Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα δείχνει στο βίντεο, αλλά θα ήταν καλό να ξέρουμε πόσα άτομα ρώτησαν στο σύνολο και πόσες σωστές απαντήσεις πήρανε.

Το να δείχνεις 7-8 άτομα τα οποία δεν ξέρουν πόσα εκατομμύρια είναι το δις ή πόσα δις είναι το τρις δεν λέει κάτι αν π.χ. ρώτησες 200 άτομα.

Αν όμως ρώτησες 10 και οι 7-8 απάντησαν έτσι τότε ναι, υπάρχει θέμα.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Δεν αντιλέγω πως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα δείχνει στο βίντεο, αλλά θα ήταν καλό να ξέρουμε πόσα άτομα ρώτησαν στο σύνολο και πόσες σωστές απαντήσεις πήρανε.

Το να δείχνεις 7-8 άτομα τα οποία δεν ξέρουν πόσα εκατομμύρια είναι το δις ή πόσα δις είναι το τρις δεν λέει κάτι αν π.χ. ρώτησες 200 άτομα.

Αν όμως ρώτησες 10 και οι 7-8 απάντησαν έτσι τότε ναι, υπάρχει θέμα.

 

Ας το παμε λιγο αλλιως τοτε:

 

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν το πας αλλιώς. Το ίδιο ισχύει. Αν ρώτησαν 100 άτομα και έδειξαν μόνο ότι τους βολεύει για να βγάλουν "ρεπορτάζ" του 1 λεπτού και 45 δευτερολέπτων, κάνω κι εγώ τέτοιο ρεπορτάζ και βαφτίζω όλους τους Έλληνες άσχετους και ανίδεους.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jax7480 said:

Μα δεν το πας αλλιώς. Το ίδιο ισχύει. Αν ρώτησαν 100 άτομα και έδειξαν μόνο ότι τους βολεύει για να βγάλουν "ρεπορτάζ" του 1 λεπτού και 45 δευτερολέπτων, κάνω κι εγώ τέτοιο ρεπορτάζ και βαφτίζω όλους τους Έλληνες άσχετους και ανίδεους.

 

νομίζω ότι είναι πολύ χειρότερο ότι κανένας από όσους έδειξαν τα vid δεν είπε "δεν ξέρω". Προτιμάω 1000 φορές τον άσχετο και ανίδεο από αυτούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ κάνουν δημοσκόπηση 2000 ατόμων με όλους τους κανόνες διασποράς και πέφτουν έξω. Με 10 άτομα σχηματίσαμε το περίγραμμα του μέσου έλληνα;

Επειδή το δείχνει η κάμερα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jax7480 said:

Δεν αντιλέγω πως τα πράγματα είναι έτσι όπως τα δείχνει στο βίντεο, αλλά θα ήταν καλό να ξέρουμε πόσα άτομα ρώτησαν στο σύνολο και πόσες σωστές απαντήσεις πήρανε.

Το να δείχνεις 7-8 άτομα τα οποία δεν ξέρουν πόσα εκατομμύρια είναι το δις ή πόσα δις είναι το τρις δεν λέει κάτι αν π.χ. ρώτησες 200 άτομα.

Αν όμως ρώτησες 10 και οι 7-8 απάντησαν έτσι τότε ναι, υπάρχει θέμα.

 

Ο Βουλαρινός πάντως γράφει ότι ο Θανάσης ρώτησε 50 άτομα, εκ των οποίων οι 4 (τέσσερις) απάντησαν σωστά (92% αποτυχία δηλαδή). Όπως και να έχει, το να βλέπεις παιδιά που έχουν τελειώσει/τελειώνουν το λύκειο και δεν μπορούν να απαντήσουν σε μια ερώτηση αριθμητικής τρίτης δημοτικού, θα πρέπει να μας προβληματίσει όλους βαθύτατα.

