Jump to content



Resident Evil


Devastator

Recommended Posts

Βασικα ειμαι φαν της σειρας, οποτε αν σου πω παιχτα ολα δε θα ακουστει και πολυ αντικειμενικο :hehe:

λοιπον...χμμμ απο τη βασικη σειρα (1,2,3,....6) πιστευω πως το καλυτερο ηταν το 4, αλλα πριν λιγο καιρο που το ξαναπαιξα στο hd remake μου εβγαλε καπως λιγο "περσυνα ξινα σταφυλια".

Το 5 ειναι κορυφαιο... Απιστευτες σκηνες, και επειδη εχω ταξιδεψει αρκετα σε διαφορα παραξενα μερη του κοσμου μπορω να βεβαιωσω πως οι σκηνες της Αφρικανικης πολης ειναι 1000000% ρεαλιστικοτατες

και το 6 ειναι καλο αλλα οχι για τους φανατικους της σειρας... ειναι λιγο πιο...χμμμμ ας πουμε διαφορετικο, λιγοτερο τρομακτικο και καπως πιο... χμμμ μοντερνο" με περισσοτερα στοιχεια shooter.

1,2,3 ηταν κορυφαια αλλα δεν ξερω αν θα αντεξεις τα τοσο retro γραφικα.

Το code veronica επισεις φοβερο, εποχης ps2 αλλα αν εχεις ps 3 ή xbox 360 εχει γινει remake και προτεινεται.

Το revelations γ... και σπερνει. Εχει κανα δυο κουλαμαρες στο σεναριο (ελαχιστες αλλα χοντροειδεστατες, πχ να βαλεις μια γεννητρια μπροστα ενος βυθισμενου πλοιου) αν και σε γενικες γραμμες το ολο περιβαλλον ειναι extreme ρεαλιστικο.

Το operation Racoun city επισεις πολυ καλο...

αλλα...χμμμμ τελικα δεν απεφυγα να εκθιασω ολη τη σειρα :hehe: (μα κανεις κατι ερωτησεις κι εσυ...)

οκ... για να το ποιασουμε αλλιως, η σωστη σειρα ειναι να το ποιασεις σαν ιστορια απο το 1, αλλα ειναι αδυνατο να το παιξεις το 2014 ακομα κι αν παιζεις mame τιποτα δε σε εμποδιζει να το δεις στο youtube ομως και να ξεκινησεις τη σειρα απο το 4 ή το 5 σαν παιχνιδι, διαφορετικα αν δε σε νοιαζει η συνεχεια της ιστοριας και θες αποκλειστικα καλο gaming ξεκινα με revelation ή με το 5 αν σου αρεσει να σκεφτεσαι και λιγο οταν παιζεις (ενταξει δε λεμε να καψεις εγκεφαλικα, r.e. ειναι οχι κανα adventure) ή με 6 αν σου αρεσει να ιδρωνουν τα χερια σου

.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

1,2,3 ηταν κορυφαια αλλα δεν ξερω αν θα αντεξεις τα τοσο retro γραφικα.

crapcom to the rescue !!

Resident Evil 1 remastered for PS4, Xbox One, PC, PS3 and Xbox 360 • Eurogamer.net

Resident Evil / biohazard HD REMASTER on Steam

[MENTION=32107]Devastator[/MENTION] κανε υπομονη μερικα μηνακια για το παραπανω, και οταν το τερματισεις βλεπουμε για τα υπολοιπα :p

Link to comment
Share on other sites

Το Resident Evil το 1 το είχα παίξει το 1999-1998 ( μισή ζωή πριν, όπως είπα και παραπάνω... )

Aπ' όσο θυμάμαι ( RAM ελέφαντα; ) μου άρεσε αρκέτα, αν και δεν το θυμάμαι τόσο ως shooter που λέτε ότι είναι το 6, αλλά περισσότερο ως φάση τρόμου/puzzle solving/τρέχα να σωθείς a la System Shock ( αλλά με zombies... )

Tο θέμα είναι οτι δεν είχα ψαχτεί καθόλου με τα υπόλοιπα για καμια δεκαπενταετία μέχρι προχτές το ΣΚ που κάθησα και είδα με την κυρά μου το Resident Evil: Apocalypse, το οποίο είναι μεγάλη ****κία, αλλά με εκανε να θυμηθώ το 1 και είπα να τσεκάρω όλη τη σειρά

Link to comment
Share on other sites

το ΣΚ που κάθησα και είδα με την κυρά μου το Resident Evil: Apocalypse, το οποίο είναι μεγάλη ****κία,

Ok... ως fan του game, fan της σειρας ταινιων, fan της Milla και ως γυναικας και ως ηθοποιου, fan της Αlice ως fiction character και γενικα fan του οτι σχετιζεται με το resident evil θα μιλησω "αντικειμενικοτατα":

BAN ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟΝ ΑΠΙΣΤΟ :p

οκ, σοβαρα τωρα,

Το apocalypse ηταν ΚΟΡΥΦΑΙΟ, -αν και ειναι λιγο χαζο να το δεις πριν το 1- αρκει να καταλαβουμε πως ναι μεν και το game και οι ταινιες διαδραματιζονται στον ιδιο μεταποκαλυπτικο μπαχαλοκοσμο, ομως ειναι γραμμενα απο διαφορετικες οπτικες γωνιες.

