Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Καλό Αντώνη, θα σου πω ένα με τον Τοτό μετά! 

 

Και επίσης Μυράλη, όταν στις προηγούμενες ν+1 πορείες, έχεις σπάσει, βανδαλίσει, κάψει, μαμήσει ότι υπάρχει, ε δεν παραξενεύεσαι αν ΔΕΝ θέλουν να περιμένουν να το ξανακάνεις έτσι? 

 

(το "το" δεν είναι προσωπικό αλλά με πιάνεις). 

Link to comment
Share on other sites

Καίνε σπάνε στις πορείες εκεί;

Όχι, κάτι άλλο μυρίζει καμμένο ;-)

Καλό Αντώνη, θα σου πω ένα με τον Τοτό μετά!

Και επίσης Μυράλη, όταν στις προηγούμενες ν+1 πορείες, έχεις σπάσει, βανδαλίσει, κάψει, μαμήσει ότι υπάρχει, ε δεν παραξενεύεσαι αν ΔΕΝ θέλουν να περιμένουν να το ξανακάνεις έτσι?

(το "το" δεν είναι προσωπικό αλλά με πιάνεις).

Μάλιστα, άλλος για προληπτική καταστολή? Άσε που στις πορείες του πολυτεχνείου σπάνια συμβαίνει κάτι μακριά από το Πολυτεχνείο.. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι στο Χίλτον, και πρέπει να είσαι ηλιθιος να κάνεις κάτι στην πρεσβεία με 3 σειρές ματ.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της νοημοσύνης της μάζας ας μην το πιάσουμε καλύτερα. 

 

Όπως και το θέμα του πόσο μικρή σπίθα θέλει για να ανάψει.

 

Προληπτική καταστολή δεν είναι το ίδιο με προληπτικό σε σπάω στο ξύλο. 

 

Αλλά ναι θα έχω το 1ο απο το να μην χρειαστεί να πάει στο 2ο γιατί στο 2ο πάντα τις τρώνε και πολλοί που δεν φταίνε.

 

Τώρα τα "ειρηνικές πορείες" σε τέτοιες ημερομηνίες και οι 2 είμαστε πάνω απο 30+ ξέρεις πως είναι πιο ουτοπικές από την εξάλειψη της παγκόσμιας πείνας.  

Link to comment
Share on other sites

@deninho, Ξέρουμε και οι δυο μας ότι έχουμε διαφορετικά στάνταρς για το "ήσυχος" :p

 

Απο κει και πέρα.

@Myralis,

Είδηση πάνω στην είδηση. 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=348443&catid=3

 

 

Οι ίδιες πληροφορίες αναφέρουν ότι στην αναφορά, ο αξιωματικός γράφει πως οι δυο αστυνομικοί πήγαν στο περίπτερο για να πάρουν εμφιαλωμένα νερά, αφήνοντας ένα 20€ και υπήρξε αντίδραση από τον υπάλληλο του περιπτέρου, που είπε "δεν πουλάμε σε μπάτσους". Τότε, σύμφωνα πάντα με όσα κατά πληροφορίες αναφέρονται στην αναφορά, οι δυο αστυνομικοί δέχτηκαν επίθεση από ομάδα ατόμων με αποτέλεσμα ο ένας να υποστεί κάταγμα στον καρπό του από τα χτυπήματα. 

Στη συνέχεια, σύμφωνα πηγές της ΕΛΑΣ, ακολούθησε το περιστατικό που έχει καταγραφεί στο video.

Σύμφωνα με πληροφορίες από την ΕΛ.ΑΣ., στα χέρια των αστυνομικών που ερευνούν την υπόθεση υπάρχει μαρτυρία αυτόπτη που αναφέρει ότι ο υπάλληλος του περιπτέρου αρνήθηκε να πουλήσει νερά στους αστυνομικούς, οι οποίοι του άφησαν τα 20 ευρώ στο περίπτερο και πήγαν να πάρουν το κιβώτιο. 

 

Δε θα συμφωνήσουμε ποτέ στο ποια απο τις δυο εκδοχές είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνούμε ότι το βίντεο ΠΟΛΥ βολικά ξεκινάει σε συγκεκριμένο σημείο.