 

εκτός αν θεωρούμε ότι ο χώρος της εκπαίδευσης (όχι της παιδείας) αποτελεί υπόδειγμα.... οπότε, πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το λόγο για να μπεις παιδαγωγικά πλέον θέλει και μαθηματικά. Γιατί έμπαιναν όλες οι "εγώ θεωρητική θέλω να πάω, δε μου χρειάζονται τα μαθηματικά", και τα παιδάκια βγαίναν από το δημοτικό μη γνωρίζοντας που πάνε τα τέσσαρα στην αριθμητική. Μπράβο στο Φίλη που το άλλαξε αυτό (μην απαντήσετε ακόμα, ετοιμάζω ποπκορν)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζονται

https://pbs.twimg.com/media/C1_qpUhXgAERc3j.jpg:large

 

---------------------

Ο Ομπάμα των καλών προθέσεων ακόμα και την τελευταία στιγμή προσπαθεί για την ειρήνη…

Για πρώτη φορά στην ιστορία αμερικανικά στρατεύματα σταθμεύουν μόνιμα στο έδαφος της Πολωνίας με απόφαση του Μπαράκ Ομπάμα που κλιμακώνει επικίνδυνα την αντιπαράθεση με τη Ρωσία καθώς εγκαταλείπει το Λευκό Οίκο.

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.cnn.gr/news/ellada/story/62528/proin-katharistria-fesose-to-tei-kritis-me-tilefonimata-se-astrologoys

 

Quote

η καθαρίστρια πιάστηκε στα «πράσα» και της υποβλήθηκε μήνυση, όμως  αθωώθηκε, καθώς σύμφωνα με την απόφαση του Δικαστηρίου στα Χανιά, τα τηλεφωνήματα δεν παρακώλυσαν την ομαλή λειτουργία του πανεπιστημίου, γιατί γίνονταν τα Σαββατοκύριακα.

κάτι πολύ σάπιο υπάρχει στο βασίλειο της ψωροκωστούλας...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις για το δείγμα κλπ , υπάρχει και κάτι άλλο όμως που πρέπει να πάρουμε υπόψη, οι ερωτήσεις καταλαμβάνουν εξ απήνης τους ερωτώμενους, οπότε το άγχος να απαντήσουν κάτι -οτιδήποτε (αυτο φάνηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο video) - παίζει μεγάλο ρόλο.

Και φυσικά όταν δεν ξέρεις τι να πείς και παράλληλα αφενός έχεις "γαλουχηθεί" με το ότι κάτι πρέπει να πείς οπωσδήποτε για να μην φανεί ότι δεν ξέρεις (πράγμα που κανείς ποτέ δεν σου είπε ότι έχεις κάθε δικαίωμα να σου συμβαίνει )   λές τις "ανοησίες" που ακούστηκαν.

Για μένα στα αριθμητικά δεν διακαιολογείται ούτε ένας να κάνει λάθος, το μετρικό σύστημα υποτίθεται μας "κανονίζει"  τη ζωή από 5 ετών, και σίγουρα οι ερωτώμενοι δεν ήταν ηλίθιοι !

Απλά κάποιοι γνωρίζοντας την ψυχολογία των ερωτωμένων, θέλησαν να κάνουν μια "δημοσιογραφική" αρπαχτή, πατώντας σε αυτό και γνωρίζοντας πολύ καλά, οτι μπορούν να μπερδέψουν το κόσμο και να τον παρουσίασουν σαν αμόρφωτο, βλάκα, ιδιωτεύοντα,  ή ψεύτη !

Οπότε το θέμα μας, μαλλον είναι αλλού και είναι ηθικής φύσης και άπτεται της επαγγελματικής δεοντολογίας, της οποίας  πολύ αμφιβάλω αν οι ερωτώντες εξάντλησαν τα περιθώριά της προς την κατεύθυνση  που έπρεπε!

Κατανοητό βεβαίως γιατί δεν θα έβγαινε η "είδηση" , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι "λάθος" -για να μην πω κακή- πρακτική !

