Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

14 ώρες πριν, το μέλος tjole7 έγραψε:

 Έχω τα ψυχολογικά μου.

Φαντάζομαι στο σημείο που βλέπει το κινητό του και χαμογελάει, του έχουν στείλει κάτι τέτοιο:

 

:hehe::hehe::hehe:

  • Haha 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Γελάμε βέβαια αλλά κανονικά έπρεπε να τούς είχαμε πάρει με τις κλωτσιές όλους αυτούς τους κυρίους.(ανεξάρτητου κόμματος)

Αλλά τέτοιοι είμαστε και εμείς,για αυτό μας κυβερνούν τέτοια καθίκια

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

κάτσε έχει και καλύτερο

 

 

ek-olfmf.jpg?itok=-vq8xIXv
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

Η κυβέρνηση επιχειρεί να νομοθετήσει τον έλεγχο των εφημερίδων από το... Εθνικό Συμβούλιο Ραδιοτηλεόρασης

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

 

Τα βλεπω κ ανεβαζω.

1,95 στο λοκαλ της γειτονιας.

 

image.png.813a40545cad224ed36b1dcdffe1439c.png

 

Taste the difference είναι η ακριβή σειρά του Sainsbury, δεν συκγρίνεται με το ψωμί/ψωμάκι του φούρνου της γειτονιάς.

Υπάρχει και το Sainsbury basic.

Η Αγγλία έχει μακράν το πιο φτηνό φαγητό, ειδικά κάτι Tesco / Sainsbury's basic ούτε για κατοικίδια δεν κάνουν.

Όταν είχα πρωτοπάει το 2011 είχα πάρει τις πιο τσίπικες κοτομπουκιές του Tesco με 0.6 της λίρας. 

Δεν πρέπει να ξαναπήρα Tesco Basic ποτέ :hehe: 

  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Taste the difference είναι η ακριβή σειρά του Sainsbury, δεν συκγρίνεται με το ψωμί/ψωμάκι του φούρνου της γειτονιάς.

Υπάρχει και το Sainsbury basic.

Η Αγγλία έχει μακράν το πιο φτηνό φαγητό, ειδικά κάτι Tesco / Sainsbury's basic ούτε για κατοικίδια δεν κάνουν.

Όταν είχα πρωτοπάει το 2011 είχα πάρει τις πιο τσίπικες κοτομπουκιές του Tesco με 0.6 της λίρας. 

Δεν πρέπει να ξαναπήρα Tesco Basic ποτέ :hehe: 

 

Συγκεκριμενα για το ψωμι, οτιδηποτε αλλο πλην αυτης της σειρας κ αντιστοιχης σε ASDA, M&S, Tesco etc., δε τρωγεται.

Κ μιλαμε για μενα που η ανοχη μου στις γευσεις ειναι απυθμενα μεγαλη.

 

Φθηνο φαγητο εχει αλλα δε τρωγεται. Ειναι για τους αγγλους που βαζουν κετσαπ στα ηδη γλυκα φασολια του ινγκλις μπρεκφαστ. Εμετικοι απλα.

 

Παραπανω εβαλα το αντιστοιχο ψωμι της Ελλαδας εδω.

Γενικα τα αντιστοιχα ποιοτικα προιοντα (λαχανικα, ψωμι, κρεας, ψαρια) εδω ειναι πολυ ακριβα.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Γενικα τα αντιστοιχα ποιοτικα προιοντα (λαχανικα, ψωμι, κρεας, ψαρια) εδω ειναι πολυ ακριβα.

 

Δεν έχεις δίκιο, κρέας και ψάρια είναι πιο φτηνά Αγγλία. Εκτός αν μιλάς για free range etc., που πάλι είναι πιο φτηνά Αγγλία από Ελλάδα, εκτός αν Ελλάδα βάζεις στην εξίσωση τιμές προ 2ετίας και κρέας νάξου από χασάπη ( νάξος είναι επαρχία στη βουλγαρία μάλλον γιατί τόσο κρέας αυτό το νησί δύσκολο να βγάζει :p )

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω πως εχει πιο φθηνες επιλογες. Ναι εχει πιο φθηνο κρεας κ λαχανικα στις βασικες σειρες καθε καταστηματος αλλα ΔΕΝ τρωγονται.

Στην Ελλαδα, -λειπω απο το 2017-, δε θυμαμαι να εχει τη σαβουρα που εχει εδω. Δλδ η πιο φθηνη ντοματα ειναι συγκρισιμη με την premium του Tesco.

Η βιολογικη ντοματα της Ελλαδας, συγκρινεται μονο με αυτη του Waitrose.

 

Κ ξερεις τι θα πει Waitrose.

