Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

να διαβάσω για το πρόγραμμα της χρυσής αυγής; μου αρκούν αυτά που έχουν δηλώσει εντός μουρλής για να κρίνω εκ των προτέρων. για να μην πούμε ότι τη φαμίλια την ξέρω πολύ πριν αποκτήσει τη δυναμική των τελευταίων ετών...

Σε βρίσκω λίγο αρνητικά προκατελειμένο.

Πέρα από την πλάκα, τι να διαβάσει κάποιος σε αυτά? Δεν στέλνουν όλο το (κυβερνητικό) τους πρόγραμμα σε προσπέκτους. Όλα τα κόμματα καλά και ωραία λογάκια λένε και από πίσω κρύβοντε κάποιες λίγες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά τις λεπτομέρειες! Ένα θέμα έχουν αναγάγει σε μείζον και με αυτό προσπαθούν να μαζέψουν πελατεία.

Θα διώξουν τους λαθρομετανάστες και όλα τα προβλήματα θα λυθούν. Μόνο που δεν έχουν εφαρμόσιμο σχέδιο και προσπαθούν με φάπες μαχαιρώματα κλπ μπούρδες..... οι μισοί να τους διώξουν και οι άλλοι μισοί να τους βάλουν στη δούλεψη τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν κάνεις πλάκα τώρα ή αν μιλάς σοβαρά ????

Για να μπορέσεις να απορρίψεις κάτι πρέπει να το έχεις διαβάσει. Αλλιώς εμπίπτεις στην κατηγορία των Ορκ με τις Αθηναϊκές πινακίδες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται το φυλλάδιο να μου πει τι είναι η Χρυσή Αυγή, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε θα κάτσω να διαβάσω τι λένε. Δημοκρατία είναι πολυφωνία και σεβασμός στις απόψεις όλων ασχέτως αν τις δέχομαι ή όχι. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να μπορέσεις να απορρίψεις κάτι πρέπει να το έχεις διαβάσει. Αλλιώς εμπίπτεις στην κατηγορία των Ορκ με τις Αθηναϊκές πινακίδες.

 

διάβασε, λοιπόν, το πρόγραμμά τους, και πήγαινε ψήφισέ τους. Γιατί δύσκολα θα βρεις κάτι προβληματικό εκεί μέσα ώστε να τους απορρίψεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις το πρόγραμμά τους, και συμφωνείς με αυτά που λένε, πως θα τους απορρίψεις; Αν τους απορρίψεις, ενώ έχεις διαβάσει το πρόγραμμά τους και συμφωνείς με αυτά που λένε πως λέγεσαι, αν στην περίπτωση που τους απορρίψεις χωρίς να έχεις διαβάσει το πρόγραμμά τους λέγεσαι ιδιώτης;

 

έχει λογικά κενά το "διάβασέ τους πριν τους απορρίψεις, αλλιώς είσαι ιδιώτης"...

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα κόμμα δε το κρίνεις μόνο από το φυλλάδιο αλλά και από τη πορεία που έχει διαγράψει. Με τη λογική σου πρέπει να διαβάσω μόνο το φυλλάδιο του κόμματος που θα ψηφίσω μιας και αλλιώς κινδυνεύω να παρασυρθώ και να ψηφίσω άλλο. 

Καλό είναι να έχεις σφαιρική άποψη γύρω από τι λέει το κάθε κόμμα, γιατί εκτός από το γεγονός ότι έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη γύρω από αυτούς που ζητάνε τη ψήφο σου, ξέρεις γιατί απορρίπτεις κάποιον, αλλιώς είπαμε, "σπάμε επειδή έχει Αθηναϊκές πινακίδες".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

έχει λογικά κενά το "διάβασέ τους πριν τους απορρίψεις, αλλιώς είσαι ιδιώτης"...