 

Όσον αφορά το Γερμανό τώρα; Έχουμε έναν τύπο που έφαγε κλοπιά στο κεφάλι και πήγε σπίτι του και έβγαλε φωτό. ΟΚ εγώ θα πήγαινα και θα έβαζα βαμβάκι αλλά ο καθένας ότι προτιμά. Ερώτηση: Αν υποθέσουμε ότι έχει περάσει κανα μισάωρο απο όταν μάτωσε μέχρι τη στιγμή της φωτογραφίας (ελπίζω να συμφωνούμε ότι η φωτογραφία δε βγήκε σε ανοιχτό χώρο) το αίμα δε θα είχε ξεραθεί, ή τουλάχιστον αρχίσει να μαυρίζει; Νταξ δε λέω το παλικάρι μπορεί να έχει χαμηλό σίδερο αλλά μην την πατήσουμε σαν κάτι κουτόβλαχοι που η "παρθένα" γυναικά τους είχε ξεκληρίσει ολόκληρα κοτέτσια για να υπερασπιστεί την τιμή της.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=64096289

 

 

Από το περασμένο καλοκαίρι οι σύλλογοι εργαζομένων (των άνω τραπεζών) κατηγορούν τους συνταξιούχους ότι με προσφυγές στα δικαστήρια «τίναξαν» στον αέρα το Ταμείο, που πλέον με βάση τα αποθεματικά δεν θα μπορεί να δίνει επικουρικές ύστερα από 3-4 χρόνια. Και αυτό επειδή το Πρωτοδικείο της Αθήνας δικαίωσε συνταξιούχους της πρώην Ιονικής Τράπεζας και επαναφέρει τις επικουρικές συντάξεις στα προ των μειώσεών τους επίπεδα, δηλαδή στα 900 ευρώ από 390 ευρώ σήμερα.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση της Alpha Bank, η οικονομική κατάσταση του Ταμείου έχει ως εξής:

Το 2013 -με ανώτερο πλαφόν συντάξεων τα 390 ευρώ- είχε εισφορές 10,3 εκατ. ευρώ και έδωσε για επικουρικές συντάξεις 20,93 εκατ. ευρώ.

Το 2014, μετά τη δικαστική απόφαση για πλαφόν στις επικουρικές τα 600 ευρώ, οι εισφορές παραμένουν στα 10,3 εκατ. ευρώ και τα ποσά για επικουρικές συντάξεις διαμορφώνονται στα 28,16 εκατ. ευρώ.

Αν, όμως, υπολογιστεί ανώτατο πλαφόν 900 ευρώ, τότε το Ταμείο θα εισπράξει 10,3 εκατ. ευρώ και θα πρέπει να πληρώσει σε συντάξεις 41,4 εκατ. ευρώ.

Η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη το 2015, καθώς ο αριθμός των εργαζομένων θα μειωθεί, μετά τα προγράμματα εθελουσίας εξόδου στις τράπεζες Alpha Bank και Πειραιώς, με αποτέλεσμα οι εισφορές να μειωθούν στα 8,06 εκατ. ευρώ και θα πρέπει να πληρωθούν συντάξεις ύψους 50,39 εκατ. ευρώ.

 

καημένοι συνταξιούχοι....

Link to comment
Share on other sites

@deninho, Ξέρουμε και οι δυο μας ότι έχουμε διαφορετικά στάνταρς για το "ήσυχος" :p

 

Απο κει και πέρα.

@Myralis,

Είδηση πάνω στην είδηση. 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=348443&catid=3

 

Δε θα συμφωνήσουμε ποτέ στο ποια απο τις δυο εκδοχές είναι πιο κοντά στην αλήθεια. Ελπίζω τουλάχιστον να συμφωνούμε ότι το βίντεο ΠΟΛΥ βολικά ξεκινάει σε συγκεκριμένο σημείο.

 

Όσον αφορά το Γερμανό τώρα; Έχουμε έναν τύπο που έφαγε κλοπιά στο κεφάλι και πήγε σπίτι του και έβγαλε φωτό. ΟΚ εγώ θα πήγαινα και θα έβαζα βαμβάκι αλλά ο καθένας ότι προτιμά. Ερώτηση: Αν υποθέσουμε ότι έχει περάσει κανα μισάωρο απο όταν μάτωσε μέχρι τη στιγμή της φωτογραφίας (ελπίζω να συμφωνούμε ότι η φωτογραφία δε βγήκε σε ανοιχτό χώρο) το αίμα δε θα είχε ξεραθεί, ή τουλάχιστον αρχίσει να μαυρίζει; Νταξ δε λέω το παλικάρι μπορεί να έχει χαμηλό σίδερο αλλά μην την πατήσουμε σαν κάτι κουτόβλαχοι που η "παρθένα" γυναικά τους είχε ξεκληρίσει ολόκληρα κοτέτσια για να υπερασπιστεί την τιμή της.

