practice (PB) πριν το Q κι ένα πολύ καλό Q με την poll αγκαλιά! Εκκίνηση από δεξιά στο grid! Ταμάμ, μιας και ήταν η καλύτερη μεριά για την πρώτη στροφή! Σβήνουν τα φώτα, δεν κάνω 50-100 μέτρα, στούκα από πίσω, από τον teammate @JohnnyGTR (αχ βρε Γιάννη), με αφήνει με κίτρινη μηχανή και πίσω αναρτήσεις. Λέω αφού δεν εγκατέλειψα, πάλι καλά! Φρένα για την πρώτη στροφή και περνάω τον άλλον teammate με την Corvette @Oxide Burnedbrain ! :p (Η καλή μεριά που έλεγα πιο πάνω ;))

Στο πρώτο lap πάω γρήγορα αλλά φυλαχτά, αρχή είναι. Στα γρήγορα κομμάτια καταλαβαίνω πως το κίτρινο της μηχανής δεν είναι μόνο χρώμα τελικά.. χάνω σε τελική από -10 εώς -20 km/h. Ο @angeln1ck πίσω μου κλείνει την διαφορά και στο 3ο sector με πιάνει. Έχει την ταχύτητα, αλλά δεν τον αφήνω να περάσει. Καταλαβαίνω όμως πως στην ευθεία θα περάσει. Όπως και εγένετο. Με περίπου -15 km/h τελική + slipstream περνάει χαλαρά. Στο κλειστό πρώτο κομμάτι, είμαι πίσω του 0,5-1 sec και αποφασίζω να πιέσω, μέχρι την Flugplatz που μπαίνω δεξιά με 5η και ~200km/h, αλλά με κρεμάει ο κινητήρας και αντί να με τραβήξει δεξιά, με αφήνει αριστερά στις μπαριέρες :( Κάνω να φύγω, όπισθεν! 1η, γκάζι, τετακέ!:slap: Οι άλλοι είχαν πλέον πλησιάσει, οπότε περίμενα να περάσουν με "ασφάλεια" μέχρι να ξαναγυρίσω στην πίστα.

 

Γρήγορα στα pits για ολική επαναφορά! μιας και πλέον είμαι πολύ αργός. 1+ λεπτό διήρκεσε το μαρτύριο :rant85::wall:. Καντήλια μπόλικα, οι διαφορές πλέον, ένας αιώνας και κάτι.. Γκάζι στο πάτωμα, ψυχολογία στα τάρταρα. Πάμε για τον τερματισμό λέω, να δώσουμε αυτούς τους λίγους έστω βαθμούς στην ομάδα. Πιάνω τον @khr1s, δεν ξέρω αν τον τρομοκράτησα πολύ με την βιασύνη μου :p (γιατί μόλις είχε περάσει κι ένα 919), και τον καταπίνω στις στροφές τις Adenauer Forst. Μειώνω διαφορές, μήπως πιάσω και το τρενάκι πιο μπροστά. 30-40+ δευτερόλεπτα μας χώριζαν πλέον :hehe:. Κάποια στιγμή περνάω τον @tasosmich , μάλλον στα pits? Δεν κατάλαβα. Μετά δεν άλλαξε πολύ το σκηνικό. Κατέβασα κι άλλο τον χρόνο μου (PB) (κρατήθηκα είναι η αλήθεια στο τέλος, φοβούμενος τα χειρότερα χάνοντας 2sec), μείωσα στα 20sec, αλλά προφανώς δεν ήτανε αρκετό. Τελευταίος γύρος.. συμβιβάστηκα με τη θέση και ήλπιζα μόνο σε extra lap από τα 7 που είχα υπολογίσει, μήπως και μείνει κάποιος από βενζίνη (είχα και για 8ο καύσιμο ;)). @Thodoris1884 δεν πίεσες αρκετά! :p.


Μπράβο στα παιδιά της κατηγορίας μου, που ήταν εκτός από πολύ σταθεροί και γρήγοροι! Αχ ρε @angeln1ck σοβαρά τώρα? 9:04? Μπράβο! Το 9:08 είδα σε μια φάση στο delta μου και φοβήθηκα με όσα μου 'κατσαν κι έκοψα :p :hehe:

Πολλά συγχαρητήρια @Oxide Burnedbrain για την πολλοστή σου νίκη! Μας σήκωσες επάξια! Λυπάμαι που δεν κατάφερα να κάνω κάτι περισσότερο σήμερα :(. Μπράβο @JohnnyGTR για τους βαθμούς που συνεισέφερες στην ομάδα συνολικά!

