Jump to content



Αργό SONY VAIO PCG-71211M μετά από format


Recommended Posts

Χαιρετώ παιδες, πριν από 3 μερες ένα φιλαρακι μου ηθελε να παει το λαπτοπακι του για φορματ και γω προσφερθηκα να τον βοηθησω για να γλυτωσει κανα φραγκο λεγοντας ότι είναι μια απλη διαδικασια και με 2-3 κλικ θα του περνανε 30 ευρώ(το λιγοτερο)... προκειται για ένα SONY VAIO PCG-71211M, ενα  λαπτοπ 5τιας , και όπως είθισται ειχε ετοιμο image σε ξεχωριστο partision για recovery. Kαι ετσι ξεκινησα να το φερνω σε factory settings, αμεσως μετα όταν τελειωσε το recovery, αρχισα να του περναω ενημερώσεις από το windows update.Από την αρχη το λαπτοπ εδειξε να ζοριζεται χωρις να εχω περασει καποιο update ακομα.... και όταν αρχισαν να περνιούνται οι ενημερώσεις ,τοτε ηταν λες και εκαιγε ΚΑΡΒΟΥΝΟ!!  Λεω δεν είναι δυνατον!! Καινουριο μηχανημα χωρις προγράμματα, χωρις τπτ(απεγκατεστησα και καποιες γνωστες σουβουρες software που εχουν προεγκατεστημενα, όπως trial antivirus ,sony gate) να συμπεριφέρεται ετσι.Τσεκαρα την μνημη του στο taskmanager και εμεινα έκπληκτος όταν ειδα την μνημη στο 85%!!!!!!!! ελεος  τσεκαρα και τις διεργασίες και δεν υπηρχε καποιο πρόγραμμα που να τραβαει πολύ μνημη, οριστε και φωτο1 και φωτο2 για του λογου του αληθες...δεν μπορω ουτε τα updates να κανω,παίρνει κανα 20λεπτο για να κλεισει και χθες ένα ολοκληρο βραδυ περνουσε ενημερώσεις, τσεκαρα τον σκληρο του με το HDSENTINEL και δεν βρηκε σφαλματα, 100% υγιης.Παιδια δεν ξερω αν εχει σχεση με το ότι ο κατοχος του δεν είναι και πολύ νοικοκυρης και δεν εχει ποτε καθαρισμο εντος του μηχανήματος, δεν ακουγονται όμως θορυβοι εκτος από το ανεμηστηρακι του επεξεργαστη. Παρακαλω την βοηθεια σας.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έλεγες ότι ο δίσκος είναι μια χαρά θα σου έλεγα να δεις τον δίσκο. Πολλά services και πολύ μνήμη για "καθαρό" μηχάνημα. Δεν κοιτάς για αρχή να κλείνεις μέσω του task manager 1-1 τα services να δεις ποιο κάνει την ζημιά; Το TrueImage τι κάνει; Παίρνει τακτά αντίγραφα ή απλά έτυχε να το έχεις ανοιχτό; Πήγαινε και στο swap και όρισέ το σταθερό στα 8GB για παράδειγμα ώστε να μην αυξομειώνουν όλη την ώρα τα windows το μέγεθός του.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φίλε μου αλλά γιαυτό δίνεις 30-40-50 ευρώ, γιατί δεν είναι 2-3 κλίκ δουλειά για κάποιον που δεν ξέρει, πόσο μάλλον όταν σου παρουσιαστούν και διάφορα στραβά και ανάποδα. Τέλοσπαντων το λάπτοπ δεν έχει πρόβλημα από ότι φαίνεται πάντως, νορμάλ είναι αυτά που κάνει. Άστο ανοιχτό καμιά ώρα να περάσουν τα updates στο background και όταν δείς την μνήμη να έχει κατέβει στα νορμάλ επίπεδα θα είσαι οκ. Επίσης λίγο καθάρισμα στο ανεμιστηράκι του επεξεργαστή μπορεί να χρειάζεται, εξαρτάται τι θερμοκρασίες ανεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ φίλε μου αλλά γιαυτό δίνεις 30-40-50 ευρώ, γιατί δεν είναι 2-3 κλίκ δουλειά για κάποιον που δεν ξέρει, πόσο μάλλον όταν σου παρουσιαστούν και διάφορα στραβά και ανάποδα. Τέλοσπαντων το λάπτοπ δεν έχει πρόβλημα από ότι φαίνεται πάντως, νορμάλ είναι αυτά που κάνει. Άστο ανοιχτό καμιά ώρα να περάσουν τα updates στο background και όταν δείς την μνήμη να έχει κατέβει στα νορμάλ επίπεδα θα είσαι οκ. Επίσης λίγο καθάρισμα στο ανεμιστηράκι του επεξεργαστή μπορεί να χρειάζεται, εξαρτάται τι θερμοκρασίες ανεβάζει.

