Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Εδώ, είναι πολύ αυστηροί με αυτά και δεν αφήνουν να γίνονται. Όμως, παράλληλα, βοηθάνε και πολύ. Αν δηλαδή η κυριούλα είχε ανάγκη, μπορεί να μην την άφηναν να πουλήσει (αν και δε χρειάζονται άδεια για υπαίθριες αγορές), αλλά θα μάζευαν να της δώσουν χρήματα οι ίδιοι, δε θα την κάρφωναν.

 

πραγματικά, πρέπει να έρθεις διακοπές εδώ πάνω, να σε συστήσω σε διάφορες ομάδες ''επαγγελματιών'' που αποκλειστικός σκοπός της ζωής τους, είναι να μην δουλέψει ο ''ανταγωνιστής'' τους, σε τέτοιο βαθμό που βλάπτουν ακόμα και τη δική τους εργασία. Λένε φόρα παρτίδα ''ας χάσω εγώ το μεροκάματο, αρκεί να μη δουλέψει ο δίπλα''.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται πράγματα χωρίς άδεια.

Μικροπωλητές χωρίς άδεια, σπίτια χωρίς άδεια, γιατροί χωρίς άδεια και πολλά άλλα. Τι σημαίνει γριά, μετανάστες, αθίγγανοι στις λαϊκές και καστανάδες.

Ο νόμος πρέπει να ισχύει για όλους.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται πράγματα χωρίς άδεια.

Μικροπωλητές χωρίς άδεια, σπίτια χωρίς άδεια, γιατροί χωρίς άδεια και πολλά άλλα. Τι σημαίνει γριά, μετανάστες, αθίγγανοι στις λαϊκές και καστανάδες.

Ο νόμος πρέπει να ισχύει για όλους.

 

Συμφωνώ απερίφραστα. Όμως επίσης πρέπει ένα ανεπτυγμένο και ευνομούμενο κράτος να έχει κοινωνικές δομές που να εξασφαλίζουν κατά το δυνατόν ότι κάποιος δεν θα πεθάνει σαν το σκυλί στο αμπέλι επειδή στερείται πρόσβαση απαραίτητα αγαθά ή περίθαλψη που αλλού στον "σύγχρονο κόσμο" θεωρούνται δεδομένα.

Δεν ισχυρίζομαι ότι οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, ένιωσα απαραίτητο όμως να προσθέσω την υποσημείωση.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ελλάδα πρέπει να γίνονται πράγματα χωρίς άδεια.

Μικροπωλητές χωρίς άδεια, σπίτια χωρίς άδεια, γιατροί χωρίς άδεια και πολλά άλλα. Τι σημαίνει γριά, μετανάστες, αθίγγανοι στις λαϊκές και καστανάδες.

Ο νόμος πρέπει να ισχύει για όλους.

 

Συμφωνώ απερίφραστα. Όμως επίσης πρέπει ένα ανεπτυγμένο και ευνομούμενο κράτος να έχει κοινωνικές δομές που να εξασφαλίζουν κατά το δυνατόν ότι κάποιος δεν θα πεθάνει σαν το σκυλί στο αμπέλι επειδή στερείται πρόσβαση απαραίτητα αγαθά ή περίθαλψη που αλλού στον "σύγχρονο κόσμο" θεωρούνται δεδομένα.

Δεν ισχυρίζομαι ότι οι περιπτώσεις που αναφέρθηκαν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, ένιωσα απαραίτητο όμως να προσθέσω την υποσημείωση.

 

Συμφωνώ και με τους δύο. Επίσης όμως δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε ανθρώπινη δραστηριότητα πρέπει να περιγράφεται σαφώς σε νομοθετική διάταξη. Δεν ξέρω τι συνέβη με την φερόμενη ως καρκινοπαθή γιαγιά, αλλά αν κι εγώ θέλω μια φορά στα 4 χρόνια να βγάλω στην αυλή τα πράγματα που μου περισσεύουν για να τα πουλήσω δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να έχει λόγο (και μερίδιο) το Κράτος.