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2017 at 1:11 ΠΜ, το μέλος Seafalco έγραψε:

Πολύ σωστές οι παρατηρήσεις για το δείγμα κλπ , υπάρχει και κάτι άλλο όμως που πρέπει να πάρουμε υπόψη, οι ερωτήσεις καταλαμβάνουν εξ απήνης τους ερωτώμενους, οπότε το άγχος να απαντήσουν κάτι -οτιδήποτε (αυτο φάνηκε ιδιαίτερα στο δεύτερο video) - παίζει μεγάλο ρόλο.

Και φυσικά όταν δεν ξέρεις τι να πείς και παράλληλα αφενός έχεις "γαλουχηθεί" με το ότι κάτι πρέπει να πείς οπωσδήποτε για να μην φανεί ότι δεν ξέρεις (πράγμα που κανείς ποτέ δεν σου είπε ότι έχεις κάθε δικαίωμα να σου συμβαίνει )   λές τις "ανοησίες" που ακούστηκαν.

Για μένα στα αριθμητικά δεν διακαιολογείται ούτε ένας να κάνει λάθος, το μετρικό σύστημα υποτίθεται μας "κανονίζει"  τη ζωή από 5 ετών, και σίγουρα οι ερωτώμενοι δεν ήταν ηλίθιοι !

Απλά κάποιοι γνωρίζοντας την ψυχολογία των ερωτωμένων, θέλησαν να κάνουν μια "δημοσιογραφική" αρπαχτή, πατώντας σε αυτό και γνωρίζοντας πολύ καλά, οτι μπορούν να μπερδέψουν το κόσμο και να τον παρουσίασουν σαν αμόρφωτο, βλάκα, ιδιωτεύοντα,  ή ψεύτη !

Οπότε το θέμα μας, μαλλον είναι αλλού και είναι ηθικής φύσης και άπτεται της επαγγελματικής δεοντολογίας, της οποίας  πολύ αμφιβάλω αν οι ερωτώντες εξάντλησαν τα περιθώριά της προς την κατεύθυνση  που έπρεπε!

Κατανοητό βεβαίως γιατί δεν θα έβγαινε η "είδηση" , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι "λάθος" -για να μην πω κακή- πρακτική !

Πάρα πολύ καλά τα αναλύει ο Σαραντάκος

Το δισεκατομμύριο, ο Άδωνης και ο αμείλικτος Μέφρι

Παράθεση

 

Οι λαθεμένες απαντήσεις βγάζουν γέλιο επειδή, κατά βάθος, μάς ικανοποιούν. «Κοίτα τι βλάκας είναι αυτός», λέμε, «δεν ξέρει πόσα δις έχει ένα τρις» -και ταυτόχρονα μας κολακεύουν, διότι εμείς το ξέρουμε -κι έτσι επιβεβαιωνόμαστε. Κατά τη γνώμη μου, το να δώσεις λάθος απάντηση όταν περπατάς στο δρόμο βυθισμένος στα προβλήματά σου και ο άλλος σου χώσει το μαρκούτσι στη μούρη δεν σημαίνει ότι δεν ξέρεις κάτι, σημαίνει ότι δεν το ανακάλεσες αμέσως. Το λέω επειδή έχω πικρή πείρα -πριν από πολλά χρόνια, καθώς βάδιζα στην πλατεία Κάνιγγος, με ρώτησαν τι σημαίνει «παραπαίω» και απάντησα… δεν θυμάμαι τι απάντησα, πάντως όχι και πολύ σωστά -και όχι εντελώς λάθος. Σημαίνει τάχα αυτό ότι δεν ήξερα τι σημαίνει η λέξη ή μήπως ότι αιφνιδιάστηκα; Θαρρώ το δεύτερο.

