Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

2 ώρες πριν, το μέλος psyber έγραψε:

Είναι από τις φορές που όταν μιλάει ο Γεωργιάδης αναρωτιέμαι αν τα εννοεί ή τα λέει στα πλαίσια κοινωνικού πειράματος για να καταγράψουν τις αντιδράσεις του πλήθους. Πραγματικά ασύλληπτη δήλωση.

Ο ορισμός του έβαλα τα χέρια μου και έβγαλα τα μάτια μου.

FqxflcMWIAAfyBS.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, psyber said:

Είναι από τις φορές που όταν μιλάει ο Γεωργιάδης αναρωτιέμαι αν τα εννοεί ή τα λέει στα πλαίσια κοινωνικού πειράματος για να καταγράψουν τις αντιδράσεις του πλήθους. Πραγματικά ασύλληπτη δήλωση.

 

Μετά από τόσα χρόνια, είμαι σίγουρος ότι τα εννοεί. Απλώς πλέον έχει κανονικοποιηθεί η παρουσία σύσσωμου του πολιτικά ακραίου -πάλαι ποτέ- ΛΑΟΣ στα κυβερνητικά έδρανα, ως αντίβαρο στην ακόμη πιο ακραία Χρυσή Αυγή και τις εναλλακτικές εκδοχές της, οπότε αισθάνονται πια την άνεση να λένε δυνατά ό,τι μέχρι τώρα λεγόταν ψιθυριστά. Το "χάθηκαν 57 ζωές, αλλά φανταστείτε πόσο χειρότερα θα ήταν να είχαν χαθεί τα λεφτά από τα εισιτήρια που κόπηκαν στο μεταξύ" δεν είναι καν το πιο ακραίο που ειπώθηκε από τον συγκεκριμένο.

 

43 minutes ago, trib said:

Έχει καταλήξει κανείς τι πρέπει να κάνουμε εμείς σαν πολίτες; Να φωνάζουμε στους δρόμους; Αποχή από τις πληρωμές; Να ψηφίσουμε άλλους; Να μην ψηφίσουμε καθόλου; Να αλλάξουμε χώρα;

 

Ναι. Να φωνάζουμε στους χώρους που ζούμε και εργαζόμαστε για ό,τι είναι παράνομο ή επικίνδυνο και να το διορθώνουμε όπου μπορούμε. Για τους δρόμους δεν μπορώ να πω, γιατί δε θέλω να πάρω στο λαιμό μου ανθρώπους που θα καταλήξουν με σπασμένο κεφάλι ή με ανήκεστη βλάβη από τα χημικά.  Να ψηφίσουμε οποιονδήποτε, αλλά με στόχο επιτέλους να πάψουν Βουλή και Κυβέρνηση να είναι σιαμαίες. Να καταλήξουμε με επτακομματική ή οκτακομματική Βουλή αν ήταν εφικτό, με την ψήφο εμπιστοσύνης να εξαρτάται συνεχώς από προγραμματικές συμφωνίες. Η καραμέλα της κυβερνησιμότητας είναι εγκληματική και αντιδημοκρατική. Τα πιο "κυβερνήσιμα" καθεστώτα είναι του Πούτιν και του Ερντογάν, όσοι μιλούν για κυβερνησιμότητα απλώς δεν τα έχουν επικαλεστεί ονομαστικά.

 

Το Σύνταγμα διακρίνει την Εκτελεστική από τη Νομοθετική και κατά μείζονα λόγο από τη Δικαστική εξουσία, ακριβώς γιατί η διάκριση των Εξουσιών είναι το μόνο θεσμικό αντίβαρο απέναντι σε μια ανίκανη, απολυταρχική ή διεφθαρμένη κυβέρνηση, όπως αυτές που μας έχουν κυβερνήσει διαχρονικά. Όταν η Κυβέρνηση εκτελεί, νομοθετεί και δικάζει, τίποτα δεν προστατεύει τον πολίτη από τη νομιμοποίηση της παρανομίας, την κατάχρηση εξουσίας, την αρνησιδικία.

