Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

 

http://www.enet.gr/?i=news.el.article&id=424756

 

ακουσον μεν παταξον δε -  Θεμιστοκλης 

 

(ατςςςςςς !! :p

 

 

Κάτι τέτοιες μακακίες έλεγε ο Λεβέντης χρόνια τώρα. Οι άλλοι απλά είναι αρκετά έξυπνοι για να κρύβουν τις πραγματικές κομμουνιστικές(μεσαίοι να μοιράζονται τον πλούτο τους με τους λίγους αλά σοβιετία) τους προθέσεις.

 

http://olympia.gr/2015/01/25/%CE%BA%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BA%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%BA%CF%8C%CF%80/

 

Ξεσπαθώνει το μπλογκ του Καμμένου για τις γιαλαντζί δημοσκοπήσεις του 3% διαφορά και του "καταλληλότερου" Σαμαρά. Σαν τον "καταλληλότερο" Σημίτη ένα πράγμα.

Άρε γατάκια, αφήστε τις δημοσκοπήσεις και πιάστε ένα δημοψήφισμα για Ε.Ε. και ευρώ αν σας βαστά, σε Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού. Που πηδάτε τους λαούς για το καλό τους. Που μιλάτε για την Ραχήλ και τυπώνετε τρισεκατομμύρια για τις τράπεζες.

 

http://analitis.gr/tesseris-apodixis-oti-grexit-simeni-eurobreak/

 

Panos_Panagiotou_Grexit_EuroBreak.png

 

Αυτό που τρέμουν δεν είναι το μέγεθος της ελληνικής οικονομίας, αλλά η πιθανότητα διάλυσης της ευρωζώνης από τους λαούς, τους οποίους δεν ρώτησαν ποτέ ή τους αγνόησαν κατά τη δημιουργία της.

 

deja-vu 2009. Ελπίζω (σχήμα λόγου) να υπάρχει και ανάλογη συνέχεια όπως τότε.

 

Μόνο βιντεάκια με φορτηγάκια δεν είδα ακόμα. Θα υπάρχουν και τέτοια.

 

Αυτό φοβάμαι και γω. Μνημόνιο μέχρι θανάτου, για να στρώσει η οικονομία, σαν το ΓΑΠ και μετέπειτα τον Σαμαρά.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

 

 

...σχολικοι φυλακες, ερτ, καθαριστριες... 

....ελα τωρα που διοριζει...

 

 

Έλα και στη θέση του σχολικού φύλακα(ναι αυτόν τον υψηλόμισθο βρήκαν να απολύσουν) που χάνει την δουλειά του στα 40 κάτι.

Όλοι αυτοί απολύονται για να δώσουν δουλειές όπως η καθαριότητα π.χ. σε ιδιωτικές εταιρείες με μισθούς της πλάκας. Για το χρέος γίνονται όλα αυτά. Όχι για τον εξορθολογισμό του κράτους.

Ο Σαμαράς πριν λίγες μέρες παρουσίασε σχέδιο για προσέλκυση επενδύσεων στη χώρα. Ούτε μια αναφορά, έστω και για ψάρωμα, σε βιομηχανικές επενδύσεις. Το πιο advanced από όσα είπε ήταν ο κλάδος της ενέργειας. Αμέσως γίνονται συνειρμοί με την πράσινη ενέργεια του ΓΑΠ που πατώνει σε όλες τις σοβαρές βιομηχανικές χώρες, ενώ σχετίζεται και με παράλογες επιδοτήσεις σε οικείους επιχειρηματίες. Ναι στην πράσινη ενέργεια χωρίς επιδοτήσεις. Και εκεί να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα για ικανοποιητικούς μισθούς δεν αποτελεί δικαίωμα στο "σε-ξετινάζω-στις-απεργίες". Και ικανοποιητικός μισθός δεν είναι η καθαρίστρια να παίρνει (πχ) 3 χιλιάρικα ενώ ο πτυχιούχος στον τομέα της ενέργειας να παίρνει μόνο (πχ) βασικό μισθό. Δεν υπάρχουν κίνητρα στον άλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη έτσι. Καλύτερα να πάει να καθαρίζει με το πτυχίο του.

