Jump to content



Recommended Posts

  • Replies 25,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • astrolabos

    2261

  • PetrosD

    2039

  • HotPeanut

    1614

  • wrong method

    1495

4 hours ago, Rusty_Cookie said:

 με είπαν "μικρέ" και μου ζητούσαν διπλωμα για μηχανάκι.

 

 

 

 μικρέ,πιάσε μια γκαζόζα :hehe:

 

γιατίσ δεν τουσ είπεσ ότι είσαι στα τανκ βρε κουτέ; μα τπτ δεν σου έμαθε ο άρχοντασ τησ διαφθοράσ ;;  :bleh:

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος wrong method έγραψε:

γιατίσ δεν τουσ είπεσ ότι είσαι στα τανκ βρε κουτέ; μα τπτ δεν σου έμαθε ο άρχοντασ τησ διαφθοράσ ;;  :bleh:

А ну, чики-брики и Блять!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, jax7480 said:

Συμφωνώ με τον "φίλο" παραπάνω. Δεν είναι θέμα αστυνόμευσης, θέμα παιδείας είναι για αρχή. Ποσά κιλά στόκος πρέπει να είσαι δηλαδή για να ανεβάζεις το παιδί στο μηχανάκι τρικαβαλο και να το έχεις ανάμεσα σε 2 ενήλικες. Όταν θα σε κοπανήσει ο άλλος με το αυτοκίνητο τι ακριβώς θα κάνεις; ποσά κιλά βλήμα πρέπει να είσαι για να καταλάβεις πως το παιδί που το κρατάς αγκαλιά μέσα στο αυτοκίνητο, το κάνεις αυτομάτως αερόσακο; ποσό ηλίθιος πρέπει να είσαι για να καταλάβεις πως όταν το παιδί δεν φοράει ζώνη και στέκεται ανάμεσα στα 2 καθίσματα, σε μια μετωπική θα το δεις να φεύγει από το παρμπρίζ; 

Η ηλιθιότητα δυστυχώς σε αυτό τον λαό, ειδικά στο δρόμο δεν έχει όρια και φαίνεται κάθε χρόνο φυσικά από τον αριθμό των θυμάτων και τραυματιών. 

Προσωπικη άποψη και θα ακουστεί πολύ σκληρό, ειδικά σε παραβάσεις που αφορούν παιδιά, θα έπρεπε επι τόπου να επεμβαίνει το κράτος για αφαίρεση κηδεμονίας. 

 

Δεν είναι μόνο αυτά τα "βαριά" παραπτώματα. Είναι το διπλοπαρκάρισμα, είναι η παραβίαση της προτεραιότητας (Στοπ και κόκκινο), είναι η κίνηση ανάποδα σε μονόδρομο.

Θα πω κάτι για μένα προσωπικά και μη με κακοχαρακτηρίσετε (τουλάχιστον όχι περισσότερο από όσο ήδη νομίζετε για μένα).

Χέστηκα αν θα βάλει ο άλλος κράνος και αν όταν θα πέσει χυθούν τα μυαλά του στο δρόμο.

Επίσης, αν δε βάλει ζώνη και κάνει αποτύπωμα το τιμόνι στο κεφάλι του.

Επίσης, αν βάλει το παιδί του τρικάβαλο και τετρακάβαλο στο μηχανάκι. Ανεβείτε και όλο το σόι πάνω, το ίδιο μου κάνει.

 

Τα 3 παραπάνω που ανέφερα με πειράζουν περισσότερο, γιατί επηρεάζουν κι εμένα, που κινούμαι νόμιμα και σωστά στο δρόμο. Εκεί είναι που "την έλεγα" σε άλλους στην Ελλάδα. Με πειράζουν γιατί με ενοχλούν, με εμποδίζουν να κάνω τη δουλειά μου. Με εμποδίζουν να πάω με το λεωφορείο κάπου, αφού έχουν φράξει το δρόμο. Παραλίγο να με πατήσει μηχανάκι που έστριψε ανάποδα σε μονόδρομο τη στιγμή που πήγα να περάσω... Όταν τον ρώτησα τι κάνει μόνο μου δε με έδειρε που πήγα να περάσω το δρόμο...

 

Αν από τα παραπάνω συνάγεται το συμπέρασμα ότι είμαι εγωιστής, ναι είμαι. Είμαι εγωιστής που θέλω να περάσω το δρόμο χωρίς να με φάνε λάχανο. Είμαι εγωιστής που θέλω να πάω στη δουλειά μου με το ΜΜΜ, χωρίς να πρέπει να καθυστερώ 2 λεπτά ΣΤΟ ΚΑΘΕΝΑ από τα διπλοπαρκαρισμένα για να περάσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε σκέφτηκες όμως οτι αν τυχόν χτυπήσεις εσύ κάποιον που δε φοράει κράνος, μπορεί να καταλήξεις στη φυλακή, ή έστω να πληρώνεις κάτι άπειρα ποσά στις δίκες. Το κράνος δε σώζει μόνο τον αναβάτη αλλά προστατεύει κι εσένα τον ίδιο από τα χειρότερα. Γιατί ακόμη και να μη φταίς, άντε να το αποδείξεις αυτό στο δικαστήριο, κόλαση.

 

Γι'αυτό, όπως είναι υποχρεωτική η ασφάλιση, έτσι πρέπει να είναι υποχρεωτικό το κράνος στη μηχανή, αλλά και η ζώνη στα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.