Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στέλιος Ράμφος, ο Εθνικός Φιλόσοφος των καφενείων

 

Είναι Τρίτη βράδυ και ο Εθνικός μας Φιλόσοφος Στέλιος Ράμφος συνομιλεί με τον Άρη Πορτοσάλτε για τη σημασία των εκλογών της 25ης Ιανουαρίου. Οι εκλογές αυτές, κ. Πορτοσάλτε, μπορεί να αποδειχθούν εξίσου σημαντικές με τις εκλογές του 1920 (σ.σ.: πρόκειται για τις εκλογές που έχασε ο Βενιζέλος από τους φιλοβασιλικούς), που οδήγησαν στη Μικρασιατική Καταστροφή. Φοβερή φιλοσοφική ανάλυση! Οι εκλογές που έγιναν αμέσως μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο, οι εκλογές του Εθνικού Διχασμού, με τους νεκρούς, τις φυλακές και τις διώξεις, ίσα κι όμοια με τις εκλογές που διεξάγονται το 2015 σε μια χώρα της Ε.Ε. Η διαπραγμάτευση της δανειακής σύμβασης, ίσα κι όμοια με τη Μικρασιατική Καταστροφή. Απολύτως αναμενόμενο από τον άνθρωπο που είπε δημοσίως ότι η χούντα άφησε μηδενικό δημόσιο χρέος, ενώ είχε αφήσει ξοπίσω της πάνω από 114 δισ. δραχμές.

 

Είπε κι άλλα ο Ράμφος. Είπε ότι οι Έλληνες φταίνε οι ίδιοι για όσα παθαίνουν, το «όλοι μαζί τα φάγαμε» στη φιλοσοφική εκδοχή του, χωρίς την μπρουταλιτέ του Θεόδωρου Πάγκαλου. Το χειρότερο απ΄ όλα, κ. Πορτοσάλτε, είναι ότι δεν διδαχθήκαμε τίποτα από την κρίση, μείναμε ίδιοι κι απαράλλαχτοι, όπως ήμασταν το 2010. Αυτό είναι το, κατά Ράμφο, χειρότερο της κρίσης, ούτε η φτώχεια, ούτε η πείνα, ούτε οι αυτοκτονίες, ούτε ο ξενιτεμός. Οι Έλληνες έφταιξαν και πλήρωσαν, οι αμαρτωλοί τιμωρήθηκαν -δικαίως!- για τις πράξεις τους. Θα μπορούσες να το πεις και θρησκευόμενο νεοφιλελευθερισμό.

 

Οι Έλληνες παθαίνουν όσα παθαίνουν επειδή ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία, λέει ο Στέλιος Ράμφος. Ξημεροβραδιάζονται στα καφενεία, περιμένοντας να καταφτάσει κάποια στιγμή ο κ. Ράμφος και να αρχίσει να ρητορεύει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδη ξαφνικα επεσε και αυτο στα ματια μου απο το προοδευτικο ποταμι,ελπιζω οι βουλευτες του που θα μπουνε στη νεα βουλη να πληρωνονται με μορια....

 

Να τα λέμε όλα, αυτό ήταν η αρχή ενός σχολίου που έκανε το ρυάκι. το δεύτερο μισό λέει αυτό:

 

 

Κάνανε βλακεία, βέβαια, γιατί το γράψανε με #topotami που συνήθως το χρησιμοποιούν για να εκφράσουν θέσεις του κόμματος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι κορυφαίο που ακόμα και τώρα με τον Σύριζα 6% μπροστά στις τελευταίες δημοσκοπήσεις ο κόσμος στην ΙΔΙΑ δημοσκόπηση έχει σαν καταλληλότερο πρωθυπουργό τον Σαμαρά με 3% διαφορά.

Ψηφίζουμε Σύριζα απο αντίδραση ενώ πιστεύουμε πως δεν μπορεί να κυβερνήσει.

Απο τη μία θα είναι ενδιαφέρον να ζήσουμε του τι έρχεται, απο την άλλη τόσος πειραματισμός δεν είχε πέσει ούτε απο τον dr Hyde.

Αυτο που ειπε ο αστρολαβος..ο κλασικος τυπος που λεει στο μεγκα τις δημοσκοπησεις, μια μερα που τον πετυχα στην τιβι ελεγε οτι καποια κυβερνηση πιο παλια (νομιζω πασοκ) ειχε πρωτολανσαρει αυτο το ερωτημα ακριβως γιατι παντα σχεδον ο κοσμος απανταει στη συγκεκριμενη ερωτηση το προσωπο που ηδη εχει δει ως πρωθυπουργο. Δυστυχως δεν μπορω να βρω αυτη τη στιγμη καποια αντιστοιχη πηγη που να δειχει ιστορικα ποτε προστεθηκε αυτη η ερωτηση (ειμαι και στο λεωφορειο για την καλπη [emoji14] )
Link to comment
Share on other sites

Η ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑ ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ ΔΙΑΠΡΑΓΜΤΕΥΣΗ ΕΠΑΦΙΕΤΑΙ ΣΤΟΝ ΠΑΤΡΙΩΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. ΖΗΤΩ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΑΣ Π.ΚΟΥΡΟΥΜΠΛΗΣ ΥΠ. ΒΟΥΛΕΥΤΗ ΣΥΡΙΖΑ Β' ΑΘΗΝΑΣ

 

3ο sms  απο το ιδιο κομμα σε λιγοτερο απο 48 ωρες, αμα βρισω τωρα κανα σπιτι (με πληρωμενο ΕΝΦΙΑ) και το διαβασει μετα σε συστημα braille θα φταιω ? 

