Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

On 06/04/2016 at 2:21 PM, acct said:

@karmen1983 εγώ τις προτιμώ πιο σφιχτές και αυστηρά με μέλι, αλλά για πες τη σύνθεσή σου. Για όταν έχουμε κόσμο που τις προτιμά αφράτες. ;)

 

Μια από τα ίδια και ένα κομματάκι βούτυρο στην κορυφή.. Απλά τέλειες 

On 06/04/2016 at 3:06 PM, acct said:

Άντε, για να είμαι περισσότερο εντός θέματος, κάτι από την περασμένη εβδομάδα για τους μη νηστεύοντες. Πικάντικα χοιρινά πλευρά (μαριναρισμένα 3 μέρες), 1.2kg το ζεύγος. Τα μπροστινά με μπούκοβο και καυτερή πάπρικα, τα πίσω πιο ήπια, με δεντρολίβανο. ;)

Spoiler

 

large.Spare_Ribs.jpg

 

 

Ε τι θα γίνει...;; Που παραγγέλνουμε είπαμε ;:p Έψαξα και εγώ για πλευρά αλλά δεν πουλάνε...

10 hours ago, fatal said:

Έκανα και μερικά pancakes..

Spoiler

 

12939320_1180998248577146_1928792021_n.jpg

 

 

Ντάξει δείξτε λίγο έλεος! Από πάνω είναι και brownies αυττό;

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, deninho said:

η διαφορά του αυθεντικού προφιτερόλ με αυτό που αγοράζεις από οποιοδήποτε ζαχαροπλαστείο είναι ότι το αυθεντικό έχει παγωτό μέσα στα σου, και ρίχνουν επί τόπου ζεστή σοκολάτα από πάνω. Αντικειμενικά, αυτό δε γίνεται, οπότε, όπου κι αν πας να πάρεις προφιτερόλ για το σπίτι, παραλλαγή θα είναι.

Nope, nope και πάλι nope.

To παγωτό είναι παραλλαγή.

Quote

A profiterole (French: [pʁɔfitʁɔl]), cream puff (US), or choux à la crème (French: [ʃu a la kʁɛm]) is a filled French choux pastry ball with a typically sweet filling of whipped cream, custard, pastry cream, or (particularly in the US) ice cream. The puffs may be decorated or left plain or garnished with chocolate sauce, caramel, or a dusting of powdered sugar.

Μη χ3σω με τις αμερικανιές... Που αντί για καφέ πίνουν μια βόμβα θερμίδων και ζάχαρης... (βλέπε Starbucks)

Και βάσει της παραπάνω περιγραφής, πιό κοντά στο αυθεντικό είναι τα λεγόμενα "σου" που έχουμε, παρά αυτό που φτιάχνει ο Ανδριάς.

Link to comment
Share on other sites

Παγωτό εχει το προφιτερόλ. Τουλάχιστον έτσι μου το σερβίρουν στο Παρίσι κάθε φορά που πάω.

Σε μερικές μέρες θα είμαι εκεί οπότε θα σας λύσω ότι απορίες έχετε :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, deninho said:

όχι, όχι και πάλι όχι. με παγωτό είναι η γαλλική συνταγή

ζήτα προφιτερόλ σε καλό γαλλικό εστιατόριο και δες τι θα σε φέρουν

 

30 minutes ago, karmen1983 said:

Παγωτό εχει το προφιτερόλ. Τουλάχιστον έτσι μου το σερβίρουν στο Παρίσι κάθε φορά που πάω.

Σε μερικές μέρες θα είμαι εκεί οπότε θα σας λύσω ότι απορίες έχετε :hehe:

Ρε παιδιά, είναι απλό... Το όνομά του είναι "choux à la crème", δηλαδή σου με κρέμα. Δεν αναφέρεται κρέμα παγωτό ή όχι. 

Αν είναι δημοφιλές το με παγωτό, είναι άσχετο από την αυθεντική συνταγή.

Έτσι για την ιστορία:

Quote

Apparently a 16th-century Italian chef named Popelini, who worked for Catherine de Medici, wife of the French king Henri II, was the first to think of putting a filling inside cream puffs. (Whether or not he actually invented the puffs is not clear). Various brilliant French chefs later added savory fillings, whipped cream and, eventually, ice cream.

http://everydayfrenchchef.com/profiteroles/

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν αντιγράψω και εγώ απο 5-6 sites θα βγει με παγωτό. 

 

Θα ρωτήσω τη πεθερά όταν πάω που ήταν και chef και θα σας πω :p. Ειναι δεν ειναι με παγωτό όμως μαμάει και δέρνει σαν γλυκo

 

To πιο μπασταρδεμένο γαλλικό γλυκό είναι τα macarons πάντως. To προφιτερόλ το βρίσκεις ωραίο σε πολλά μαγαζιά.

