Jump to content



Χρεοκοπία Ελλάδος v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το αστείο είναι ότι άκουσα από το ΣΚΑΙ δήλωση κόμματος (δεν κατάλαβα ποιο την έκανε) που έλεγε ότι οι δηλώσεις του Τσίπρα ήταν προεκλογικές και φαίνεται ότι δεν έχει καταλάβει ότι είναι πλέον κυβέρνηση. Τόσο στόκοι :hehe:

 

Εγώ πάντως θα έλεγα να περίμενε να κάνει τις προγραμματικές κατά την Πέμπτη μεριά.......

 

 

Επίσης. Αυτό το ΕΝΦΙΑ που κάλεσε ο ΠΘ τους πολίτες να πληρώσουν τι είναι; Διότι εγώ έναν ΕΝΦΙΑ που θυμάμαι ήταν αντισυνταγματικός, αντιλαικός αντι αντι αντι.

Έγινε επεξεργασία από LL_NEO
Link to comment
Share on other sites

Καλά μιλάμε για σουρεάλ καταστάσεις.... Ακούς εκεί να εφαρμόζει το κυβερνών κόμα, ότι υποσχέθηκε προεκλογικά! Απίστευτο! Δεν το δέχομαι ως Ελλην ψηφοφόρος! :p

 

Aχχχ μάγκες την βλέπω την δουλειά... θα πέσει πείνα και ξύλο μαζί... ΣΤΑ ΟΠΛΑ! :)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι ότι άκουσα από το ΣΚΑΙ δήλωση κόμματος (δεν κατάλαβα ποιο την έκανε) που έλεγε ότι οι δηλώσεις του Τσίπρα ήταν προεκλογικές και φαίνεται ότι δεν έχει καταλάβει ότι είναι πλέον κυβέρνηση. Τόσο στόκοι :hehe:

 

Λογικά το ποτάμι. Οι ίδιοι που αγχώθηκαν, πως αν τελικά ανασυσταθούν οι ΜΟΜΑ θα έχει θέμα ο Μπόμπολ... ο κατασκευαστικός κλάδος.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ποτάμι. Οι ίδιοι που αγχώθηκαν, πως αν τελικά ανασυσταθούν οι ΜΟΜΑ θα έχει θέμα ο Μπόμπολ... ο κατασκευαστικός κλάδος.

Μα σε παρακαλώ, τι είν αυτά που λες? Απαπαπα πιπέρι! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι το ξύλο απ' εξω ο περιμέναμε, εδω θα πεσει ξυλο (χειροτερο) απο μεσα. Εχουμε να δουμε αντιπολειτευση απο mega skai ant1 και λοιπά Μεσα Μάζικής Παραπληροφόρησης που θα τριβουμε τα ματια μας.

 

Επίσης ΜΟΜΑ ftw, αντε μπας και γίνει κανενας δρόμος και ψοφήσει κανενας Μπομπος

 

P.S.I don't love you Πήρε αναβάθμιση η λιστα Λαγκαρντ σε ver.1.1  Προστέθηκαν λαμόγια  


Εγώ πάντως θα έλεγα να περίμενε να κάνει τις προγραμματικές κατά την Πέμπτη μεριά.......

 

 

Επίσης. Αυτό το ΕΝΦΙΑ που κάλεσε ο ΠΘ τους πολίτες να πληρώσουν τι είναι; Διότι εγώ έναν ΕΝΦΙΑ που θυμάμαι ήταν αντισυνταγματικός, αντιλαικός αντι αντι αντι.

