Jump to content



Αυτοκίνηση


astrolabos

Recommended Posts

Εμένα τα energy που έβαλα πριν δύο μήνες μου φάνηκαν αρκετά ήσυχα. Έχω κάνει κάπου 2000 χλμ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Σε βρεγμένο δε τα δοκίμασα. Είδα και φίλου ίδια με κάπου 50.000 και φαίνονται καλά από άποψη αντοχής στο χρόνο. 12-15Κ το χρόνο ειναι φυσιολογικοτατο. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο λινκ πρόχειρο ; 

Εγώ σκεφτόμουν τα παρακάτω πολύ σοβαρά, δεδομένου κιολας ότι όποιος φιλος/γνωστός έχει βάλει continental πίνει νερό στο όνομά τους ( :p )

 

https://www.elastikaleader.gr/elastiko-autokinitou/continental/allseasoncontact/185-65-r15-92t-627492

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

@hayabusa

 

Δες και αυτά που έβαλα πριν ένα μήνα. 156620 έγραφε το οδόμετρο, τώρα έχω 159800, έχω γράψει δηλαδή μια 3άρα. Δεν μπορώ να σου πω long term εντυπώσεις, short term είναι πολύ μαλακά (αισθητά πιο άνετο το αμάξι αλλά και πιο ασαφές όταν το πιέζεις), κρατάνε απίστευτα στην καμμένη άσφαλτο (φρέσκα γαρ) και έχουν καλή χάραξη στο νερό, γενικά σε επιδόσεις δεν μπορώ να πω ότι υστερούν σε συνθήκες δρόμου από τα Michelin Pilot Sport 3 όταν ήταν καινούρια πλην της ασάφειας στο τιμόνι. 

Αν πας σε Continental, μην βάλεις Eco Contact, βάλε Premium Contact. Sport Contact σε 185/65 δεν νομίζω να υπάρχει.

All Season στην Ελλάδα μην βάλεις, εδώ δεν την παλεύουν τα θερινά με τις ζέστες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος hayabusa έγραψε:

Δεν ξέρω αν είναι τα ίδια αλλά γράφανε ecocontact (σκέτο χωρίς αριθμό).

Η άποψη φίλου είναι ότι είναι τρομερά (δεν έκανε κανένα άλλο σχόλιο).

Η δική μου, όχι και τόσο. 195/55/16 σε punto diesel 1.3

Με σχεδόν 30χιλχλμ είχα αμελητέα φθορά (είχα μετρήσει το πέλμα) με αίσθηση ότι θα βγάλουν άλλα 60. Αλλά σε πολλές στροφές τσιρίζαν και ένοιωθα το αυτοκίνητο να γλιστράει (μάλιστα αρκετά συχνά άναβε το σύστημα ευστάθειας). 

Αλλάζουμε (λόγω ατυχήματος) σε 205/55/16 κάτι bridgestone turanza και το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε ως προς την συμπεριφορά προς το πολύ καλύτερο!!!
Αλλά ανέβηκε η κατανάλωση κοντά στο μισό λίτρο (συνδυασμός φαρδύτερου/ψηλότερου και non-eco ελαστικού) μάλλον 0.3θαέλεγα ανά 100χλμ και η φθορά μετά από 15χιλχλμ ήδη φαίνεται.

 

Υ.Γ. Άλλαξα διάσταση επειδή η διαφορά ήταν κοντά στα 100€ και το πετρέλαιο έχι πολύ ροπή, βέβαια βάρυνε το πολύ ελαφρύ τιμόνι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος hayabusa έγραψε:

Μετά από ~56k χλμ ήρθε πια ώρα να αλλάξω κι εγω λάστιχα (τα εργοαστασιακά) στο αυτοκίνητο. 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος GriGaS έγραψε:

Είδα και φίλου ίδια με κάπου 50.000 και φαίνονται καλά από άποψη αντοχής στο χρόνο

Κρατάτε λάστιχα με τόσα πολλά χιλιόμετρα;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2017 at 8:56 AM, slalom said:

Παρομοια φοραω και θα ξαναβαλω (sportcontact)

 

Τα θυμάσαι τα δικά μου τα sport contact 3; Μετά από 3 χρόνια και 5 μήνες που τα έχω (με τον ένα χρόνο να λείπω Γερμανία) και 12048 χιλιόμετρα, κατάντησαν έτσι :hehe: :

 

http://i427.photobucket.com/albums/pp358/Marinap_1985/BMW/005_3050_zpsvzrmgc07.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.