 

Το παιδι φαινεται να ξερει αρκετα. Λογικα και ο τεχνικος σε παρομοια κατασταση θα ηταν...μπορει να ειχαμε και ακριβως ιδιο θεμα με αλλο username.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το παιδι φαινεται να ξερει αρκετα. Λογικα και ο τεχνικος σε παρομοια κατασταση θα ηταν...μπορει να ειχαμε και ακριβως ιδιο θεμα με αλλο username.

ευχαριστώ πολυ 15 χρόνια ασταμάτητου καψίματος δν ειναι κ λιγα Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

με βάση όσα γράφεις, προσωπικά σε βρίσκω να αδυνατείς να κάνεις σωστή δουλειά. άσε τις χάρες γιατί θα βρεις το μπελά σου σύντομα....ή θα σπάσεις φιλίες ή θα σου ζητάνε και χρήματα για τη ζημιά σε σύντομο χρονικό διάστημα από περίπτωση που πήγε στραβά.

 

δεν ειναι κακό να λες δεν ξέρω ή ξέρω κάτι λίγα και δεν είναι η δουλειά μου.

είναι προτιμότερη η ειλικρίνεια στις μέρες μας γιατί η κρίση έχει κάνει τις σχέσεις δύσκολες και ειδικά όταν στη μέση μπαίνουν και υλικά αγαθά ή υπηρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έλεγες ότι ο δίσκος είναι μια χαρά θα σου έλεγα να δεις τον δίσκο. Πολλά services και πολύ μνήμη για "καθαρό" μηχάνημα. Δεν κοιτάς για αρχή να κλείνεις μέσω του task manager 1-1 τα services να δεις ποιο κάνει την ζημιά; Το TrueImage τι κάνει; Παίρνει τακτά αντίγραφα ή απλά έτυχε να το έχεις ανοιχτό; Πήγαινε και στο swap και όρισέ το σταθερό στα 8GB για παράδειγμα ώστε να μην αυξομειώνουν όλη την ώρα τα windows το μέγεθός του.

το acronis έτυχε κ ήταν εκείνη την ώρα ανοιχτό αλλά πόση μνήμη να τραβήξει και αυτο , εκείνη την ώρα τραβούσε 80mb μονο, τα υπόλοιπα θα τα δοκιμάσω αύριο και θα επανέλθω !

με βάση όσα γράφεις, προσωπικά σε βρίσκω να αδυνατείς να κάνεις σωστή δουλειά. άσε τις χάρες γιατί θα βρεις το μπελά σου σύντομα....ή θα σπάσεις φιλίες ή θα σου ζητάνε και χρήματα για τη ζημιά σε σύντομο χρονικό διάστημα από περίπτωση που πήγε στραβά.

δεν ειναι κακό να λες δεν ξέρω ή ξέρω κάτι λίγα και δεν είναι η δουλειά μου.

