Jump to content



Επαγγελματική κάλυψη εκδηλώσεων και δικαιώματα υλικού


Recommended Posts

Για να κανω το συνηγορο του διαβολου...τι ποσο θεωρειτε εύλογο ως αμοιβη και οι φωτογραφοι και οι πελάτες για να δίνονται τα επεξεργασμενα ψηφιακα αρχεια ?

Εννοω συμπεριλαμβανομενης της πνευματικης ιδιοκτησίας και του οποιου κοπου και εξτρα εργασια αυτα περιλαμβανουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 165
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δηλαδη ειναι καλυτερα να βρω 3-4 φοιτητες που ασχολουνται με φωτογραφια η καποιους απλα ερασιτεχνες να μου βγαλουν τις φωτογραφιες οπως θελω εγω και να παρουν απλα ενα χαρτζιλικη οπως γινεται και με τους φωτογραφους  τα ΣΚ στα clubs,μπουζουκια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΝ δεν μου δωσει , το πιο πιθανο ειναι να μην βγαλω αλλο αντιγραφο   

ΑΝ μου τα δωσει , ισως να παω να τα βγαλου καπου αλλου , αλλα επισης παιζει πλεον και η επιλογη να τα βγαλω στον ιδιο (αμα ειναι σωστος και οχι φαρμακοποιος) 

 

 

Υπαρχει ομως μεγαλυτερη χασουρα απο την κακη διαφημηση ? Και θα το θεσω οσο πιο απλα μπορω 

Ειχα χρειαστει να βγαλω φωτογραφιες (διαβατηριου δεν τις λενε ?)  , πηγα στον φωτογραφιο 3 στενα κατω απο το σπιτι μου 

Χρειαζομουν 2 , με φωτογραφησε , εβαλε την καρτα στο μηχανιμα και τυπισε . Το μηχανιμα εβγαλε 4 φωτογραφιες , εσκισε τις παραπανισιες και πληρωσα τις 2 

 

Μετα απο 1+ χρονο χρειαστηκα αλλες 2 , πηγα σε ενα αλλο φωτογραφιο πιο μακρυα αυτην την φορα .

Ιδια διαδικασια , φωτο, εκτυπωση , 4 αντιγραφα παλι . Μονο που αυτος δεν τις εσκισε , απλα μου τις εδωσε  

 

 

 

Ενδεχομενος το μηχανιμα απλα να βγαζει τις φωτο μοναχα σε 4αδα , και πιθανον ο πρωτος να τις εσκισε ετσι ωστε αμα χρειαστω ξανα ...να ξαναπαω . Και τι καταφερε....? Εχασε πελατη 

Ενω ο αλλος που ηταν πιο "τιμιος" , παρελαβε ενα καλο review απο εμενα προς τους φιλους μου , που οταν χρειαστηκαν , πηγαν απο αυτον 

 

 

 

 

Για να κανω το συνηγορο του διαβολου...τι ποσο θεωρειτε εύλογο ως αμοιβη και οι φωτογραφοι και οι πελάτες για να δίνονται τα επεξεργασμενα ψηφιακα αρχεια ?

Εννοω συμπεριλαμβανομενης της πνευματικης ιδιοκτησίας και του οποιου κοπου και εξτρα εργασια αυτα περιλαμβανουν.

 

 

 

Οι σωστες δουλειες πρεπει να ειναι εξηγημενες απο την αρχη . Πιστευω πως δεν θα υπαρξη φωτογραφος που θα αρνηθει πελατη ο οποιος εξ αρχης του ζητησει full extra το υλικο του .   Τα 1Κ5 ειναι ηδη αρκετα με τα σημερινα δεδομενα που θα επρεπε να περιλαμβανονται ολα . 

Η στην χειροτερη ας ανεβασει λιγο την τιμη , να βγαλει 3-4 αντιγραφα αντι για 2 ωστε να μην υπαρχει η δεσμευση "θα τα ξανατυπωσεις μονο απο εμενα"

 

 

Ειναι προτιμοτερο να του στελω ακομα 1-2 πελατες και να βγαλει 1Κ5 - 3Κ , παρα να προσπαθησει να παρει 100-200 παραπανω απο εμενα 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι καλυτερα να βρω 3-4 φοιτητες που ασχολουνται με φωτογραφια η καποιους απλα ερασιτεχνες να μου βγαλουν τις φωτογραφιες οπως θελω εγω και να παρουν απλα ενα χαρτζιλικη οπως γινεται και με τους φωτογραφους  τα ΣΚ στα clubs,μπουζουκια.

