Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

γουστάρω τα κορίτσια με σημαίες και πλακάτ ERT πίσω από τη δημοσιογράφο με το μικρόφωνο της NERIT.

 

και κάτι για συμπλήρωμα

 

http://www.gazzetta.gr/plus/article/694412/telos-tis-ntropis

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πες μου κάτι προσωπικό αν θες...αν δε θες σέβομαι το δικαίωμα σου στο να κρατήσεις κλειστά τα προσωπικά σου χαρτιά.

 

Έχεις μοχθήσει ποτέ σου για κάτι στη ζωή σου πέρα από τις δυνάμεις του εγκεφάλου σου;

 

Έχεις σηκώσει δίχτυα με κάποιο παππού θείο ή πατέρα για να δεις πόση κούραση χρειάζεται για να βγει το μεροκάματο?

Έχεις πάει ποτέ σε γιαπί να χτίσεις ή να σοβατίσεις για να δεις τι πάει να πει 40 βαθμοί λιοπύρι και τα μάτια να τσούζουν από τις σκόνες και την αφυδάτωση?

Έχεις γενικά ιδέα τι πάει να πει να σκουπίσεις και να σφουγγαρίσεις 1500-2000 τετραγωνικά μέτρα 2 φορές την ημέρα και να γυρνάς σπίτι χωρίς να μπορείς να πάρεις τα πόδια σου?

 

Έχεις ιδέα τί είναι ο κάματος?

 

ψάξε τι λέξη βυρσοδέψης - tanner στα αγγλικά για να δεις τι πάει να πει δουλειά.

 

Αν νομίζεις λοιπόν οτι οι καθαρίστριες τσάμπα παίρνουν τα 3 χιλιάρικα γιατί δε γινόμαστε όλοι μας καθαρίστριες να είχαμε ένα πλανήτη να αστράφτει και να φαίνεται με γυαλιά μυωπίας έξω από τον milky way.

 

Προσπαθώ να αντιληφθώ οτι δε μου κάνεις πλάκα και στηρίζεις την άποψή σου με αυτό το τρόπο.

 

Το αν το σύστημα σε ωθεί να πας να πάρεις χαρτί γιατί έτσι είναι το σωστό και έτσι θα βρεις δουλειά λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ξέρω πολύ κόσμο χωρίς πτυχία και με μοναδικό όπλο τα χέρια τους και την αντοχή τους που αξίζουν 1000 φορές υψηλότερο μισθό από τον μέσο γραβατάκια σε γραφείο που κορνιζάρει τα πτυχία και με λίγο μπλα μπλα πουλάει πουλ μουρ και κλείνει deals.

 

 

Δηλαδή εσύ απαντάς για να διαφωνήσεις μαζί μου ενώ συμφωνείς στα μισά?

 

Η άποψη μου είναι ότι η τεχνολογία και η επιστήμη πρέπει να προχωράει μπροστά. Όχι τόσο μπροστά που να μην έχουν οι μισοί άνθρωποι να φάνε, αλλά ούτε και τόσο πίσω στα επίπεδα Β. Κορέας που πάνε όλοι με τα ποδήλατα.

 

Αν η καθαρίστρια καθαρίζει 4000 τμ και παίρνει 3 χιλιάρικα, τότε ο φαρμακοποιός πόσα πρέπει να παίρνει? Οι μηχανολόγοι μιας αυτοβιομηχανίας που αναπτύσσουν τα ανακυκλώμενης ενέργειας μοντέλα? Οι προγραμματιστές που αναπτύσσουν λογισμικό? Οι αστροφυσικοί?

 

Τώρα αν εσύ μου λες ότι όλα τα παραπάνω επαγγέλματα γίνονται πιάνοντας τα δίχτυα του παππού και το σοβάτισμα, τότε να πάρουμε όλοι τις σκούπες και να αστράψουμε το σύμπαν. Κάποια στιγμή θα έρθουν και τα φάρμακα, τα αυτοκίνητα ανακυκλώμενης ενέργειας, τα forums (καλά αυτά ήρθαν ήδη) και οι έρευνες του διαστήματος. Ή μήπως όχι?

