Jump to content



Recommended Posts

Το boot είναι αισθητά πιο αργό σε σχέση με τα 7. Παραπονιούνται πολλά άτομα σε ξένα φόρα. Δεν μίλησα για την εγκατάσταση αυτή καθεαυτή.

 

Παρένθεση: Επειδή βλέπω ότι πολλοί έχουν πρόβλημα με την εύρεση drivers. Δοκιμάστε τους drivers των 8. Τους 8.1 η xonar stx δεν τους δεχόταν, αλλά με τους 8 είμαι τζετ. 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Τουναντίον μάλιστα, μπουτάρουν πολύ πιο γρήγορα από τα 7άρια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά απο upgrade - αν και καθαρό σύστημα και άδειο - φορτώνω τα 10 πιο γρήγορα κι απο ... το linux mint μου. οι χρόνοι εκκίνησης είναι ridiculously γρήγοροι. παίζει χαλαρά να μην δω το welcome screen του χρήστη, και απλά να δω την οθόνη φορτώματος για 2 δεύτερα. είμαι με Local account μήπως έχει αυτό σχέση; στα 8.1 πάντα φόρτωνε λίγο παραπάνω σε online accounts.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από upgrade ή clean install;

Και με upgrade και με clean install το ίδιο γρήγορα φόρτωναν. Αλλά σε αυτό που λες για καθυστέρηση είναι αληθές. Ίσως να έχει να κάνει με τους drivers. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Καλό θα είναι να κάνεις clean install αλλά μέσα από τα win με το media creation tool. Δεν είναι ακριβώς clean install γιατί σου σου δημιουργεί τον φάκελο windows.old. Αλλά λειτουργεί άψογα. 

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Και με upgrade και με clean install το ίδιο γρήγορα φόρτωναν. Αλλά σε αυτό που λες για καθυστέρηση είναι αληθές. Ίσως να έχει να κάνει με τους drivers. Δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά. Καλό θα είναι να κάνεις clean install αλλά μέσα από τα win με το media creation tool. Δεν είναι ακριβώς clean install γιατί σου σου δημιουργεί τον φάκελο windows.old. Αλλά λειτουργεί άψογα. 

Εγω ειμαι με clean install και καθυστερει παντως...

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με τα 7 διαπιστωνω ταχυτερο bootαρισμα, αν οχι τουλαχιστον ισο. Με τα 8.1 δεν εχω ιδεα. Η οθονη φορτωσης διαρκει απο 3 εως 5 sec (σταθερα 6 στα 7ρια) , και το welcome screen κραταει 1-2 sec at most. Το μονο που δε καταφερα ειναι να τρεχει πρωτο-πρωτο το rainmeter. Δε μπορω να του δωσω προτεραιοτητα με την καμμια , οποτε φορτωνει 4-5 sec αφου εμφανιστει το desktop. Ολα τα βασικα εχουν φορτωσει εως τοτε (πχ προλαβαινω να ανοιξω browser , explorer κλπ ). Δε βλεπω ουσιαστικες διαφορες στην εκκινηση overall. 

Link to comment
Share on other sites

Καλα τα λες για τα 7αρια. Τα 8αρια ομως εμενα μου εδειχναν το logo των win για 1-2 secs... Τωρα ειμαστε 2-3. Πριν δεν προλαβαινα να το δω καν. Και στο welcome καθεται 1-2 secs ενω πριν ηταν ακαριαιο το φορτωμα desktop.

