Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

 

ολοκληρωτικό καθεστώς. Χουντική διακυβέρνηση με πρόσχημα την υγειονομική κρίση. Η χειρότερη κυβέρνηση που έχει περάσει....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος psyber έγραψε:

 

ολοκληρωτικό καθεστώς. Χουντική διακυβέρνηση με πρόσχημα την υγειονομική κρίση. Η χειρότερη κυβέρνηση που έχει περάσει....

 

Cant Speak Nathan Fillion GIF

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@astrolabosτέλεια! τότε η ειρωνεία σου περισσεύει.

 

 

πριν 29 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Συγνώμη αλλά και το παιδί δεν έκανε αντιστασιακό αγώνα απέναντι σε Γερμανούς, ούτε ήταν ήρωας του 21 για να γεμίσουμε επετείους. Αυτό το πράγμα όπου η αριστερά πασχίζει να δημιουργήσει επετείους για κάθε μήνα του έτους έχει καταντήσει γελοίο. Έχει καταντήσει γελοίο που τα πάντα στην Ελλάδα θα πρέπει να αποκτήσουν κομματική ταμπέλα. Και δεξιοί και αριστεροί το έχουν ξεφτυλίσει. Τύφλα να έχουν τα πράσινα και τα μπλε καφενεία του 80.

Θα έπρεπε η ίδια η αριστερά να έχει βγει και να πει "λόγω κορονοιού αφήνουμε στην άκρη τις πορείες και τις διαδηλώσεις για φέτος". Μπορεί η κουλοκυβέρνηση να συμπεριφέρεται φασιστικά, να επιβάλει πρόστιμα όσο αυτή κάνει ποδηλατάδες και βγαίνει φωτογραφίες χωρίς μάσκα, αλλά και η αριστερά συμπεριφέρεται εντελώς ανεύθυνα. Εκτός και αν στην τελική οι πορείες βολεύουν. Διότι η μ@λ@κία του Κουλού που άφησε τα πάντα όλα ανοιχτά το καλοκαίρι και τώρα έχουμε μια κατοστάρα νεκρούς καθημερινά, υποχρεώνει ακόμα και τους δημοσκόπους να παρουσιάζουν δημοσκοπήσεις με μειούμενη διαφορά. Ίσως αν κάνουμε μια πορεία την εβδομάδα και διατηρήσουμε την κατοστάρα για 2-3 μήνες ακόμα να δούμε και μονοψήφιο νούμερο; Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα; Στην προκειμένη περίπτωση τους θανάτους;

 

Χουντοκυβέρνηση μπορεί να είναι, αλλά και η αριστερά του σήμερα, μοιάζει με την AMD των FX. Αντί να δώσει ουσιαστική εναλλακτική, πάει από Zambezi σε Vishera και αναρωτιέσαι αν τελικά δεν μπορείς να ελπίζεις σε αυτήν. Απέχουμε πολύ ακόμα από τους Ryzen;

 

Συμφωνώ με την τοποθέτηση σου. Όντως η αριστερά δείχνει αντανακλαστικά που την εκθέτουν ακόμη και σε μια χρονική συγκυρία όπου ο καπιταλισμός παγκόσμια έχει φάει απίστευτες μπουνιές από την πανδημία την ίδια. Όσο αφορά στο Γρηγορόπουλο, θα συμφωνήσω ότι ίσως ήταν αρκετά μικρός για να ειναι πλήρως συνειδητοποιημένος αλλά η ανάμνηση του ειναι σημαντική για να μην ξεχνάμε μέχρι που μπορεί να φτάσει η καταστολή όταν η εξουσία τοποθετείται σε ανίκανα χέρια.

Έγινε επεξεργασία από psyber
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

583574bd1dc52424328b4ab0.png?itok=rvM7oU
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

Όταν η σύζυγος Κορκονέα κατέθετε ότι μόνος ο Άδωνις έχει εκφράσει την στήριξή του στην κίνηση του Επαμεινώνδα Κορκονέα να δολοφονήσει εν ψυχρώ τον 15χρονο Αλέξανδρο Γρηγορόπουλο

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

....δλδ τωρα ανεβασες στοιχεια απο το κουτι της πανδωρας κ πρεπει να το παρουμε στα σοβαρα?? λολ ρε.

Αν είσαι από αυτούς που παίρνουν στα σοβαρά το Γεωργιάδη όχι δε χρειάζεται να το πάρεις στα σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μαζεμένα και μερικά μηνύματα στο θέμα για την COVID και αναρωτιέμαι μήπως μας έχει βαρέσει όλους στο κεφάλι η καραντίνα, εμού συμπεριλαμβανομένου...