 

Όχι, να μην αλλάξουμε χώρα. Αν το κάνουμε όλοι όσοι μπορούμε, την αφήνουμε λάφυρο σε όσους βρίσκουν και τα κάνουν. Και μετά πηγαίνουν στις άλλες χώρες, στις οποίες μπορεί να έχουμε καταφύγει για να δούμε προκοπή και πουλάνε τρελίτσα. Λόγου χάρη, ο Μηταράκης αισθάνεται άνετα να βγαίνει στο BBC και να λέει ότι έχουμε "state-of-art highways" (αυτούς που κλείνουν με τα χιόνια) και "the new subway in Thessaloniki is up and running" (ε, λέμε και καμιά μπούρδα να περνάει η ώρα). Και, βέβαια, η είδηση υπάρχει σε 2-3 μέσα με περιορισμένο κοινό, όπως Avgi, Documento, Militaire, παρότι συνοδεύεται και με βίντεο.

 

WWW.MILITAIRE.GR

Ο Νότης Μηταράκης έδωσε συνέντευξη στην εκπομπή HARDtalk του BBC. Τι φαντάζεστε ότι είπε ο στόμας του; Ότι το Μετρό στη...

 

  • Like 5
  • Agree 4
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος trib έγραψε:

Έχει καταλήξει κανείς τι πρέπει να κάνουμε εμείς σαν πολίτες; Να φωνάζουμε στους δρόμους; Αποχή από τις πληρωμές; Να ψηφίσουμε άλλους; Να μην ψηφίσουμε καθόλου; Να αλλάξουμε χώρα;

 

Υπάρχει σενάριο που βγαίνουμε εμείς σαν πολίτες κερδισμένοι ή κυνηγάμε την ουρά μας; Και εννοώ λύση με αποτελέσματα όχι γενικότητες τύπου "Πρέπει να είμαστε πιο ευσυνείδητοι κτλ κτλ". 

 

Η λύση του να φύγεις θα ήταν η πρώτη που θα συμφωνούσα, αρκεί βέβαια κάποιος να μπορεί και να έχει όντως ελπίδες για ένα καλύτερο μέλλον. Αλλά παιδιά που δεν έχουν κάποιο πτυχίο ΑΕΙ ας πούμε, τι καλύτερο θα μπορούσαν να βρουν; Για όσους επιλέγουν το εδώ, νομίζω πως αν όντως θέλουμε κάτι ν αλλάξει καλό θα ήταν να θυμόμαστε το "one step at a time". Ένα πρώτο βήμα κατά τη γνώμη μου θα ήταν οι εκλογές να βγάλουν πολυκομματική κυβέρνηση. Όχι τύπου ΝΔ-ΠΑΣΟΚ η ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ. Αλλά γιατί όχι τα τρία πρώτα κόμματα να μην μπουν με κάνα 15 έως 25 % έκαστο; Θεωρώ αδύνατο σε πρώτη φάση να "ξεφορτωθούμε όσους μας κατέστρεψαν" αλλά μήπως δίνοντας τους την ίδια δύναμη τους καταστρέψουμε εμείς; Γιατί άλλο είναι ο ένας να μπει ίσα ίσα για συμπλήρωμα των εδρών, και άλλο όλοι να έχουν ισότιμο μερίδιο εξουσιας. Δεν ξέρω πόσο σωστή είναι η σκέψη μου, ειλικρινά, αλλά νομίζω είναι καλύτερο από μια μονοκομματική κυβέρνηση, και ταυτόχρονα μια καλύτερη "αποστολή μηνύματος" από το να μπει καμία Χ.Α. ξέρω γω. Βέβαια αυτό που λέω υπονοεί ότι χρειάζεται ψήφος σε κάποιον εκ των Ν.Δ. - ΣΥΡΙΖΑ - ΠΑΣΟΚ που πραγματικά, παραειναι δύσκολο να το χωνέψεις και να τη δώσεις..... 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πέσει η ΑΠΟΧΗ
Στις επόμενες εκλογές πάμε όλοι να ψηφίσουμε !

ΜΥΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ Η ΑΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ 51% ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΛΠ !
ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ , ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ !

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ ξεκινάμε να τον περιθωριοποιούμε ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΝΩΣ

 

 

  • Like 2
  • horni 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ ξεκινάμε να τον περιθωριοποιούμε ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΝΩΣ

 

 

Απλά και δημοκρατικά

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Πρέπει να πέσει η ΑΠΟΧΗ
Στις επόμενες εκλογές πάμε όλοι να ψηφίσουμε !

ΜΥΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ Η ΑΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ 51% ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΛΠ !
ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ , ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ !