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα για ικανοποιητικούς μισθούς δεν αποτελεί δικαίωμα στο "σε-ξετινάζω-στις-απεργίες". Και ικανοποιητικός μισθός δεν είναι η καθαρίστρια να παίρνει (πχ) 3 χιλιάρικα ενώ ο πτυχιούχος στον τομέα της ενέργειας να παίρνει μόνο (πχ) βασικό μισθό. Δεν υπάρχουν κίνητρα στον άλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη έτσι. Καλύτερα να πάει να καθαρίζει με το πτυχίο του.

 

 

Κάνεις ένα χοντρότατο λάθος στη σύγκρισή σου.

Δε μετράς το πόσες ώρες και κάτω από τι συνθήκες δουλεύει ο καθένας.

Δε μπορείς λοιπόν αυθαίρετα να λες οτι μοναδικό κριτήριο για την αντιστοίχιση μισθού είναι το επίπεδο μόρφωσης.

 

Για να ρυθμιστεί το ύψος της αμοιβής κάποιου μετράνε πολλοί παράγοντες πέραν των γνώσεων.

 

Με τη λογική σου να εξισωθούν και τα ένσημα για όλους και να καταργήσουμε τα βαρέα και ανθυγιεινά και να παίρνει ίδια σύνταξη κάποιος που δουλεύει σε ένα στεγασμένο γραφείο με θέρμανση/ κλιματισμό με έναν που αναπνέει μονοξείδιο σε ένα εργοτάξιο ανεξαρτήτως καιρού αν έχει -10 ή λιοπύρι 40+.

 

 

φακ λοτζικ

Link to comment
Share on other sites

Το δικαίωμα για ικανοποιητικούς μισθούς δεν αποτελεί δικαίωμα στο "σε-ξετινάζω-στις-απεργίες". Και ικανοποιητικός μισθός δεν είναι η καθαρίστρια να παίρνει (πχ) 3 χιλιάρικα ενώ ο πτυχιούχος στον τομέα της ενέργειας να παίρνει μόνο (πχ) βασικό μισθό. Δεν υπάρχουν κίνητρα στον άλλον να ασχοληθεί με την επιστήμη έτσι. Καλύτερα να πάει να καθαρίζει με το πτυχίο του.

Είμαι από τους πρώτους που υποστήριξαν την μείωση των αδικαιολόγητων απολαβών στο δημόσιο με τις ελάχιστες δυνατές απολύσεις. Για όλους όμως, όχι όπως έχουν τώρα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα τα κανει σκατα ο Αλεξης (που ακοιμα δεν τον ακουσαμε) πρεπει να του δοθει Ραντεβου στους Δρόμους

 

Υ.Γ. Η αμηχανη στιγμη που πεφτει η πρωτη αριστερη γκλοπιά και το πρωτο αριστερο δακρυγονο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις ένα χοντρότατο λάθος στη σύγκρισή σου.

Δε μετράς το πόσες ώρες και κάτω από τι συνθήκες δουλεύει ο καθένας.

Δε μπορείς λοιπόν αυθαίρετα να λες οτι μοναδικό κριτήριο για την αντιστοίχιση μισθού είναι το επίπεδο μόρφωσης.

 

Για να ρυθμιστεί το ύψος της αμοιβής κάποιου μετράνε πολλοί παράγοντες πέραν των γνώσεων.

 

Με τη λογική σου να εξισωθούν και τα ένσημα για όλους και να καταργήσουμε τα βαρέα και ανθυγιεινά και να παίρνει ίδια σύνταξη κάποιος που δουλεύει σε ένα στεγασμένο γραφείο με θέρμανση/ κλιματισμό με έναν που αναπνέει μονοξείδιο σε ένα εργοτάξιο ανεξαρτήτως καιρού αν έχει -10 ή λιοπύρι 40+.

 

 

φακ λοτζικ

 

 

Με την λογική μου θα ήμασταν ένα τέλειο κράτος αλλά προτιμώ να κρατήσω αυτήν την άποψη για τον εαυτό μου.

 

Από κει και πέρα, δεν έχεις άδικο, αλλά κάνεις κι εσύ ένα λάθος (και μάλιστα χοντρότερο αν μου επιτρέπεις). Δεν έκατσα να γράψω όλες τις περιπτώσεις όπου κάποιος δικαιούται κάτι ή όχι.