 

Σήμερα δεν είναι προγραμματισμένο να "γιορτάσει" κανείς τη ζωή του Γρηγορόπουλου. Η μέρα όμως είναι χρήσιμη για να θυμόμαστε ότι η Αστυνομία στην Ελλάδα δεν είναι επιτρεπτό να λειτουργεί με όρους Judge Dredd και ότι ακόμη η εν ψυχρώ δολοφονία ενός παιδιού (αλλά και οποιουδήποτε άλλου) από ένα εντεταλμένο όργανο της τάξης θεωρείται πράξη ιδιαιτέρως ειδεχθής. Και ο λόγος που χρειάζεται αυτό είναι και γιατί η Δικαιοσύνη θεώρησε ότι τα 15 χρόνια που έζησε ο Γρηγορόπουλος και όσα άλλα του αναλογούσαν ισοφαρίζουν με 10 χρόνια πραγματικής κάθειρξης του δολοφόνου.

 

Αν και δεν έχω αισθανεί την ανάγκη να συμμετάσχω σε οποιαδήποτε "εκδήλωση μνήμης", μην κοροϊδευόμαστε ότι για μία ημέρα ξαφνικά έγινε πιο επικίνδυνη η πανδημία, ώστε να έχει υποστηρίξιμη λογική η επιβολή επιπλέον διοικητικού προστίμου 3000/5000€ και έκτακτων απαγορεύσεων. Είτε τηρούνται τα μέτρα για τον περιορισμό της πανδημίας είτε όχι, ανεξάρτητα από την ημέρα.

 

Και χρειάζεται λίγη προσοχή όταν κάνουμε δίκη προθέσεων. Κι ο George Floyd, που δολοφονήθηκε στην Αμερική, δεν ήταν κανένας άγιος, αλλά αυτό δε σημαίνει απολύτως τίποτα. Δε σημαίνει επίσης ότι όσοι διαδηλώνοντας έκαψαν, λεηλάτησαν και κατέστρεψαν έκαναν καλά. Αλλά ο φόνος είναι το γεγονός που πυροδότησε τη βία και το ξέσπασμα της συσσωρευμένης αγανάκτησης, που ήταν ίσως και άσχετη με το περιστατικό.

 

Τα πράγματα είναι μάλλον απλά τελικά στα καθ' ημάς:

• Ναι, τα μέτρα για την COVID παραβιάζουν κατοχυρωμένα ατομικά δικαιώματα.

• Ναι, αυτό είναι επιβεβλημένο και καλώς γίνεται.

• Ναι, είναι φασιστική υποκρισία να προσποιείται η κυβέρνηση ότι ξαφνικά μόνο σήμερα η πανδημία είναι πιο επικίνδυνη. Αν είχε καθημερινά τους σημερινούς 5000 αστυνομικούς, τα ελικόπτερα και τα drones για να περιφρουρεί το lockdown, θα είχαμε πέσει ήδη σε διψήφια ημερήσια κρούσματα.

 

Στην τελική, ας λέγανε απλώς "φοβόμαστε τα επεισόδια", που θα ήταν ειλικρινές και υποστηρίξιμο.

 

Α, και Χρόνια Πολλά στους Νίκους, τις Νίκες, τις Νικολέτες και κάθε άλλον εορτάζοντα. Τα φιλιά μου!

  • Like 5
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ

 

Σήμερα ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ! και αυτό είναι FACT !

Διότι εορτάζει ο ΆΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ! και αυτό είναι Fact !

Και με τη Σειρά του το ΝΑΥΤΙΚΟ ΌΛΟ Δηλαδή η ΕΛΛΑΔΑ !

 

Τώρα όσοι ήταν στην ηλικία που έγινε η φάση με τον Γρηγορόπουλο είναι σαν και εμένα από 30 χρονών έως 25 ! (τα παιδιά του λυκείου και του γυμνασίου τότε)
οι υπόλοιποι μικρότεροι τι να θυμούνται, τα υπόλοιπα είναι κλασική τακτική της αριστεράς και κάθε κόμματος που δεν μπορεί να έχει πραγματικό λόγο ύπαρξης να πατάει επι πτωμάτων για να κάνε πολιτική !

(μην προσπαθήσεις να μου κρεμάσεις ταμπέλα)

 

τέλος αντί να ακούω εορταστικά πράγματα στην τηλεόραση ακούω μόνο τις βλακείες των αριστερών την σημερινή ημέρα

και καταλαβαίνω ότι τον σκοπό τους το καταφέρανε να αποκλείσουν τον εορτασμό της Ελλάδας με μια κάλπικη ημέρα όπου μπορεί να συμβεί αναπάσα στιγμή να είσαι στο σωστό μέρος την λάθος στιγμή !