 

 

Λοιπόν.. Αφού θες να μας πείσεις ότι τα ΜΑΤ δε βαράνε όποιο να 'ναι, στην επόμενη πορεία "που θα υπάρχουν επεισόδια και η ανάγκη να αποκατασταθεί η τάξη απο τα ΜΑΤ",

σε προκαλώ να πάμε για καφέ κάπου στα εξάρχεια ή γενικα κάπου με κάγκουρες κ@υλωμένους ΔΕΛΤΑδες. Αν σε δείρει κανας μπαλούρδος θα σου καθαρίσω εγώ τις πληγές με βαμβάκι... Γιατι δε σου ζήτησε κανεις να πεις ότι "καταργουμε τα ΜΑΤ" αλλά όχι και να το παίζεις τόσο χαζός, ότι και καλά δεν ξέρεις πόσο "τρελαμένοι" είναι.

Εχω δει με τα μάτια μου κάγκουρα της ομάδας Δ να κρατάει αναποδα το γκλοπ του και να το κουνάει μπροστά στο φερμουαρ του παντελονιού του. Θα μου πεις γιατι να με πιστέψεις? Θα σου πω ότι και βίντεο να το έβγαζα θα έλεγες ότι ειναι μεμονωμένο περιστατικο και το τράβηξα όταν με βόλευε (αφου του έβρισα τη μάνα πχ).

Μετά απο παρόμοια περιστατικα που έχω δει, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση το βίντεο με το νερό, την πολυκατοικία, τον Γερμανό κλπ. Οι τύποι ειναι αυτό που λέει και το γνωστό σύνθημα, δε χρειάζεται να είσαι ούτε αναρχικός, ούτε συριζαίος για να το καταλάβεις.

Μια συμμορία που αμολάνε όταν θέλουν να καταστείλουν.. Και όπως όλες οι συμμορίες, καμιά φορά ξεφεύγει και αν βρεθει καμια κάμερα να το καταγράψει, μετά πρέπει κάπως να το συμμαζέψουν.. βλέπε κικίλιας να διατάζει ΕΔΕ για να βρεθει ο "κακος" αστυνομικός που ντροπιάζει την ΕΛ.ΑΣ (και εδώ γελάμε )

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε το παίζω χαζός επειδή δεν πιστεύω αυτό που θέλετε εσείς να πιστέψω; Όχι αδερφέ δε σου κάνω τη χάρη.

Τουλάχιστον εγώ αφήνω σαν ενδεχόμενο να έχει συμβεί αυτό που περιγράφετε. Έσεις απο την άλλη είστε σίγουροι ότι όλα έγιναν όπως σας είπε το ποντίκι και η Εφημερίδα των Συντακτών. Και αυτό καλό θα είναι να το κοιτάξετε.............

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε το παίζω χαζός επειδή δεν πιστεύω αυτό που θέλετε εσείς να πιστέψω; Όχι αδερφέ δε σου κάνω τη χάρη.

Τουλάχιστον εγώ αφήνω σαν ενδεχόμενο να έχει συμβεί αυτό που περιγράφετε. Έσεις απο την άλλη είστε σίγουροι ότι όλα έγιναν όπως σας είπε το ποντίκι και η Εφημερίδα των Συντακτών. Και αυτό καλό θα είναι να το κοιτάξετε.............

