Jump to content



Recommended Posts

Και η σειρά 3 τι σκ@τ@ ρόλο βαράει?
 

 

Η σειρα 3xx ειναι αποκλειστικα για 1080p :p:hehe: 

 

Η αληθεια ειναι αυτη που ειπε ο @GoMaR,

Ποτε θα καταλαβετε οτι συμφερει ολους να ανεβει η κοκκινη στην αγορα για να υπαρχει αναταγωνισμος

 

 

Τωρα η τιμολογηση τους ειναι αλλο καπελο... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω ειμαι nvidiaκιας απο κουνια ,αλλα θελω πραγματικα δυνατη AMD για να γουσταρουν ΟΛΟΙ οι χρηστες pc ανεξαιρετως , που ασχολουνται, εκτος των αλλων, και με το pc gaming? 

 

Μη σας πω οτι θελω kinder εκπληξη - δυναμικη επιστροφη της 3dfx με σουπερ εγκαταστασεις και τεχνογνωσια, για ακομη μεγαλυτερο ανταγωνισμο (και μετα ξυπνησα). :D  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

.

 

Δεν ειμαστε όλοι Overclockers, δεν ξέρουμε όλοι απο προγράμματα, 

..

 

δεν ειμαστε ολοι overclokers και παιζουμε στα 4k..... τελικα ποιος θα την παρει?

 

το 70-30% υπερ της πρασινης το βλεπω για 90%-10% φετος

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλες φορες εχει αποδειχτει οτι ο τομεας γραφικων της AMD παραγει τεχνολογια.

Το Fury αποτελει οχι σκαλοπατι, αλλα ολοκληρο landing στην εξελιξη της τεχνολογιας γραφικων, θα το δειτε στο μελλον.

 

Κατα τη γνωμη μου οφειλουν να το παραδεχτουν ολοι !

 

Αν ο κοσμος προτιμα FPS (αυτα τα ελαχιστα) τοτε ισως χανει το δασος και κοιτα το δεντρο. Οι καινοτομιες και οι αρχιτεκτονικες δεν εχουν αυτο τον σκοπο.

Ναι, η AMD σαφως και θελει πωλησεις, σαφως και εφτιαξε ενα προιον για να "κονομησει" - στα απλα Ελληνικα - αλλα κυριως εδειξε οτι μπορει να κανει κατι διαφορετικο και κυριως πρωτοποριακο. Φτανει - δεν φτανει , θα το κρινει ο κοσμος που θα αγορασει - - οχι οι κολλημενοι ομως...

Οι drivers ειναι οντως ενα θεμα, το οποιο ομως θα λυθει..... που θα παει θα βρεθουν ικανοι μηχανικοι και γι αυτο .

 

Δυστηχως στον τομεα, οπως και στους περισσοτερους, υπαρχουν "πραγματα" που διαμορφωνουν γνωμες και δρομολογουν καταστασεις. Συμφεροντα με μια λεξη. (Δεν εχει καμια σχεση το thelab με αυτο, να εξηγουμαστε).

 

Το Fury ομως ειναι εδω, κορυφαιο, καινοτομο και ετοιμο να δειξει την ικανοτητα των μηχανικων της εταιριας, εναντι της υπολοιπης τωρινης τεχνολογιας.

 

 

P.S.

Με το συγνωμη απο το forum, αλλα με ενοχλει ο λοξιγκας οταν δεν ξερω γιατι τον εχω.

Ευχαριστω !

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

@atiman Με τη διαφορά ότι όσοι κρίνουμε (θετικά ή αρνητικά) δεν κρίνουμε το r&d αλλά το προϊόν στο ράφι σε συνάρτηση με τον ανταγωνισμό. Τις rambus, το thunderbolt και άλλα πολλά τα έφαγε η μαρμάγκα κι ας ήταν καινοτομίες. Η συνάρτηση είναι πολυπαραγοντική.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρα πολλες φορες εχει αποδειχτει οτι ο τομεας γραφικων της AMD παραγει τεχνολογια.

Το Fury αποτελει οχι σκαλοπατι, αλλα ολοκληρο landing στην εξελιξη της τεχνολογιας γραφικων, θα το δειτε στο μελλον.