Ακριβώς γιατί είμαστε στη χώρα που έννοιες όπως επαγγελματισμός και ειδικότητα ισχύουν ακόμα ΜΟΝΟ στους γιατρούς δυστυχώς και δεν πληρώνονται.

Και ο κύριος χαράλαμπος ξέρει να βάλει στο πίνακα το ρελέ και στο βάζει, Αλλα στο συνδέει στον ουδέτερο και όχι στη φάση και "κατα λάθος" δημιουργήθηκε πρόβλημα.

 

Αυτά γίνονται γιατί υπάρχει (υπάρχει?) κράτος που τα επιτρέπει, κόβοντας δουλειά σε αυτόν που το έχει το πράμα και που πληρώνει ενοίκια, τεβε, εφορίες, δεη και τελικά δε μπορεί να βγει το μαγαζί του. Αλλά ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα και ξεφύγαμε εντελώς από το θέμα της συζήτησης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω μαζι σου και καταλαβαινω πως ενα επαγγελματιας φωτογραφος που εχει και 2-3υπαλληλους και πολλες οφειλες στο κρατος αλλα οταν λενε εδω τα παιδια οτι ο πελατης ζηταει μια συγκεκριμενη παραγγελια(uhd videos,φωτογραφιες τελειες)και ο φωτογραφος δεν δεχεται,προτειμω να φωναξω 3-4φοιτητες-ερασιτεχνες να κανουν αυτο ακριβως που θελω και να μου βγει στην τελικη πιο φτηνα

 

γνωμη μου παντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχεις απολυτο δικιο και συμφωνω μαζι σου και καταλαβαινω πως ενα επαγγελματιας φωτογραφος που εχει και 2-3υπαλληλους και πολλες οφειλες στο κρατος αλλα οταν λενε εδω τα παιδια οτι ο πελατης ζηταει μια συγκεκριμενη παραγγελια(uhd videos,φωτογραφιες τελειες)και ο φωτογραφος δεν δεχεται,προτειμω να φωναξω 3-4φοιτητες-ερασιτεχνες να κανουν αυτο ακριβως που θελω και να μου βγει στην τελικη πιο φτηνα

 

γνωμη μου παντα!

 

Ημερομισθιοι ? Δεν εχει γαμους και βαφτισια καθε μερα για να τους εχει ως "υπαλληλους"

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι καλυτερα να βρω 3-4 φοιτητες που ασχολουνται με φωτογραφια η καποιους απλα ερασιτεχνες να μου βγαλουν τις φωτογραφιες οπως θελω εγω και να παρουν απλα ενα χαρτζιλικη οπως γινεται και με τους φωτογραφους  τα ΣΚ στα clubs,μπουζουκια.

 

Καντο , αλλα εχεις ρισκο για το αν θα σου κοψει κεφαλια , αν θα εχει σωστο φωτισμο , αν θα πιασει την νυφη , τις βερες , τον παππα κ.ο.κ

Με τον φωτογραφο εισαι πιο σιγουρος.(Δε λεω απολυτα σιγουρος γιατι ανθρωποι ειμαστε και οχι ρομποτ)

@kpetros, και λοιποι.

Η τεχνη ειναι τεχνη , την κοστολογεις οσο θελεις.Την εξεταζεις και αν σου αρεσει την πληρωνεις..Ξερω φωτογραφους που χρεωναν παραπανω απο 2-3 χιλιαρικα.Ειχα δει δουλεια τους και χαζεψα.

Βλεπω φωτογραφους που κοστολογουν 700-800Ε και λεω οκ , νορμαλ φωτογραφιες.

Βλεπω φωτογραφιες απο φοιτητες , η ερασιτεχνες και δε ξερω πως να κρινω.

Μερικες φορες δε βλεπονται και λυπαμαι το ζευγαρι που πληρωσε εστω και 500Ε λιγοτερα για φωτογραφιες που θα τις βλεπει μια ζωη και απο την αλλη χαιρομαι που γλυτωσε 500Ε για καλυτερες φωτογραφιες απο εναν φωτογραφο που χρεωνε 700-800Ε

Αλλα ξεχνατε το τεβε , τις εργατοωρες μετα.(και οχι δεν ειναι 1-2 που ανεφερε καποιος.Και τις ωρες της εκκλησιας να βαλεις , δεν ειναι 1-2 ωρες)

Εξοδα μαγαζιου , εξοπλισμου και κερδος

Σαφως και δε θα δωθει το raw.Απο που και ως που ;

Και απο την αλλη, ελευθερη αγορα εχουμε..Δε καταλαβαινω που ειναι το προβλημα.Δε θες αυτον με 1500Ε? πηγαινε σε εναν φοιτητη / ερασιτεχνη η σε εναν αλλον φωτογραφο με 500-1000Ε.