Και για να σου απαντήσω, ναι έχω κάνει εργατικές δουλειές αλλά με τίποτα δεν μπορώ να δεκτώ ότι πχ εγώ με την χειρωτεχνία θα παίρνω διπλάσιο μισθό τον μήνα από έναν γιατρό ας πούμε.

 

 

Αλλά ειλικρινά λύσε μου μια απορία. Αυτές οι καθαρίστριες (εκείνες που της κάνανε ίδαλμα, δεν θυμάμαι ακριβώς το στορυ) καθάριζαν 4000 τετραγωνικά την μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι αλλά δε μπορούμε να το συνεχίσουμε. Έχεις κολλήσει στο φανταστικό σενάριο όπου ο καθένας πρέπει να αμοίβεται με το πόσο συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο ανάλογα με το εξελικτικό επίπεδο εργασίας του.

 

Δε βλέπω όμως τα εγγόνια του Αηνστάην να είναι νούμερο 1 στη λίστα Forbes...Δε ξέρω αν με πιάνεις, αλήθεια.

 

Παρόλαυτά θα σου δώσω ένα τελευταίο στοιχείο προς προβληματισμό.

 

Θεωρείς οτι ζούμε σε μια κοινωνία ισονομίας, ισοκρατίας και επαγγελματικής αναγνώρισης ή οτι ζούμε σε μια κοινωνία με τεράστια κενά, αδικίες και εκμετάλλευση?

 

Αν σκέφτεσαι το 2ο (που είναι και η πραγματικότητα) τότε δε καταλαβαίνω πως γίνεται να στηρίζεις αυτά που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε άστο να πάει στο καλό. Αφού δεν καταλαβαίνεις.

 

Να κάτσω τώρα βραδιάτικα να ψάξω τις λίστες του forbes με τις μεγαλύτερες βιομηχανίες και να δω τι έχουν προσφέρει κοινωνικά σε όλον τον κόσμο σε σύγκριση με την cleaner των 3? Ε δεν πρόκειται να το κάνω. Πέρα του ότι η σύγκριση είναι άνιση (ομάδες ανθρώπων vs ενός εργαζόμενου), ο κάθε τομέας διαφέρει ξεχωριστά.

Μου αρέσει που λες ότι το σενάριο (κάποιος να αμείβεται με το πόσο συνεισφέρει στο κοινωνικό σύνολο) είναι φανταστικό. Αν είναι τότε να αρχίσω να πιάσω το φτυάρι, να σκάβω λακούβες και να χρυσοπληρώνομαι. Ακόμα καλύτερα, να μπω σε ένα τομέα που δεν με ελέγχει κανείς γιατί το αφεντικό είναι τρίτος μου ξάδερφος και "ξέρει πόσο εργατικό και τίμιο παιδί είμαι". Αν δεν με έχεις πιάσει ακόμα, μάλλον άλλος ζει σε φανταστικό κόσμο.

 

Θα σου απαντήσω όμως εδώ

 

 

Θεωρείς οτι ζούμε σε μια κοινωνία ισονομίας, ισοκρατίας και επαγγελματικής αναγνώρισης ή οτι ζούμε σε μια κοινωνία με τεράστια κενά, αδικίες και εκμετάλλευση?

 

Μιλάμε για την Ελληνική ή την Βρετανική κοινωνία?
Το δεύτερο στην πρώτη και το πρώτο στην δεύτερη.

 

Μάντεψε ποιοι ΔΕΝ κοροϊδευαν συνεχώς αυτούς που σπούδαζαν
Μάντεψε ποιοι έχουν μεγαλύτερη ανοχή στο διαφορετικό

Μάντεψε ποιοι ΔΕΝ τρέχουν να ψηφίσουν φασίστες

Και μάντεψε που έχω ως πολίτης ή ιδιώτης μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

Δεν ξέρω αν με πιάνεις, αλλά στη μία κοινωνία δεν αρκούνται στις γενικεύσεις ή στην πόλωση απαιραίτητα.