 

Γουσταρεις αποτυχία της κυβερνησης με τα χιλια ε; 

 

Πατριώτης και ετσ'

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γουσταρεις αποτυχία της κυβερνησης με τα χιλια ε;    Πατριώτης και ετσ'
Για πολλά πράγματα μπορείς να κατηγορήσεις τον LL_Neo, ότι δεν είναι πατριώτης δεν είναι ένα από αυτά. 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όπως πάντα υπάρχει πολύς ενθουσιασμός για τον νέο πρωθυπουργό λίγο μετά τις εκλογές. Τα πλήθη ενθουσιάζονται και πιστεύουν ότι λέξη βγει από το στοματάκι του. Αυτά γίνανε και επί Σημίτη και επί Καραμανλή, επί Παπανδρέου μάλιστα υπήρχε τόσος ενθουσιασμός που νόμιζες ότι η χώρα θα κάνει και τσιγάρο εν μέσω αναστεναγμών, τα ίδια και με τον Σαμαρά, αν και ίσως σε μικρότερο βαθμό μιας και ήδη είχαμε φάει στην μούρη την κρίση και δεν ελπίζαμε και σε πολλά από κάποιον που είχε στηρίξει Παπαδήμες και Τρόικες.

 

Διαβάζω κάποια ποστ και βλέπω ότι ακόμα και μετά από όλες τις μετεκλογικές σφαλιάρες που τρώμε επί δεκαετίες, ο κόσμος είναι ακόμα διατεθειμένος να πιστέψει τα πάντα που θα ανακοινώσει ο οποιοσδήποτε πρωθυπουργός. Μέχρι τελείας. Λίγο υπομονή και λίγο υψηλότερες απαιτήσεις από την οποιαδήποτε κυβέρνηση της χώρας, θα ήταν καλύτερο πιστεύω από άκρατο ενθουσιασμό για τα "θα". Ενθουσιασμός για τα "θα" και οργή για τον απολογισμό της διακυβέρνησης, μέχρι στιγμής δεν μας έχει κάτσει καλά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πολλά πράγματα μπορείς να κατηγορήσεις τον LL_Neo, ότι δεν είναι πατριώτης δεν είναι ένα από αυτά. 

 

Εχουμε διαφορετικη αποψη για το ειναι πατριώτης. Για μενα συμπεριλαμβανει 10.xxx.xxx ελληνες και οχι μερος αυτων. 

Όπως πάντα υπάρχει πολύς ενθουσιασμός για τον νέο πρωθυπουργό λίγο μετά τις εκλογές. Τα πλήθη ενθουσιάζονται και πιστεύουν ότι λέξη βγει από το στοματάκι του. Αυτά γίνανε και επί Σημίτη και επί Καραμανλή, επί Παπανδρέου μάλιστα υπήρχε τόσος ενθουσιασμός που νόμιζες ότι η χώρα θα κάνει και τσιγάρο εν μέσω αναστεναγμών, τα ίδια και με τον Σαμαρά, αν και ίσως σε μικρότερο βαθμό μιας και ήδη είχαμε φάει στην μούρη την κρίση και δεν ελπίζαμε και σε πολλά από κάποιον που είχε στηρίξει Παπαδήμες και Τρόικες.

 

Διαβάζω κάποια ποστ και βλέπω ότι ακόμα και μετά από όλες τις μετεκλογικές σφαλιάρες που τρώμε επί δεκαετίες, ο κόσμος είναι ακόμα διατεθειμένος να πιστέψει τα πάντα που θα ανακοινώσει ο οποιοσδήποτε πρωθυπουργός. Μέχρι τελείας. Λίγο υπομονή και λίγο υψηλότερες απαιτήσεις από την οποιαδήποτε κυβέρνηση της χώρας, θα ήταν καλύτερο πιστεύω από άκρατο ενθουσιασμό για τα "θα". Ενθουσιασμός για τα "θα" και οργή για τον απολογισμό της διακυβέρνησης, μέχρι στιγμής δεν μας έχει κάτσει καλά.

 

O κοσμος ειναι απλα με την πλατη στον τοιχο. Ο καθενας που εχει την ελάχιστη εγκεφαλικη λειτουργεια καταλαβαινει οτι δεν προκειται να γινουν ΟΛΑ ΤΩΡΑ και μερικα ισως γινουν πολυ αργοτερα ισως και καθολου. Το θεμα ειναι να βελτιωθει η ποιοτητα ζωης των ελληνων. Να υπάρχει αξιοπρεπεια.  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Yanni με 2 n δεν ξέρω τι βλέπεις εσύ, αλλά εγώ δεν πιστεύω αυτό που βλέπω.

