Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

Με τα AGP/PCI δεν έχω προβλήματα με την P4P800-SE μητρική..... ;)

Οταν λες δεν εχεις προβλημα τι εννοεις? Οτι κλειδωνονται κανονικα αλλα στο clockgen για καποιο λογο φαινονται 72/36 ή δεν εχεις προβλημα γιατι ειναι μικρο το offrange και δεν επηρεαζει το stability των αλλων περιφερειακων? Εγω απλα ρωτησα γιατι δεν κλειδωνει? Απο οσο ξερω την p4p800se κλειδωνει κανονικα το bus.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Έλεος πραγματικά....αν και παραδέχθηκα την ανωτερότητα του Α64 939 έναντι του παλιού Prescott τουλάχιστον αυτό το πράγμα έχει καταντήσει έλεος.

Βλέπω την απεγνωσμένη προσπάθεια των AMDάδων να απαξιώσουν για άλλη μια φορά, ακόμα και ένα ΚΑΛΟ επιτέλους κομμάτι της Intel.

Αν εμείς παρουσιάζαμε το ΗΤ ως μάνα εξ ουρανού, μερικοί παρουσιάζουν το 939 σα τη Δευτέρα Παρουσία.

Τέτοιο φανατισμό δεν τον έχω ούτε εγώ δηλαδή.

Άχρηστο και φούσκα το ΗΤ. Κοροιδία τα 2 MB Cache, Ψεύτικα τα 64bit, κούφια Ghz, ψήνεις και αρνί το πάσχα,

Βγάζω 110 FPS με τον Α64 ενώ ο P4 βγάζει ΜΟΝΟ 100 άρα σέρνεται. Τώρα τελευταία βγήκε και ο Dothan άχρηστος.

Ενώ το Hypertransport και το Onchip Virus Guard και τα ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ 64 Bit τα τελευταία 2 χρόνια κυκλοφορίας του Α64 έχουν αποδειχθεί ΧΡΗΣΙΜΟΤΑΤΑ.

Α ναι ξέχασα....υπάρχουν 64bita Linux που χρησιμοποιεί το 0.0000001% χρηστών PC

Με τη καραμέλα της πλατφόρμας Αμάν πια.......το έχουμε πεί τόσες φορές

Intel - Socket 7 - Slot 1 - Socket 462 - Socket 479 - Socket 775 = 5

AMD - Socket 7 - SuperSocket7 - Socket A - Socket 754 - Socket 939 = 5

Άρα ισοπαλία....όσο για τα 845-848-865 κτλ και η AMD είχε τα δικά της με τα διάφορα Nforce και VIA.

Όσο για αυτούς που θα πήγαιναν σε A64 και θα άφηναν το ΗΤ(Μεταξύ αυτών και εγώ) μάλλον το κάνανε με τη προοπτική Dual Core....αλλά με αυτές τις τιμές άστα.

Όσο για τον Wantilles....φίλε Hipro....ΑΦΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΟΥ.....τα λόγια είναι περιττά.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζω 110 FPS με τον Α64 ενώ ο P4 βγάζει ΜΟΝΟ 100 άρα σέρνεται. Τώρα τελευταία βγήκε και ο Dothan άχρηστος.

ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο επιχειρημα χρησιμοποιουν και οι Dothanικοι....

"Βγαζω 26sec pi και ο 939 βγαζει ΜΟΝΟ 28sec αρα "σερνεται"

Προσεξε γιατι αν ισχυει το ιδιο επιχειρημα ΧΩΡΙΣ εξαιρεσεις για τους κολλημενους AMDαδες... θα πρεπει να ισχυσει και για την αλλη πλευρα... :082: :082:

Αλλα μαλλον δεν υπαρχουν κολλημενοι Ιντελαδες εε?

Link to comment
Share on other sites

.εδω P4 Νοrth 3GHz αγκωμαχαει να φτασει εναν Barton 3000+.

Ας ειμαστε πιο ισσοροπημενοι στις απαντησεις μας.

Έλεος πραγματικά....