Εδώ με εξαίρεση 1-2 μαγαζιά είναι σα να τρως κέικ απο φαριναπ αντι Macarons.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μερικές με μελι για να αλλαξουμε και θεμα :D

Γινανε 50 στο συνολο μιας και ειχε πλακωσει κοσμος. Ευτυχως προλαβα να τραβηξω τις τελευταιες χαχαχα

 

IMG_20160412_134107.jpg

IMG_20160412_134819.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

To πιο μπασταρδεμένο γαλλικό γλυκό είναι τα macarons πάντως. To προφιτερόλ το βρίσκεις ωραίο σε πολλά μαγαζιά.

Εδώ με εξαίρεση 1-2 μαγαζιά είναι σα να τρως κέικ απο φαριναπ αντι Macarons.

http://lemacarongrec.com/

Άλλη μια μικρή επιχείρηση που κατέστρεψε το Ελληνικό Δημόσιο και η γραφειοκρατία

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Wizard! said:

 

Ρε παιδιά, είναι απλό... Το όνομά του είναι "choux à la crème", δηλαδή σου με κρέμα. Δεν αναφέρεται κρέμα παγωτό ή όχι. 

Αν είναι δημοφιλές το με παγωτό, είναι άσχετο από την αυθεντική συνταγή.

Έτσι για την ιστορία:

http://everydayfrenchchef.com/profiteroles/

βρε αγόρι κάνεις επιλεκτικά quote.

 

ο popelini δεν έκανε το προφιτερολ. Εκανε μόνο τα γεμιστά σου. Ούτε καν την σάλτσα σοκολάτας δεν του αποδίδουν.

 

Όπως και να έχει το προφιτερόλ είναι υπερσύνολο του γεμιστού σου. Αυθεντική (δηλαδή καταγεγραμμένη, ονοματισμένη και χρονολογημένη) συνταγή δεν υπάρχει.

Όπως και δεν υπάρχει και για μυριάδες άλλα πράγματα που τρώμε σαν δεδομένα.

Όπως και υπάρχουν μυριάδες άλλα πράγματα που αναλόγως την γεωγραφία συνταγογραφούνται τελείως διαφορετικά.

 

Έλεος πια με το "αυθεντικό". Πείτε ότι σας αρέσει των Παρισίων και λήγει εκεί το ζήτημα

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, JaguarOne said:

Έλεος πια με το "αυθεντικό". Πείτε ότι σας αρέσει των Παρισίων και λήγει εκεί το ζήτημα

Δεν έχω κόλλημα μα το αυθεντικό, απλά δε μου αρέσει η "παραχάραξη" των γλυκών, όπως την κάνουν οι Έλληνες (δεν περιορίζομαι σε εμάς, απλά στην Ελλάδα μεγάλωσα κι αυτά τα ερεθίσματα είχα. Φαντάζομαι κάθε χώρα "παραχαράζει" κάποια γλυκά).

Πχ, το προφιτερόλ που λέμε. Όπως είπα και την άλλη φορά, ήθελα να κάνω γαλακτομπούρεκο και δεν έβρισκα φύλλο. Να το κάνω με σφολιάτα; Και απάντησε ο @filthy_dwarf, "νόστιμο μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι γαλακτομπούρεκο". Έτσι κι εδώ, νόστιμο μπορεί να είναι, αλλά δεν είναι προφιτερόλ.

Το ίδιο και με δεκάδες άλλα που έχουμε "παραχαράξει". Πχ, στην Τουρκία και το Λίβανο, από όπου προέρχονται τα περισσότερα σιροπιαστά, σπάνια θα βρεις με καρύδι. Σχεδόν όλα είναι με pistachio, κάτι αντίστοιχο με το δικό μας φυστίκι Αιγίνης. Επίσης, δεν κολυμπάνε στο "μπόλικο" σιρόπι, που τα θέλουν οι δικοί μας, ειδικά οι παλιοί.

Παραλλαγές υπάρχουν και αυτή είναι η μαγεία της κουζίνας, ότι ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει, αυτό όμως δεν αλλάζει την πορεία ενός γλυκού ή μιας συνταγής στην πορεία των ετών, γιατί όλα από κάπου ξεκίνησαν.

Μπορεί εσύ να θέλεις να κάνεις τη σφολιάτα με μαργαρίνη, αντί για βούτυρο. Μπράβο, αλλά δεν είναι σφολιάτα.

Τώρα, γιατί το τι αρέσει στον καθένα, το είπα στο πρώτο μου post, "δε με τρελλαίνει", εμένα. Όχι ότι δεν είναι καλό, ή δε θα έπρεπε να υπάρχει, κλπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.