Εμένα μου φαίνεται πολύ σωστό. Αν απορρίπτεις κάτι πρίν το γνωρίσεις δεν είσαι προκατειλλημένος; Το να απορρίπτεις ένα φασιστικό κόμμα χωρίς να ξέρεις τί προτείνει δείχνει ότι δεν κατανοείς την ουσία του προβλήματος. Ή απλά "επειδή έχει αθηναϊκές πινακίδες"..;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα κόμμα δε το κρίνεις μόνο από το φυλλάδιο αλλά και από τη πορεία που έχει διαγράψει.

 

Ε; Τι διαφορετικό έχω πει εγώ ρε Αντώνη; Θα με τρελάνεις; Εγώ  είπα ότι δε χρειάζεται καν να διαβάσω το φυλλάδιο γιατί ξέρω την πορεία του, και εσύ με είπες ιδιώτη...

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ένα κόμμα δε το κρίνεις μόνο από το φυλλάδιο αλλά και από τη πορεία που έχει διαγράψει.

Το δεύτερο σκέλος της πρότασης αρκεί για να μην ασχοληθεί κάποιος περισσότερο μαζί τους.

Το να συνεχίζουμε να υποστηριζουμε κάτι που ίσως να διατυπώθηκε λανθασμένα (ή προς χάριν εντυπώσεων) με ακόμα πιο λανθασμένα επιχειρήματα είναι απλά εγωιστικό.

Είναι ηλίου φαεινότερον οτι η ΧΑ ανήκει μέσα σε ένα βόθρο κ μόνο. Τώρα αν υπάρχουν κ από αλλά κόμματα τέτοιοι τύποι, αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο.

Έγινε επεξεργασία από Spirosssss
Link to comment
Share on other sites

όοοοοοοοχι Σπύρο, διάβασε και το φυλλάδιό τους, και μετά απόρριψέ τους γιατί ήξερες εκ των προτέρων ότι δε χρειαζόταν να το διαβάσεις, γιατί ξέρεις το ποιόν και την πορεία τους, αλλά το διάβασες γιατί έτσι ορίζει η δημοκρατία... τρελό μάιντφακ η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

Ε; Τι διαφορετικό έχω πει εγώ ρε Αντώνη; Θα με τρελάνεις; Εγώ  είπα ότι δε χρειάζεται καν να διαβάσω το φυλλάδιο γιατί ξέρω την πορεία του, και εσύ με είπες ιδιώτη...

Γιατί ένα κόμμα δε το κρίνεις μόνο από το φυλλάδιο αλλά και από τη πορεία που έχει διαγράψει.
έχει και ένα "και" πρότασή μου.

Δε σου είπα να ενστερνιστείς τις αρχές της Χρυσής Αυγής, αλλά το να διαβάσεις αυτά που γράφει θα σε κάνει να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη. Βέβαια δε περιμένω να γράφουν μέσα στα φυλλάδιά τους τις πραγματικές τους προθέσεις, κανείς δε το κάνει αυτό, αλλά το να απορρίπτεις κάτι χωρίς να έχεις ακούσει αυτά που έχει να πει, δεν είναι σωστό.

όοοοοοοοχι Σπύρο, διάβασε και το φυλλάδιό τους, και μετά απόρριψέ τους γιατί ήξερες εκ των προτέρων ότι δε χρειαζόταν να το διαβάσεις, γιατί ξέρεις το ποιόν και την πορεία τους, αλλά το διάβασες γιατί έτσι ορίζει η δημοκρατία... τρελό μάιντφακ η συζήτηση...

Link to comment
Share on other sites

οκ. διάβασε το πρόγραμμά της, το οποίο ξέρεις ότι είναι ψέματα, και απόρριψέ την για τον ίδιο λόγο που την απορρίπτω κι εγώ. Για εσένα είμαι ορκ, για εμένα απλά γλυτώνω χρόνο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντωνη, σε μια τελειως ρεαλιστικη βαση του πραγματος που κρυβεται πισω απο την συγκεκριμενη παροτρυνση σου, ποια ηταν η τελευταια φορα που διαβασες φυλλαδιο κομματος και αυτα που γραφει μεσα εγιναν πραξη και το θεωρησες χρησιμο να το ξανακανεις? Εκτος κι αν τρολλαρεις τον Νιονιο :p

 

Ειναι σαν να μου λες οτι οταν πας να επιλεξεις γαλα ή ψωμι, αντι να κοιτας τα συστατικα τους, φροντιζεις να δεις πρωτα ολα τα διαφημιστικα σποτ της καθε μαρκας.

