Jump to content



Recommended Posts

Δουλεύοντας το πολυμορφικό PVC cockpit 44(42-43) και ψάχνοντας λύση σε κάποια θεματάκια που προέκυψαν, είχα έμπνευση και έκανα κάποιες σημαντικές αλλαγές στο σχεδιασμό του μοντέλου! Το "βάφτισα" λοιπόν με τον αριθμό 45 (μιας και έχει σημαντικές αλλαγές) και σας παραθέτω μια φωτό μέχρι να κάνω την παρουσίασή του (αφού τεστάρω την λειτουργικότητά του):

 

920136PVCSeatStand450.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Αρη. Πραγματι καταπληκτικος και λεπτομερης οδηγος. Ακομα και αυτος που δεν εχει ξαναδουλεψει με PVC μπορει να φτιαξει το δικο του cockpit. Μπραβο σου και παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εβδομάδα έπεσε πολύ δουλειά - οπότε καθόλου ελεύθερος χρόνος... Σας υποσχέθηκα τα αρχεία του PVC cockpit 45! Ότι πρέπει για το τριήμερο:

 

PVC_SeatStand_45_1.jpg?attredirects=0

 

Κατεβάστε από εδώ το ζιπαρισμένο (7zip) sketchup αρχείο, ξεζιπάρετε και ανοίξτε το με το SketchUp Make 2015 και θα αντικρίσετε το ακόλουθο:

 

581677screen1.jpg

 

Δεν θέλω πανικό! Για αρχή πάρτε το εργαλείο  "Select" - το δείχνω παραπάνω με τον αριθμό 1. Μ' αυτό το εργαλείο μπορείτε μόνο :huh: να επιλέξετε μια ομάδα αντικειμένων ή με διπλό (αριστερό) κλικ ένα αντικείμενο μιας ομάδας και μετά με δεξί κλικ πολλά άλλα - αλλά αυτά για αργότερα...

 

Δεύτερο και σημαντικότερο εργαλείο (νούμερο 2) το "Orbit"!  Επιλέξτε το, κάντε κλίκ πάνω στο σχέδιο - κρατήστε πατημένο και σύρετε προς όποια κατεύθυνση θέλετε και... Ναι! χαζεύετε το τρισδιάστατο μοντέλο απ' όλες τις πλευρές του! Χρησιμοποιήστε το ροδάκι του ποντικιού για zoom in/out.

 

Κάντε κλικ στα "Scenes" 1-2-3 (τα δείχνω με τον αριθμό 3) και το μοντέλο θα εναλλάσσεται από γωνία κλίσης 0 μοιρών - σε 7,5 και - 15 μοίρες. Μπορείτε να περιστρέψετε όσο θέλετε με το "Orbit" και μετά να ξαναπατήσετε "Scene 1" πχ. και το μοντέλο θα επιστρέψει στην αρχική του θέση.

 

Τέλος παίξτε με τα "Layers" (αριθμός 4) τικάροντας και ξετικάροντας για να εμφανίσετε/εξαφανίσετε πχ. το monitor.

 

(Το μοντελάκι δεν είναι ακόμα έτοιμο - θέλει κι' άλλο τεστάρισμα)

 

Άντε και καλή (εργατική) Πρωτομαγιά!

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βιντεάκι από το PVC cockpit 45, τα κάνει όλα και συμφέρει!flipout.gif Ξεκινήστε με μια βάση για μια καρέκλα αυτοκινήτου, χρησιμοποιώντας το γραφείο σας για την στήριξη της τιμονιέρας και της οθόνης. Αργότερα αν θέλετε μια ποιο πλαγιαστή θέση οδήγησης και μια καλύτερη στήριξη για την πεταλιέρα προσθέστε την βάση γι' αυτήν! Και αν τελικά αποφασίσετε ότι θέλετε ένα πλήρως αυτόνομο κόκπιτ, προσθέστε και την στήριξη για το τιμόνι και για την οθόνη (γιατί όχι) και πουλήστε το γραφείο! :sarcastic:

(κατεβάστε από εδώ το sketchup αρχείο - όσοι δουλεύετε το πρόγραμμα - και χρησιμοποιήστε το ως οδηγό για να χτίσετε το κόκπιτ)

 

https://www.youtube.com/watch?v=J2OnjIJXPKw

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μοναδική ευκαιρία! Οι γυναίκες μου με εγκατέλειψαν (οι κόρες μου στους παππούδες - η γυναίκα μου στους γονείς της)!!! Το πεδίο είναι ελεύθερο να κάνουμε το δεύτερο test ride στο cockpit μου (επίσης όποιος ενδιαφέρεται για την τιμονιέρα μου - Fanatec CSW - BMW + F1 rim). Προτείνω να γίνει αυτό το Σάββατο το απόγευμα. Όποιος ενδιαφέρεται να μου στείλει μήνυμα. Δεν θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας :bleh:

 

giphy.gif

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

To παλιό αυτοκίνητο πήγε στην πρέσα αλλά κράτησα κειμήλιο...