Καλα τελευταία απάντηση (στο Ειδήσεις τουλάχιστον) γιατι δεν έχει και νόημα να γεμίζει το τόπικ. Ανέφερα περιστατικό που έχω δεί με τα μάτια μου (όπως και άλλα) που αποδεικνύουν (σε εμένα) ότι αυτά τα άτομα που απαρτίζουν τις "σκληρές" ομάδες της αστυνομίας (ΔΕΛΤΑ,ΜΑΤ) παρουσιάζουν παράνομη,προκλητική (αν όχι συμμορίτικη σίγουρα όχι "προστατευτική") συμπεριφορά. Με βάση αυτά που είδα και αυτά που βλέπω σε βίντεο (και περιστατικα παρελθόντος) βγάζω ένα συμπέρασμα που μου δείχνει ότι το Ποντίκι και η ΕΦσυν ίσως τα λένε όπως έγιναν. Εσύ δε  μετέφερες κάποια δικιά σου εικόνα απλά αρνείσαι να πιστεψεις κάτι που θα ήθελες να μην ισχυει. (αν και πιστεύω ότι γνωρίζεις περίπου τι ισχύει απλά δε σε ενοχλει γιατι εφαρμόζεται σε ανθρώπους με τους οποίους διαφωνεις, για να λέμε και τα πράματα με το όνομά τους).

 

Τέλος να υπενθυμίσω ότι η αστυνομία υποτίθεται ότι υπάρχει για να επεμβαίνει και να εμποδίζει αδικήματα , καθώς και να συλλαμβάνει τους υπόπτους τέλεσης αδικημάτων. Σε αυτά τα πλαίσια ορίζεται και η βία που έχει νομικα δικαίωμα να ασκεί. Το αν εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θεωρεί σωστό να ασκεί βία προληπτικά ή να δέρνει κάποιον επειδή τον θεωρεί ύποπτο ειναι άλλο θέμα, σίγουρα όμως δεν το ορίζει ο νόμος. Βίντεο που δείχνουν 5 τύπους με ασπίδες και γκλοπ να βαράνε έναν τύπο που ειναι πεσμένος στο έδαφος σίγουρα δεν ειναι η αστυνομία που ορίζει ο νομοθέτης. Μπορεί να μη σε πειράζει που τον δέρνουν αλλά δεν εχουν δικαίωμα να το κάνουν. Ασκείς βία μέχρι να ακινητοποιήσεις και να βάλεις χειροπέδες αν σκοπεύεις να συλλάβεις. Οτιδήποτε περισσότερο είναι παράνομο και σίγουρα θίγει τα δημοκρατικά αντανακλαστικά όλων όσων πιστεύουν στη Δημοκρατία. 

Link to comment
Share on other sites

@3likos, Είπα εγώ ότι δεν έχουν κατα καιρούς μ@λακίες; Πχ με την γιαλατζί καθαρίστρια που της έσκασαν το μπουκέτο στο κεφάλι δεν είπα ότι ήταν παράπτωμα αυτό που έκανε; Αλλά μιας και μιλάμε για μοντάζ πχ κανα 2 μέρες μετά είδαμε ότι η τύπισσα κάθε άλλο παρα καθαρίστρια ήταν και ότι πριν απο εκείνο το βίντεο είχε πάει να εγκαταστήσει το vlc στα ΜΑΤ. Και ΠΑΛΙ είπα ότι ο αστυνομικός είναι αδικαιολόγητος. Αυτό που έπρεπε να γίνει ήταν να την πάρουν και να την πάνε μέσα. Αυτόφορο κτλ.

 

Ξέρω αστυνομικούς που είναι παιδιά διαμάντια και αστυνομικούς που τύφλα να χει ο Μαζιώτης. ¨Οπως περίπου και σε κάθε άλλη δουλειά. Και ως εκ τούτου έχω τις αμφιβολίες μου για το τι ακριβώς έγινε στο σκηνικό με το περίπτερο. Εσύ απο την άλλη δεν έχεις συναντήσει ποτέ σου Εξαρχιώτη που να ξίνεται στη γκλίτσα του τσοπάνη για καυγά.

 

Και μιας και μιλάμε για τιμωρία σε άτομα που δε γουστάρω. Δε μου λες. Αν ο Χ,Ψ περιπτεράς δεν έδινε νερό (με πληρωμή όχι κέρασμα) σε Πακιστανό/Αλβανό/Γκέουλα/Αριστερό επειδή δε γουστάρει να εξυπηρετεί Πακιστανό/Αλβανό/Γκέουλα/Αριστερό θα είχαν μαζευτεί σε χρόνο ντετε ένα τσούρμο αναρχοάπλυτοι για "να κάνουν το μαγαζί του φασίστα καλοκαιρίνό";