Και κατι τελευταιο.

Αυτος που μπορει να χρεωσε 1500Ε για κατι τοσο απλο συμφωνα με τις απαιτησεις του φιλου μας , η θα κανει και Γ@ΜΩ τις δουλειες η ειναι φραγκοφονιας και κοιταζει να αρπαξει απο οπου βρει.

Αλλα εχουμε καταντησει πλεον να θεωρουμε την φωτογραφια κατι "ελα μωρε βγαλε εκει 2-3 φωτογραφιες.." η αλλιως κατι απλο.

Ολοι το παιζουν φωτογραφοι με μια μηχανη στο χερι...

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι ΔΕΝ διαμαρτυρήθηκε για το γεγονός της χρέωσης των 1500€.

 

Διαμαρτύρεται γιατί ΔΕΝ μπορεί κανείς τους να τον ικανοποιήσει σε θέμα υλικού. Οχι γιατί δεν το τραβάει καλά, αλλά γιατί δεν το δίνει .... πουλάει πράγμα που είναι σαφέστατα παράλογο. 

 

Πνευματική ιδιοκτησία μεν οι φωτογραφίες , ιδιοτικότητα  και προσωπικό δεδομένο από την άλλη ο γάμος και η φάτσα του γαμπρού και της νύφης.... 

Γιατί ο φωτογράφος δεν φωτογραφίζει πουλάκια και βουνά, ούτε ήλιους και συνεφάκια, αλλά την φάτσα μου .

Ας κάνει πως φωτογραφίζει την φύση (τεχνη δηλαδή) , κανένα μοντέλο κ.λ.π. και ας έρθει να μας πει τι εισέπραξε ....

 

Υπάρχει δηλαδή μια συναπτουσα συμφωνία που και οι δυο πλευρές δίνουν από κάτι  ώστε ο κάθε ένας να εισπράξει αυτό που επιθυμεί. Ο φωτογράφος χρήματα, ο γαμπρός , ζευγάρι τις φάτσες τους και τις προσωπικές τους στιγμές.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι το ποσό που θα ζητήσει ο φωτογράφος, αλλά το αν εν τέλη ο πελάτης θα παραλάβει το προιόν που θέλει .

 

Από εκεί και πέρα σε όσουν μιλάνε για εξοπλισμούς, ώρες εργασίας κ.λ.π. ας σκεφτούν πως τα 1500€ είναι ο σύγχρονος μισθός ΤΡΙΩΝ ΜΗΝΩΝ εργαζομένου ημιαπασχόλισης (6άρω) και με +2 ώρες υπερωρία στο καπάκι .

 

Προσωπικά πιστεύω πως  οι φωτογράφοι την έχουν δει "νταβαντζίδες" και προσπαθούν να κλειδώσουν το επάγγελμά τους , όπως τα υπόλοιπα κλειστά επαγγέλματα στην Ελλάδα, με τρόπο πλάγιο και "βρώμικο"....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

http://www.teleiosgamos.gr/organosi-gamou/fotografia-a-video/2723-fotografigamoukaipnevmatikadikaiomatafotografou
 

Σε απλή γλώσσα αυτό σημαίνει πως ο φωτογράφος δεν «πουλάει» φωτογραφίες (δηλαδή το ατυχώς λεγόμενο «υλικό», στο οποίο αναφέρονται κάποιοι που έχουν μάλλον ερασιτεχνική σχέση με τα δικαιώματα της πνευματικής ιδιοκτησίας των φωτογράφων), αλλά «εκχωρεί» κάποια άδεια χρήσης των εξουσιών του περιουσιακού του δικαιώματος ή μεταβιβάζει αυτό το περιουσιακό δικαίωμά του έναντι αντίστοιχης αμοιβής που συμφωνείται.