Εδω μέσα στο Pctechnology θα δείς κόντρα δική μου. Τον 2.6c Default να χάνει ΟΡΙΑΚΑ απο απο Τbred 2400+ overclocked sta 3200+. Oι επιδόσεις του Barton σε σχέση με του αντίστοιχου P4 ήταν άθλιες. Το μόνο καλό ήταν η ξεφτίλα τιμή του. Βέβαια τότε αγόραζες τον 2500+ με 90€ που ήταν το πιό εμπορικό μοντέλο...ενώ τώρα αγοράζεις τον 3200+(ίσως το πιό εμπορικό μοντέλο) με 180€....βρέ πως αλλάζουν οι εποχές ε;

Όσο για το αγκωμαχάει....μάλλον ανάποδα ήθελες να το γράψεις....έλεος ΝΑΙ οι Α64 939 προς το ΠΑΡΟΝ είναι λίγο καλύτεροι απο τους P4....αλλά να μή ξεχνάμε το παρελθόν και λέμε ότι νάναι.

Μπορείς να ανατρέξεις να θές και σε άλλα διάφορα Benchmarks παλιότερα που είχαν γίνει με Bartons και Νorthys να μάθεις λίγη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν εχεις προβλημα τι εννοεις? Οτι κλειδωνονται κανονικα αλλα στο clockgen για καποιο λογο φαινονται 72/36 ή δεν εχεις προβλημα γιατι ειναι μικρο το offrange και δεν επηρεαζει το stability των αλλων περιφερειακων? Εγω απλα ρωτησα γιατι δεν κλειδωνει? Απο οσο ξερω την p4p800se κλειδωνει κανονικα το bus.

Ιντελαδικα κολπα νεο...σε 1/1 ή σε 5/4 και ψηλα fsb βοηθαει το ξεκλειδωμα....

:079: :079: :079: Μεινε εκει με τον αθλον και μην ρωτας :106: :106:

Link to comment
Share on other sites

Κρις 2004 μου φαινεται σου κανει καλο ο στρατος:110::110:

Δε σου τα'πανε; Πήρα αναβολή :p

@SLN

Δεν νομίζω κανείς εδώ μέσα να είπε πως ο Α64 939 σέρνεται λόγω του μικρότερου PI. Εγώ προσωπικά είπα οτι αυτή τη στιμή είναι στη κορυφή ο Α64.

Εγώ αυτό που είδα είναι ότι ξεκίνησε να παρουσιάζεται ο Dothan και ορμήσανε όλοι να πούνε πόσο άχρηστος είναι κτλ....Στο τέλος καταλήξαμε να ακούσουμε ότι όσοι πάρουν Dothan είναι κορόιδα.....(Όπως ας μη ξεχνάμε, μέχρι πέρυσι όσοι δίνανε πάνω απο 150€ για CPU ήταν και αυτοί κορόιδα ενώ φέτος οι 3500+ φεύγουν απο τα ράφια σα ζεστό ψωμί)

Να κάνω και μιά ηλίθια ερώτηση....να δοκιμάσω να βάλω τον Adaptora στην Abit? :p

Κάτι τελευταίο.....εγώ αγόρασα την Abit πρίν 3 χρόνια περίπου μαζί με τον 2.6 Πούλησα τον 2.6C και έχω τον 3.2E. Το σύστημά μου δεν υπολείπεται σε τίποτα έναντι ένός σύγχρονου συστήματος 3200+ 939 προς το παρόν και για αρκετό καιρό ακόμα μέχρι να βγούν τα 64άβιτα Windows αλλά και οι εφαρμογές. Ίσα ίσα που είναι και καλύτερος στο multitasking.

Αν θέλω και κάτι καλύτερο μπορώ να βάλω και έναν 3.4 χωρίς αλλαγή πλατφόρμας.

Απο την άλλη τα τελευταία 3 χρόνια απ'ότι παρακολουθώ οι περισσότεροι κάτοχοι AMD πήγανε απο Nforce σε Νforce2 μετά σε 754 και μετά σε 939 και όλα αυτά για να βγάζουν 10FPS παραπάνω στο Doom3 και για να είναι επιτέλους σχετικά αληθοφανές το PR τους. Ποιός λοιπόν αναγκάζει τους πελάτες του σε συνεχείς αναβαθμήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά...αρκετά το αναπτύξαμε το Θέμα INTEL vs AMD....για άλλη μία φορά.

Οποιος έχει κάτι να πεί σχετικά με το Dothan core ....ας συνεχίσει να ποστάρει.

Υ.Σ.

