Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα άμα καταλήξεις κάπου και το πάρεις περιμένω εντυπώσεις.

Επιχείρησα προχτές να κάνω καλτσόνε για πρώτη φορά καλό μου βγήκε

attachicon.gif11304536_1076464125714824_1632119379_n.jpg

 

Ξεφούσκωτο βγήκε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει αυτό που λες το παρατήρησα και εγώ. Γιατί όμως; Τι χρειάζεται να διορθώσω την επόμενη φορά;

 οριστε μια πολυ καλη συνταγη. Την εχω κανει παλιοτερα και πετυχε μια χαρα και εγινε αφρατο. Μπορεις να δοκιμασεις. 

 

Παντως , ομορφο ξε-ομορφο , στο στομαχι πηγε , ετσι δεν ειναι ; :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 οριστε μια πολυ καλη συνταγη. Την εχω κανει παλιοτερα και πετυχε μια χαρα και εγινε αφρατο. Μπορεις να δοκιμασεις. 

 

Παντως , ομορφο ξε-ομορφο , στο στομαχι πηγε , ετσι δεν ειναι ; :p

Θα ξαναδοκιμάσω να το κάνω με κάποιες μικρές αλλαγές και να διορθώσω κάποια σημεία που πιστεύω ότι δεν τα έκανα καλά. Το γευστικό αποτέλεσμα πραγματικά με ενθουσίασε... Αλλιώς θα κάνω την δική σου! :p

Και την επόμενη μέρα ξέρεις που θα είναι, ε; :whistling:

Χαχαχα θα προσπαθήσω να μαντέψω αν και δεν είμαι καλός στις προβλέψεις :p

Έγινε επεξεργασία από mer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@felix ah6G0iR.jpg

 

εκλεισε το BBQs   οποτε μετα απο αρκετες φολες ( home burger - food spot 69 - street burger ) κατεληξα  στο burger college !

 

το μπιφτεκι ητανε σκετος (και γευστικος) κιμας ουτε μπαχαρικα ουτε χαζομαρες μεσα. 

 

το σαντουιτς το αφησα  για αργοτερα, αλλα ενα nugget που δοκιμασα  μου φανηκε αρκετα καλο. 

 

αμα βρεθεις ποτε Nεο Kοσμο κανε μια βολτα :D 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εγω το εριξα εξω μιας και δεν ειχα κουραγιο για μαγειρεμα. Αξιζε παντως :)

Η σαλατα ειναι απο προηγουμενη φορα που επισκεφτηκα το μαγαζι αλλα τη προτιμησα και σημερα

Οι μπάλες, παγωτό είναι;

Αν ναι, τι γεύση; Σύκο; Γιαουρτοκάτι; Τι;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε 'σεις, επειδή έχω πάρει ένα ωραίο κομμάτι T-Bone και είναι κρίμα να πάει χαμένο :p. Τις μπριζόλες πώς τις ψήνετε; Έχω ακούσει διάφορες απόψεις, ότι πρέπει να τη γυρίσω μόνο όταν ψηθεί η πρώτη πλευρά/πρέπει να τη γυρνάω συνέχεια, ότι θέλει σιγανή/δυνατή φωτιά κλπ και έχω μπερδευτεί. Το μάτι είναι με γκάζι και έχω ένα μαντεμένιο τηγάνι. Δεδομένου ότι είναι αρκετά χοντρό κομμάτι, πώς θα πετύχω καλό ψήσιμο και μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε 'σεις, επειδή έχω πάρει ένα ωραίο κομμάτι T-Bone και είναι κρίμα να πάει χαμένο :p. Τις μπριζόλες πώς τις ψήνετε; Έχω ακούσει διάφορες απόψεις, ότι πρέπει να τη γυρίσω μόνο όταν ψηθεί η πρώτη πλευρά/πρέπει να τη γυρνάω συνέχεια, ότι θέλει σιγανή/δυνατή φωτιά κλπ και έχω μπερδευτεί. Το μάτι είναι με γκάζι και έχω ένα μαντεμένιο τηγάνι. Δεδομένου ότι είναι αρκετά χοντρό κομμάτι, πώς θα πετύχω καλό ψήσιμο και μέσα;

 

http://www.pandespani.com/syntages/spalobrizolas-mystika-psisimo-sto-tigani/   ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε 'σεις, επειδή έχω πάρει ένα ωραίο κομμάτι T-Bone και είναι κρίμα να πάει χαμένο :p. Τις μπριζόλες πώς τις ψήνετε; Έχω ακούσει διάφορες απόψεις, ότι πρέπει να τη γυρίσω μόνο όταν ψηθεί η πρώτη πλευρά/πρέπει να τη γυρνάω συνέχεια, ότι θέλει σιγανή/δυνατή φωτιά κλπ και έχω μπερδευτεί. Το μάτι είναι με γκάζι και έχω ένα μαντεμένιο τηγάνι. Δεδομένου ότι είναι αρκετά χοντρό κομμάτι, πώς θα πετύχω καλό ψήσιμο και μέσα;

δε θα το βάλεις επάνω αν δεν το έχεις αφήσει εκτός ψυγείου αρκετή ώρα για να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου. Αλλιώς στο κέντρο θα είναι ωμό!

 

Βάλε λίγο λαδάκι, βάλε αλατοπίπερα, δυνατή φωτιά στο μάτι και βάλε τη μπριζόλα σε καυτό τηγάνι.

Μόλις ακουμπήσεις την άψητη μεριά και νιώσεις μία ελαφριά ζέστη γύρνα την. (σίγουρος τρόπος για να μην είναι rare στο κέντρο αλλά να είναι medium προς ψημένο για όσους δε θέλουν αίματα)

Και άσε για μερικά λεπτά και εκείνη τη πλευρά.

 

μόλις τελειώσεις με αυτό βάλε λίγο βούτυρο στο τηγάνι γύρισε το κομμάτι για ένα λεπτό και απο τις πλαϊνές μεριές να ροδίσει και απο εκεί (αφού είναι χοντρό όπως λες)

 

Βάζε με ένα κουτάλι βούτυρο και στη μεριά που δεν ακουμπάει στον πάτο του τηγανιού για να συνεχίσει να ψήνεται αλλά και να διατηρηθεί ζουμερό.

 

Βγάλε απο το τηγάνι και άσε το να ξεκουραστεί 1-2 λεπτά πριν το σερβίρεις.'

 

ΥΓ Μπορείς στο λάδι να προσθέσεις μία σκελίδα σκόρδο με τη φλούδα και φρέσκο θυμάρι για έξτρα άρωμα. Μη σε φοβίζει το σκόρδο δε θα μυρίσει το κρέας αλλά θα του δώσει μία έξτρα πινελια

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως σε αντίθεση με τα υπόλοιπα κρέατα, το μοσχαρίσιο που είναι για σχάρα το αλατοπιπερώνουμε, μόλις το βγάλουμε από το ψυγείο και το αφήνουμε μία ώρα για να έρθει σε θερμοκρασία χώρου μαζί με το αλάτι και πιπέρι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.