 

Ο φωτογράφος που καλείται να φωτογραφίσει ένα μυστήριο, εφόσον αμείβεται και ενεργεί κατ’ εντολή του πελάτη (ζευγάρι), οφείλει να παραδώσει και τα πρωτότυπα αρχεία των φωτογραφιών (σε υψηλή ανάλυση) ή τα αρνητικά (αν πρόκειται για φιλμ); Τι προβλέπει η νομοθεσία για τα πρωτότυπα αρχεία του φωτογράφου, όταν η φωτογράφιση γίνεται κατόπιν εντολής από πελάτη;
Γιώργος Παπαθανασίου : Εκτός αν υπάρχει αντίθετη συμφωνία με γραπτό τύπο που να αναφέρει ρητά ότι ο φωτογράφος υποχρεούται να παραδώσει τα αρνητικά, τα slides ή τα αρχεία φωτογραφιών που δημιουργεί σε ηλεκτρονική μορφή (με την ανάλογη υψηλότερη αμοιβή του), ο δημιουργός φωτογράφος έχει κάθε δικαίωμα να τα διατηρεί στην κυριότητα του, διότι αυτό αποτελεί τρόπο άσκησης του περιουσιακού και ηθικού δικαιώματος του επί του φωτογραφικού έργου (άρθρα 3 και 4 του νόμου Ν. 2121/93). Στις συνηθισμένες περιπτώσεις που προκύπτει τέτοια διαφωνία μεταξύ πελάτη και φωτογράφου (κατά κανόνα φωτογράφηση γάμων, βαπτίσεων και κοινωνικών εκδηλώσεων, χωρίς προηγούμενη έγγραφη ειδική συμφωνία για παράδοση των αρνητικών, των slides ή των αρχείων φωτογραφιών που δημιουργεί σε ηλεκτρονική μορφή), η υποχρέωση του φωτογράφου εξαντλείται στην παράδοση των εκτυπωμένων φωτογραφιών.
Ακόμη όμως και αν τα αρνητικά, τα slides ή τα αρχεία φωτογραφιών σε ηλεκτρονική μορφή περιέρχονταν με οποιοδήποτε τρόπο, έγγραφο ή όχι (οικειοθελώς ή μη), στον πελάτη, αυτός δεν δικαιούται σε περαιτέρω οικονομική αξιοποίηση και αναπαραγωγή τους διότι η απλή παράδοση ή/και κατοχή του υλικού φορέα, χωρίς έγγραφο από το φωτογράφο, που θα εμπεριέχει ρητή αναφορά ότι εκχωρεί συγκεκριμένες εξουσίες από το περιουσιακό του δικαίωμα, δεν σημαίνει αυτοδικαίως ότι ο κάτοχος δικαιούται να κάνει οποιαδήποτε άλλη χρήση εκτός από ιδιωτική (άρθρο 17).

Με άλλα λόγια, ακόμη και στην περίπτωση που παραδίνονταν τα αρνητικά, τα slides ή τα αρχεία φωτογραφιών σε ηλεκτρονική μορφή με έγγραφη απόδειξη/συμφωνία της παράδοσής τους δεν θα μπορούσε νόμιμα ο πελάτης να αναπαράξει αντίτυπα των συγκεκριμένων φωτογραφιών και να τα δώσει σε τρίτους εκτός αν τέτοιος όρος ρητά διατυπωνόταν προηγουμένως σε έγγραφη συμφωνία μεταξύ του φωτογράφου και του πελάτη.

 

 

Σύμφωνα με το νόμο περί πνευματικής ιδιοκτησίας (Ν. 2121/1913, άρθρα 2 παρ. 1 και 4 και 38 παρ. 4) οι φωτογραφίες προστατεύονται ως πνευματικά έργα, εφόσον έχουν πρωτότυπο χαρακτήρα. Σύμφωνα με την Οδηγία 93/98 της Ε.Ε. (άρθρο 6), πρωτότυπη είναι η φωτογραφία εφόσον είναι αποτέλεσμα της προσωπικής πνευματικής εργασίας του δημιουργού.

Με βάση τα παραπάνω, θα πρέπει να γίνει δεκτό ότι και οι φωτογραφίες γάμου αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του φωτογράφου, ο οποίος και δικαιούται να τηρεί στο αρχείο του τα αρνητικά.

Το δικαίωμα, όμως, αυτό του φωτογράφου συγκρούεται με το δικαίωμα της προσωπικότητας των εικονιζόμενων προσώπων (ΑΚ 57). Τα πρόσωπα αυτά δεν μπορούν να ζητήσουν τα αρνητικά –εκτός αν κάτι τέτοιο έχει συμφωνηθεί–  δικαιούνται ωστόσο να απαγορεύουν κάθε χρήση που παρά τη θέλησή τους προσβάλλει το δικαίωμα επί της ιδίας εικόνας, στοιχείο του γενικότερου δικαιώματος της προσωπικότητάς τους».