Για τη σειρα ταινιων φτιαχτηκε η Alice ως κεντρικη ηρωηδα, και ως χαρακτηρας ΣΠΕΡΝΕΙ...

Δυστυχως υποβαθμιζεται πολυ η Jill Valentine και ο Leon που ειναι για πολλους gamers οι πλεον αγαπημενοι χαρακτηρες, αλλα ο τροπος που γραφτηκε το σεναριο των ταινιων θελει να εστιαζει σε μια και μονο ηρωιδα που η παρουσια της επισκιαζει τους υπολοιπους χαρακτηρες, γι αυτο επιλεχτηκε και η εντυπωσιακοτατη Milla για να ενσαρκωσει την Alice, γι αυτο και για 3 σερι ταινιες δεν ειναι καν ανθρωπος αλλα εχει υπερφυσικες δυναμεις μετα απο τα πειραματα με τον T-virus, κτλ κτλ κτλ ενω οι υπολοιποι ειναι περισσοτερο support chars.

Και στα games ετσι συμβαινει μερικες φορες, στο 5 πχ η Jill εχει ρολο κομπαρσου...

Γενικα το resident evil για μενα ηταν πολυ πιο επιτυχημενο στη μεγαλη οθονη απο το -δυστυχως αθλιο- tomb raider και σ αυτο ΙΣΩΣ συνεβαλε οτι η πρωταγωνιστηρια δεν ειναι καποια απο τις πρωταγωνηστριες του game (οπως καμια φορα μας αρεσει σε games απο ταινιες να εχουν διαφορετικους πρωταγωνιστες)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το πρώτο έσπερνε για την εποχή του και ακόμα και τώρα το θεωρώ εξαιρετικό.

Το 2 και το 3 τα είχα παίξει ελάχιστα έως καθόλου, οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

Το 4 αρκετά καλό, το απόλαυσα εκτενώς.

Το 5 ακόμα καλύτερο, ατμοσφαιρικό και gg multiplayer, το έλιωσα με την κοπέλα μου στα 3 πρώτα difficulties(μετα βαρεθήκαμε).

Το 6 με ψιλοεκνεύρισε, το σενάριο προχωρούσε λίγο βεβιασμένα, ήταν κάπως βαρετό και χωρίς τρελή συνοχή και είχε πολλα ενοχλητικά quick actions, που για μένα είναι λίγο game breakers.

Τα παραπέρα και side stories δεν τα έχω παίξει.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο έσπερνε για την εποχή του και ακόμα και τώρα το θεωρώ εξαιρετικό.

Το 2 και το 3 τα είχα παίξει ελάχιστα έως καθόλου, οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

Το 4 αρκετά καλό, το απόλαυσα εκτενώς.

Το 5 ακόμα καλύτερο, ατμοσφαιρικό και gg multiplayer, το έλιωσα με την κοπέλα μου στα 3 πρώτα difficulties(μετα βαρεθήκαμε).

Το 6 με ψιλοεκνεύρισε, το σενάριο προχωρούσε λίγο βεβιασμένα, ήταν κάπως βαρετό και χωρίς τρελή συνοχή και είχε πολλα ενοχλητικά quick actions, που για μένα είναι λίγο game breakers.

Τα παραπέρα και side stories δεν τα έχω παίξει.

Απο αυτα που γραφεις βλεπω εισαι κι εσυ του κλαμπ... ΠΑΙΞΕ REVELATION, ξεκινατο σημερα κι ολας και θα με θυμηθεις...

Γι καποιο ηλιθια παραξενο λογο (τον οποιο μονο κανενας σχιζοφρενης ισως τον συλαβει, αφου δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους) θεωρω οτι οποιος γουσταρε το 5 πρεπει να γουσταρει περισσοτερο το revelation ...οχι δεν εχουν απολυτως τιποτα κοινο αυτα τα δυο, ουτε καν gameplay... αλλα δεν ειμαι ο μονος που το λεει -ευτυχως- αν καποιος ξερει το λογο κερδιζει δωρεαν ζουρλομανδυα απο Γαλλικο οικο μοδας :p

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που γραφεις βλεπω εισαι κι εσυ του κλαμπ... ΠΑΙΞΕ REVELATION, ξεκινατο σημερα κι ολας και θα με θυμηθεις...