 

Στο κρεας, τα μοσχαρισια τα απλα ειναι λαστιχο. Κανουν μονο για πατους γραφειων. Αναγκαστικα θα πας στο premium ή στο angus.

Εκει πληρωνεις με αιμα παλι.

 

Αν εχουν αλλαξει οι τιμες στην Ελλαδα τοσο πολυ κ δεν εχω παρει μυρωδια, ισως ειμαι εκτος θεματος.

Τον αλλο μηνα πεταω (μετα το 2020), εκτος κ αν στραβωσει παλι κατι, θα δω τι γινεται.

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

antrian-nastase.jpg
WWW.IN.GR

«Το εδαφικό ζήτημα» επανέφερε με δηλώσεις του ο πρώην πρωθυπουργός της Ρουμανίας Αντριάν Ναστάζε, ζητώντας να...

 

http://25.media.tumblr.com/cdee0ff7fdf311d3321abad73f9809d2/tumblr_mq221a5vTM1qh9nffo2_500.gif

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
  • Haha 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μισοκιλο βρε,350-370 ειναι η φρατζολα.

οι ανθρωποι εχουν κολλησει και νομιζουν οτι η καθε φρατζολα ειναι μισο κιλο.

Δε βγαινει τιποτα με 0,9

αμα δεν παει 2,5ε η φρατζολα δεν εχει νοημα να εχεις φουρνο πια.

με 16000 καταναλωση στη δεη ...παμε για παραλια πλεον.

Έγινε επεξεργασία από steve_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Συμφωνω πως εχει πιο φθηνες επιλογες. Ναι εχει πιο φθηνο κρεας κ λαχανικα στις βασικες σειρες καθε καταστηματος αλλα ΔΕΝ τρωγονται.

Στην Ελλαδα, -λειπω απο το 2017-, δε θυμαμαι να εχει τη σαβουρα που εχει εδω. Δλδ η πιο φθηνη ντοματα ειναι συγκρισιμη με την premium του Tesco.

Η βιολογικη ντοματα της Ελλαδας, συγκρινεται μονο με αυτη του Waitrose.

 

Κ ξερεις τι θα πει Waitrose.

 

Στο κρεας, τα μοσχαρισια τα απλα ειναι λαστιχο. Κανουν μονο για πατους γραφειων. Αναγκαστικα θα πας στο premium ή στο angus.

Εκει πληρωνεις με αιμα παλι.

 

Αν εχουν αλλαξει οι τιμες στην Ελλαδα τοσο πολυ κ δεν εχω παρει μυρωδια, ισως ειμαι εκτος θεματος.

Τον αλλο μηνα πεταω (μετα το 2020), εκτος κ αν στραβωσει παλι κατι, θα δω τι γινεται.

 

Έχουν! Στο λέω εγώ που δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με τιμές στα ψώνια γιατί ψωνίζω στάνταρτ πράγματα!

Έχουμε φτάσει Αγγλία και έχω δει τιμές που δεν θα τις πίστευα, π.χ. τοματίνια ελληνικά κρήτης στα 3-5 ευρώ το κιλό. 

Όταν η τομάτα πήγε από 50 δραχμές το κιλό στις 100 έβριζε όλος ο κόσμος, και έχει φτάσει 1000-1700 δρχ το κιλό.

Πάνω από 1 ευρώ το κιλό θεωρούνταν ακριβή προ κορώνα, τώρα πλέον έχει ξεφύγει και στην Ελλάδα!

Υπολόγισε δε χαμηλούς μισθούς + αυξημένο κόστος σε όλα (λειτουργικό κόστος κράτους, εφορία για τα πάντα, ΕΝΦΙΑ σε ακίνητη περιουσία τιμολογημένη με αξία Bond Street στα Σούρμενα κλπ.).

 

Ενδεικτικά από το θέμα της ΔΕΗ, για να ζεστάνω το σπίτι μου Ελλάδα με ρεύμα το 2022 με ΑΝΤΛΙΕΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ στο οποίο κρυώνω στο μπάνιο και στην κουζίνα (γιατί δεν έχω εκεί A/C), θέλω 900 ευρώ ρεύμα το 4 μηνο και να προσέχω με το νυχτερινό. 

Αγγλία στο Birmingham δεν θυμόμουν πότε είχε νυχτερινό, δεν είχα καν ιδιαίτερους αυτοματισμούς, είχα απλά convector στους τοίχους (εργοστασιακή εγκατάσταση σπιτιού) και έδινα μάξιμουμ 100 - 120 λίρες το μήνα, και μιλάμε για καταναλώσεις στο peak διπλάσιες από τη συμφωνημένη παροχή της ΔΕΗ. (Τα 4 convector ήταν περίπου 12 KW σε ισχύ + 4 KW το boiler για το νερό). 

Αλλά think green με πυρηνικά!

  • Agree 6
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.