Jump to content



M.2 SSD, ποιον;


Recommended Posts

ας περιμένουμε κανα review για να δουμε πραγματικά τι διαφορές θα χουν.

 

Ο 512gb εχει καλυτερα spec απο τον αντιστοιχο sm951 ενώ στον 256gb το seq. write εχει πέσει στα 900mb/s απο το 1200 του sm951. Δεν ξέρω αν εχει χρονισει διαφορετικα τον controller η samsung ή αν ειναι θέμα v-nand. Παντως φαίνεται οτι εχει βαλει τα προιοντα της απεναντι στα spec του intel 750.

 

Λογικά πάντως λόγω v-nand πρεπει να χει καλυτερα 4k read σε χαμηλα queue depth που ειναι και το σημαντικότερο, αλλα οπως ειπα ας περιμενουμε κανα review καθως ισως έχει βάλει αυστηροτερα ορια όσο αφορα θερμοκρασια κλπ μιας και πλεον απευθυνεται απευθειας στους καταναλωτες και οχι σε oem

Link to comment
Share on other sites

ας περιμένουμε πάντως καποιο review απο κάποιο γνωστό site, Aπ'ότι καταλαβα απο τη μετάφραση χρησιμοποιεί preproduction firmware και δεν χρησιμοποιει τους nvme drivers που θα κυκλοφορήσει η samsung για τον ssd

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαφωτίστε με γιατί είμαι λίγο άσχετος. Όλες αυτές οι (κατά πολύ) αυξημένες επιδόσεις σε seq writes έχουν κάποιο αντίκτυπο στην καθημερινή χρήση του συστήματος? 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαφωτίστε με γιατί είμαι λίγο άσχετος. Όλες αυτές οι (κατά πολύ) αυξημένες επιδόσεις σε seq writes έχουν κάποιο αντίκτυπο στην καθημερινή χρήση του συστήματος? 

 

Τί χρήση κάνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Ερασιτεχνική :lol: Δηλαδή βασική χρήση + gaming και απο κει και πέρα ανάλυση δεδομένων (matlab, στατιστικά πακέτα κτλπ). Encoding καμιά φορά επίσης όπως και επεξεργασία εικόνας. 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ψάξεις τη χρήση των προγραμμάτων/αρχείων που χρησιμοποιείς. Σε μεγάλου μεγέθους αρχεία σίγουρα θα σε ωφελήσει η μεγαλύτερη σειριακή ταχύτητα, σε διαχείριση πολλών μικρών αρχείων ίσως να μην δείς μεγάλες διαφορές από έναν Sata III premium σειράς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω και γω 2 ερωτησεις. Θελω ενα samsung 951 nvme για να τον βαλω με ανταπτορα σε pci-e, αλλα η μητρικη μου ειναι z77. Ο δισκος θα λειτουργει κανονικα ως μη-bootable και με full ταχυτητα? Αξιζει η διαφορα τιμης για να βαλω πανω μια βαση δεδομενων ή μονο σε μεγαλα αρχεια εχει διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Για την Αsus P8Z77V Deluxe που έχεις, δεν υπάρχει bios ακόμη για NVMe (άγνωστο αν bootάρει με τον AHCI, δύσκολο όμως), το poll εδώ δεν έχει ασκήσει αρκετή πίεση μάλλον στην ASUS.
 
 
Ότι έχει να κάνει με το αν είναι bootable ή όχι, εξαρτάται από το bios.
 
Εδώ, ο Fernando, έκανε Intel 750 bootable σε Ζ68 μητρική, με modded bios.
 
Εδώ, στα forums της ASRock, υπάρχει Beta Bios ( P2.90M ) για την Ζ77 Extreme 4 ( φτιαγμένο από το Technical Department της ASRock )
 
Ενδέχεται να έχω περισσότερες πληροφορίες από 2 pm's που  έστειλα ( o ένας έχει ASUS Ζ77 με modded ΝVMe bios ) οπότε αντίστοιχα κι εσύ πληροφορίες από τους ίδιους τους χρήστες.
 
 
Όσο για το τί επιδόσεις θα πιάσεις:
 
Εφόσον έχεις 3ης γενιάς ( π.χ. 3770Κ ) επεξεργαστή, τότε η μητρική σου υποστηρίζει PCI-E 3.0, οπότε και θα έχεις full speed.
 

*3: PCIe 3.0 speed is supported by Intel® 3rd generation Core™ processors.


 
Eάν όχι, τότε οι ταχύτητές σου θα είναι όπως σε προηγούμενο post στο θέμα αυτό, με PCI-E 2.0.
 
Για να πάρεις μια εικόνα, αυτές είναι οι επιδόσεις του Intel 750 στη μητρική σου ( με PCI-E 3.0 ) :

 

 

 

ASUS%20P8Z77V-DLX_Intel%20750_zpsyvfk8ob

 

 

 

 

 

Σχετικά με την απόδοσή του σε χρήση για βάση δεδομένων, θα περιμένεις να σου απαντήσει κάποιος με εμπειρία στο θέμα αυτό.
 
Στα μεγάλα αρχεία θα δείς σίγουρα διαφορά πάντως.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παρω τον Samsung SM951(256GB) για το σύστημα της υπογραφής μου. Λέτε να πάρω τον NVMe η θα έχω θέματα?

Επίσης ξέρετε κανένα shop (Ευρώπη) που μπορώ να τον βρω πιο φθηνά?

Έγινε επεξεργασία από teosard
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παρω τον Samsung SM951(256GB) για το σύστημα της υπογραφής μου. Λέτε να πάρω τον NVMe η θα έχω θέματα?

Επίσης ξέρετε κανένα shop (Ευρώπη) που μπορώ να τον βρω πιο φθηνά?

Υπήρχαν κάποια θεματάκια ασυμβατότητας μεταξύ Asus z170 Hero και sm951 ..τώρα δεν ξέρω αν η μητρική σου ήταν οκ

 

Ψάξε λίγο στο forum της asus να δεις τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

To ssd εμένα μου δίνει πολύ χαμηλά writes γμτ. Καλα νούμερα μόνο στο samsung magician βλεπω. Αυτά με τον nvme 951.

 

o sm951 δεν υποστηριζεται απο το magician οποτε δεν ξερω πώς βλέπεις καλα νουμερα εκεί, εκτός αν δεν καταλαβα κατι καλα σε αυτά που λες

Link to comment
Share on other sites

o sm951 δεν υποστηριζεται απο το magician οποτε δεν ξερω πώς βλέπεις καλα νουμερα εκεί, εκτός αν δεν καταλαβα κατι καλα σε αυτά που λες

 

 

Σου δινει τη δυνατοτητα να κανεις μονο το performance test. Εκει βλεπω σχεδον 1500 writes. Στο SSD ειδα 48...!!!

 

Κατι δε παει καλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.