Το είχε ξεκινήσει λίγο η κοπέλα μ αλλά την πήγε τρεις και μία μόνη της οπότε το άφησε. Εγώ μετά το 6 θεώρησα ότι η σειρά πλέον εγινε gtp και δεν ασχολήθηκα, αλλά θα το ξανακοιτάξω.

Υ.Γ.: Μένουμε σε περιοχή με πολλούς μαύρους(κοντά στα κάτω πατήσια) και όταν παίζαμε το 5 ήταν λίγο περίεργη η αίσθηση να βγεις έξω το βράδυ :mamba: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Το είχε ξεκινήσει λίγο η κοπέλα μ αλλά την πήγε τρεις και μία μόνη της οπότε το άφησε. Εγώ μετά το 6 θεώρησα ότι η σειρά πλέον εγινε gtp και δεν ασχολήθηκα, αλλά θα το ξανακοιτάξω.

Υ.Γ.: Μένουμε σε περιοχή με πολλούς μαύρους(κοντά στα κάτω πατήσια) και όταν παίζαμε το 5 ήταν λίγο περίεργη η αίσθηση να βγεις έξω το βράδυ :mamba: :hehe:

το revelations δεν ειναι μετα το 6. χρονολογικα ο τροπος που βγηκαν ειναι re 5 > dark side chronicles (only ps)> the mercenaries 3d (only ps) > reveletion > operation racoun city > re 6

ιστορικα τωρα νομιζω το operation racoun city πρεπει να ειναι prequel και μαλλον τοποθετειται μετα (η ισως ταυτοχρονα) με το re 3 Nemesis, και το revelation τοποθετειται αναμεσα στο 4 και το 5

Το 6 αν το δεις σαν ενα game δεν ειναι ασχημο, αλλα αν εισαι φαν και περιμενεις να δεις resident evil το βρισκεις τοσο διαφορετικο που σε ξενερωνει... τρεχει απιστευτα γρηγορα και το μονο που κανεις ειναι να τρεχεις και να σκοτωνεις, και η ξενερα ξεκιναει απο την πρωτη κι ολας σκηνη, που εκτος απο το shooter feeling εχει και την πρωτοτυπια της μεγαλης ομαδας που κανει ντου (ενω εχουμε συνηθισει οι ηρωες να πανε σε ζευγαρια ή solο). μετα αυτο διορθωνεται βεβαια αλλα η πρωτη ψυχρολουσια ειναι αρκετα δυνατη...

Επισεις δεν πολυβγαζει τρομο... θα μπορουσε ανετα να τους ειχε ντυσει ολους με χακι και να το περασει σαν πολεμικο παιχνιδι (μηπως ο δημιουργος ηθελε να βγαλει κατι αλλο και το γυρισε σε resident evil? εμενα κατι τετοιο μου εβγαλε)

Οσον αφορα τα ζομπια και τα Πατησια... ... το re ειναι game που πρεπει να παιζεται με σβηστα τα φωτα... :rolleyes: (στο 5 δεν ειναι μονο οι μαυροι, αλλα και το ολο αφρικανικο σκηνικο... δε νομιζω στα πατησια να εχετε τετοιες μπαχαλοκαλυβες και εκεινο το επικο χασαπικο) :p

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Στα preview βλεπω πρωτα παει για game cube και ps4 και μετα για pc?

Θέλω να βάλω το Revelations αλλά θέλω να βρω χρόνο να το παίξω όλο μονοκόμματο

10 -12 ωρες ειναι αλλα γιατι να το πρεις σερι?

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

πάνω που μέπιασε νοστάλτζια ναούμε και έβαλα σούπερ νιντέντο emulator έρχεσαι και βάζεις κάτι τετοιο.... προκαλείς!!

Αν υπαρχει μια σειρα games που πρεπει να γινει remake με τα πιο συγχρονα γραφικα του πλανητη αυτο ειναι το resident evil και μακαρι να γινοταν να κυκλοφορησουν ολα τα side parts για pc. Εδω ξαναγινε remake το half life...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τετοια να βλεπω :dance3:

Για δυο σειρες εχω πει πως επρεπε να γινει remake, το resident evil και το tomb raider. Το δευτερο μετα το επικο reset του 2013 δεν εχει νοημα remake της παλιας σειρας γιατι απεκτησε τελειο σεναριο (η αληθεια ειναι πως καμια 20ρια χρονια δεν ειχα εμπεδωσει πως το tr δεν ειχε σοβαρο σεναριο :rofl: ) -δεν ξερω μονο τι μαλ...α θα παιχτει με τις ηλιθιοτητες περι xbox exlusive- το RE ειχε ανεκαθεν σεναριο, ειναι ΕΠΟΣ και φυσικα πρεπει να κρατηθει ζωντανο

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.