Jump to content



Αγορά ψυγείου


karmen1983

Recommended Posts

Αγαπη

Εγω τελικα πηρα αυτο που σου λινκαρα πιο πισω, (Samsung) την επομενη ημερα και σχεδον μια εβδομαδα τωρα ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, τοσο απο την χωρητικοτητα του, οσο και απο το design του.

Ελπιζω να πανε ολα καλα οσο αφορα την αξιοπιστια του. :)

Έγινε επεξεργασία από takis-pa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για ψυγείο μόνο LIEBHERR.

Τα ίδια ακριβώς δίνει και στην Miele βάζοντας το όνομά της.

32 ολόκληρα χρόνια δουλεύει ακούραστα,(και τα 2 μοτέρ) χωρίς να έχει δει μέχρι σήμερα μάστορα.

Φτου μην το ματιάξω σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

@takis-pa, thanks για το feedback ρε συ :T:

 

Με όλα όσα συμβαίνουν στη δουλειά ακόμα δεν έχω αξιωθεί να πάω προς μάκρο μπας και βρω το LG.

Αν δε τα καταφέρω πάω απευθείας στη Συγγρού που είναι και 5 λεπτά απο το σπίτι μου να δω αυτό που πήρες :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με την ποιότητα που έχουν οι ηλεκτρικές συσκευές πλέον, θα έπαιρνα αυτό:

http://www.skroutz.gr/s/438819/Indesit-BIAA-14-DR.html

και με το που χάλαγε εκτός εγγύησης, θα το ξανάπαιρνα.

Το ψυγείο που έχεις τι πρόβλημα έχει και δεν συμφέρει η επισκευή του?

Σιγά τον επιταχυντή, 3 πράγματα έχει, θερμοστάτη, κομπρέσσορα και φρέον.

Άντε να έχει και καμιά πλακέτα αν είναι από τα καινούρια no frost etc.

Τι έχει χαλάσει τι σου είπανε?

Η μόνη περίπτωση είναι να χάνει φρέον (νά χει τρυπήσει το κύκλωμα) οπότε εκεί ίσως να μην αξίζει να ασχοληθείς γιατί θα ξαναχαλάσει και θα ψάχνεσαι και πάλι.

Δεν αγοράζω γενικά ηλεκτρικές συσκευές αλλά το πλυντήριο πιάτων (hotpoint = indesit) που αγόρασα το Δεκέμβριο μου χάλασε στους 2 μήνες. ΟΚ το έφτιαξα στην εγγύηση (χάλασε το μοτέρ και έχανε νερά), αλλά 2 μήνες? FFS. Και με χρέωσαν και 30 ευρώ μεταφορικά γιατί τα μικρά πάγκου πρέπει να τα πας εσύ, μόνο στα μεγάλα είναι δωρεάν η μεταφορική.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση είναι να χάνει φρέον (νά χει τρυπήσει το κύκλωμα) οπότε εκεί ίσως να μην αξίζει να ασχοληθείς γιατί θα ξαναχαλάσει και θα ψάχνεσαι και πάλι.

 

Το πέτυχες

Μου μίλησε για πρόβλημα στο κύκλωμα ο τεχνικός για μία σπείρα?? κάτι τέτοιο δε πολύ κατάλαβα, αλλά μου είπε ακόμα και αν βάλει φρέον που πλέον δεν υπάρχει το R600 (αν θυμάμαι καλα τον κωδικό) σε κάποιο χρονικό διάστημα θα ξαναρχίσει. Το ψυγείο είναι 17 ετών miele και δεν ειναι no frost. 