 

Εγω παντως αμα ειναι για να "διευρυνω το μυαλο μου" για να μη με λεει idiot-η ο Αντωνης, και για να ακουσω την διαφορετικη αποψη θα κατσω να διαβασω το... "mein kampf" παρα το διαφημιστικο προεκλογικο φυλλαδιο.

Με την ιδια λογικη προτιμω να διαβασω το "Καπιταλισμος και ελευθερια" του Φριντμαν παρα το φυλλαδιο του Τζημερου ή του Μπομπολα Σταυρου κλπ κλπ

Να πω οτι ειμαστε τιποτα απομονωμενα οντα σε σπηλια και δεν ξερουμε τι πρεσβευει ο καθενας να πω "ας ενημερωθω απο το φυλλαδιο".

Τωρα ΑΜΑ... προκειται να παω να ψηφισω ενα κομμα.... προφανως και θα προσπαθησω να ενημερωθω για το τι πρεσβευει αυτο ή ο υποψηφιος του στο νομο μου.

 

Αλλα το φυλλαδιο????!??!?!??!?!? Το φυλλαδιο?!?!?!?!?!?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η λογική είναι να μην απορρίπτεις κάτι πριν ενημερωθείς από αυτό που έχει να σου πει. Η λογική που είναι της μόδας λέει "Α ο Χ είναι Ψ, παράτα τον". Γιατί ό Χ είναι Ψ; Επειδή το λέει όλος ο κόσμος; Ο Μπάμπης ο Σουγιάς, ο Κώστας ο Γκοντζίλας, όλοι; Εγώ θέλω να λέω ότι ο Χ είναι Ψ γιατί στο προεκλογικό του φυλλάδιο διάβασα το Α και το Β. Τόσο απλό. Όπως πχ λέω ότι ο Σαμαράς είναι αναξιόπιστος μιας και αυτά που έλεγε ότι θα κάνει το 2012 δεν έκανε σχεδόν τίποτα.

 

Υ.Γ. Και το "Ο Αγών μου" του Χίτλερ έχω διαβάσει και το "Καπιταλισμός και ελευθερία" και το "Το Κεφάλαιο" και το Κοράνι και τη Βίβλο. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είτε αυτός που τα χει δει κι ακούσει χ100 και δεν χρειάζεται άλλη επανάληψη. Να διαβάσουμε και τι λέει ο Αντωνακης γιατί 6 φορές που μας έσωσε δε φτανουν. Οι δήθεν ουδετεροτητες είναι πιο εμετικες από το "αθηναϊκες πινακίδες".

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Είτε αυτός που τα χει δει κι ακούσει χ100 και δεν χρειάζεται άλλη επανάληψη. Να διαβάσουμε και τι λέει ο Αντωνακης γιατί 6 φορές που μας έσωσε δε φτανουν. Οι δήθεν ουδετεροτητες είναι πιο εμετικες από το "αθηναϊκες πινακίδες".

 

 

Ωστέ μόνο εγώ έχω την πεποίθηση πως εδω μέσα ακουγονται ένθεν και ένθεν έννοιες ως κατηγορίες, χωρίς αυτοί που τις χρησιμοποιούν να γνωρίζουν τι ακριβώς είναι... Απο τα προηγούμενα ποστ όμως βγήκε συμπέρασμα: Αμα σου έχει αποκαλυφθεί η υπέρτατη αλήθεια, ποιός το λογαριάζει το διάβασμα ??

 

....και ύστερα εκπλήσσεστε γιατί τα άκρα είναι τόσο γοητευτικά για τόσο πολλούς....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.