Δεν κρύβω πάντως, πως από την τροπή που πήρε ο αγώνας μου, απογοητεύτηκα αρκετά σήμερα. Περίμενα περισσότερα.

 

Υ/Γ: @liakjim συμφωνώ για έναν αγώνα τράμπα, αλλά όχι σε "μικρή" πίστα, γιατί το effect δεν θα είναι δυνατό όπως στο Spa την πρώτη φορά, που περνούσατε με 330+ ;):p

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Άντε Άκη, δική σου η 3η θέση ( ααααρρρργγγγκκκκ ) :

The JSON result is the valid one. All I can think of is a sTracker problem where it needs a few seconds to update the position of each player which can happen if sTracker did not notice the overtake on time.

But this is something only neys can talk about, as he coded how sTracker detects the position of a player.

-Kevin

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στους νικητές κάθε κατηγορίας (Θόδωρε - φοβερός) αλλά και σε όλα τα παιδιά που τρέξανε, που τερμάτισαν ή όχι... Και εγώ παρ' ολίγο να τα παρατήσω!

Κάποιο λάθος / ατύχημα του Cristian (υποθέτω) μου έδωσε την pole position και προβάδισμα στην κατηγορία μου.

Έτρεξα όμως με "φρέσκο" σεταπ που δεν είχα προλάβει να το εμπεδώσω και η έξοδος δεν άργησε να έρθει δεδομένου και της πίεσης που είχα από τη μαύρη corvette στους καθρέφτες μου.

Χάνω το προβάδισμα αλλά καταφέρνω να ξαναμπώ γρήγορα μέσα στην πίστα με τσαλακωμένους προφυλακτήρες (μπρος πίσω) αλλά και σπασμένο παρμπρίζ που δυσκόλευε πάρα πολύ τα πράγματα δεδομένου ότι η ομίχλη τα έκανε ακόμα χειρότερα. Αποφάσισα (κακώς μάλλον) να πάω μετά τον τρίτο γύρο για πιτστοπ ώστε να μοιράσω τη φθορά των ελαστικών. Τα μάτια "έτσουζαν" από την υπερπροσπάθεια να διακρίνω το οτιδήποτε θα με βοηθούσε να κρατηθώ μέσα στην πίστα...

Στον τρίτο γύρο όμως, στα μέσα περίπου, ήρθε το κακό, με δεύτερη χειρότερη έξοδο και δυνατό μετωπικό χτύπημα σε μπαριέρα με αποτέλεσμα να στραβώσουν και τα δύο μπροστινά ψαλίδια. Με έπιασε απελπισία, το αμάξι δεν άκουγε καθόλου - με δυσκολία το κρατούσα στην ευθεία. Εκεί παρ' ολίγο να τα παρατήσω. Ευτυχώς δεν το έκανα!

Κατέβασα ρυθμό και είπα θα πάω στα pits έστω και σπρώχνοντας... :hehe:. Σιγά σιγά βρήκα τον τρόπο να οδηγώ το κάρο μου το οποίο μετά απέκτησε πανάλαφρο ασαφές τιμόνι αλλά και ένα απίστευτο deadzone. Έστριβα 1-2 δεύτερα νωρίτερα, φρέναρα νωρίτερα και κάπως κούτσα κούτσα τα κατάφερα και μπήκα πιτστοπ! Εκεί με έφτασε και ο Δημήτρης με την άλλη coervette, που λογικά θα έπαθε κι' αυτός κάτι αντίστοιχο με μένα, αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την ατυχία μου...

Με το που βγήκα από τα πιτς ένοιωσα σαν να έγινα ξανά 18 χρονών!:D Ο υπόλοιπος αγώνας  ήταν, μετά, παιχνιδάκι.