Δεν πίστευα ότι θα πήγαιναν στην Ε.Ε. και δεν θα έκαναν κολοτούμπα.

Τα ίδια που έλεγαν είχε πει κι ο Βενιζέλος, ότι ο Παπανδρέου έκανε όλες τις χάρες στους εταίρους και θα πήγαινε αυτός να τους σκίσει.

Ακόμη θυμάμαι σε 1 βδομάδα να γυρνάει πίσω με τη νέα μπέμπα και τα νέα μέτρα.

 

Έχουν δεχθεί τρελές πιέσεις και πραγματικά το παλεύουν.

Χαίρομαι που το κυβερνών κόμμα αντιμετωπίζει τους πολίτες της χώρας σαν πολίτες με μυαλό, και δεν τους κοροιδεύει όπως ο Σαμαράς με τη νωπή λαϊκή εντολή.

Να σου θυμίσω ότι το Δεκέμβρη ο Σαμαράς δήλωνε ότι δεν πρέπει να πάμε σε εκλογές διότι η λαϊκή εντολή είναι νωπή (2 ετών) και δεν έχουν αλλάξει οι συσχετισμοί.

Το μέγεθος του ψέμματος το είδαμε με τις εκλογές (10% διαφορά και 55-60% του εκλογικού σώματος κατά του μνημονίου).

 

Επίσης χαίρομαι την επιλογή Βαρουφάκη, ένας άνθρωπος ο οποίος δεν πλέει μέσα στα νερά του Σύριζα αλλά έχει το κύρος να πάει στην Ε.Ε. και να πει την άποψή του. Πόσοι το έκαναν αυτό? Κι ο Στουρνάρας είναι σίγουρα πολύ καλός στη δουλειά του, αλλά όντας βαλτός από το σύστημα δεν είχε ούτε τη θέληση ούτε το κύρος ούτε το σθένος να πάει στην Ε.Ε. και να πει την άποψή του.

 

Εάν η Ε.Ε. έχει αποφασίσει να στραφεί σε ένα νεο-ολοκληρωτικό καθεστώς που δεν σέβεται καμία δημοκρατική απόφαση, δεν πιστεύω ότι η Ελλάδα θα πρέπει να είναι μέλος μιας τέτοιας ένωσης. Ακόμη περισσότερο δεν θα πρέπει να είμαστε μέλος στην ΟΝΕ, εφ'όσον αυτό δεν εξυπηρετεί -απ'ότι φαίνεται- κανένα συμφέρον μας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

O κοσμος ειναι απλα με την πλατη στον τοιχο. Ο καθενας που εχει την ελάχιστη εγκεφαλικη λειτουργεια καταλαβαινει οτι δεν προκειται να γινουν ΟΛΑ ΤΩΡΑ και μερικα ισως γινουν πολυ αργοτερα ισως και καθολου. Το θεμα ειναι να βελτιωθει η ποιοτητα ζωης των ελληνων. Να υπάρχει αξιοπρεπεια.  

Το έχω δει αυτό το έργο 500 φορές.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει αυτό το έργο 500 φορές.

 

Το ερωτημα ειναι: θες να αλλαξει η παρουσα κατασταση; Αυτο ειναι το ερωτημα. Σε αυτο πρεπει να απαντησουν ολοι. 

 

Αν κανουν τουμπα θα κραζουμε μαζι. Εσυ κράζεις επειδη  εκαναν οι προηγουμενοι.

Έγινε επεξεργασία από narta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μακάρι να βγω ψεύτης παίδες, αλλά οι προγραμματικές δηλώσεις του Πρωθυπουργού αν εφαρμοστούν θα μας οδηγήσουν καρφί στην καταστροφή. Η χώρα θέλει νοικοκύρεμα. Αυτοί δεν επιθυμούν ούτε το format που λέει ο λόγος (τουλάχιστον στα λόγια τους, εκτός εάν έχουν στόχο format αλλά δεν το λένε), επιθυμούν downgrade.