 

Τώρα αν εσύ δεν θέλεις πρόοδο της τεχνολογίας/επιστήμης, τι να σου πω. Αν ξαναπας για ψάρεμμα μην πας να ψωνίσεις κανένα ψαγμένο μαραφέτι που έχει 100 φορές αντοχή, αλλά πήγαινε με την απόχη.

Α και αυτό

 

Δε βλέπω όμως τα εγγόνια του Αηνστάην να είναι νούμερο 1 στη λίστα Forbes...

 

Θα έπρεπε να σε παραξενεύει που το έφερες ως επιχείρημα.

Γιατί αν ψάξω στο forbes, δύσκολα θα βρω πολλούς γόνους επιχειρηματιών από δυτικές κοινωνίες να διοικούν τις επιχειρήσεις πολυεθνικές των γονιών τους χωρίς να είναι ικανοί.

Δεν λέω. Καλό το φαντασιακό παιχνίδι που σου πλασάρανε και σε φανατίζουν αλλά αν ξαναδιαβάσεις τις δημοσιεύσεις μου δεν είπα να πεθαίνουν της πείνας, αντιθέτως το αντίθετο το διευκρίνησα νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

αναξιοκρατία και διαχωρισμός ποσοτικών και ποιοτικών κριτηρίων.

 

το πρόβλημα σου είναι οτι προσπαθείς να μεταφράσεις τη λέξη αναξιοκρατία κοιτώντας καθαρά μόνο τις περιπτώσεις των πελατειακών σχέσεων-προσλήψεων.

 

εγώ λέω οτι υπάρχει σίγουρα ένα ποσοστό καθαριστριών (βυσματικών προσλήψεων) που δεν δικαιολογεί με τίποτα τα 3000ευρώ μισθό ενώ είναι στην υπόγα και κάνει τσιγάρο βάφοντας τα νύχια της ενώ, η συνάδελφός της που μπήκε με ΑΣΕΠ και μόλις έπιασε δουλειά δε μπορεί να σηκώσει κεφάλι και σκουπίζει για 2.

 

δε μπορεί όμως ένας κλάδος να χαρακτηριστεί όπως τον χαρακτηρίζεις για το μισθολόγιό του, και να απολυθεί ολοκληρωτικά και να τους πάρει όλους η μπάλα.

 

τέλος να σου προσθέσω οτι οι γόνοι επιχειρηματιών έχρησαν αντίστοιχης εκπαίδευσης και παροχών από την προηγούμενη γενιά ακριβώς για να μπορέσουν να διαχειριστούν και να συνεχίσουν την "δυναστεία" των προγόνων.

Αυτό τί σημαίνει όμως? Οτι αν είχες την ατυχία να γεννηθείς σε οικογένεια βιοπαλαιστών και αναγκαστικά μάθεις μια χειρωνακτική εργασία θα πρέπει να σε φάει το μαύρο φίδι αν και κάνεις παπάδες με τα χέρια σου?

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ λέω οτι υπάρχει σίγουρα ένα ποσοστό καθαριστριών (βυσματικών προσλήψεων) που δεν δικαιολογεί με τίποτα τα 3000ευρώ μισθό ενώ είναι στην υπόγα και κάνει τσιγάρο βάφοντας τα νύχια της ενώ, η συνάδελφός της που μπήκε με ΑΣΕΠ και μόλις έπιασε δουλειά δε μπορεί να σηκώσει κεφάλι και σκουπίζει για 2.

 

Κι εγώ τι σου λέω τόση ώρα?

 

 

Αυτό τί σημαίνει όμως? Οτι αν είχες την ατυχία να γεννηθείς σε οικογένεια βιοπαλαιστών και αναγκαστικά μάθεις μια χειρωνακτική εργασία θα πρέπει να σε φάει το μαύρο φίδι αν και κάνεις παπάδες με τα χέρια σου?

Αυτό που το είπα ακριβώς?

(άλλη μια από τις 3-4 ερωτήσεις που δεν απάντησες)

Link to comment
Share on other sites

^^ είναι απλό: Δεν διαβάζει είτε αυτός που φοβάται πως δεν θα αντιληφθεί τις διαφορές, είτε κατέχει το αλάθητο εξ επιφωτίσεως...