 

8X4jTYP.jpg

 

:)

Πιάνουμε αμέσως δουλειά!!! :lol:

Να δούμε όμως τι θα κάνουμε με το θέμα των PVC που χρειαζόμαστε ("κολλητά" PVC-U ή U-PVC  "πίεσης" διάμετρος Φ50mm) γιατί ένας φίλος από Θεσσαλονίκη ισχυρίστηκε (πριν δύο μήνες) ότι δεν τα βρήκε πουθενά - για να κατασκευάσει το κόκπιτ που του σχεδίασα. Περίεργο βέβαια γιατί στην Αθήνα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα.

Ξεκίνα από το ποιο κοντινό κατάστημα υδραυλικών και βλέπουμε... (έχω κάποια links)

Αν το "κολλητά" PVC-U ή U-PVC  "πίεσης" δεν τους λέει τίποτα πες τους ότι χρησιμοποιούνται για τα υδραυλικά πισίνων (προσοχή όχι πισινών :D) ή δειξ' τους τις φωτό που θα βρεις στη μέση περίπου του post #24

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιάνουμε αμέσως δουλειά!!! :lol:

Να δούμε όμως τι θα κάνουμε με το θέμα των PVC που χρειαζόμαστε ("κολλητά" PVC-U ή U-PVC  "πίεσης" διάμετρος Φ50mm) γιατί ένας φίλος από Θεσσαλονίκη ισχυρίστηκε (πριν δύο μήνες) ότι δεν τα βρήκε πουθενά - για να κατασκευάσει το κόκπιτ που του σχεδίασα. Περίεργο βέβαια γιατί στην Αθήνα τα βρίσκεις σχετικά εύκολα.

Ξεκίνα από το ποιο κοντινό κατάστημα υδραυλικών και βλέπουμε... (έχω κάποια links)

Αν το "κολλητά" PVC-U ή U-PVC  "πίεσης" δεν τους λέει τίποτα πες τους ότι χρησιμοποιούνται για τα υδραυλικά πισίνων (προσοχή όχι πισινών :D) ή δειξ' τους τις φωτό που θα βρεις στη μέση περίπου του post #24

Ήταν καθοριστική η διευκρίνιση για τον τονισμό της λέξης :lol:

Βρήκα PVC-U στο 1ο μαγαζί που έψαξα (έχει σωλήνες για πισίνες).

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να φτιάξω αρχικά μόνο το seat stand (img) ή να κάνω και τη βάση για τα πεντάλ (img). Φοβάμαι ότι δε θα χωρέσει κάτω από το γραφείο η βάση των πεντάλ (το τιμόνι είναι πολύ κοντά στην άκρη του γραφείου). Για να χωρέσει θα πρέπει να μετακινήσω το τιμόνι κάποια εκατοστά..

 

Περιμένω οδηγίες και φεύγω για ψώνια!!

Link to comment
Share on other sites

Ήταν καθοριστική η διευκρίνιση για τον τονισμό της λέξης :lol:

Βρήκα PVC-U στο 1ο μαγαζί που έψαξα (έχει σωλήνες για πισίνες).

 

Δεν ξέρω αν πρέπει να φτιάξω αρχικά μόνο το seat stand (img) ή να κάνω και τη βάση για τα πεντάλ (img). Φοβάμαι ότι δε θα χωρέσει κάτω από το γραφείο η βάση των πεντάλ (το τιμόνι είναι πολύ κοντά στην άκρη του γραφείου). Για να χωρέσει θα πρέπει να μετακινήσω το τιμόνι κάποια εκατοστά..

 

Περιμένω οδηγίες και φεύγω για ψώνια!!

 

Πολύ χαίρομαι που βρήκες τα PVC που χρειαζόμαστε! Αφού διαπιστωθεί ότι είναι πράγματι τα σωστά θα μου στείλεις (με π.μ.) τη διεύθυνση να την δώσω και στον συμπατριώτη σου simracer που δεν τα βρήκε στην ευρύτερη γειτονιά του...

