Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

greekfragma, on 26 Jan 2015 - 02:08, said:

Αυτό που θέλω να επισημάνω πάντως είναι οτι και η εδώ δημοσκόπηση πάντως δεν έπεσε έξω σαν πρώιμο exit poll.

 

Σε σύνολο 85 ψήφων είχαμε 

1ος ΣΥΡΙΖΑ με 10μονάδες διαφορά από ΝΔ

3ο το ΚΚΕ με τη ΧΑ με μία ψήφο διαφορά

 

νούμερα που αντικατοπτρίζονται και στην πραγματικότητα και άρα το TheLab αποτελεί μικρογραφία και ένα αξιόλογο δείγμα ανθρώπων από διάφορα κοινωνικά πολιτικά και οικονομικά στρώματα.

 

 

τα υπόλοιπα κομματικά μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα γιατί υπήρξε μια συγχώνευση των λοιπών κομμάτων και έγινε ένα μικρομπέρδεμα.

 

 

Το 37% της αποχής πάντως το θεωρώ απαράδεκτο νούμερο.

Με τη διαφορά όμως πως το poll του Lab ήταν και εχθές ανοιχτό όπου αν δεν κάνω λάθος πέσανε κάμποσες στον ΣΥΡΙΖΑ. Αν είχε κλείσει πριν 2 μέρες όπως οι κανονικές δημοσκοπήσεις η διαφορά θα ήταν πολύ μικρότερη και άρα θα είχε πέσει αρκετά έξω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιάννη πολύ φιλοκομμουνιστική θα είναι... όσο σοσιαλιστική (της γνωστής διεθνούς) ήταν η πράσινη διακυβέρνηση του 2009.

 

Είναι λογικό να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι λογικό να πιστεύει ο λαός σε αυτό που λέει.

Δηλαδή Ευρώπη, αλλά υπό όρους. Ο Σαμαράς έλεγε Ευρώπη άνευ όρων. Άνευ όρων =μνημόνιο κλπ.

Επίσης υπάρχει συνεχής αντιμνημονιακή βούληση της πλειοψηφίας, η οποία φαίνεται στα ποσοστά.

 

ΣΥΡΙΖΑ, ΧΑ, ΑΝΕΛ, ΚΚΕ, ΤΕΛΕΙΑ = 54.61%

ΝΔ + ΠΟΤΑΜΙ + ΠΑΣΟΚ + ΚΙΔΗΣΟ + ΛΕΒΕΝΤΗΣ = 42.79%

 

Δεν λέω ότι υπάρχει τρίτη λύση, αλλά όταν η διακυβέρνηση της χώρας ήταν πρακτικά μια συγκυβέρνηση ΝΔ+ΠΑΣΟΚ+ΔΗΜΑΡ (τη ΔΗΜΑΡ την έβαλα για δώρο) = 32.98% σύμφωνα με τις χθεσινές εκλογές, είναι σαφές ότι ο ΣΥΡΙΖΑ συγκέντρωσε μεγαλύτερα ποσοστά των 3 κομμάτων της πρόσφατης συγκυβέρνησης μαζί.

 

Είναι επιτέλους καιρός να φύγουν κάποια λαμόγια από την πολιτική σκηνή, π.χ. ο Βενιζέλος ελπίζω να πάει επιτέλους σπίτι του με τις έγκριτες ερμηνείες του Συντάγματος για να περνάνε κατεπείγοντα μνημόνια χωρίς καν διαβούλευση στη βουλή. Ήλπιζα σε μικρότερο ποσοστό του 4.68% για το κόμμα του Βενιζέλου, αλλά δυστυχώς το brand name πουλάει πολύ.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Φιλο-Κομμουνιστικη κυβερνηση, στην Ελλαδα του 21ου αιωνα. Ξεφτιλα 100%.....

 

Όλοι εχουμε βαλει το λιθαρακι για αυτο. Αλλοι μικροτερο, αλλο μεγαλυτερο.

 

Ευτυχως που εχω ανανεωσει και το Βρετανικο & Αμερικανικο διαβατηριο προσφατα...

 

Περισσότερο φιλο κομουνιστική από την ΝΔ αποκλείεται...

