Jump to content



*ΕΠΕΙΓΟΝ* Πληρωμή reservation fee για εστία σε Βρετανικό πανεπιστήμιο


stereotype

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, ξεκινάω PhD στο Bristol από Σεπτέμβριο και μου έχουν προσφέρει διαμονή σε εστία του πανεπιστημίου, οπότε πρέπει να πληρώσω μια προκαταβολή 500 λιρών μέχρι την άλλη Παρασκευή, αλλιώς την χάνω.

Η πληρωμή μπορεί να γίνει μόνο μέσω του online shop, δηλαδή με χρήση credit/debit card.

Έχω την εντύπωση ότι, λόγω των περιορισμών που έχουν επιβληθεί, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσουμε VISA από ελληνική τράπεζα για αγορές από εξωτερικό...

Γνωρίζει κανείς ποιες άλλες δυνατότητες υπάρχουν;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ανήκεις στις εξαιρέσεις, μπορείς να πας στην τράπεζά σου όπου έχεις λογαριασμό και να τους εξηγήσεις ότι πρέπει να κάνεις κατάθεση 500λίρες για την φοιτητική εστία και θα σου επιτρέψουνε την συναλλαγή.

Ειδάλλως... ελπίζεις στο ότι όντως όπως είπε η Στουρναροτραπεζίτισσα ότι σε 10 μέρες θα διευθετηθούν τα θέματα των τραπεζών...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τράβα 1000 ευρώ cash και πήγαινε και πλέρωσέ τα.

Θα μου πεις με 60 τη μέρα θες 15 μέρες, οκ, αναγκαστικά δανείζεσαι από φίλους/οικογένεια που δεν χρειάζονται το cash.

Worst case scenario αυτό.

700 ευρά οι 500 λίρες και 300 ευρά τα αεροπορικά και κάνα 100 ευρο το τραίνο =1100 ευρώ.

Τώρα αν μπορέσεις να το κάνεις διατραπεζικά μακάρι, αλλά δεν ξέρω πόσο ελαστικοί είναι στις τράπεζες.

Αυτοί που ίσως είναι ελαστικοί είναι οι υπεύθυνοι της εστίας, πιστεύω αν τους εξηγήσεις την κατάσταση να μπορέσουν να σου δώσουν 1-2 βδομάδες προθεσμία.

Εν ανάγκη ρώτησε τον καθηγητή σου να τους στείλει αυτός ένα γράμμα εξηγώντας το λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα ζητήσω από φίλο που δουλεύει Λονδίνο να βάλει δικιά του κάρτα, ελπίζω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα

 

Δεν ξέρω αν το έμαθες, αλλά οι συναλλαγές με το εξωτερικό επιτρέπονται και πάλι από το Σάββατο που μας πέρασε οπότε μπορείς να πληρώσεις κανονικά! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ απ ότι βλέπω στα social media ο κόσμος παιδεύεται μέχρι να καταφέρει να κάνει online αγορές, γιατί το όριο για κάθε τράπεζα είναι τόσο μικρό που εξαντλείται από τις 12 κ κάτι τα μεσάνυχτα!  :eek:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τω μεταξύ απ ότι βλέπω στα social media ο κόσμος παιδεύεται μέχρι να καταφέρει να κάνει online αγορές, γιατί το όριο για κάθε τράπεζα είναι τόσο μικρό που εξαντλείται από τις 12 κ κάτι τα μεσάνυχτα!  :eek:

Δεν ξέρω αν όντως ισχύει αυτό, πάντως έχω προσπαθήσει να κάνω 2-3 αγορές στις 00:01 και δεν τα έχω καταφέρει. Τι στο καλό, με το δάκτυλο στο ποντίκι είναι μερικοί για να κάνουν κλικ στο δευτερόλεπτο που θα πάει 12 ακριβώς για να προλάβουν;

Έγινε επεξεργασία από gokuthelegend
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.