 

Αν είναι μια περιστασιακή και ευκαιριακή δραστηριότητα, σε μια ευνομούμενη χώρα δε χρειάζεται να καλύπτεται από μια στοίβα Νόμων και Εγκυκλίων.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πραγματικά, πρέπει να έρθεις διακοπές εδώ πάνω, να σε συστήσω σε διάφορες ομάδες ''επαγγελματιών'' που αποκλειστικός σκοπός της ζωής τους, είναι να μην δουλέψει ο ''ανταγωνιστής'' τους, σε τέτοιο βαθμό που βλάπτουν ακόμα και τη δική τους εργασία. Λένε φόρα παρτίδα ''ας χάσω εγώ το μεροκάματο, αρκεί να μη δουλέψει ο δίπλα''.

Ξεχνάς ή σου διαφεύγει ότι έχω έρθει πολλές φορές, λόγω του ότι η γυναίκα μου είναι Κερκυραία.

Άλλωστε, για αυτό το έγραψα, γιατί εδώ (Ιρλανδία) οι άνθρωποι βοηθάνε, δεν κοιτάνε να βλάψουν την κατσίκα του γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ή σου διαφεύγει ότι έχω έρθει πολλές φορές, λόγω του ότι η γυναίκα μου είναι Κερκυραία.

Άλλωστε, για αυτό το έγραψα, γιατί εδώ (Ιρλανδία) οι άνθρωποι βοηθάνε, δεν κοιτάνε να βλάψουν την κατσίκα του γείτονα.

 

 

Το θυμάμαι πολύ καλά !

 

Άλλωστε είμαι σίγουρος πως αυτά που περιγράφω, δεν συνιστούν συμπεριφορές αποκλειστικά των Κερκυραίων.

 

Το κλήμα (no typo) είναι στραβό και σάπιο προ πολλού, και είναι, τουλάχιστον, άστοχο να ερμηνευουμε τη σημερινή κατάντια (γιατί κατάντια είναι) ως απόρροια της κρίσης, ή να ελπίζουμε πως θα αλλάξει κάτι με μια γενναία μείωση του χρέους.

 

Εκτός και αν μας ευχαριστεί η ελπίδα, πως αν φτιάξουν τα οικονομικά, θα φτιάξουν οι άνθρωποι. Πάλι σάπιοι θα παραμείνουμε, γιατί δεν είναι τα οικονομικά η αιτία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@colt3003, νομίζω το έχω γράψει πάλι. Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης το έχουν οι τράπεζες, οι επενδυτές και οι κυβερνώντες. Η διαφορά είναι πως στην Ελλάδα, δεν αλλάζει κάτι και η κατάσταση χειροτερεύει αντί να βελτιώνεται. Εδώ αντίστοιχα, που ο λαός είναι πιό σκεπτόμενος, είχαν επίσης την κρισάρα τους, για τους ίδους λόγους (τράπεζες, επενδυτές, πολιτικούς), αλλά αφού κατάλαβαν ότι είναι στραβός ο γυαλός, διόρθωσαν αρκετά και πήραν την ανηφόρα. Εκεί, έπαιξε ρόλο ο λαός. Ούτε γκρίνια θα ακούσεις, ούτε παράπονα, ούτε μιζέρια. Αν κάνεις κουβέντα, θα σου πούνε "μας αύξησαν τους φόρους για να πληρώσουμε τα σπασμένα των τραπεζών" και η κουβέντα τελειώνει εκεί. Γνωρίζουν ότι ήταν μέρος της κατάστασης, γνωρίζουν ότι και αυτοί αγόρασαν υπερτιμημένα σπίτια που αδυνατούσαν να πληρώσουν, αλλά επίσης γνωρίζουν πως η τράπεζα ως ιδιωτική εταιρία, έπρεπε να πάρει το ρίσκο του κακοπληρωτή πελάτη και όχι να μετακυλίσει στον λαό. Έγινε, καλώς ή κακώς και κοιτάνε μπροστά.

Ένα άλλο παράδειγμα που άκουσα αυτές τις μέρες: Λόγω κακοκαιρίας, έχουν πλημμυρίσει αρκετές περιοχές. Δεν είδα κανέναν στα κανάλια να κλαίγεται και να φωνάζει ότι το κράτος δεν υπάρχει (γιατί υπάρχει άλλωστε). Ξέρεις τι κάνουν; Όταν κάποιος γείτονας έχει σοβαρό θέμα, τον βοηθάνε οι ίδιοι. Μαζεύουν ρούχα, φαγητό, πάνε οικειοθελώς να βοηθήσουν σε επισκευές, κλπ.