 

:wall:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3ο sms  απο το ιδιο κομμα σε λιγοτερο απο 48 ωρες, αμα βρισω τωρα κανα σπιτι (με πληρωμενο ΕΝΦΙΑ) και το διαβασει μετα σε συστημα braille θα φταιω ? 

 

:wall:

 

Δε ξέρω γιατί αλλά φέτος είναι η 1η φορά που δε μου έχει έρθει ΚΑΝΕΝΑ μήνυμα ή spam email από κόμμα...ειλικρινά δε το πιστεύω αλλά έχουμε ακόμα 2 μέρες μήπως με ξεχάσανε :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3ο sms  απο το ιδιο κομμα σε λιγοτερο απο 48 ωρες, αμα βρισω τωρα κανα σπιτι (με πληρωμενο ΕΝΦΙΑ) και το διαβασει μετα σε συστημα braille θα φταιω ? 

 

:wall:

Μόνο από αυτό το κόμμα έχεις πάρει SMS;

Link to comment
Share on other sites

ναι :S

 

και δεν ψηφιζω καν στην  Β' αθηνων, ουτε την τυφλα τους δεν ξερουν ( pun intended )

 

edit : μολις ακουσα τον πιτσαδορο απο μεσα να σκουζει, " δεν εχει αλλο πιατο  σε μισθους και συνταξεις !! " μαλλον δεν προκειται για σαρδαμ :hehe: 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

3ο sms απο το ιδιο κομμα σε λιγοτερο απο 48 ωρες, αμα βρισω τωρα κανα σπιτι (με πληρωμενο ΕΝΦΙΑ) και το διαβασει μετα σε συστημα braille θα φταιω ?

:wall:

Κανένα σταυρό σε πρωην πασοκους.

Δεν ξέρουν που ψηφιζεις, ξέρουν που μένεις.

Ο πατέρας μου πήρε μήνυμα από Γεωργιάδη, και τηλεφωνησαν από γραφειο βουλευτή των Αν. Ελ. σπίτι...

Δεν ψηφιζουμε Αθήνα..

Link to comment
Share on other sites

και να μην τον δωσεις τον σταυρο παλι μπορει να παρει ο αλλος εδρα ή να   βολευτει καπου αφου ειναι μεσα στο κομμα, το ιδιο εγινε το '12 με το πασοκ οταν η θεσσαλονικη εβγαλε μονο εναν βουλευτη, οι σταυροι ηταν της Καιλη αλλα  της εφαγε  την θεση ο  "μαυρος πιτ" για να μην μεινει εκτος βουλη. 

 

το ιδιο θα γινει και τωρα στο ΚΚΕ πχ που η παπαρηγα μπαινει επικεφαλης στο ψηφοδελτιο επικρατειας. 

Link to comment
Share on other sites

ΝουΔου μου έχει σπάσει τα πατάρια φέτος. Τι Βαρβιτσιώτης, τι Δένδιας, τι Σαββαόγλου (τουλάχιστον αυτός είναι εκεί που ψηφίζω...). Σήμερα πέρασε και άφησε στην πολυκατοικία και η ζαρούλια φάκελο με προεκλογικό υλικό και έτοιμα ψοφοδέλτια. σιχαίνομαι και να τα ακουμπήσω...

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κάνεις πλάκα τώρα ή αν μιλάς σοβαρά ????

 

 

Μιλάει σοβαρα.

 

Απλα ειναι ανοιχτος/περιεργος στους φασίστες. Απο την αλλη υπάρχουν και αυτοι που τους ακολουθουν και ψηφίζουν και αυτοι που θα ηθελαν να χεσουν στο κρανιο τους.

 

Απ' ολα εχει ο μπακσες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακούμπα τα και διάβασε τι λένε. Ο σωστός πολίτης διαβάζει τα πάντα και κρίνει. Ο ιδιώτης κρίνει εκ των προτέρων.

 

να διαβάσω για το πρόγραμμα της χρυσής αυγής; μου αρκούν αυτά που έχουν δηλώσει εντός μουρλής για να κρίνω εκ των προτέρων. για να μην πούμε ότι τη φαμίλια την ξέρω πολύ πριν αποκτήσει τη δυναμική των τελευταίων ετών...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.