Εξαφανίσανε το επιχειρηματικό ρίσκο. Το κράτος αρωγός στη χασούρα των μεγάλων

Link to comment
Share on other sites

Λυπηρό πράγμα το 6.3%, είναι πλέον δεδομένο ότι έχουμε 400.000 φιλοναζί φασίστες ανάμεσα μας, γιατί τα δεν ήξέρα έχουν εξαφανιστεί προ-πολλού. Εξίσου λυπηρού το 6% του mr. Τίποτα - Ποτάμι ο οποίος κατάφερε κι έπεισε 375.000 άτομα ότι δεν έχουμε πρόγραμμα άρα ψηφίστε μας. Και το 37% αποχή δε δίνει και μεγάλη εμπιστοσύνη δυστυχώς.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λυπηρό πράγμα το 6.3%, είναι πλέον δεδομένο ότι έχουμε 400.000 φιλοναζί φασίστες ανάμεσα μας, γιατί τα δεν ήξέρα έχουν εξαφανιστεί προ-πολλού.
Αυτό συμβαίνει γιατί αντί να τους παρέχουν βήμα να μιλήσουν να καταλάβει ο κόσμος περί τίνος πρόκειται όλοι κάναν τις παρθένες και τις δύσκολες "δε-συνομιλώ-εγώ-με-ναζί". Τώρα ας φάμε το 6,3% και να λέμε και ευχαριστώ που δεν είναι και παραπάνω. 
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

 

αν δεν μειωθούν οι φόροι, αν παραμείνει η υποχρεωτική και υπέρογκη χωρίς αντίκρισμα ασφάλιση των Ε.Ε. και των Ι.Υ., , αν δεν μειωθούν οι διαδικασίες στο Δημόσιο, αν δεν προωθηθούν ιδιωτικές επενδύσεις, δεν πρόκειται να αλλάξει η Ελληνική Σοβιετία μας...

 

υ.γ. Πάντως κάπου διάβασα ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θα προωθήσει το ελύθερο λογισμικό στον Δ.Τ.... Συμφωνώ και επαυξάνω..να δω όμως τους Δ.Υ. να χειρίζονται linux και ας πεθάνω... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.naftemporiki.gr/story/906222/gnomi-kataskeuasan-apelpismenous

 

ένα ωραίο και απλό αρθράκι,που εξηγεί το αποτέλεσμα χωρίς χρωματισμό και λοιπές φίφες

 

 

τρολιν ον : μόνο που δεν βγήκαν κάτι τύποι σαν τον Ταμήλο μου φτάνει  /τρολιν οφ  :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι που απαντάω σε κάποιον με τέτοιες γνωριμίες..... Δεν θα το ξανακάνω όμως.

 

Εσύ γιατί τέντωσες με το ποστ μου ? Ήταν καθαρά μια γενική διαπίστωση την οποία την αιτιολογώ βλέποντας ποιοί εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές (οι μόνοι που έκαιγαν βιβλία διαχρονικά ήταν οι ναζήδες, οι δικτάκτορες και κάτι ιθαγενείς ''ζηλωτές'')

Άν τώρα στις παραπάνω κατηγορίες βλέπεις κάποιον γνώριμό σου, δεν είναι κάτι που με αφορά.

 

κι εγώ σιχαίνομαι που απαντάω σε εσένα, και που είμαι στο ίδιο φόρουμ με εσένα, αλλά τι να κάνουμε...

 

Τέντωσα γιατί η όλη συζήτηση του μη διαβάσματος του προγράμματος της χα ξεκίνησε από εμένα και χώθηκες να πεις ότι όσοι δε διαβάζουν (εγώ δηλαδή) είτε δεν καταλαβαίνουν είτε "κατέχουν το αλάθητο"... Και προσβολές από (κρυφο)φασιστάκους δε δέχομαι

 

όσο για το ποιους γνωρίζω, θα σε ρωτάω άλλη φορά για το ποιους θα έχω γείτονες και συμμαθητές. δεν ήξερα ότι χρειαζόμουν άδεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτές τις εκλογές η ΝΔ αποφάσισε να παίξει το χαρτί του φόβου κ της τρομοκρατίας που εδώ που τα λέμε ήταν κ το μόνο που είχε.Γιατί η στρατηγική του "ΘΑ" με φοροελαφρυνσεις κλπ δεν είχε καμία απλά ελπίδα απέναντι στον χείμαρρο τον παροχών που υποσχέθηκε η Σύριζα.