Link to comment
Share on other sites

Το πέτυχες

Μου μίλησε για πρόβλημα στο κύκλωμα ο τεχνικός για μία σπείρα?? κάτι τέτοιο δε πολύ κατάλαβα, αλλά μου είπε ακόμα και αν βάλει φρέον που πλέον δεν υπάρχει το R600 (αν θυμάμαι καλα τον κωδικό) σε κάποιο χρονικό διάστημα θα ξαναρχίσει. Το ψυγείο είναι 17 ετών miele και δεν ειναι no frost.

http://www.refrigeration-engineer.com/forums/showthread.php?3906-R600-Refrigerant

Κάνει μπαμ αν έχει R600, take care :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

odot.gif R600 - n-BUTANE - C4H10 odot.gif R600a - ISOBUTANE (2-Methylpropane) - C4H10

 

Και τι εγινε που ειναι ευφλεκτο; Εγω οταν κολλουσα τα evaporator απο μεσα εβαζα να περναει r290 επισης ευφλεκτο για αποφυγη οξειδωσης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε το λόγο κατάργησης μου είπε αν ισχύει ή όχι δεν έχω ιδέα.

 

Οπως και να έχει μου λες να μπει άλλο φρέον απο αυτό που λέει το μοτέρ πάνω και όσο τη παλέψει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια ενα μικρο ξεθαμματακι στο θεμα , γιατι ψαχνω και εγω ψυγειο , με περιπου 300-350€ μαξ, μεσαιου μεγεθους (2 ατομα ειμαστε) , και δε με ενδιαφερει ο τυπος της καταψυξης. Απλα θελω να καταναλωνει νορμαλ , και ειναι αρκετο απο χωρους ενα μεσαιο ψυγειο (τοσο καιρο με φοιτητικο την βγαζουμε). 

Εχετε κατι στο μυαλο; Γιατι δε γνωριζω τι πρεπει ακριβως να προσεξω! Απο μαρκες ξερω μερικες , αλλα δε ξερω τι κανει ο καθενας πλεον και τι αξιζει! 

@karmen1983, εσυ ποιο πηρες τελικα; (εσενα ειναι αλλης κατηγοριας βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτο που ειπε ο Χρηστος. προσθεσα αλλο φρεον απο αυτο που έπαιρνε κανονικα και συνεχιζει τουμπανο. Οταν ανακάμψουν τα οικονομικά και χαλάσει πάλι θα το αλλαξω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ενα μικρο ξεθαμματακι στο θεμα , γιατι ψαχνω και εγω ψυγειο , με περιπου 300-350€ μαξ, μεσαιου μεγεθους (2 ατομα ειμαστε) , και δε με ενδιαφερει ο τυπος της καταψυξης. Απλα θελω να καταναλωνει νορμαλ , και ειναι αρκετο απο χωρους ενα μεσαιο ψυγειο (τοσο καιρο με φοιτητικο την βγαζουμε). 

Εχετε κατι στο μυαλο; Γιατι δε γνωριζω τι πρεπει ακριβως να προσεξω! Απο μαρκες ξερω μερικες , αλλα δε ξερω τι κανει ο καθενας πλεον και τι αξιζει! 

@karmen1983, εσυ ποιο πηρες τελικα; (εσενα ειναι αλλης κατηγοριας βεβαια).

http://www.kotsovolos.gr/site/household-appliances/fridges/fridge-freezers/108283-pitsos-kvb36vw30

 

 

επίσης ψάξε στα στοκατζίδκα βρίσκεις teka miele με 250 κατοστάρικα

Έγινε επεξεργασία από dellman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμεις μεταφερομαστε σε μεγαλυτερο σπιτι , οποτε ειναι επιβεβλημενη η αγορα ψυγειου (αυτο που εχουμε εδω δεν ειναι δικο μας) . 

Θα τσεκαρω αν το βρω καπου το pitsos αυτο. Ξεφευγει λιγο σε τιμη αλλα μεχρι τοσο ειναι το ταβανι (350 ειπαμε ,αλλα αν κατι αξιζει για τα λεφτα του γινεται η υπερβαση). Καταναλωση μια χαρα , με προβληματιζει που δεν βγαινουν τα ραφια! Εμφανισιμο κατα τ'αλλα. 

 

επίσης ψάξε στα στοκατζίδκα βρίσκεις teka miele με 250 κατοστάρικα
 

 

 

Καποια ιδεα για το που να ψαξω; Εδω Αλεξανδρουπολη δεν εχει πολλα πολλα. Teka και 250€ ; ! ; 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.