Εμάς στο γραφείο, μας ήρθε ένα email τη Δευτέρα, να πάμε ότι παλιά γυαλιά οράσεως έχουμε που δε χρησιμοποιούμε. Τα μαζεύουν και τα μοιράζουν σε ορφανοτροφεία ή γηροκομεία. Δεν περιμένουν από το κράτος να δώσει επίδομα για γυαλιά. Έχω σπίτι και κάθεται. Αντί να το πετάξω, το δίνω σε κάποιον που το έχει ανάγκη. Απλά πράγματα.

Είμαι εδώ 6 μήνες και έχω δει αρκετές φορές παρκαρισμένα παράνομα. Δεν έχω δει ΠΟΤΕ όμως, παρκαρισμένο σε αναπηρική θέση. Δεν έχω δει ποτέ κάποιον να καπνίζει μέσα. Ούτε στα σπίτια τους δεν καπνίζουν, βγαίνουν στο μπαλκόνι με τη βροχή. Παίρνεις τηλέφωνο να βρίσεις επειδή άργησαν να σου στείλουν τον αποκωδικοποιητή και η κοπέλα είναι τόσο ευγενική κι απολογητική, που δε σου κάνει καρδιά να μιλήσεις άσχημα. Μπαίνουν, βγαίνουν στο λεωφορείο και λένε καλημέρα/αντίο στον οδηγό. Κάθονται στη σειρά στη βροχή για να μπούνε και δεν πάνε μπουλούκι για να πιάσουν θέση. Δε θα δεις ποτέ τεχνίτη να μη φοράει φωσφοριζέ γιλέκο, γάντια, μπότες, κράνος, ακόμα κι αν βάζει ένα ούπα στον τοίχο. Έδωσα προκαταβολή στον ιδιοκτήτη 1200€ για το σπίτι και δεν πήρα ούτε απόδειξη. Εγώ είχα πάθει φρίκη και οι συνάδελφοί μου, δεν καταλάβαιναν το γιατί, δεν πάει καν το μυαλό τους ότι μπορεί να μου τα φάει ο άλλος. Για τα σχολεία, δε θα μιλήσω... Μεγάλη κουβέντα, από εκεί ξεκινάνε όλα. Ποδιές δε φοράνε, αλλά έχουν στολή.

http://www.independent.ie/life/family/learning/our-education-system-now-ranked-ninth-in-global-table-30294631.html

Είναι τέλειοι; Σαφώς και όχι. Αλλά προσπαθούν.

Για αυτό δε θέλουμε να γυρίσουμε ποτέ πίσω. Όταν ζήσεις μια τόσο διαφορετική κοινωνία, αναρρωτιέσαι, πόσο μ@κας ήσουν τόσα χρόνια.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@colt3003, νομίζω το έχω γράψει πάλι. Το μεγαλύτερο μέρος της ευθύνης το έχουν οι τράπεζες, οι επενδυτές και οι κυβερνώντες. Η διαφορά είναι πως στην Ελλάδα, δεν αλλάζει κάτι και η κατάσταση χειροτερεύει αντί να βελτιώνεται. Εδώ αντίστοιχα, που ο λαός είναι πιό σκεπτόμενος, είχαν επίσης την κρισάρα τους, για τους ίδους λόγους (τράπεζες, επενδυτές, πολιτικούς), αλλά αφού κατάλαβαν ότι είναι στραβός ο γυαλός, διόρθωσαν αρκετά και πήραν την ανηφόρα. Εκεί, έπαιξε ρόλο ο λαός. Ούτε γκρίνια θα ακούσεις, ούτε παράπονα, ούτε μιζέρια. Αν κάνεις κουβέντα, θα σου πούνε "μας αύξησαν τους φόρους για να πληρώσουμε τα σπασμένα των τραπεζών" και η κουβέντα τελειώνει εκεί. Γνωρίζουν ότι ήταν μέρος της κατάστασης, γνωρίζουν ότι και αυτοί αγόρασαν υπερτιμημένα σπίτια που αδυνατούσαν να πληρώσουν, αλλά επίσης γνωρίζουν πως η τράπεζα ως ιδιωτική εταιρία, έπρεπε να πάρει το ρίσκο του κακοπληρωτή πελάτη και όχι να μετακυλίσει στον λαό. Έγινε, καλώς ή κακώς και κοιτάνε μπροστά.