 

Το σχεδιάκι που δείχνεις το έχω βελτιώσει και το πιθανότερο είναι να χωρέσει απροβλημάτιστα κάτω από το γραφείο σου - αν όχι -  θα το τροποποιήσω στα μέτρα σου. Το καλό με αυτό το μοντέλο είναι ότι μπορείς να χτίσεις σε τρείς φάσεις ανάλογα με το τι θες κάθε φορά, γι' αυτό μην αγχώνεσαι, θα το πάμε βήμα βήμα.

Κατέβασε από εδώ τις οδηγίες που έχω φτιάξει για την κατασκευή του για να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει :D !

 

Επίσης μια ερώτηση: μου είπες ότι η οθόνη είναι κάπως χαμηλά όπως τα έχεις στίσει αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει εδώ μια αναπαράσταση:

 

491816PVCSeatStand45simplifiedAkis1.jpg

 

Δες τώρα και την πρόταση - ερώτησή μου: σε παίρνει να βιδώνει η μεταλλική πλάκα (στήριγμα) από κάτω και όχι από πάνω όπως το έχεις τώρα? Θα έπρεπε βέβαια να κάνεις καινούργιες τρύπες (λίγο ποιο μπροστά απ' ότι τις έχεις τώρα) αλλά θα ανέβαινε έτσι ουσιαστικά η οθόνη ψηλότερα.

 

157257PVCSeatStand45simplifiedAkis2.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που βρήκες τα PVC που χρειαζόμαστε! Αφού διαπιστωθεί ότι είναι πράγματι τα σωστά θα μου στείλεις (με π.μ.) τη διεύθυνση να την δώσω και στον συμπατριώτη σου simracer που δεν τα βρήκε στην ευρύτερη γειτονιά του...

 

Το σχεδιάκι που δείχνεις το έχω βελτιώσει και το πιθανότερο είναι να χωρέσει απροβλημάτιστα κάτω από το γραφείο σου - αν όχι -  θα το τροποποιήσω στα μέτρα σου. Το καλό με αυτό το μοντέλο είναι ότι μπορείς να χτίσεις σε τρείς φάσεις ανάλογα με το τι θες κάθε φορά, γι' αυτό μην αγχώνεσαι, θα το πάμε βήμα βήμα.

Κατέβασε από εδώ τις οδηγίες που έχω φτιάξει για την κατασκευή του για να πάρεις μια ιδέα του τι σε περιμένει :D !

 

Επίσης μια ερώτηση: μου είπες ότι η οθόνη είναι κάπως χαμηλά όπως τα έχεις στίσει αυτή τη στιγμή. Έχω κάνει εδώ μια αναπαράσταση:

 

 

 

Δες τώρα και την πρόταση - ερώτησή μου: σε παίρνει να βιδώνει η μεταλλική πλάκα (στήριγμα) από κάτω και όχι από πάνω όπως το έχεις τώρα? Θα έπρεπε βέβαια να κάνεις καινούργιες τρύπες (λίγο ποιο μπροστά απ' ότι τις έχεις τώρα) αλλά θα ανέβαινε έτσι ουσιαστικά η οθόνη ψηλότερα.

 

 

Πωπω και 3d! Like x10!

Όντως η οθόνη βρισκόταν χαμηλά σε σχέση με το γραφείο, γι' αυτό και της έδινα ύψος ακουμπώντας την πάνω σε ένα κουτάκι.

H βάση μπορεί να κατέβει και θα κατέβει! Θα χαμηλώσει το τιμόνι κατά ~3.5 εκ έτσι.

 

Αφού έχουμε εσένα ως project manager/designer/artist δεν αγχώνομαι καθόλου.. Aντιθετως έχω επαναπαυτεί :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν @akis

προτείνω το εξής, το οποίο θα σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεις την γωνία της θέσης οδήγησης και την απόστασή σου από το τιμόνι:

 

 

526860PVCSeatStand45simplifiedAkis3.jpg

 

847598PVCSeatStand45simplifiedAkis4.jpg

 

Θα προσθέσεις ένα σανιδάκι για να βγει το τιμόνι ποιο έξω από το γραφείο (βολεύει και επιλύει πολλά θέματα)

 

330881PVCSeatStand45simplifiedAkis5.jpg

 

198270PVCSeatStand45simplifiedAkis6.jpg

 

485467PVCSeatStand45simplifiedAkis7.jpg

 

Και αργότερα αν το επιθυμείς προσθέτεις και βάση για το τιμόνι (και αποκτάς και περιστροφή στον άξονά του)

 

235837PVCSeatStand45simplifiedAkis8.jpg

 

Τι λες? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση από απλή περιέργεια περισσότερο

θα μπορούσε από το σχέδιο να λείπει το πράσινο κομμάτι

και να μπει το στήριγμα τις σανίδας για τα πετάλ στο κόκκινο ?

rWTRl3A.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.