 

Ναι ωραία η μαγκιά, ο τσαμπουκάς και όλα τα υπόλοιπα να λέμε συνθήματα στο Σύνταγμα, αλλά σε μια διαπραγμάτευση πρέπει να είσαι και ευέλικτος.

 

Τώρα όλο το Intenetε είναι μαζί με την νέα κυβέρνηση αλλά πιστεύω ότι σε λίγο ο ενθουσιασμός που υπάρχει από τις υποσχέσεις και τους τσαμπουκάδες θα αλλάξει σε δυστυχία και προβληματισμό και εκεί θα φανούν πόσα απίδια χωρά ο σάκος της νέας κυβέρνησης, όταν οι συνέπειες της πολιτικής τους θα αρχίσουν να εμφανίζονται μία μία.

 

OK, αρχίστε το κράξιμο τώρα, αλλά προσωπικά δεν βλέπω το μέλλον ευοίωνο. Αν κάποιοι το βλέπετε ευοίωνο μετά την καταστροφή, δηλαδή αν πιάσουμε επίσημως πάτο, ε ναι μετά τον πάτο μόνο πάνω θα πας. Για μένα όμως δεν πρέπει να πιάσουμε πάτο καθώς οι πολιτικο-οικονομικο-κοινωνικές συνέπειες θα είναι τραγικές.

 

Μακάρι το εύχομαι να τα καταφέρουν ξαναλέω για το καλό όλων μας και απλά μετά να χρειαστούμε μια ηλιοθεραπεία στην παραλία για να συνέλθουμε και εμένα να με βρίζεται μέχρι τέλους και να μου λέτε σου τα λέγαμε. Το προτιμώ από το να λέω εγώ το αντίθετο. Δεν θα το κάνω κιόλας.

 

Άντε παίδες υπομονή σε όλους μας εύχομαι. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.

 

υγ. Το μπάσιμο στην Ρωσσία δεν το βλέπω με καλό μάτι. Η Ρωσσία αν μας χρειάζεται είναι για να πλήξει την Ε.Ε. και μας χρησιμοποιεί σαν πιόνι. Μετά θα μας πετάξει σαν μισοφαγωμένη τυρόπιτα στον κάδο. Λεφτά που έχω διαβάσει ότι θέλουν να μας δώσουν, δεν θα μας δώσουν καθώς και οι ίδιοι τα οικονομικά τους είναι για τα μπάζα και δανείζονται με τρελό επιτόκιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερωτημα ειναι: θες να αλλαξει η παρουσα κατασταση; Αυτο ειναι το ερωτημα. Σε αυτο πρεπει να απαντησουν ολοι. 

 

Αν κανουν τουμπα θα κραζουμε μαζι. Εσυ κράζεις επειδη  εκαναν οι προηγουμενοι.

Ωραίο πράγμα να έχεις γράψει μια μεγάλη απάντηση και να κόβετε το ρεύμα. Και να τρώει πόρτα και το textarea cache και να χάνεις πλήρως την απάντηση.

 

Anyway, δεν έχεις καταλάβει το point μου και το ερώτημα για το αν θέλω να αλλάξει η κατάσταση ή όχι, είναι κλασική κομματική ερώτηση που γίνεται από τους ενθουσιώδεις, στους λιγότερο ενθουσιώδεις μετά από εκλογές. Εντελώς άκυρη ερώτηση και κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί την κάνουμε συνεχώς και μετά από κάθε εκλογική αναμέτρηση.