Link to comment
Share on other sites

Από το λίγο που έχω δει τα Windows 10 Insider, από ότι έχω καταλάβει, το λειτουργικό δίνει προτεραιότητα μάλλον στα αρχεία συστήματος όταν φορτώνει, ώστε να σου δείξει όσο το δυνατόν γρηγορότερα το log in screen και κατόπιν το desktop. Έχω το Speedfan και φορτώνει αυτόματα κατά το boot και στην εν λόγω μητρική ρίχνει τις στροφές του ανεμιστήρα της CPU στο μηδέν για μισό δευτερόλεπτο πριν τις πάει εκεί που το έχω ρυθμίσει. Όταν συμβεί αυτό, η μητρική παράγει έναν θόρυβο για να σε ενημερώσει ότι υπάρχει θέμα με τον ανεμιστήρα. Αυτό που έχω δει στα δεκάρια, είναι ότι καθυστερεί αρκετά από την στιγμή που θα εμφανίσει το desktop μέχρι να φορτώσει το speedfan. Μετρημένο ένα λεπτό. Η εγκατάσταση είναι πάνω σε ARC 100 SSD και το σύστημα AMD. Πάντως δεν βλέπω τα 1-2 δευτερόλεπτα που περιγράφεται. Από τον boot manager μέχρι το log in screen περνάνε 7-10 δευτερόλεπτα. Εννοείται ότι το desktop είναι πλήρως λειτουργικό και οι εφαρμογές τρέχουν/ανοίγουν με το που δεις desktop. Δεν περιμένεις να φορτώσει και το speedfan πριν καταστεί εφικτό να δουλέψεις τον υπολογιστή.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Μηπως το speedfan εχει κανα service με delayed start? Στον Arc 100 εχεις βαλει τον τελευταιο iRST οδηγο επιτυχως; (το δουλευω απροβληματιστα χωρις τον οδηγο- οπως ηταν , δε με ενδιαφερουν bench και δε κανω πολλες εγγραφες στο δισκο ουτως ή αλλως). 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ασχοληθεί με οδηγούς για SSD. Δεν ξέρω καν τι είναι ο "iRST οδηγός".

 

Συγκρίνω με τα Windows 7 τα οποία έχω στο ίδιο μηχάνημα σε WD Blue 250άρι, όπου το speedfan "ακούγεται" πολύ νωρίτερα. Συγκεκριμένα τα WIndows 7 κάνουν κάπου καμιά 30αριά sec να δείξουν desktop και το speedfan ολοκληρώνει την διαδικασία ρύθμισης των ανεμιστήρων 20-25 δευτερόλεπτα μετά την εμφάνιση του desktop. Αν αγνοήσουμε - για χάρη απλότητας, αν και πολλοί θα ουρλιάξουν! - το γεγονός ότι το ένα λειτουργικό είναι σε SSD και το άλλο σε μηχανικό και τα δύο θέλουν παρόμοιο χρόνο να ολοκληρώσουν να φορτώσουν το σύνολο των αρχείων/εφαρμογών/οτιδήποτε φορτώνουν. Απλά τα Windows 7 φαίνεται να προσπαθούν να φορτώσουν τα πάντα μαζί, τα Windows 10 να δίνουν προτεραιότητα στα βασικά αρχεία συστήματος, και οτιδήποτε άλλο να φορτώνει κατόπιν. Επειδή είναι το δεύτερο PC που έχω για gaming, δεν είναι φορτωμένο με antivirus και άλλες ιστορίες, πέραν του speedfan. Antivirus υπάρχει σε Windows XP partition για περιστασιακό scanning.

Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ , αυτο ^^ ελυσε το θεμα. Δε κανει πλεον 5 sec να δειξει το rainmeter , αλλα το δειχνει σε 1 sec το πολυ (σχεδον οπως πριν ) ! 

 

:jumpy:

 

Σωραιος! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι παιδιά!

Βρίσκω τα 8.1 Pro στα 15 ευρώ..

 

Windows 8.1 Professional OEM Key

 

Αυτή η έκδοση με το Install πέρνουν τα 10? 

Η έκδοση επιδέχεται ενημέρωση σε 10. Εάν ο πωλητής είναι αξιόπιστος, δεν θα έχεις πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και ΝΑΙ , αυτο ^^ ελυσε το θεμα. Δε κανει πλεον 5 sec να δειξει το rainmeter , αλλα το δειχνει σε 1 sec το πολυ (σχεδον οπως πριν ) !

:jumpy:

Σωραιος!

Γνωστό κολπάκι υπάρχει και στα 8 νομίζω και στα 7. Το γράφει και ο Sean στον ssd optimization guide του στο overclock.net

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις ιδεα ομως οτι υπαρχει , δεν ειναι γνωστο κολπακι :p χαχα! 

 

Μου βγαζει για windows update το (ΚΒ3081444) το οποιο οταν μπουταρει ο υπολογιστης κανει 2-3 loop και στο τελος λεει δεν εγινε η αναβαθμιση...το εκανε σε κανεναν?
 

 

Εχω προσπερασει αυτα τα update (μου εβγαλε και -444 -452 -449 , αλλα εχω επιλεγμενο να μη τα βαζει μονο του , αρα θα παρω feedback over the internets και θα πραξω αναλογως :)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.