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ ξεκινάμε να τον περιθωριοποιούμε ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΝΩΣ

 

 

 

1 λεπτό πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Απλά και δημοκρατικά

 

 

@🍆Καλημεράκηδες💦 

  • Like 2
  • horni 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Πρέπει να πέσει η ΑΠΟΧΗ

 

Σε αυτό ναι θα συμφωνήσω, οντως. Και πρέπει κάπως, κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι η αποχη όχι μόνο δε δίνει το μνμ που νομίζουμε, αλλά πρακτικά βοηθάει τα τζάκια. Όσο λιγότεροι ψηφίζουν, τόσο λιγότερο αριθμό ψήφων χρειάζεται κανείς για να πιάσει το ίδιο ποσοστό, άρα πιο εύκολη δουλειά στο να πείσει όσους χρειάζεται να τον ψηφίσουν 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Απλά και δημοκρατικά

 

Δημοκρατικότητα , είναι σύσταση όποιος θέλει ακολουθεί αν υπάρχει κάποιος με άλλη ιδέα ακούμε και κρίνουμε !

Πίσω από την λογική της ιδέας αυτή είναι όπως αυτοί περηφανεύονται με έβαλε το κόμμα σε δουλειά και χαίρονται έτσι ακριβώς πρέπει να αντιστραφούν οι ρόλοι δηλαδή να ντρέπονται για το κόμμα τους και ειδικά αν τους έβαλε και σε δουλειά κλπ !

πρέπει να ξηλώσουμε αυτή την παλαιά νοοτροπία που μας έχει φτάσει να μιλάμε για τα αυτονόητα το 2023 ακούω ιδέες

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, το μέλος astrolabos έγραψε:

Ε ναι όταν δεν έχεις ηλεκτρονικές πωλήσεις και στηρίζεσαι σε πρακτικές πωλήσεων 60ετίας, τι περιμένεις να γίνει;

 

Μου θύμισες την πεθερά μου πανάθεμα σε βραδιάτικα. Με τα τσάγια και τα πλαστικά. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ARMAGEDDON said:

Πρέπει να πέσει η ΑΠΟΧΗ
Στις επόμενες εκλογές πάμε όλοι να ψηφίσουμε !

ΜΥΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ Η ΑΠΟΧΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ 51% ΔΙΑΛΥΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΑ ΚΛΠ !
ΟΧΙ ΑΚΥΡΟ , ΟΧΙ ΛΕΥΚΟ !

ΕΠΙΣΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΨΗΦΙΣΕΙ ΝΔ,ΣΥΡΙΖΑ,ΠΑΣΟΚ ξεκινάμε να τον περιθωριοποιούμε ΤΟΥ ΚΟΒΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΙΝΩΣ

 

Κρατάω τις 4 πρώτες γραμμές, γιατί κάποτε πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι.

 

Και, μεταξύ μας, τελικά ψιλιάζομαι ότι δεν πολυλές καλημέρες, γιατί υποψιάζεσαι ότι όλοι είμαστε ΝΔ-ΔΥΡΙΖΟ-ΠΑΣΟΚοι. Σου λέει ο άλλος, 8 στους 10 ήταν. Δεν είμαι εγώ, δεν είναι ο διπλανός μου, οι 8 τύποι στο λαμπ την έκαναν τη ζημνιά (sic). Έλα όμως που σχεδόν άλλος 1 στους 20 ψήφισε Βελόπουλο. Ελπίζω να ξέρεις τι έκανε το δεξί σου χέρι τη μέρα των εκλογών!

 

Βάλτε (όπου βολέψει) έναν πράσινο ήλιο από το παλιό, το ορθόδοξο στον κύριο, για να έρθει στα ίσια του, παρακαλώ. 👍

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

WWW.NAFTEMPORIKI.GR

Τουλάχιστον δύο άνθρωποι άνοιξαν πυρ στην περιοχή Άλστερντορφ του Αμβούργου, με αποτέλεσμα...

 

  • Like 3
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.ENIKOS.GR

Τον εφιάλτη στα χέρια ενός 54χρονου άνδρα έζησε μία ανήλικη, η οποία έπεσε θύμα...

 

 

Ισόβια! 🤬

  • Like 2
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

WWW.GARGALIANOIONLINE.GR

Εντείνεται το φαινόμενο της μεταφόρτωσης ρωσικού diesel από πλοίο σε πλοίο, σύμφωνα με...

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.