Με απλά λόγια λοιπόν, για να χρησιμοποιήσει κάποιος φωτογράφος φωτογραφίες για διαφημιστικούς λόγους (πχ ανάρτηση σε βιτρίνα, στην ιστοσελίδα ή σε περιοδικό) θα πρέπει να έχει λάβει σχετική άδεια από τους εικονιζόμενους. Αυτό θα μπορούσε ενδεχομένως να συμπεριληφθεί στο ιδιωτικό συμφωνητικό με τον πελάτη.

 

Προσωπικά πιστεύω πως οι φωτογράφοι την έχουν δει "νταβαντζίδες" και προσπαθούν να κλειδώσουν το επάγγελμά τους , όπως τα υπόλοιπα κλειστά επαγγέλματα στην Ελλάδα, με τρόπο πλάγιο και "βρώμικο"....

 

Μπορείς ανά πάσα στιγμή να πας να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, και να χρεώνεις το γάμο 250€ για να είσαι στο μισό από το μηνιάτικο ενός εργαζομένου ημιαπασχόλησης (6ωρο) και με +2 ώρες υπερωρία στο καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν αντι για 1500€, ήταν 800€ θα το συζητάγαμε;

Ναι, γιατί αν σου μεταβίβαζε τα δικαιώματα των φωτογραφιών με 500€, πάλι λιγότερα σου έρχονται...

Για εμένα έχουν ξεφύγει τελείως οι φωτογράφοι. Δε λέω, όλα καλά τα λέτε αλλά όταν τους σκας τόσα λεφτά, δε γουστάρω να βλέπω το λογότυπο του στο κέντρο της φωτογραφίας και να καταλαμβάνει την μισή απ αυτήν, όπως κάνουν μερικοί που στην δίνουν ψηφιακά και σε ανάλυση περασμένου αιώνα.

Ααα, και όσο αφορά το βίντεο όποιος σου δώσει κάτω από 1080P, συγνώμη αλλά δεν αξίζει να κάνει αυτή τη δουλειά. Το πολύ σε 5 χρόνια οι μισές τηλεοράσεις θα είναι στα 4K, και αν όχι στα σπίτια μας, στην αγορά τηλεοράσεων.

 

PS: Όλα αυτά έχοντας φωτογραφίες της ξαδέρφης μου παντρεύτηκε πριν από τρία χρόνια. Ανάλυση 600x400 και με ένα watermark όσο η μισή εικόνα...

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι τι συμφωνία θα γίνει εξ αρχής.. Δε ξέρω εκεί 'κάτω' πως είναι, αλλά εδώ τα παίρνεις τα αρχεία (JPG full resolution) αν το ορίσεις από πριν και με μια μικρή επιβάρυνση στην τιμή. RAW εννοείται πως δεν δίνει κανείς ( RAW = φιλμ, έδιναν παλιά τα φιλμ;; )

 

Προσωπικά μιας και παντρεύομαι το άλλο καλοκαίρι έχω ξεκινήσει την έρευνα για φωτο -βιντεο και το 1ο μέλημα είναι να δώσει φωτο-βιντεο πλήρης ανάλυση (αφού δώ πρώτα προηγούμενες δουλειές εννοείται)

Link to comment
Share on other sites

http://www.teleiosgamos.gr/organosi-gamou/fotografia-a-video/2723-fotografigamoukaipnevmatikadikaiomatafotografou

 

 

 

 

 

 

 

Μπορείς ανά πάσα στιγμή να πας να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, και να χρεώνεις το γάμο 250€ για να είσαι στο μισό από το μηνιάτικο ενός εργαζομένου ημιαπασχόλησης (6ωρο) και με +2 ώρες υπερωρία στο καπάκι.

 

 

Θα το σκεφτώ. Εξάλλου οι περισσότεροι που διατηρούν ανοικτά βιβλία και έχουν εργαστήριο, πιτσιρίκια προσλαμβάνουν και τα στέλνουν για πενταροδεκάρες να καλύψουν τα μυστήρια .

Πόσο πιο χάλια να φωτογραφίσω από ότι ένα πιτσιρίκι, σαν κι αυτό που κάλυψε τον γάμο της αδερφής μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατί αν σου μεταβίβαζε τα δικαιώματα των φωτογραφιών με 500€, πάλι λιγότερα σου έρχονται...
 