 

προφανώς εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές -δε μου κάνει εντύπωση-, διότι έγραψα ξεκάθαρα ότι την οικογένεια μιχαλολιάκου την γνωρίζω από πριν να γίνει μόδα. τι παραπάνω θα μου πει το φυλλάδιο της χρυσής αυγής;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κάθομαι σαν μαμακας να σου λέω ότι εν μέρει συμφωνούμε αλλά με έγραψες εκεί που δεν πιάνει μελάνι.

Δεκτή η παραίτηση!

 

ξέχασα την παράθεση για το 2ο κομμάτι και το μαύρο φίδι. ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

http://newpost.gr/post/150954/utan-i-nina-toy-syriza-ymnoyse-ton-gap

 

2ο σε σταυρους  το (ομολογουμενως) ομορφο πορνιδιο  

 

http://ekloges.ypes.gr/current/more/level.html?lang=el&nav=1&level=ep&party=4&id=41&cands=1&ekl=v 

 

oh well, τουλαχιστον η ενωση ειναι πανω απο την βαση, τωρα το μονο που χρειαζομαι ειναι ενα κοφτερο λεπιδι και ονοματα διευθυνσεις απο οσους το εριξαν  ΛΑΟΣ - ΔΗΜΑΡ - ΚΙΔΗΣΟ - ΠΑΣΟΚ 

 

 

:D

 

αντε αυτους που το ριξανε γκλετσο τους συγχωρω, για φετος τουλαχιστον  ...

 

αφιερωμενο στο 0.3% του λαου που εξαπλασιαστηκε και αρχισε να ξυπνα επιτελους 

 

https://www.facebook.com/video.php?v=1610531772499458 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Ποιο κόμμα είναι αυτό που δεν βγαίνει ΠΟΤΕ στα κανάλια και αυξάνει συνεχώς τα ποσοστά του;

 

Αποχή 2004 24%

Αποχή 2009 30%

Αποχή 2012 37%

Αποχή 2015 37%

 

 

Kάπως έτσι θα φτάσουμε και στο 50% και μετά δεν ξέρω ποιοι θα αποφασίζουν και τι!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να επισημάνω πάντως είναι οτι και η εδώ δημοσκόπηση πάντως δεν έπεσε έξω σαν πρώιμο exit poll.

 

Σε σύνολο 85 ψήφων είχαμε 

1ος ΣΥΡΙΖΑ με 10μονάδες διαφορά από ΝΔ

3ο το ΚΚΕ με τη ΧΑ με μία ψήφο διαφορά

 

νούμερα που αντικατοπτρίζονται και στην πραγματικότητα και άρα το TheLab αποτελεί μικρογραφία και ένα αξιόλογο δείγμα ανθρώπων από διάφορα κοινωνικά πολιτικά και οικονομικά στρώματα.

 

 

τα υπόλοιπα κομματικά μεγέθη δεν είναι συγκρίσιμα γιατί υπήρξε μια συγχώνευση των λοιπών κομμάτων και έγινε ένα μικρομπέρδεμα.

 

 

Το 37% της αποχής πάντως το θεωρώ απαράδεκτο νούμερο.

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

ξέχασα την παράθεση για το 2ο κομμάτι και το μαύρο φίδι. ευχαριστώ.

 

Ναι οκ, εννοούσα να έχω γράψει κάτι ανάλογο αλλά ούτε αυτό είδα ότι κατάλαβες

 

Τις συγγνώμες και τα ευχαριστώ δεν χρειάζεται να τα λες σε εμένα. Πες τα σε αυτόν που εφηύρε την ηλεκτρική σκούπα και στον άλλον που σχεδίασε ένα επιχειρηματικό μοντέλο για να έχουν όλα τα νοικοκυριά την ίδιας ποιότητας ηλεκτρική σκούπα.