Αυτό το λες βέβαια κ δίκοπο μαχαίρι γιατί ή όντως θα πετύχει τον στόχο του ή θα πεισμωσει ακόμα περισσότερο τους αναποφάσιστους να πάνε προς τον Σύριζα.Αυτοί που δεν είχαν να χάσουν τίποτα ήταν ξεκάθαρο που θα πάνε η μεσαία τάξη όμως ήταν αυτή που τελευταία στιγμή επέλεξε τις ΠΟΛΛΈΣ υποσχέσεις του Αλέξη.

Ακόμα κ αν ξέρουν πως δεν πρόκειται να γίνουν αρκούνται σε τουλάχιστον 2-3 υλοποιησεις.

Ας ελπίσουμε για το καλό της χώρας κ των ανθρώπων της να βγει κάτι καλό από όλο αυτό αν κ η μετανάστευση για εμένα είναι προ των πυλών.

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα αυτο μου εδωσε λιγη χαρα ηταν η ανοδος του Λεβεντη που τον στηριξα κιολας.Μακαρι ο Συριζα να κατι καλο, ηταν μονοδρομος οπως και να το κανουμε.Τωρα για τα ποσοστα της χρυσης αυγης και του ποταμιου τι να πεις...

 

καλη μας τυχη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες κάπου είδε το μάτι μου ότι το Ποτάμι θα έδινε ψήφο ανοχής στον ΣΥΡΙΖΑ, το είδε κανείς άλλος αυτό? Σήμερα όμως του κακοφάνηκε που ο ΣΥΡΙΖΑ (που είχε πει ότι δεν θα συνεργαζόταν με το ποτάμι) τα μίλησε και τα συμφώνησε με τον Καμμένο και είπε ότι δεν δίνει καμία ψήφο...

Απολαυστικός δεν λέω...

Μέσα στις επόμενες ημέρες θα έχουμε κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ με Πρωθυπουργό τον Αλέξη Τσίπρα (λόγια του Καμμένου όχι δικά μου).

 

Οι εκλογές τελοίωσαν, καλά να είμαστε να τις ξανακάνουμε σε 4 χρόνια :D , λήξε το Αστρολάβε!! :p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή ρε, βγηκε το κομμουνι να κανει πολιτικιο όρκο .. ::hehe: (αλήθεια να μας ενημερώσουν τα ξενιτεμένα μέλη του thelab, οι εταίροι μας σετι ορκίζονται άραγε?) 

 

Έχουμε 3ο κόμμα Ναζί και κάποιοι ενοχλήθηκαν επειδή είναι λέει φιλοκομμουνισταί οι κυβερνώντες.. όσοι δεν αντέχετε καλα λέει ο Μυραλις, ξυδάκι..  TOP TOP

Link to comment
Share on other sites

ε τωρα που καταφερε μεχρι και τα γεροντια να τον ψηφισουν (καθολου δυσκολο με τοση προβολη και τις συνταξεις στον πατο)  επιτελους μπορει να  βγαλει την μασκα 

 

 

δεν εχω προβλημα με το παραπανω, με ενοχλει μου/ μου φαινεται σουρεαλιστικο ομως, το γεγονος οτι  σε μια <<πολιτισμενη χωρα>> δεν συνεργαζεται ενα υποτιθεμενο αριστερο κομμα με το ΚΚΕ και αντι-αυτου, σφιγγει το χερι  δεξιουληδων ψεκασμενων.

 

για ΧΑ και ΠΟΤΑΜΙ νομιζω τα εχουμε πει, μπηκανε μεσα γιατι το συστημα ειχε συμφερον απο αυτην την εισοδο, 7 μηνες πριν τις εκλογες του '12  ολα τα καναλια χτυπιοντουσαν για ενα 7% που υποτιθεται υπηρχε στης δημοσκοπησεις και αφορουσε την ΧΑ, μετα αρχισε το ολο σκηνικο με την λεγομενη αντι-διαφημιση, περιπου με τον ιδιο τροπο μπηκε και ο θοδωρακης στην βουλη, με  γκαλοπ  μαγειρεμενα και προβολη απολα τα καναλια χωρις να εχει ηδη μια εδρα στην βουλη ή εστω να  εχει δειξει κατι ολα αυτα τα χρονια στο προσκηνιο.  (εκτος τις εκπομπες που βλεπανε οι δηθεν-σοφιστικε χαζογκομενες στην TV )