 

Και πως βγαινει το 500?

Προσωπικά μου έχει τύχει να μου δίνουν 150ευρώ για ένα RAW το οποίο και δεν έδωσα

Link to comment
Share on other sites

 

 

Και πως βγαινει το 500?

Προσωπικά μου έχει τύχει να μου δίνουν 150ευρώ για ένα RAW το οποίο και δεν έδωσα

 

Τυχαίος αριθμός ίσως; Αλλά αντί για 1500€, ας ζητούσε 2000€ και ας του έδινε τις φωτογραφίες σε μεγαλύτερη ανάλυση ή το βίντεο. Τι έχει να χάσει ο φωτογράφος;

Ψηφιακές φωτογραφίες σε ανάλυση μεγαλύτερη των 1080P με το watermark του κάπου διακριτικά και όχι ένα τεράστιο στη μέση της εικόνας σαν να μην πω...

 

Έχω άπειρα παραδείγματα από γάμους να σας στείλω που οι ψηφιακές εικόνες που δίνουν στο αντρόγυνο είναι πραγματικά αίσχος.

Και δεν αναφέρομε στη ποιότητα ή το πορτρέτο κτλ αλλά στο ότι τις "χαλάνε" επίτηδες βάζοντας τεράστια watermarks στο κέντρο τους πχ και δίνοντας σε ανάλυση μικρότερης της τάξης των 1080/720px.

 

Τώρα όσα αφορά τα 150€ για το RAW που λες, αυτό είναι προσωπική σου απόφαση. 

Εγώ θα το έδινα μιας και μόνο κερδισμένος θα έβγαινα. Και λεφτά να έβγαζαν από αυτό, θα έβγαζες και εσύ (τα 150€) από το να μην βγάλεις καθόλου.

Βέβαια δε γνωρίζω αν τα διαθέτεις κάπου εσύ μετά οπότε δε σύμφερε ή αν δε το έδωσες για μη - οικονομικούς λόγους.

Έγινε επεξεργασία από UltraB
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να σου πω το εξής απλό. Ο κάθε ένας κοστολογεί τη δουλειά του όσο νομίζω και ειδικά μια δουλειά που έχει να κάνει με την τέχνη. Η αγορά είναι ελεύθερη όπως και το εμπόριο. Αν σου φαίνεται ακριβός ψάχνεις άλλον και βλέπεις και συγκρίνεις.

Το ότι ο φωτογράφος δεν θέλει να δώσει πνευματική ιδιοκτησία επειδή έτσι μου/σου/του/μας βολεύει δεν είναι ούτε παράνομο αλλά ούτε κατακριτέο. 

 

Οσον αφορά το logo. Δε νομίζω σε φωτογραφίες μέσα στο άλμπουμ που έδωσε να έβαλε το λόγκο όπως λες. Αν το έκανε φταις εσυ/αυτος που τον πλήρωσε. Αν όμως θες ψηφιακή μορφή με ένα μικρό λόγκο κάτω που βγαίνει με μισό κλικ στο photoshop τότε καλά κάνει και στο πετά στη μέση.

 

Γνώμη μου αυτή και σεβαστή και η δική σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου έδινε τα φιλμ? Δίνανε γενικά τα φιλμ ποτέ;

 

Το πως κλείνονται οι δουλειές είναι και τώρα σε μεγάλο βαθμό απο το στόμα σε στόμα. Η φίλη μου η μαίρη πήγε εκεί και θα πάω και εγώ.

Το ζητούμενο πάντως δεν είναι αυτό. Είναι αν ο φωτογράφος πρέπει ή όχι να δώσει αυτά που τράβηξε

Link to comment
Share on other sites

Είναι αν ο φωτογράφος πρέπει ή όχι να δώσει αυτά που τράβηξε

 

Πιο πάνω απαντήθηκε:

 

Εκτός αν υπάρχει αντίθετη συμφωνία με γραπτό τύπο που να αναφέρει ρητά ότι ο φωτογράφος υποχρεούται να παραδώσει τα αρνητικά, τα slides ή τα αρχεία φωτογραφιών που δημιουργεί σε ηλεκτρονική μορφή (με την ανάλογη υψηλότερη αμοιβή του), ο δημιουργός φωτογράφος έχει κάθε δικαίωμα να τα διατηρεί στην κυριότητα του, διότι αυτό αποτελεί τρόπο άσκησης του περιουσιακού και ηθικού δικαιώματος του επί του φωτογραφικού έργου
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.