Ένα άλλο παράδειγμα που άκουσα αυτές τις μέρες: Λόγω κακοκαιρίας, έχουν πλημμυρίσει αρκετές περιοχές. Δεν είδα κανέναν στα κανάλια να κλαίγεται και να φωνάζει ότι το κράτος δεν υπάρχει (γιατί υπάρχει άλλωστε). Ξέρεις τι κάνουν; Όταν κάποιος γείτονας έχει σοβαρό θέμα, τον βοηθάνε οι ίδιοι. Μαζεύουν ρούχα, φαγητό, πάνε οικειοθελώς να βοηθήσουν σε επισκευές, κλπ.

Εμάς στο γραφείο, μας ήρθε ένα email τη Δευτέρα, να πάμε ότι παλιά γυαλιά οράσεως έχουμε που δε χρησιμοποιούμε. Τα μαζεύουν και τα μοιράζουν σε ορφανοτροφεία ή γηροκομεία. Δεν περιμένουν από το κράτος να δώσει επίδομα για γυαλιά. Έχω σπίτι και κάθεται. Αντί να το πετάξω, το δίνω σε κάποιον που το έχει ανάγκη. Απλά πράγματα.

Είμαι εδώ 6 μήνες και έχω δει αρκετές φορές παρκαρισμένα παράνομα. Δεν έχω δει ΠΟΤΕ όμως, παρκαρισμένο σε αναπηρική θέση. Δεν έχω δει ποτέ κάποιον να καπνίζει μέσα. Ούτε στα σπίτια τους δεν καπνίζουν, βγαίνουν στο μπαλκόνι με τη βροχή. Παίρνεις τηλέφωνο να βρίσεις επειδή άργησαν να σου στείλουν τον αποκωδικοποιητή και η κοπέλα είναι τόσο ευγενική κι απολογητική, που δε σου κάνει καρδιά να μιλήσεις άσχημα. Μπαίνουν, βγαίνουν στο λεωφορείο και λένε καλημέρα/αντίο στον οδηγό. Κάθονται στη σειρά στη βροχή για να μπούνε και δεν πάνε μπουλούκι για να πιάσουν θέση. Δε θα δεις ποτέ τεχνίτη να μη φοράει φωσφοριζέ γιλέκο, γάντια, μπότες, κράνος, ακόμα κι αν βάζει ένα ούπα στον τοίχο. Έδωσα προκαταβολή στον ιδιοκτήτη 1200€ για το σπίτι και δεν πήρα ούτε απόδειξη. Εγώ είχα πάθει φρίκη και οι συνάδελφοί μου, δεν καταλάβαιναν το γιατί, δεν πάει καν το μυαλό τους ότι μπορεί να μου τα φάει ο άλλος. Για τα σχολεία, δε θα μιλήσω... Μεγάλη κουβέντα, από εκεί ξεκινάνε όλα. Ποδιές δε φοράνε, αλλά έχουν στολή.

http://www.independent.ie/life/family/learning/our-education-system-now-ranked-ninth-in-global-table-30294631.html

Είναι τέλειοι; Σαφώς και όχι. Αλλά προσπαθούν.

Για αυτό δε θέλουμε να γυρίσουμε ποτέ πίσω. Όταν ζήσεις μια τόσο διαφορετική κοινωνία, αναρρωτιέσαι, πόσο μ@κας ήσουν τόσα χρόνια.

 

 

Περιγράφεις με περισσότερα λόγια αυτό που έχω αντιγράψει με λιγότερα: ''γίνε η αλλαγή που θές να δείς''. Φυσικά λοιδορηθηκα ως γραφικός, ρομαντικός, ''εκτός τόπου και χρόνου'' κλπ κλπ κλπ.... Εδώ άλλωστε τον δράκο μας τον έχουμε βρεί. Δεν χρειαζόμαστε άλλον.