 

το τραγικο της υποθεσης ειναι οτι ασχολουνται ολα τα βοθρο-καναλα με το αν  πηρε ο γιωργακης ή οχι εδρα, ενω για  οσους πηρανε 2% και κατω δεν ακουγεται τιποτα

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/ekloges2015/o-vasilhs-levenths-kerdise-ton-venizelo-mesa-sthn-edra-toy.3268067.html

 

BENTOYZA οπως και να'χει \m/ 

 

http://news247.gr/eidiseis/politiki/ekloges-gr/ekloges2015/levenths-sto-news-247-twra-ksekinaei-o-agwnas-mas-enantion-ths-sapilasmme.3267713.html

 

edit : bonus chatlog ετσι για το ροκ 

 

 

 

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xaf1/v/t1.0-9/s720x720/10673_10206198728356260_6184705050870606626_n.jpg?oh=06cabc36a87de9ad6abd6d6b14b4acbf&oe=55245527&__gda__=1433266498_71191e63d6b4421da7942c02d9b2ea73
[2:02:17 μμ] christos kyriacou: aa nai... to ksexasa afto
[2:02:54 μμ] christos kyriacou: ΣΥΡΙΖΑ: 36,34%, έδρες 149 LOL
[2:03:32 μμ] christos kyriacou: ΚΙΝΗΜΑ: 2,46%, έδρες 0 *****
[2:03:51 μμ] SoFGR: to lega apo tin arxi oti den prokitai na pari  autodinamia
[2:03:52 μμ] SoFGR: 36% kai poli i tan
[2:03:59 μμ] SoFGR: gia  33% elega ego kairo tora
[2:04:13 μμ] christos kyriacou: kala 2 psifous ithele.
[2:04:24 μμ] christos kyriacou: 149...
[2:04:51 μμ] christos kyriacou: Ένωση Κεντρώων 1,79%, έδρες 0
[2:04:58 μμ] christos kyriacou: Skata ekloges
[2:05:18 μμ] SoFGR: kseperasame ta 10.000 like
[2:06:05 μμ] SoFGR: 0 kse 0
[2:06:13 μμ] SoFGR: laos dimar
[2:06:17 μμ] SoFGR: kremontai apo ta papakia  mas
[2:06:26 μμ] SoFGR: tora ta gerontia, mexri tis epomenes tha exoun psofisi arketa
[2:06:35 μμ] SoFGR: opote to kidiso tha paei katw apo 1% aneta
[2:07:15 μμ] SoFGR: xtes etsi opos stekomouna  stin isodo  tis aithousas
[2:07:43 μμ] SoFGR: pige na faei savoura enas pappous pou anevaine to skalopati piso mou
[2:07:50 μμ] SoFGR: kai  na skasi katw me tin plati
[2:07:54 μμ] SoFGR: eutixos ton prolava ston aera
[2:07:55 μμ] SoFGR: as ine kala ta fps
[2:07:57 μμ] SoFGR: xD
[2:08:11 μμ] SoFGR: prepi itane o teleutaios psifos tou sto PASOK
[2:08:15 μμ] SoFGR: prin ton PSOFO
Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Αν δε διαβάσω τη πρόταση του Ποτάμι δε λήγω τπτ #de_ksexnw

Αυτό δεν σε καλύπτει?

 

Ο Σταύρος Θεοδωράκης είχε έτσι κι αλλιώς θέσει ως κόκκινη γραμμή για τη συμμετοχή του σε μια κυβέρνηση συνεργασίας να μη μετέχουν οι ΑΝΕΛ. Έχει υποστηρίξει πάντως ότι το Ποτάμι θα υπεψηφίζει τις προτάσεις με τις οποίες συμφωνεί, ενώ όταν διαφωνεί θα κάνει τις δικές του αντιπροτάσεις.

Πόσο άθλια δικαιολόγηση? Εννοώ για ποιο λόγο να βάζει όρους την μη συμμετοχή των Αν.Ελ. ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.