 

Κατα τη γνωμη μου οφειλουν να το παραδεχτουν ολοι !

 

Αν ο κοσμος προτιμα FPS (αυτα τα ελαχιστα) τοτε ισως χανει το δασος και κοιτα το δεντρο. Οι καινοτομιες και οι αρχιτεκτονικες δεν εχουν αυτο τον σκοπο.

Ναι, η AMD σαφως και θελει πωλησεις, σαφως και εφτιαξε ενα προιον για να "κονομησει" - στα απλα Ελληνικα - αλλα κυριως εδειξε οτι μπορει να κανει κατι διαφορετικο και κυριως πρωτοποριακο. Φτανει - δεν φτανει , θα το κρινει ο κοσμος που θα αγορασει - - οχι οι κολλημενοι ομως...

Οι drivers ειναι οντως ενα θεμα, το οποιο ομως θα λυθει..... που θα παει θα βρεθουν ικανοι μηχανικοι και γι αυτο .

 

Δυστηχως στον τομεα, οπως και στους περισσοτερους, υπαρχουν "πραγματα" που διαμορφωνουν γνωμες και δρομολογουν καταστασεις. Συμφεροντα με μια λεξη. (Δεν εχει καμια σχεση το thelab με αυτο, να εξηγουμαστε).

 

Το Fury ομως ειναι εδω, κορυφαιο, καινοτομο και ετοιμο να δειξει την ικανοτητα των μηχανικων της εταιριας, εναντι της υπολοιπης τωρινης τεχνολογιας.

 

 

P.S.

Με το συγνωμη απο το forum, αλλα με ενοχλει ο λοξιγκας οταν δεν ξερω γιατι τον εχω.

Ευχαριστω !

 

Συγγνωμη, αλλα τεχνολογικη εξελιξη δεν ειναι μονο να εισαι ο πρωτος που ενσωματωνει HBM μνημες, ειναι και το να βγαλεις ενα πυρηνα με νεα αρχιτεκτονικη και οχι να πλασαρεις τον tahiti του 2011 στα διπλασια shaders... Δηλαδη οι "αλλοι" που αλλαξανε απο kepler σε maxwell και πετυχανε διπλασιο performance/watt και πολυ πιο αποδοτικα cores αλλα με ανταξιο scaling δεν ειχαν εξελιξη?

 

Στα ματια μου ειχαν μεγαλυτερη εξελιξη , και αυτα απο καποιον που συμπαθει περισσοτερο την AMD τοσο ως πρωην ΑΤΙ οσο και ως επεξεργαστες απο την εποχη του Athlon Tunderbird, αλλα παρ'ολ'αυτα δεν εχω μετοχες σε καμια και ετσι το βλεπω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το προιον στο ραφι δεν κρινεται μονο του, αλλα σε συναρτηση με την αποδοση του σε συγκεκριμενες εφαρμογες.

Καποτε θα πρεπει να δουμε το πως αυτες οι εφαρμογες υποστηριζουν το προιον ωστε να φανει η αποδοση του.

 

-

 

Αλλο η διαφορα και αλλο η εξελιξη που δινει βαση στο αυριο. Η ενσωματωση των μνημων ειναι οντως καινοτομια και θα αποτελεσει βαση για πολλα πραγματα απο εδω και περα, παντου.

Το kepler σε maxwell ηταν μια ενδοεταιρικη βελτιωση , δεν ηταν καινοτομια.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@atiman, Τι θα πρεπει να κοιταζω σε μια gaming καρτα, αν οχι το πως αποδιδει τα frames στα παιχνιδια που με ενδιαφερουν; Επισης τι ειναι αυτο που θα δουμε στο μελλον; 

 

Εννοεις δηλαδη οτι το fury θα ανοιξει το δρομο για κατι πολυ δυνατοτερο; Γιατι αν λες κατι τετοιο , τα ακουμε χρονια τωρα :) Μακαρι να ειναι οπως τα λες, και να δυναμωσει η AMD και να νιωσει  εντονη την ανασα της η πρασινη (γιατι τωρα την νιωθει αλλα ελαχιστα..)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Καποτε θα πρεπει να δουμε το πως αυτες οι εφαρμογες υποστηριζουν το προιον ωστε να φανει η αποδοση του.