Μπράβο και στους temates μου - δυνατοί πολεμιστές παρά τις αλλεπάλληλες ατυχίες που μας χτύπησαν! Έχουμε ακόμα ελπίδες για το βάθρο;

 

Άκη και Στέλιο - ένα τεράστιο ευχαριστώ για την διοργάνωση!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και εγώ με τη σειρά μου τους διοργανωτές και όλους τους συμμετέχοντες για αυτό το μικρό Cup που τρέξαμε. Ήταν καλή εμπειρία για όλους πιστεύω και σαφώς οι οδηγικές ικανότητες ανέβηκαν. Συγχαρητήρια στους νικητές κάθε κλάσης και στις τροπαιούχες ομάδες!

Στα του αγώνα,πάλι δεν έχω να γράψω κάτι γιατί οι όποια ελπίδα είχα για μάχη εξανεμίστηκε με την γρήγορη έξοδο του προπορευόμενου Άρη :( Μετά το μόνο που είχα να κάνω είναι να κρατήσω ένα σταθερό ρυθμό και να κρατάω το αμάξι εντός πίστας.Μετά το πρώτο Pitstop που ανέβηκε το grip πίεσα και λίγο και έκανα PB. Γενικά ξενέρωσα περισσότερο γιατί είμασταν μόνο 4 απο τη κλάση μας... 

Το πιο αστείο και Highlight πάντως ήταν η εκκίνηση,όπου οι 2 teammates μου χτύπησαν μεταξύ τους και στη πρώτη στροφή είδα την Cayman του teammate μου @jumaru99 να με περνάει στα φρένα και εγώ να είμαι σε φάση "WTF?" :D:lol::lol:

@Aris Teidis την pole την έχασα γιατί πάτησα λίγο γρασιδάκι και μου μηδένισε το hotlap.Και χάρηκα να σου πω την αλήθεια που ξεκινούσα δεύτερος γιατί μου αρέσει να κυνηγάω ένα αμάξι σε αυτή τη πίστα παρά να με κυνηγάνε. :)

Ααααα επίσης το άλλο,στις 19:50 περίπου πέφτει το ιντερνετ και λέω όχι ρε γαμώτο. Κάνω 2 restart το ρούτερ αλλά τίποτα. Περίμενα σαν καμένος κοιτώντας το εικονίδιο της σύνδεσης και ο χρόνος να περνάει... πάλι καλά ήρθε νωρίς και είχαμε καθυστερήσει να ξεκινήσουμε το qual και έχασα μόνο ένα πεντάλεπτο. 

 

P.S. Περίμενα να γίνεται ένας πανικός στο discord κατά τη διάρκεια του αγώνα και έπαθα πλάκα απο την ησυχία,νόμιζα ότι κουφάθηκα ή βούλωσαν τα αυτιά μου :p

P.S2 Πριν το τέλος του αγώνα με περνάει ο Θοδωρής και έμενε λιγότερο απο ένα λεπτό για να τερματίσει το χρονόμετρο και απο μέσα μου λέω μη κάνει καμιά μαλακία και τερματίσει πριν τελειώσει ο χρόνος και αναγκαστούμε για έξτρα γύρο(είχα καύσιμα γιατί το φοβόμουν απο την αρχή αυτό,απλά βαριόμουν να κάνω άλλο ένα γύρο). :D

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους  μια νίκη  στο cup! :D Κρίμα για τον lylankor που εγκατέλειψε  από το πρώτο   lap . Την πίστα την έχω λιώσει online στο  tourist  και είναι 2η αγαπημένη μου μετά τη muggello.:) 

Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες, στους διοργανωτές και στην ομάδα μου για την πολύ καλή πορεία στη διοργάνωση!

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Ο αγωνας για εμενα δεν πηγε και πολυ καλα... Ωστοσο το χαρηκα καθως παντα μαρεσει να οδηγαω στην συγκεκριμενη πιστα... Ειχα και εγω τα χτυπηματα μου και χρειαστηκα σχεδον 2 λεπτα πιτ ωστε να ειναι το αυτοκινητο οδηγησιμο... Πολλα μπραβο στον @angeln1ck ο οποιος ηταν απιστευτα γρηγορος καθως και σε ολα τα παιδια τα οποια τερματισαν ολων των κατηγοριων... Πολυ γρηγοροι και ο @jumaru99 και ο @4WNikos (με εντυπωσιασε) αλλα και τα αλλα παιδια τα οποια ηταν πολυ σταθερα...