Αυτό που έκανα ήταν να πάρω ένα δυο σημεία για να δείξω ότι δεν υπάρχουν (αρκετά) κίνητρα για τις επιστήμες και οι επιλογές περιορίζονται (από ότι θυμάμαι ήταν από πάντα έτσι. Χειρότερα βέβαια την τελευταία 5ετια). Φυσικά δεν είναι τα μόνα κριτήρια, ούτε οι μοναδικές περιπτώσεις.

 

Κι εγώ είμαι υπερ ο εργαζόμενος να μπορεί να καλύπτει τις βασικές του ανάγκες. Άλλωστε πως στο διάολο θα δουλέψεις καλύτερα αν δεν μπορείς να φας ένα σωστό φαγητό? Πόσο μάλλον για πνευματικές εργασίες που έχεις φάει ένα μέσο όρο 6-8 χρόνια στα πανεπιστήμια.

Στην τελευταία παράγραφο λες ότι ένας που αναπνέει μονοξείδιο σε ένα εργοστάσιο ή δουλεύει σε ακραίες θερμοκρασίες πρέπει να παίρνει ένα ποσό παραπάνω. Συμφωνώ, αλλά μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις.

Τις προδιαγραφές και τα συστήματα ασφαλείας έτσι ώστε να έχουν οι εργάτες μεγαλύτερη ασφάλεια ποιος θα τα κάνει? Η επιστήμη.

Μάσκες, προστατευτικά, ειδικές μεταφερόμενες κατασκευές για να μην σε καίει ο ήλιος, ποιος θα τα κάνει όλα αυτά? Η επιστήμη.

Το κόστος σε όλα αυτά τα μαραφέτια που διευκολύνουν τη ζωή του εργάτη και του κάθενος, ποιος θα τα φέρει σε ανεκτικά επίπεδα? Άλλοι παράγοντες ΚΑΙ η επιστήμη.

Άρα με την δική σου λογική θα έχουμε, για παράδειγμα, 100 χρόνια τους εργάτες να ταλαιπωρούνται στο εργοτάξιο, ενώ αν προωθηθεί σωστά η τεχνολογία/επιστήμη τότε ενδεχομένως μετά από 10-20 χρόνια να την βγάζουν λάδι (σε σύγκριση με πριν).

 

 

Είμαι από τους πρώτους που υποστήριξαν την μείωση των αδικαιολόγητων απολαβών στο δημόσιο με τις ελάχιστες δυνατές απολύσεις. Για όλους όμως, όχι όπως έχουν τώρα τα πράγματα.

 

Τι διαφορετικό έγινε τώρα? Με τις ελάχιστες δυνατές απολύσεις δεν ήταν κιόλας? Νομίζω οι απολύσεις του δημοσίου ήταν μετρημένες στα δάχτυλα. Με ποιον τρόπο διαφέρουν τα πράγματα τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε άνθρωπέ μου, δε γεννήθηκαν όλοι για γράμματα.

 

Άλλοι έχουν μυαλό για πυρηνική φυσική και άλλοι έχουν μυαλό για τη πρακτικότερη εφαρμογή μιας θεωρίας.

 

Το σενάριο σου είναι τόσο ανέφικτο όταν αντιληφθείς τι μου λες. Με βάση τη λογική σου αύριο σταματά κάθε χειρωνακτική εργασία, πάμε όλοι να σπουδάσουμε πυρηνική φυσική και οτιδήποτε χαμηλότερου επιπέδου θα το κάνουν ρομπότ που θα έχουμε προγραμματίσει γι αυτές τις δουλειές.

 

Σκέφτεσαι αν γίνει αυτό που θα πάει ο χρωματισμός της κοινωνίας?

 

Να καταργήσουμε τις τέχνες λοιπόν μιας και μας είναι άχρηστα και ένας πίνακας ζωγραφικής δε προσφέρει τίποτα στην κοινωνία πέρα από ένα άχρηστο χαρτί καρφωμένο σε ένα τοίχο.

