Jump to content



Για πείτε τι σας κάνει το...καλοκαιράκι...σε θερμοκρασίες βρε!!!Post your max Temps


schumifer1442169067

Recommended Posts

Το καλοκαίρι έρχεται εμπρός βήμα ταχύ,

να ρίξουμε τα ρολόγια πρωτού να μας καεί

Προσωπικά άλλαξα το 12άρη@22βολτ ψοφιομάστερ που είχα προσαρμόσει στη μαμά ψύκτρα με τον 7άρη από 64μπιτο ΑΜΔ @16βολτ και είμαι μέγιστο (μιλάμε με 30 βαθμούς έξω και τον ήλιο να πυροβολάει αλύπητα για ώρες το μηχάνημα-έλειπα να πάρει-) 38 βαθμούς κελσίου από μητρική.Ελάχιστη full load θερμοκρασία χειμώνα κάπου στα 28-29 στα ψοφόκρυα.

Αλλιώς θα ήμουν πιο χαμηλά αναγκαστικά λόγω χαμηλής ροής.

Άθλον 2000+ @ 2200ΜΗΖ 1.9 βολτ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εβαλα αλλα 2 ανεμιστηρια 80αρια του ****υ για να βγαζουν τον ζεστο αερα εξω απο το κουτι γιατι δεν πηγενε αλλο η κατασταση με τους 40-45 στο κουτι μεσα.Στον Axp ολα αυτα.Στον 64αρη δεν εχω προβλημα γιατι το βραδακι εχωντας ανοιχτα και τα 2 παραθυρα φερνει δροσια στο δοματιο και πεφτουν τα temps μεχρι και 40c full load :110: στον cpu (για τον 64αρη μιλαω τωρα:p)

Link to comment
Share on other sites

Όσο ζεσταίνει ο καιρός, τόσο μετανιώνω όλες τις ψύκτρες που έχω αγοράσει και έχω σκοτώσει στη συνέχεια, αφού θα είχα πάρει νερό με τόσα που έχω δώσει.....44idle-51load έχω με si-97 και ένα Zalman 9άρη με 1.82v vcore και τον μπάρτονα στα 2570....και πολύ τον γλυκοκοίταζα τον vantec :(

Link to comment
Share on other sites

FAAAADDDD. Βρε σεις για κάντε και μια συγκρισούλα με το χειμώνα.Να δούμε πώς θα προχωράνε τα πράγματα όσο μπαίνουμε πιο πολύ στο καλοκαίρι

τον χειμωνα εκανα FAD με τον AthlonXP @ 2,3GHz (με την κτηνο Polo735 modded),τωρα ειμαι με Athlon64 (silent ψυξη) (δεν εχω μετρο συγκρισης λολ) :D,ειχα με τον XP και 2800 στροφες στην Polο735 40 full με θερμοκρασια 22 στο δωματιο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι με τον Α64 939 δεν είδα μεγάλη διαφορά στην θερμοκρασία (με το FAD να τρέχει όλη μέρα το θερμόμετρο κολλημένο στους 42 βαθμούς άντε τώρα με τις ζεστές στους 43).

Link to comment
Share on other sites

Εγω με τον μικρο mobile μου στα 10,5*250 ειμαι σε FULL LOAD 48=επεξεργαστης και 28-30 η μητρικη!Εχω ανεβει αρκετα σε σχεση με το χειμωνα που ειμουνα στους 37-39 σε FULL LOAD στην cpu.Εχω τον DELTA τον 9αρη και φυσαει ευτηχως για τα αυτια στις 3600 παντα...!

Ξεχασα να πω οτι ειμαι με 1,79volt στον cpu...!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά βλέπω μια διαφορά της τάξης των 1-2 βαθμών σε full load και 3-4 σε idle.

Από 34 idle με 900 στροφές στον ανεμιστήρα πήγα στους 37 με 1200

και από 49 σε full load ( Toast ) με 2600 στροφές στον ανεμιστήρα στους 50-51 με 2800-3000 στον ανεμιστήρα.

Όλοι οι άλλοι ανεμιστήρες στο απόλυτο minimum.