είναι προτιμότερη η ειλικρίνεια στις μέρες μας γιατί η κρίση έχει κάνει τις σχέσεις δύσκολες και ειδικά όταν στη μέση μπαίνουν και υλικά αγαθά ή υπηρεσίες.

με βάση όσα γράφω ;; Θα ήθελα πολυ να μου πεις τι από τα λεγόμενα μου σε έκανε να καταλάβεις οτι αδυνατώ να κάνω σωστή δουλειά .μεγαλες κουβέντες για τις λες εύκολα .
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα ειναι λαπτοπ , εχει χαμηλοστροφο σκληρο δισκο που αυτο και μονο του το κανει ***** . Ουτε ο θεος ο ιδιος δεν το σωνει .

Eπισης ειναι VAIO , οι τυποι βαζουν τον πατερα και την μανα τους μεσα στην εγκατασταση και απο την 1 ωρα χρηση το μηχανημα γινεται μπουρλοτο 

 

 

Δεν ξερω αμα γινεται , αλλα δεν μπορεις να βαλεις ΚΑΘΑΡΑ windows χρησημοποιοντας το key του υπολογιστη ?

 

@skepasti21 

Αμα του το φτιαξεις , και του το πας αυριο , και την επομενη μερα του ξαναχαλασει . Ξερεις τι θα λεει ? Γιατι το πηγα σε αυτον τον ασχετο και δεν το πηγα κατευθιαν στον μαστορα -δε πα να στε και οι καλυτεροι φιλοι - 

 

Εγω πλεον , μετα απο αρκετα χρονια ενασχολισης , πλεον παροτι ξερω , οταν καποιος με ρωταει κατι του απανταω  "Φιλε δεν εχω ιδεα , το εκοψα"   , και καπως ετσι εχεις το κεφαλι σου ησυχο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ πράμα τα Vaio μέσα. Έβαλα έναν Hybrid Seagate σε ένα που μου είχε φέρει ένας ξάδερφος και κάνει 4 λεπτά στο boot(όχι να φορτώσει windows αλλά μέχρι να σταματήσει να φορτώνει και το τελευταίο εικονίδιο κάτω δεξιά στο notification area - φορτώνει μια ντουζίνα εκεί). Ελπίζω ο Hybrid σταδιακά να βοηθήσει κάπως σε αυτό. Δεν του έβγαλα τίποτα από την εγκατάσταση. Image από παλιό δίσκο στον νέο.

Link to comment
Share on other sites

Το windowsupdate έχει αποκτήσει εδώ και πολύ καιρό ένα κουσούρι το οποίο σου βιάζει τη ram και το page file μόνο και μόνο επειδή ελέγχει για το εάν υπάρχουν νέες ενημερώσεις. Έχω δει πολλά αξιόλογα πισί και λάπτοπ να σέρνονται ανελέητα εξαιτίας του svchost το οποίο εάν το ψάξεις λίγο παραπάνω παραπέμπει στο windowsupdate service. Υπάρχουν πολλά threads σε διάφορα fora για το θέμα. Επίσης ένα συχνό πρόβλημα με το Windowsupdate είναι ότι σε μία φρέσκια εγκατάσταση κατεβάζει στο παρασκήνιο ένα εκατομμύριο updates την ώρα που εσύ κάνεις εγκατάσταση των πρώτων απαραίτητων πραγμάτων στα πρώτα boot, και κάποια στιγμή που πας να κάνεις shutdown, σου λέει περιμένετε την εγκατάσταση 1 από 2346548746 και όταν τελικά κλείσει και πας να το ξανανοίξεις σου βγάζει αποτυχία και reverting changes και περιμένεις άλλες 100 ώρες. Όλα αυτά αντιμετωπίζονται βέβαια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το windowsupdate έχει αποκτήσει εδώ και πολύ καιρό ένα κουσούρι το οποίο σου βιάζει τη ram και το page file μόνο και μόνο επειδή ελέγχει για το εάν υπάρχουν νέες ενημερώσεις. Έχω δει πολλά αξιόλογα πισί και λάπτοπ να σέρνονται ανελέητα εξαιτίας του svchost το οποίο εάν το ψάξεις λίγο παραπάνω παραπέμπει στο windowsupdate service. Υπάρχουν πολλά threads σε διάφορα fora για το θέμα. Επίσης ένα συχνό πρόβλημα με το Windowsupdate είναι ότι σε μία φρέσκια εγκατάσταση κατεβάζει στο παρασκήνιο ένα εκατομμύριο updates την ώρα που εσύ κάνεις εγκατάσταση των πρώτων απαραίτητων πραγμάτων στα πρώτα boot, και κάποια στιγμή που πας να κάνεις shutdown, σου λέει περιμένετε την εγκατάσταση 1 από 2346548746 και όταν τελικά κλείσει και πας να το ξανανοίξεις σου βγάζει αποτυχία και reverting changes και περιμένεις άλλες 100 ώρες. Όλα αυτά αντιμετωπίζονται βέβαια.