 

Δεν με ενδιαφέρει να κράζω ή αν θα κάνουν 15 κ@λοτούμες αυτοί ή οι άλλοι. Το τελικό αποτέλεσμα με ενδιαφέρει. Απλά ο κόσμος θα πρέπει να μάθει μετά τα 15 πήλινα κεσεδάκια γιαουρτιού που έχει φάει στο κεφάλι του, να κρατάει μικρό καλάθι. Θα τον βοηθήσει να κρίνει καλύτερα σε βάθος χρόνου και να βρίσκει περισσότερα κοινά, από ότι διαφορές, με τον διπλανό του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πράγμα να έχεις γράψει μια μεγάλη απάντηση και να κόβετε το ρεύμα. Και να τρώει πόρτα και το textarea cache και να χάνεις πλήρως την απάντηση.

 

Anyway, δεν έχεις καταλάβει το point μου και το ερώτημα για το αν θέλω να αλλάξει η κατάσταση ή όχι, είναι κλασική κομματική ερώτηση που γίνεται από τους ενθουσιώδεις, στους λιγότερο ενθουσιώδεις μετά από εκλογές. Εντελώς άκυρη ερώτηση και κάποια στιγμή θα πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί την κάνουμε συνεχώς και μετά από κάθε εκλογική αναμέτρηση.

 

Δεν με ενδιαφέρει να κράζω ή αν θα κάνουν 15 κ@λοτούμες αυτοί ή οι άλλοι. Το τελικό αποτέλεσμα με ενδιαφέρει. Απλά ο κόσμος θα πρέπει να μάθει μετά τα 15 πήλινα κεσεδάκια γιαουρτιού που έχει φάει στο κεφάλι του, να κρατάει μικρό καλάθι. Θα τον βοηθήσει να κρίνει καλύτερα σε βάθος χρόνου και να βρίσκει περισσότερα κοινά, από ότι διαφορές, με τον διπλανό του.

 

To point ποιο ειναι ακριβως; Οτι πρεπει να κοιταμε μοιρολατρικα τα δειγματα γραφης διεφθαρμενων κυβερνώντων για να βγαλουμε συμπερασμα για την σημερινη κυβερνηση; Γιατι εχει ας πουμε εναν Ακη, εναν Τσουκατο καθως και Παπαμικο.

 

Ξαναλεω, σημερα εχει χρεος 170% του ΑΕΠ, 3.000.000 ανεργους και ανθρωπους που πεθαινουν χωρις περιθαλψη και παιδια που λιποθυμουν απο την πεινα.

 

ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ;  

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης χαίρομαι την επιλογή Βαρουφάκη, ένας άνθρωπος ο οποίος δεν πλέει μέσα στα νερά του Σύριζα αλλά έχει το κύρος να πάει στην Ε.Ε. και να πει την άποψή του. Πόσοι το έκαναν αυτό? Κι ο Στουρνάρας είναι σίγουρα πολύ καλός στη δουλειά του, αλλά όντας βαλτός από το σύστημα δεν είχε ούτε τη θέληση ούτε το κύρος ούτε το σθένος να πάει στην Ε.Ε. και να πει την άποψή του.

Συμφωνώ απόλυτα, και οι 2 τεχνοκράτες είναι πρακτικά, αλλά υπάρχουν και 2 βασικές διαφορές μεταξύ Στουρνάρη και Βαρουφάκη.

1) Διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων / λύσεις στο πρόβλημα.

2) 102000+ σταυροί.

To point ποιο ειναι ακριβως; Οτι πρεπει να κοιταμε μοιρολατρικα τα δειγματα γραφης διεφθαρμενων κυβερνώντων για να βγαλουμε συμπερασμα για την σημερινη κυβερνηση; Γιατι εχει ας πουμε εναν Ακη, εναν Τσουκατο καθως και Παπαμικο.

 

Ξαναλεω, σημερα εχει χρεος 170% του ΑΕΠ, 3.000.000 ανεργους και ανθρωπους που πεθαινουν χωρις περιθαλψη και παιδια που λιποθυμουν απο την πεινα.

 

ΤΙ ***** ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ;  

Όλα και όλα, κάποιος από τους γνωστούς αντιδραστικούς θαμώνες του νήματος έχουν την άποψη ότι μπορεί να πάμε πολύ χειρότερα, και δεν μπορείς να αποδείξεις και το αντίθετο.