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν ο Χ,Ψ περιπτεράς δεν έδινε νερό (με πληρωμή όχι κέρασμα) σε Πακιστανό/Αλβανό/Γκέουλα/Αριστερό επειδή δε γουστάρει να εξυπηρετεί Πακιστανό/Αλβανό/Γκέουλα/Αριστερό θα είχαν μαζευτεί σε χρόνο ντετε ένα τσούρμο αναρχοάπλυτοι για "να κάνουν το μαγαζί του φασίστα καλοκαιρίνό";

 

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά ένα στα δύο μηνύματά σου καταλήγει σε "what if". Ειδήσεις δεν είναι τι θα μπορούσε να γίνει, αλλά τι έγινε. Just the facts, (ma'am). Και πριν το πιάσεις από την αρχή, είμαι ο πρώτος που θα πει ότι δεν έχουμε την πλήρη εικόνα, αλλά σχολιάζουμε αυτήν που έχουμε.

Όπως είπε και ο @3likos, τα όρια για την αστυνομία θα πρέπει να είναι πολύ πιο αυστηρά καθορισμένα σε σχέση με τι θεωρείς αναμενόμενο από "αναρχοάπλυτους".

Link to comment
Share on other sites

Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά ένα στα δύο μηνύματά σου καταλήγει σε "what if". Ειδήσεις δεν είναι τι θα μπορούσε να γίνει, αλλά τι έγινε. Just the facts, (ma'am). Και πριν το πιάσεις από την αρχή, είμαι ο πρώτος που θα πει ότι δεν έχουμε την πλήρη εικόνα, αλλά σχολιάζουμε αυτήν που έχουμε.

Όπως είπε και ο @3likos, τα όρια για την αστυνομία θα πρέπει να είναι πολύ πιο αυστηρά καθορισμένα σε σχέση με τι θεωρείς αναμενόμενο από "αναρχοάπλυτους".

 

Όταν κάποιος βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα για σένα πχ 

αν και πιστεύω ότι γνωρίζεις περίπου τι ισχύει απλά δε σε ενοχλει γιατι εφαρμόζεται σε ανθρώπους με τους οποίους διαφωνεις, για να λέμε και τα πράματα με το όνομά τους
έχεις δυο επιλογές για να απαντήσεις: Είτε να καταρρίψεις τον ισχυρισμό του με στοιχεία είτε να υπογραμμίσεις ότι είναι εξίσου ένοχος για αυτό στο οποίο σε κατηγορεί. Επιλέγω να κάνω και τα δυο συνήθως.
Link to comment
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά; διαδηλώσεις στην Αγγλία, κατάληψη στο Berkeley... Μπας και γίνονται και αλλού, στον πολιτισμένο κόσμο, αυτά;

 

Ποιους είπες ρε πολιτισμένους; Όταν φτιάχναμε Παρθενώνες, αυτοί κρέμονταν απ' τα δέντρα!  :sarcastic:

 

Πέρα από την πλάκα όμως, ο λόγος που μπορεί πχ στο Berkeley να τους πάρουν σοβαρά είναι επειδή δεν κάνουν κατάληψη για την αύξηση των διδάκτρων μια εβδομάδα μετά που έκαναν για την ποσότητα της γέμισης της τυρόπιτας. Το ξέρω ότι είμαι υπερβολικός, αλλά έτσι μοιάζει ότι συμβαίνει φορές-φορές.

 

Από την άλλη, εκεί είναι πιο πολιτισμένος ο τρόπος της αντίδρασης, αλλά και περισσότερο διαφανής η κρίση των "οργάνων". Αν θυμάσαι, το 2009 είχαν τραυματιστεί ελαφρά σε παρόμοια περιστατικά φοιτητές και η Επιτροπή της αστυνομίας επέρριψε τις ευθύνες στους αστυνομικούς που έσπρωξαν τα κιγλιδώματα. Εδώ, αν δεν πεθάνει κάποιος και μάλιστα κατά την "προληπτική" καταστολή, όλα είναι καλώς καμωμένα.  :blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εδώ βγαίνουν και καταδικάζουν τα χρυσά αυγά και τους νεοναζί, και έξω, στον ΟΗΕ, πάνε και ψηφίζουν λευκό, μην εκνευρίσουν πολύ τις ΗΠΑ...

 

http://www.un.org/en/ga/third/69/docs/voting_sheets/L56.Rev1.pdf

 

θα γελούσε ο κόσμος, αν δεν ήταν τόσο σημαντικό το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.