 

Eνώ χρησιμοποιώ τη δουλειά σου (τον unistaller) και την εκτιμώ, όπως και τα ποστ σου, μετά από αυτό δεν έχω να σχολιάσω κάτι. Είναι η ίδια ιστορία με τους bulldozers που ακούμε επί 5ετια. Στραβός ειν ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε. Δεν γράφονται οι εφαρμογές πάνω στον επεξεργαστή, το αντίθετο συμβαίνει. Ειδικά αν είσαι μακράν το underdog.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γράφονται οι εφαρμογές πάνω στον επεξεργαστή, το αντίθετο συμβαίνει. Ειδικά αν είσαι μακράν το underdog.

 

Μου δινεις το δικαιωμα να διαφωνησω ?

Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα, δεν εχω να πω τιποτα παραπανω επ' αυτου !

 

Εννοεις δηλαδη οτι το fury θα ανοιξει το δρομο για κατι πολυ δυνατοτερο; Γιατι αν λες κατι τετοιο , τα ακουμε χρονια τωρα :) Μακαρι να ειναι οπως τα λες, και να δυναμωσει η AMD και να νιωσει  εντονη την ανασα της η πρασινη (γιατι τωρα την νιωθει αλλα ελαχιστα..)

Ναι αυτο εννοω.

 

Λεφτα υπαρχουν ?

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Δεκτη και σεβαστη η καινοτομια και η κληρονομια που φερει ενα οποιοδηποτε προιον. Το ζητουμενο ομως κατα την ταπεινη μου αποψη δεν ειναι το προιον αλλα η ικανοτητα του να τρεχει την εφαρμογη. Την εφαρμογη-παιχνιδι θελω να απολαυσω και οταν κληθω να πληρωσω για το μεσο που θα με βοηθησει, αυτο θα με νοιαξει κυριως και οχι το αν αυτο που θα αγορασω θα κληροδοτησει τεχνολογια στο επομενο. Αν η εφαρμογη δεν υποστηριζει σωστα το καθε προιον τοτε αυτο ειναι πρωτιστως προβλημα του κατασκευαστη της εφαρμογης μετα του κατασκευαστη του προιοντος και πολυ μετα δικο μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικο ποστ.

Οντως ετσι ειναι κι ετσι πρεπει να σκεφτεται καθε αγοραστης.

 

Υπαρχει ομως κι ενα αλλα...

Αυτο που ξεχωριζει τα κριτηρια αγορας του καθενος συμφωνα με αυτο που θεωρει 'αναγκη' του.

Π.χ, εγω θα κοιταγα αλλα χαρακτηριστικα κατα την εκτελεση της εφαρμογης απο εναν αλλο, ισως δεν γινομαι κατανοητος..

@tommybertsen, ισως αυτο απαντα και στο πρωτο σκελος του δικου σου ποστ.

 

Ας μην ομως το γυρισουμε εκει. Ειμαι βεβαιος οτι το Fury θα κερδισει αρκετο χαμενο εδαφος.

Έγινε επεξεργασία από atiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι γνωστης οσο εσυ προφανως οποτε στο τι θα κοιτουσες εσυ δεν μου παει το μυαλο. Μια διορθωση μονο θελω να κανω. Το Fury, ως μεμονωμενο προιον, δεν ΘΑ κερδισει αρκετο χαμενο εδαφος αλλα στην πραξη ηδη το εχει καλυψει. Η απολυτη κορυφη εχει θεση μονο για εναν δυστυχως, αλλα στις κορυφαιες επιδοσεις μπορουν να χωρεσουν περισσοτεροι και το Fury χωρεσε. Μενει μονο να επανακερδηθει μεριδα στο "παρασκηνιο" απο την AMD ωστε να καταφερει να υποστηριξει και το fury και οτι αλλο ακολουθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη πιστευεις οτι ενδιαφερει ο πρωταθλητισμος ?

Οικονομικα ειναι τα κινητρα και ο κορυφαιος δεν κερδιζει παντα.

 

Απο την αλλη, εχουμε σκεφτει οτι το Pc gaming το πουσαρουμε στις ενεσεις για να το κρατησουμε ζωντανο μεσα στην παγκοσμια οικονομικη κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.