Ας πουμε μπορεί να πάμε στους 4.000.000 ανέργους, να βγούμε από το ευρώ, και να σκοτωνόμαστε για το χαρτί τουαλέτας. 

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί που υποστηρίζουν ακόμα την "πολιτική" Σαμαρά και το "οικονομικό πρόγραμμα" της προηγούμενης κυβέρνησης και το δήθεν "φάγαμε τον γάιδαρο, τώρα φτάσαμε στην ουρά, κρίμα το πισωγύρισμα".

 

Πού ακριβώς φτάσαμε ?
Μειώθηκε το χρέος ?
Έγινε κάποια αναστροφή του κλίμματος δηλαδή βελτιώθηκε η ζωή του Έλληνα, έπεσαν οι τιμές ( ακόμα το θυμάμαι και γελάω αυτό το "πέφτουν οι μισθοί, αλλά έτσι θα πέσουν οι τιμές και θα έρθουνε και νέοι επενδυτές, νέες εταιρίες, μείωση της ανεργεία, κλπ") ( τα είδαμε! :D )

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο. Οι φόροι ( εσωτερικοί μάλιστα, όχι από εξαγωγές, εισαγωγές, αλλά μόνο από άντληση φόρων από τους ιδιώτες, εισοδήματος, περιουσίας, ΕΝΦΙΑ, δεμφια κλπ ) ήταν ή δεν ήταν το μόνο έσοδο του κράτους ?
Ήταν.

 

Πιστεύετε πως κράτος που το μόνο του έσοδο είναι οι φόροι από τους πολίτες του μπορεί να επιβιώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δε γράφω σε αυτό το θέμα και δεν εκφράζω τις απόψεις μου και το ξέρετε αρκετά καλά όσοι ασχολείστε, απλά για μια φορά θέλω να πω μερικά πράγματα και δε θα το συνεχίσω το ποστ ακόμα και να δεχθώ ερωτήσεις :p

 

Αρχικά να πω ότι εκφράσεις είσαι πατριώτης δεν είσαι θα πρέπει να μένουν εκτός απο το θέμα μιας και τον άλλον δε τον ξέρετε και απο χθες.

 

Στο θέμα τώρα και μετά τα όσα έγιναν. Σας βλέπω και μιλάτε ότι δεν έχει πιο κάτω με την ευρώπη και επόμενη λύση αν δεν θέλουν οι ευρωπαίοι είναι να γυρίσουμε στην δραχμή. Αυτό πρακτικά τι σημαίνει; Πιστεύετε ότι επι δραχμής ήμασταν ωραίοι και καλά; Όχι απλά δεν είχε προλάβει να σκάσει η φούσκα. Εστω ότι γυρίζουμε λοιπόν και αρχίζουμε να τυπώνουμε την καλή μας τη δραχμή και αισθανόμαστε εθνικά υπερήφανοι.

 

Αλήθεια με τον πληθωρισμό τι θα γίνει κατά την αλλαγή αλλά και μετά απο ένα μήνα; Πόσο λέτε να στοιχίζει ένα σουβλάκι; Πόσα μηδενικά να έχει άραγε η απόδειξη που θα σου κόψει το σουβλατζίδικο;

 