Την άλλη την αυτόματη που πηγαινοέρχεται μόνη της και αράζουν οι γάτες πάνω, δύσκολα θα την δεις. Αυτό επειδή θα κατέβουν σε απεργία όλες οι καθαρίστριες και θα σπάνε όλα τα μαγαζιά με είδη καθαρισμού προς ένδειξη διαμαρτυρίας για να μην χαθούν οι δουλειές τους.

Και για να επανέλθουμε on topic.

Δυστυχώς η ΧΑ πάλι στη βουλή. Το άλλο πρόβλημα είναι αυτό που είπε ο Snips. Αλλά χαλάλι μωρέ αφού βγήκε "το δικό μας το παιδί"

Αυτή η εβδομάδα θα έχει ντέρμπι περιέργειας.

Link to comment
Share on other sites

 

Την άλλη την αυτόματη που πηγαινοέρχεται μόνη της και αράζουν οι γάτες πάνω, δύσκολα θα την δεις. Αυτό επειδή θα κατέβουν σε απεργία όλες οι καθαρίστριες και θα σπάνε όλα τα μαγαζιά με είδη καθαρισμού προς ένδειξη διαμαρτυρίας για να μην χαθούν οι δουλειές τους.

 

H αυτόματη ήδη πωλείται παγκοσμίως και στην Ελλάδα από πέρυσι ίσως και πρόπερσι. Δεν είδα κάνα ντου από καθαρίστριες σαν αυτό που λες.

 

Ον τοπικ.

Ο Αλέξης φαίνεται να τα βρήκε με τον Καμμένο και αύριο ήδη θα έχουμε κυβέρνηση δίχως ποτάμι.

Όλη η χρονιά θα έχει σόου πάντως εντός Βουλής με τα νούμερα της ΧΑ και τη στάση που θα κρατήσει το ΚΚΕ και το Ποτάμι απέναντι στους κυβερνώντες. Γνώμη μου είναι οτι έχουν να αλλάξουν πολλά και θα τρίβουμε τα μάτια μας.

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι τις διαφορές -δε μου κάνει εντύπωση-, διότι έγραψα ξεκάθαρα ότι την οικογένεια μιχαλολιάκου την γνωρίζω από πριν να γίνει μόδα. τι παραπάνω θα μου πει το φυλλάδιο της χρυσής αυγής;

 

 

Σιχαίνομαι που απαντάω σε κάποιον με τέτοιες γνωριμίες..... Δεν θα το ξανακάνω όμως.

 

Εσύ γιατί τέντωσες με το ποστ μου ? Ήταν καθαρά μια γενική διαπίστωση την οποία την αιτιολογώ βλέποντας ποιοί εφαρμόζουν τέτοιες πρακτικές (οι μόνοι που έκαιγαν βιβλία διαχρονικά ήταν οι ναζήδες, οι δικτάκτορες και κάτι ιθαγενείς ''ζηλωτές'')

Άν τώρα στις παραπάνω κατηγορίες βλέπεις κάποιον γνώριμό σου, δεν είναι κάτι που με αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο στον ΣΥΡΙΖΑ που έπεισε το 1/3+ των Ελλήνων ψηφοφόρων να το ψηφίσουν!

 

Εύχομαι το καλύτερο για όλους μας.

 

Προσωπικά αμφισβητώ τις πολιτικές του απόψεις (όπως το γνωρίζετε όλοι όσοι έχουμε συνομιλήσει άλλωστε) και είμαι πιο ανήσυχος από ποτέ, αλλά το λέω ότι άμα κάνουν κάτι κάλο στην χώρα θα τους ψηφίσω με τα δύο χέρια.

 

Άιντε παίδες lets enjoy the ride on the left side

Link to comment
Share on other sites

Φιλο-Κομμουνιστικη κυβερνηση, στην Ελλαδα του 21ου αιωνα. Ξεφτιλα 100%.....

 

Όλοι εχουμε βαλει το λιθαρακι για αυτο. Αλλοι μικροτερο, αλλο μεγαλυτερο.

 

Ευτυχως που εχω ανανεωσει και το Βρετανικο & Αμερικανικο διαβατηριο προσφατα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.