και μια που μπήκες σε τόση λεπτομέρεια και έκανες το καλό πες και πως αντιμετωπιζονται κιόλας :)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο @Γιάννης_84. Τα 4 gb με τη ματσακωνιά που έχει κάνει το wupdate δε φτάνουν ούτε για γεια σου.


και μια που μπήκες σε τόση λεπτομέρεια και έκανες το καλό πες και πως αντιμετωπιζονται κιόλας :)

Ή κάνεις υπομονη και μετά κλείνεις το wupdate ή το κλείνεις από την αρχή και αφήνεις το μηχάνημα χωρίς ενημερώσεις :p

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα καθαρό format και πέρνας drivers. Τα image restore απλά είναι τραγικά.

Στην τελική αν δε θέλεις να χάσεις τα partitions που φτιάχνει κλπ τράβα ένα acronis true image όλους τους δίσκους και στην χειρότερη κάνε restore.

Προσωπικά τα ξηλώνω πάντα και πάω με καθαρή εγκατάσταση χωρίς recovery. Και σε καινούργια laptop αν περάσουν από τα χέρια μου clean install 1 partition όλα πάνε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

με βάση όσα γράφω ;; Θα ήθελα πολυ να μου πεις τι από τα λεγόμενα μου σε έκανε να καταλάβεις οτι αδυνατώ να κάνω σωστή δουλειά .μεγαλες κουβέντες για τις λες εύκολα .

 

 

άμα από όσα έγραψα κατάλαβες οτι λέω μεγάλα λόγια απλά για να στην πω...καλή τύχη. θα τη χρειαστείς. αποχωρώ από το thread για να μην νομίζεις οτι το κάνω επίτηδες για να σε τσιγκλήσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως τα windows updates έχουν κάτι θέματα τώρα τελευταία με κατανάλωση μνήμης*.  Άστο μόνο του να τα περάσει όλα και μετά δες πως θα πάει. Επίσης πέτα ό,τι περιττό υπάρχει από τα προεγκατεστημένα του VAIO.

 

 

 

* ειδικά σε εγκαταστάσεις κεντρικής διαχείρισης, κάποιες φορές γίνεται το έλα να δεις από κατανάλωση μνήμης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει μετα απο recovery ή και clean install να θελω κ 2 μερες συνεχωμενες για να εγκαταστησω ολες τις ενημερωσεις και στο ενδιάμεσο ο υπολογιστης να ειμαι αδυνατο να χρησιμοποιηθει. Μετα ομως συνερχεται.

Θα σου προτεινα να κανεις ολες τις ενημερώσεις οσο και να παρουν κ μετα να δεις τον πως αποκρίνεται το συστημα. Αν παραμενει αργο κανε ενα clean boot στα windows φορτωνοντας μονος τις υπηρεσιες της ms χωρις καμια διεργασια για να βεβαιωθεις αν προλαλειτε απο καποια εφαρμογη τριτου κατασκευαστή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.