Χμμμ το άλλο που ακούω σε παρέες και βλέπω ότι ο Ελληνας δε σκέφτεται παρα μόνο το τομάρι του και μάλιστα με παρωπίδες είναι το εξής. "Ας γίνει κουρεμα καταθέσεων τι με νοιάζει εμένα δεν έχω μία στη τράπεζα". Ναι ρε παιδί εσύ δεν έχεις αλλά, τόσες επιχειρήσεις έχουν. Αν σε αυτές κουρευτούν οι καταθέσεις τι θα κάνουν με επιταγές και προσωπικό; Η πρώτη τους αντίδραση για να μην χρεοκοπήσουν (αν τα καταφέρουν) είναι να απολύσουν ένα μεγάλο ποσοστό του έμψυχου δυναμικού τους. Άρα Ελληνα παιδί μου χάνεις τη δουλειά σου. Αν δεν έχεις εσύ, τη χάνει ο διπλανός σου. Τη χάνει λοιπόν ένα μεγάλο ποσοστό τη δουλειά του, χάνει και η αγορά ρευστό (σουπερ μαρκετ, μπακάλικο γειτονιάς κλπ) και το πράγμα πάει ντόμινο. Μετά δε θα έχεις να πληρώσεις φόρους και το κράτος τι θα κάνει;

 

Αλήθεια συνεχίζεις ακόμα Ελληνα να το εύχεσαι για το τόπο σου; Συνεχίζεις ακόμα να πιστεύεις ότι μία τέτοια κατρακύλα θα ξεπεραστεί στο φτερό και απλά θα κάνουμε υπομονή 1-2 χρόνια; Πόσοι ακόμα να αυτοκτονήσουν άραγε με τέτοια αλλαγή;

Και τέλος τη καραμέλα που ακούω ότι όσοι έχουν λεφτά στις τράπεζες τα έχουν τσεπώσει κάνοντας φιλίες και κουμπάρους με τους βλάκες που μας κυβερνούσαν τόσα χρόνια δε μπορώ να τη δεχθώ. Αυτοί είναι ένα μικρό ποσοστό και θα είναι οι μόνοι που δεν θα τους αγγίξει. Ξέρετε γιατί; Γιατί θα ξέρουν πότε θα γίνει το μπαμ από τους ίδιους που τους βοήθησαν και αν δεν έχουν πάρει ήδη τα λεφτάκια τους σε άλλες χώρες, θα το κάνουν τη κατάλληλη στιγμή. Οι υπόλοιποι που δώσανε τη ζωή τους και φτιάξανε μία επιχείρηση θα φάνε το αγγούρι και τότε δε ξέρω αν θα βρουν τη δύναμη να ξανασηκωθούν.

 

Κλείνοντας, είμαι της άποψης ότι αν δε σπάσεις αυγά δε τρως ομελέτα. Το θέμα είναι να έχεις και αυγά και τηγάνι στη διάθεση σου. Γιατί αν λείπει κάτι απο τα δύο σπάσεις δε σπάσεις ομελέτα δεν έχει.

Ευχομαι πραγματικά να πετύχουν το στόχο τους και το εύχομαι όσο τίποτα άλλο. Αλλά μετά τις δηλώσεις που άκουσα χθες που μου έδιναν την εντύπωση λαϊκής συγκέντρωσης πριν τις εκλογές, δεν έχω ελπίδες. Σα κάτι να λείπει και ίσως να είναι και η εμπειρία. Μη ξεχνάμε ότι για πρώτη φορά βλέπουν καρέκλα και εξουσία. Εύχομαι να έχουν όχι απλά σχέδιο Β και Γ αλλά μέχρι το Ω και να διαπραγματευτούν σωστά μέχρι τέλους. Γιατί το πόκερ έχει όρια. Όταν ο αντίπαλος νιώσει τη μπλόφα θα σου κάνει ένα all in και τότε μένει μία απόφαση. Είτε call, είτε πάσο. Αν δεν είσαι δυνατός και οι δύο επιλογες είναι χάσιμο χρημάτων. Με την πρώτη να έχει μεγαλύτερη χασούρα απο τη δεύτερη. Αν φτάσουμε εκεί θα ελπίζω στο πάσο τους και όχι σε εγωιστικό call.