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Και ο λόγος που χρειάζεται αυτό είναι και γιατί η Δικαιοσύνη θεώρησε ότι τα 15 χρόνια που έζησε ο Γρηγορόπουλος και όσα άλλα του αναλογούσαν ισοφαρίζουν με 10 χρόνια πραγματικής κάθειρξης του δολοφόνου.

Συγνώμη αλλά αυτό ισχύει σχεδόν για κάθε περίπτωση στην Ελλάδα. Ακούς αρχικές ποινές π.χ. 20 χρόνια και ο κατηγορούμενος έχει βγει στα 7-8 χρόνια. Δεν έχει να κάνει με τον Γρηγορόπουλο και την αξία της δικής του ζωής. Έχει να κάνει με το καθεστώς που υπάρχει στην Ελλάδα. Και το οποίο για λόγους αποσυμφόρησης ή δεν ξέρω τι άλλο, των φυλακών, ανακοινώνει ποινές που τελικά δεν εφαρμόζονται.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, yanni said:

Συγνώμη αλλά αυτό ισχύει σχεδόν για κάθε περίπτωση στην Ελλάδα. Ακούς αρχικές ποινές π.χ. 20 χρόνια και ο κατηγορούμενος έχει βγει στα 7-8 χρόνια. Δεν έχει να κάνει με τον Γρηγορόπουλο και την αξία της δικής του ζωής.

 

Αν μου ζητάς συγγνώμη επειδή απομόνωσες την τελευταία φράση από τη παράγραφο, για να φανεί ότι ίσως διαφωνούμε, δεκτή! ?

 

Όπως είδες, μιλάω για την αξία της ανθρώπινης ζωής γενικότερα. Το ιδιαίτερα ειδεχθές της πράξης απλώς υπογραμμίζεται από το γεγονός ότι ο δολοφόνος ήταν "Ειδικός Φρουρός" και το θύμα ανήλικος.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Αν μου ζητάς συγγνώμη επειδή απομόνωσες την τελευταία φράση από τη παράγραφο, για να φανεί ότι ίσως διαφωνούμε, δεκτή! ?

 

Όπως είδες, μιλάω για την αξία της ανθρώπινης ζωής γενικότερα. Το ιδιαίτερα ειδεχθές της πράξης απλώς υπογραμμίζεται από το γεγονός ότι ο δολοφόνος ήταν "Ειδικός Φρουρός" και το θύμα ανήλικος.

Ζητάω συγνώμη που διαφωνώ μαζί σου ω πάνσοφε φιλόσοφε! (διάβασέ το χιουμοριστικά, δεν είναι ειρωνικό)

 

Έκοψα το συγκεκριμένο κομμάτι επειδή με αυτό διαφωνώ. Να κάνω όλο το ποστ quote; Το υπόλοιπο θα έλεγα ότι το είδα ουδέτερα. Δεν λέω ότι συμφωνώ ή διαφωνώ με αυτό.

 

Πάντως δεν έκοψα την φράση με τρόπο που να αλλοιώνεται. Αυτούσια την πήρα και αν δεν κάνω λάθος την παραθέτεις ως συμπληρωματική σκέψη, που μπορεί πιστεύω να σχολιαστεί ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα.

 

 

Υ.Γ. Προσωπικά δεν θα αντιμετώπιζα μια δολοφονία διαφορετικά αν ο δολοφόνος ΔΕΝ ήταν ειδικός φρουρός και το θύμα ενήλικο. Αν ήταν κάτι να επιρεάσει την άποψή μου για ένα γεγονός, όχι το συγκεκριμένο, αυτό θα ήταν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό συνέβη.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ert_769199523.jpg?itok=y0qNjNvt
WWW.SOFOKLEOUSIN.GR

Τις αυξήσεις μισθών στελεχών της ΕΡΤ και του ΑΠΕ προβλέπει το νομοσχέδιο για τα ΜΜΕ που βρίσκεται σε διαβούλευση, καθώς εξαιρούνται από τους περιορισμούς του ενιαίου μισθολογίου του...

 

 

η καλή δουλειά πρέπει να αμείβεται..... 

 

Βίντεο: Ποια είναι η... υπερενθουσιώδης παρουσιάστρια ειδήσεων της Βόρειας  Κορέας;

 

  • Like 1
  • Haha 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, yanni said:

Ζητάω συγνώμη που διαφωνώ μαζί σου ω πάνσοφε φιλόσοφε! (διάβασέ το χιουμοριστικά, δεν είναι ειρωνικό)

 

Η μόνη συνεισφορά μου στη φιλοσοφία είναι η διαπίστωση ότι οι απόψεις έχουν ακόμη ένα κοινό με τους πισινούς, εκτός από αυτά που είχε εντοπίσει ο Ντερτιχάρης: συχνά μυρίζουν και το ίδιο. Έχουμε μυρίσει τόσες απόψεις εδώ μέσα, λες να παρεξηγηθώ απ' αυτό; ?