 

 

Και συνεχιζει ο Άδωνης βάζοντας αποσπάσματα από το γνωστό βίντεο (ή ίσως το παίζει ολόκληρο) και μετά μπαίνει στο ψητό (από το 16.29 και μετά):

Αυτοί όλοι οι άνθρωποι που είδατε, ψηφίζουν.
Αυτοί όλοι οι άνθρωποι έχουνε γνώμη: για τον Σόιμπλε, για τον Τόμσεν, για τον νεοφιλελευθερισμό, για το μνημόνιο, για το PSI, για το Τρίτο Ράιχ, για τις πολεμικές αποζημιώσεις, και δεν ξέρουν πόσα εκατομμύρια είναι το δισεκατομμύριο!
Αλλά έχουν άποψη για όλα! Και έχουν άποψη ευρέα! [16.53] που δεν τη συζητάνε, που είναι αύριο αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα και φωνάζουνε.
Και ρωτάς τώρα […εδώ δεν κατάλαβα τι λέει]
Σ’ αυτόν τον τόπο, που κατάφερε το ΠΑΣΟΚ του ’80 να κάνει αμόρφωτο τον κόσμο σε αυτό το βαθμό που είδατε, που δεν ήξερε η καθηγήτρια της κοπέλας πόσο είναι το δισεκατομμύριο, όχι η κοπέλα,λέει η κοπέλα ‘κυρία πείτε μου πόσο είναι το δισεκατομμύριο’ [εδώ μάλλον δεν έχει δίκιο -η ερώτηση ‘κυρία, πόσα εκατομμύρια…’ της κοπέλας είναι μάλλον χαριτολογία. Άλλωστε δεν κυκλοφορούν πολλές μαθήτριες στο δρόμο αγκαζέ με τις καθηγήτριές τους] και λέει αυτή ‘τρακόσια;’ Τρακόσια εκατομμύρια το δισεκατομμύριο! Και το λέει καθηγήτρια! Το λέω για να καταλάβετε σε ποια χώρα ζούμε.

 

Αλλά ο Άδωνης δεν θα έπρεπε να ειρωνεύεται άλλους για τα λάθη τους στη στοιχειώδη αριθμητική, διότι όποιος ζει σε γυάλινο σπίτι, που λέει κι η αγγλική έκφραση, δεν πρέπει να πετάει πέτρες. Εννοώ ότι έχει γελάσει όλο το πανελλήνιο με τις περσινές επιδόσεις του Άδωνη και του αδελφού του του Λεωνίδα (που είναι μαθηματικός μάλιστα) όταν έγιναν ρεζίλι σε ζωντανή μετάδοση προσπαθώντας να υπολογίσουν έναν αριθμό χρησιμοποιώντας μια απλή μέθοδο των τριών (στην τετάρτη δημοτικού το μαθαίναμε αυτό, αν θυμάμαι καλά):

 

Αν σε τρεις μήνες πέρασε 2 πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, σε 30 πόσες αντιστοιχούν; ρωτάει ο Άδωνης.

Δέκα, απαντάει ο Λεωνίδας.

Τρεις επί δύο έξι, λέει ο Άδωνης, τριάντα διά έξι; τρεις έξι δεκαοχτώ, τέσσερις έξι εικοστέσσερις, πόσο κάνει ρε συ;

Όχι, εξήντα δια τρία. Πόσο κάνει εξήντα διά τρία;

Δέκα, απαντάει ο Λεωνίδας. Τι 10; Είκοσι -επιτέλους η σωστή απάντηση, ύστερα από πολλές προσπάθειες και τρεις λαθεμένες απαντήσεις.

Αν οι λαθεμένες απαντήσεις σε αιφνιδιαστική ερώτηση για τα εκατομμύρια του δισεκατομμυρίου αποτελούν αιτία για τη στέρηση των πολιτικών δικαιωμάτων, ποια μεταχείριση αξίζει τάχα σε όποιον πιάνεται αδιάβαστος στη μέθοδο των τριών σε ένα παράδειγμα που το φέρνει ο ίδιος για συζήτηση;

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι επειδή έχω αρκετούς γονείς μαθητών του δημοτικού στον ευρύτερο κύκλο μου, πιστεύω ότι μεγάλο ποσοστό του κόσμου δεν έχει τις γνώσεις μαθηματικών επιπέδου έκτης δημοτικού.

 

Και πριν αρχίσετε να μου την πέφτετε, το ελάχιστο κοινό πολλαπλάσιο και ο μέγιστος κοινός διαιρέτης, νομίζω πως διδάσκονται στην 4η δημοτικού.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.