 

Πολλα ευχαριστω απο τους διοργανοτες @Stelios F. @akis_z80 για τον χρονο τους και την ευκαιρεια που μας δινουν να περναμε ωραια...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

@Stelios F. πως το πας έτσι ρε?Και εκείνη η προσπέραση στον @panosdimp στην αρχή της μεγάλης ευθείας...ο τρόμος ο ίδιος!

Με το Oculus,με αυτό το αμάξι και το ffb που φαίνεται να κλωτσάει άπειρα (ειδικά στη πρώτη καρουζελ) εγώ πιστεύω σε 2 γύρους θα πάρκαρα στην άκρη και θα συνέχιζα αφού...

651.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Oxide Burnedbrain said:

@Stelios F. πως το πας έτσι ρε?Και εκείνη η προσπέραση στον @panosdimp στην αρχή της μεγάλης ευθείας...ο τρόμος ο ίδιος!

Με το Oculus,με αυτό το αμάξι και το ffb που φαίνεται να κλωτσάει άπειρα (ειδικά στη πρώτη καρουζελ) εγώ πιστεύω σε 2 γύρους θα πάρκαρα στην άκρη και θα συνέχιζα αφού...

651.gif

Πως το πάω? Πολύ αργά απότι φαίνεται (lol), βέβαια όταν φοράς το Rift η κατάσταση είναι αλλιώς...

Πολλές φορές ενεργοποιείται ο μηχανισμός αυτοσυντήρησης (μιας και δεν ξέρω το track απέξω) και πάω σαν κυρία.

 

Το camera shake είναι OFF, ότι κούνημα βλέπεις από τη κάμερα είναι επειδή το τιμόνι με ταρακουνάει, ενδιαφέρων εμπειρία μπορώ να πω :D

Έγινε επεξεργασία από Stelios F.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο επόμενο wamta πρέπει να τρέξουμε στη κατηγορία φτερού που ήταν στις επιλογές ή κάτι αντίστοιχο αν βγουν και καινούργια αμάξια.Και δε το θέτω υπο συζήτηση,το απαιτώ! Μέχρι και στο Avaaz θα απευθυνθώ για να μαζέψω ψήφους :lol:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας το video του @Stelios F. , εκτός από την άθλια οδήγηση, μου έκανε εντύπωση τί φοβερή αίσθηση της ταχύτητας δίνει ακόμα και σε video. Φαντάζομαι  ( προσπαθώ ) μέσα. 

 

Επίσης μάλλον είχα πολύ φτερό ( 6-4 ). 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σε όλους , πολύ ωραίος αγώνας.....ο πιο δύσκολος και εξαντλητικός που έχω κάνει... παρακαλούσα να τελειώσει ....είχα και τον @bill123 κολημένο πίσω μεχρι τον τερματισμό...πολύ αγχος...

@Thodoris1884 @angeln1ck.... απο άλλο πλανήτη... απίστευτοι χρόνοι

@jumaru99 άτυχος....υπο κανονικές συνθηκες άνετα 2ος

@4WNikos μεγάλη εκλπηξη.....πολύ γρηγορος, μπράβο

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

[emoji24]

ΥΓ σοβαρά τώρα, δεν τις συνηθίσω ποτέ τις φατσούλες, δεν ξέρω πόσες φορές έχω φάει βρισίδι από την 16 χρόνια μικρότερη αδερφή μου...


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[emoji24]

ΥΓ σοβαρά τώρα, δεν θα τις συνηθίσω ποτέ τις φατσούλες, δεν ξέρω πόσες φορές έχω φάει βρισίδι από την 16 χρόνια μικρότερη αδερφή μου...


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, liakjim said:

emoji24.png

ΥΓ σοβαρά τώρα, δεν τις συνηθίσω ποτέ τις φατσούλες, δεν ξέρω πόσες φορές έχω φάει βρισίδι από την 16 χρόνια μικρότερη αδερφή μου...


Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

που να δεις απο μας :hehe::hehe:

:p

 

το preview image του βιντεο, ειναι σα φωτογραφια :D

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.