 

Αυτά τα λίγα. Τα είπα τα έβγαλα απο μέσα μου, επιστροφή σε case review τώρα... (Αραγε μετά απο το μπαμ αν γίνει θα έχουμε δείγματα; :p )

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

@tavliban,

 

Μια απλη ερωτηση: τι θεωρείς καταστροφη δεδομενης της παρουσας κατάστασης; 

 

 

btw Russian Dept/GDP ratio 12% 

επίσημη (καραεπίσημη) χρεωκοπία, να μην πληρώνονται οι συντάξεις για Χ μήνες/βδομάδες να γυρίσουμε στην δραχμούλα και να υποστούμε τις συνέπειες όταν οι οικονομία μας έχει ελλείματα. Δεν θα με ενδιαφέρει να αγοράσω iphone προφανώς. Με ενδιαφέρει όμως να μην γίνουμε Βουλγαρία/Βενεζουέλα.

 

Άμα πιστεύεις ότι η κοινωνία είναι έτοιμη για τέτοιου είδους μάχη, τότε lets do it... Εγώ θα είμαι έτοιμος πάντως... Νέος είμαι εξ άλλου. Για πολλούς από τους Δ.Υ., συνταξιούχους κλπ αμφιβάλλω. Οι πρώτοι θα είναι που θα παλουκώσουν τον Τσίπρα, τον Σαμαρά κλπ... όποιον βρουν μπροστά τους.

 

btw μιλάμε για μια χώρα που διοικείται από πρώην KGB και συμμορίτες και είδα πόσο καλά συμπεριφέρθηκαν στην Κύπρο που κάποιοι Ρώσσοι είχαν εκεί τα μαύρα λεφτουδάκια τους...

 

edit: η Karmen με κάλυψε...αυτές είναι οι ανησυχίες μου ακριβώς που λέει. narta σε έχω για έξυπνο (ειλικρινά το λέω καθόλου ειρωνικά) φαντάζομαι τα έχεις σκεφτεί και ο ίδιος. φιλικά

Έγινε επεξεργασία από tavliban
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To point ποιο ειναι ακριβως; Οτι πρεπει να κοιταμε μοιρολατρικα τα δειγματα γραφης διεφθαρμενων κυβερνώντων για να βγαλουμε συμπερασμα για την σημερινη κυβερνηση; Γιατι εχει ας πουμε εναν Ακη, εναν Τσουκατο καθως και Παπαμικο.

 

Ξαναλεω, σημερα εχει χρεος 170% του ΑΕΠ, 3.000.000 ανεργους και ανθρωπους που πεθαινουν χωρις περιθαλψη και παιδια που λιποθυμουν απο την πεινα.

 

ΤΙ ***** ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ;  

Αν δεν δείξουμε τον πρέπον ενθουσιασμό το κοιτάμε μοιρολατρικά. Επίσης θα πρέπει de facto να δεχτούμε ότι η νέα κυβέρνηση θα διαφέρει από τις προηγούμενες. Και θα πρέπει να το αποδεχτούμε προκαταβολικά, διότι αλλιώς το κοιτάμε μοιρολατρικά. Αν δεν είναι άσπρο είναι μαύρο, αν δεν είναι μαύρο είναι άσπρο. Αυτό που έγραψα πιο πάνω δεν ισοδυναμεί με "είναι όπως οι προηγούμενοι". Αλλά ακόμα και η φράση "ας κρατάμε μικρό καλάθι", τελικά μεταφράζεται σε μοιρολατρία και σε τελικά συμπεράσματα εις βάρος της νέας κυβέρνησης.

 

Εσύ μπορείς να λες ότι θέλεις. Εγώ είμαι στον κατάλογο των 3000000 ανέργων και σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να ξέρω "ΤΙ ***** ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ;" Εσύ μπορεί να έχεις κάνει τις καβάτζες σου, μπορεί να υπολογίζεις σε κέρδος αν κάτι πάει πολύ πιο στραβά, μπορεί να μην έχεις επιπτώσεις ακόμα και αν αύριο καταστραφούμε εντελώς ως χώρα. Δεν μπορώ να το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι αυτός ο οποίος λέει "ΤΙ ***** ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ;" παίζει το μέλλον το δικό μου και των 3000000 στα ζάρια, διότι στην τελική "ΤΙ ***** ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ;"

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.