 

59 minutes ago, yanni said:

Υ.Γ. Προσωπικά δεν θα αντιμετώπιζα μια δολοφονία διαφορετικά αν ο δολοφόνος ΔΕΝ ήταν ειδικός φρουρός και το θύμα ενήλικο. Αν ήταν κάτι να επιρεάσει την άποψή μου για ένα γεγονός, όχι το συγκεκριμένο, αυτό θα ήταν οι συνθήκες κάτω από τις οποίες αυτό συνέβη.

 

Άρα δεν είσαι μεταξύ αυτών που θα διαδήλωναν εξαρχής. Όμως, είναι διαφορετικό να αρπάξεις μια αδέσποτη από πιστολίδι μεταξύ εμπόρων ναρκωτικών και διαφορετικό να σε σημαδέψει και να σε εκτελέσει σκοπίμως ένας άνθρωπος τον οποίο έχει οπλίσει το Κράτος με στόχο να διαφυλάττει την τάξη. Και αυτό είναι που σε κάποιους (εγώ θεωρώ δικαιολογημένα) λειτουργεί ως σπίθα για να εκτονωθεί όλη η υποβόσκουσα οργή.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

 

Η μόνη συνεισφορά μου στη φιλοσοφία είναι η διαπίστωση ότι οι απόψεις έχουν ακόμη ένα κοινό με τους πισινούς, εκτός από αυτά που είχε εντοπίσει ο Ντερτιχάρης: συχνά μυρίζουν και το ίδιο. Έχουμε μυρίσει τόσες απόψεις εδώ μέσα, λες να παρεξηγηθώ απ' αυτό; ?

 

 

Άρα δεν είσαι μεταξύ αυτών που θα διαδήλωναν εξαρχής. Όμως, είναι διαφορετικό να αρπάξεις μια αδέσποτη από πιστολίδι μεταξύ εμπόρων ναρκωτικών και διαφορετικό να σε σημαδέψει και να σε εκτελέσει σκοπίμως ένας άνθρωπος τον οποίο έχει οπλίσει το Κράτος με στόχο να διαφυλάττει την τάξη. Και αυτό είναι που σε κάποιους (εγώ θεωρώ δικαιολογημένα) λειτουργεί ως σπίθα για να εκτονωθεί όλη η υποβόσκουσα οργή.

 

Μπα, κανένας λόγος παρεξήγησης. Και δικές μου απόψεις έχουμε μυρίσει και δικές σου έχουμε μυρίσει και τόσες άλλες. Ίσως εδώ η συνεισφορά του κορονοιού θα ήταν να μην μας μυρίζουν οι απόψεις. Ίσως τότε να κοιτάγαμε την ουσία τους.

 

Τώρα αν με πετύχει αδέσποτη σε πιστολίδι εμπόρων ναρκωτικών και το κράτος τους συλλάβει, αλλά στο μεταξύ έχει φτιάξει και νόμους ώστε να βγουν έξω στα 2-3 χρονάκια, νομίζω ότι και αυτός είναι λόγος διαδήλωσης. Δεν ξέρω. Ίσως να διαφωνείς. Ίσως να μην διαδήλωνες ποτέ για έναν τέτοιο λόγο. Ίσως οι διαδηλώσεις να δικαιολογούνται μόνο όταν έχουν οικονομικό ή ιδεολογικό μανδύα. Ίσως οι διαδηλώσεις να έχουν νόημα όταν μπορούμε να προσάψουμε δόλο στο κράτος. Να πούμε ότι το κράτος όπλισε έναν άνθρωπο γνωρίζοντας ότι κάποια στιγμή στην πορεία του αυτός θα σκοτώσει κάποιον άλλον άνθρωπο. Κατά προτίμηση ανήλικο.

 

Ίσως πάλι όλη αυτή η υποβόσκουσα οργή για τα στραβά της κοινωνίας, των νόμων, του κράτους, θα έπρεπε να εκφράζονταν ορθά και συγκεκριμένα. Με διαδηλώσεις οι οποίες δεν θα έχουν ιδεολογικό μανδύα. Διότι ο μανδύας αυτός θα αλλοιώνει το μήνυμα που θα προσπαθεί να στείλει η διαδήλωση αυτή. Διότι ο μανδύας αυτός θα αποτελεί άλλοθι προκειμένου να αλλοιωθεί το μήνυμα που θα προσπαθεί να στείλει η διαδήλωση αυτή.

 

Απλά μια άποψη. Τώρα πως μυρίζει δεν ξέρω. Θα χαρώ πάντως κάποιος να βρει την ουσία στα παραπάνω, αν υπάρχει βεβαίως και να μην μείνει μόνο στην μυρωδιά.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.