 

Τα έχεις ισοπεδώσει όλα μέσα στο μυαλό σου και νομίζω πρέπει να προβληματιστείς σε τί κόσμο θες να ζεις.....

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε. Τέχνη είναι να σφουγγαρίζεις και να παίρνεις πχ 3 χιλιάρικα? Γιατί περί καθαρίστριες ξεκινήσαμε το debate.

 

Τώρα αν μου βρεις που ανέφερα να καταργηθούν οι τέχνες, θα σου πω σε τι κόσμο θέλω να ζω. Αλλά δεν έχω σκοπό να κάθομαι να διαβάζω για ισοπεδώσεις κτλ.

 

Όσο για το πρώτο σχόλιο ("δε γεννήθηκαν όλοι για γράμματα"), κλισέ ατάκα χιλιοειπωμένη. Δεν γεννήθηκαν όλοι για γράμματα αλλά όλοι τα χαρτιά πάνε να πάρουν. Που είναι λοιπόν ο χρωματισμός της κοινωνίας εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Ώπα κάτσε. Τέχνη είναι να σφουγγαρίζεις και να παίρνεις πχ 3 χιλιάρικα? Γιατί περί καθαρίστριες ξεκινήσαμε το debate.

 

Τώρα αν μου βρεις που ανέφερα να καταργηθούν οι τέχνες, θα σου πω σε τι κόσμο θέλω να ζω. Αλλά δεν έχω σκοπό να κάθομαι να διαβάζω για ισοπεδώσεις κτλ.

 

Όσο για το πρώτο σχόλιο ("δε γεννήθηκαν όλοι για γράμματα"), κλισέ ατάκα χιλιοειπωμένη. Δεν γεννήθηκαν όλοι για γράμματα αλλά όλοι τα χαρτιά πάνε να πάρουν. Που είναι λοιπόν ο χρωματισμός της κοινωνίας εδώ?

 

Πες μου κάτι προσωπικό αν θες...αν δε θες σέβομαι το δικαίωμα σου στο να κρατήσεις κλειστά τα προσωπικά σου χαρτιά.

 

Έχεις μοχθήσει ποτέ σου για κάτι στη ζωή σου πέρα από τις δυνάμεις του εγκεφάλου σου;

 

Έχεις σηκώσει δίχτυα με κάποιο παππού θείο ή πατέρα για να δεις πόση κούραση χρειάζεται για να βγει το μεροκάματο?

Έχεις πάει ποτέ σε γιαπί να χτίσεις ή να σοβατίσεις για να δεις τι πάει να πει 40 βαθμοί λιοπύρι και τα μάτια να τσούζουν από τις σκόνες και την αφυδάτωση?

Έχεις γενικά ιδέα τι πάει να πει να σκουπίσεις και να σφουγγαρίσεις 1500-2000 τετραγωνικά μέτρα 2 φορές την ημέρα και να γυρνάς σπίτι χωρίς να μπορείς να πάρεις τα πόδια σου?

 

Έχεις ιδέα τί είναι ο κάματος?

 

ψάξε τι λέξη βυρσοδέψης - tanner στα αγγλικά για να δεις τι πάει να πει δουλειά.

 

Αν νομίζεις λοιπόν οτι οι καθαρίστριες τσάμπα παίρνουν τα 3 χιλιάρικα γιατί δε γινόμαστε όλοι μας καθαρίστριες να είχαμε ένα πλανήτη να αστράφτει και να φαίνεται με γυαλιά μυωπίας έξω από τον milky way.

 

Προσπαθώ να αντιληφθώ οτι δε μου κάνεις πλάκα και στηρίζεις την άποψή σου με αυτό το τρόπο.

 

Το αν το σύστημα σε ωθεί να πας να πάρεις χαρτί γιατί έτσι είναι το σωστό και έτσι θα βρεις δουλειά λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά ξέρω πολύ κόσμο χωρίς πτυχία και με μοναδικό όπλο τα χέρια τους και την αντοχή τους που αξίζουν 1000 φορές υψηλότερο μισθό από τον μέσο γραβατάκια σε γραφείο που κορνιζάρει τα πτυχία και με λίγο μπλα μπλα πουλάει πουλ μουρ και κλείνει deals.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.