 

 

υ.γ. στολές σε σχολείο ???? που είναι μερικοι μερικοί να φρίξουν .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι όλα τα της Ελλάδας θέμα νοοτροπίας που δεν αλλάζει όπως είπαν οι προλαλήσαντες.

Όσο λες να ψηφίζεις κόμματα καριέρας για "να μην ξεβολευτώ από την Α, Β κατάσταση και οι άλλοι ας πνιγούν" τόσο αυτά θα γιγαντώνονται μεταφέροντας τα σάπια ιδανικά τους σε όλη την κοινωνία. Μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν αυτή την αλληλεπίδραση η οποία μπορεί να σπάσει μόνο αν ο λαός τολμήσει να μην ψηφίσει με στενό ιδοτελές κριτήριο. Διαφορετικά να μην μας ενοχλεί το Σύριζα(Πασοκ) ή η ΝΔ γιατί βόλεψε στην τάδε ΔΕΚΟ τον Α. Αφού εσύ τους έβγαλες για "ασφάλεια" και "σιγουριά".

Link to comment
Share on other sites

Charlie Hebdo: Το προκλητικό πρωτοσέλιδο ένα χρόνο μετά το μακελειό

Τέσσερις ημέρες πριν από την «επέτειο» του μακελειού στα γραφεία του Charlie Hebdo, η γαλλική σατιρική εφημερίδα θυμάται την επίθεση και φιλοξενεί στο πρωτοσέλιδο ένα προκλητικό σκίτσο.

«Ένα χρόνο μετά, ο δολοφόνος συνεχίζει να τρέχει» γράφει στο πρωτοσέλιδό της η εφημερίδα, η οποία πιστή στη γραμμή της ότι δεν υπάρχει «ούτε ιερό, ούτε όσιο», δημοσιεύει ένα σκίτσο με τον «Θεό» να έχει βαμμένα τα χέρια του και να κουβαλάει στην πλάτη του ένα καλάσνικοφ. Η φιγούρα, μάλιστα, φέρει πάνω από το κεφάλι της ένα τριγωνικό σχήμα με τον «παντεπόπτη οφθαλμό»

http://www.sofokleousin.gr/archives/275410.html

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά πρωτοσέλιδο είναι.

 

Η Γαλλική Δημοκρατία τέθηκε υπό ομηρία

 

Γνωρίζουμε σήμερα ότι ο αρχισυντάκτης του Charlie Hebdo μόλις είχε λάβει ένα «δώρο» 200.000 ευρώ από την Εγγύς Ανατολή για να συνεχίσει την αντι-μουσουλμανική εκστρατεία του [1], ότι οι δολοφόνοι είχαν σχέση με τις γαλλικές μυστικές υπηρεσίες [2], ότι η προέλευση των όπλων τους καλύπτεται από το μυστικό της Άμυνας (Secret-Défense) [3]. Έχω ήδη αποδείξει ότι η επίθεση αυτή δεν ήταν μια ισλαμιστική επιχείρηση [4], ότι είχε γίνει αντικείμενο μιας άμεσης κρατικής ανάκτησης [5], και ότι η ανάκτηση αυτή είχε συναντήσει ανταπόκριση στον εχθρικό πληθυσμό προς τη Δημοκρατία [6], -μια ιδέα που αναπτύχθηκε έξοχα λίγους μήνες αργότερα από τον δημογράφο Emmanuel Todd [7]

 

Link to comment
Share on other sites

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/amoivh-xwris-sunora-kai-foroys-gia-ton-vasilh-papakwnstantinoy-tragoudhse-sthn-ksanthh-plhrwthhke-sth-voylgaria.3853100.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget

 

 

Πνεύμα και ηθική !!! πνεύμα και ηθική /Βασίλης Αυλωνίτης (στην ''Ωραία των Αθηνών'')mode off 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα στην Ε.Ε., μια ωραια ατμοσφαιρα http://news.in.gr/world/article/?aid=1500050515


ιν αδερ νιουζ, φαινεται να βγαινει ο μητσοτακης προεδραρα. Πρωτο θεμα παντου, επειδη δεν εχουμε προβληματα στη χωρα αυτη....τι, θα ασχολουμαστε με εναμιση εκατομμυριο ανεργους?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.