Εκτός του τροφοδοτικού που και αυτοί έχουν πάει από 1400 στροφές κάπου στις 1550.

Link to comment
Share on other sites

Με zalman CNPS7000Cu και 4 fans 8αρια, (ενα βαζει απο μπροστα, ενα απο πλαι, δυο βγαζουν απο πισω) στο Chieftec DX01BD Case και πολυ τακτοποιημενα καλωδια κτλ, ειμαι στους 35.5C. Τα ανεμιστηρια στις 1700 στροφες ρυθμισμενα με το gatewatch για ησυχια.

Το χειμωνα ηταν στους 32-33C. (οι θερμοκρασιες μετρημενες με τα θερμομετρα του gatewatch)

Σε full load ανεβαινει μεχρι 42-43C...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι ίδιες είναι οι θερμοκρασίες γιατί δε δουλεύει το καλοριφέρι...

Μέσα στον Ιούλιο με τις ζέστες, παίζει να πέσουν γιατί θα δουλεύει το air-condition.

Γενικά, Α64->Cool and Quiet.

Link to comment
Share on other sites

Eγω χτες για πρωτη φορα την ωρα που επαιζα καταφερα να τον παω 38 ολοκληρους βαθμους! Με 1,535-1,537 vcore στα 2500 ο winnie αλλα με το που εκλεισα το game με τι μια πηγα 2 βαθμους κατω!

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι δύσκολο να προβλέψεις χονδρικά πόσο θα πάει το καλοκαίρι. πάρτε ένα απλό θερμομετρο και παρακολουθείτε την θερμοκρασία του δωματίου (δεν έχει και τόσο σημασία πόσο ήλιο έχει έξω αλλά ο αέρας αν βράζει) γενικά συνήθως η θερμοκρασία εσωτερικού χώρου χωρίς κλιματισμό μετά τα κρύα είναι 25-30 βαθμούς αναλόγως τη μέρα και την ώρα, αφαιρέστε την από την μέση θερμοκρασία που είχατε το χειμώνα πχ 17-20 και προσθέστε την διαφορά στη θερμοκρασία που έβγαζει η cpu τον χειμώνα. αυτός ο εμπειρικός κανόνας πάντως ίσχυε στον athlonxp τον mobile και από ότι παρατηρώ μέχρι τώρα και στον Α64, είναι ήδη +5 από τον μάρτιο που τον πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Και που να έρθουν και οι καύσωνες......

Πάντως πέρα από τη cpu, το καλοκαίρι ψήνονται και τα υπόλοιπα στο PC, με κλειστό κουτί, και αυτό είναι πιο σπαστικό διότι οι διαφορές δεν είναι μετρήσιμες όπως στη cpu.

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι με FAD ολη μερα σπανια ξτυπαει τους 50, το χειμωνα ηταν γύρω στα 48, μικρη διαφορα προς το παρον (P4 3.0northwood @ 3.520 1,55v)

Link to comment
Share on other sites

πάντως δεν είναι δύσκολο να προβλέψεις χονδρικά πόσο θα πάει το καλοκαίρι.
Ειναι γραμμικη με αρκετη ακριβεια.

Το εχω δει στην πραξη και σε AMD αλλα και σε Intel (αεροψυκτα/υδροψυκτα).

Αν ας πουμε το δωματιο εχει τωρα 25 βαθμους και το καλοκαιρι παει 30 τοτε θα ανεβει 5 βαθμους ο επεξεργαστης.

Eχω καταφερει extrapolation 13 βαθμων Κελσιου μεγιστα κι ειδα κι εκει γραμμικοτητα.

Αρκει να εχουν ιδιο αριθμο στροφων οι φανες, ιδιο προσανατολισμο κλπ κλπ κλπ....

1.744 ρευμα 84F δωματιο --> 36C o A64 Katsumcooled! :055:

Εχει ανεβει 5 βαθμους ο αναθεματισμενος απο το Φλεβαρη γιατι αρχισε να ψιλοβραζει το δωματιο...

Τεσπα και στις χοντρες τις ζεστες θα ανεβει αλλους 4 βαθμους οποτε μεγιστα θα πιανει 40 :081:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.