Για όσους δέν το γνωρίζουν υπάρχει θέμα στο φόρουμ "INTEL vs AMD"

Link to comment
Share on other sites

Τασουλη,αν και εισαι webmaster να σου ψιθυρισω να κανεις edit λογω

3. ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ....................................οι ύβρεις...............................και γενικά κάθε προσπάθεια προσβολής ή μείωσης της προσωπικότητας του άλλου.

οχι τιποτα θα παρεξηγηθουν και οι Γερμανοι αλλα και ο "Gερμανος" ΛΟΛ.οταν διορθωσεις,αμα θες σβησε το ποστ μου.

Αν ήθελες να μου το ψιθυρίσεις .....θα μου έστελνες pm.

Τώρα...αφού το έβγαλες δημόσια....έχεις δίκιο.

Το πρώτο ban...που θα ρίξω στο φόρουμ....θα το ρίξω σε εμένα.

3ήμερο ban ...λοιπόν στον εαυτό μου....χωρίς προειδοποίηση και κίτρινη κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος προσεβλήθει από τα γραφόμενά μου να σηκώσει χέρι για να του πω συγγνώμη δημόσια .

Τι σημαίνει για μένα άχρηστη cpu?

Σε δύο τρεις μήνες ας έρθουμε να κάνουμε έναν απολογισμό. Πόσοι έχουν για κανονικό τους σύστημα Ντόθαν. Τότε θα υποκλιθώ.

Δηλαδή βρε αντμίν νομίζεις ότι αν βγάλει η ΑΜΔ κάνα τούριον που να πάρει τα σώβρακ@ του ντόθαν στο ΣΠι θα κάτσω να γράψω κάτι? Πάλι άχρηστος επεξεργαστής θα είναι για τα desktop δεδομένα κατά την άποψή μου.

Δε συμφωνείς?Υπέροχα.Ο διάλογος συνεχίζεται.

Κοίτα αν είχα τόσο χρήμα για πέταμα ίσως και να γούσταρα αν και προσπαθώ να είμαι εγκρατής στις καταναλωτικές μου ανάγκες.

Πιστεύεις ότι αν καταφέρεις να πάρεις την πρωτιά θα την κρατήσεις για περισσότερο από 1 μήνα άντε 2?Πιστεύεις ότι όταν χάσεις την πρωτιά θα σε θυμούνται όλοι όσοι θα σε επεφημούν στην περίπτωση που θα την έχεις ήδη πάρει?

Πιστεύεις ότι λίγο καιρό μετά ,όταν το νέο hot προϊόν θα είναι ο ΑΠΟΒΛΑΚ-ΟΤΗΑΝ και ο ΣΚ@-ΤURΙΟΝ , και πλέον δε θα έχεις ούτε το χρήμα να δώσεις ούτε τα μέσα ούτε και τη διάθεση θα υπάρχει κάποιος στο πλανήτη πέραν από τους φίλους και συναγωνιστές σου που να θυμάται τι είχες κάνει κάποτε ,στο μακρινό παρελθόν, 4 ολόκληρους μήνες πριν?

Τα αγαθά παλλικάρια που παίζουν με τριπλά cascade και ήλιο-άζωτο ρίχνουν από μια σταγόνα στο πρωινό τους το κάνουν όπως ο υπόλοιπος κόσμος για την απόλαυσή τους?Είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι είναι τυχαίοι αυτοί που πετάνε κάτι 4άρες γίγα στον 64μπιτό τους? Ή μήπως το κομμάτι το πήραν στην τύχη από το τοπικό Πλαίσιο?

Μήπως το άζωτο τους κοστίζει όσο στους Έλληνες που πολεμάνε με τις πατέντες και το κουράγιο τους -και τα αποθέματά τους...

Αν έπαιζε κάποιο έπαθλο ουσίας και όχι το κλασσικό κυνήγι μαγισσών και ο φαύλος κύκλος που μας έχουν βάλει να γυρνάμε οι εταιρείες θα την καταλάβαινα την τρέλα. Την τρέλα του να πας πίσω για να κερδίσεις προσωρινά τρία παλαμάκια.

Ζητώ συγγνώμη που ξέφυγα τόσο. Τη παράνοια του να τρελαίνεσαι όταν ο επεξεργαστής σου από εκεί που δεν το περίμενες καβαλάει 40% χωρίς ρεύμα και ψύξη την καταλαβαίνω λιγάκι. Τη λογική του πάω πίσω για να στεφθώ προσωρινά πρωταθλητής γνωρίζοντας ότι θα σκάσει στα μούτρα μου όχι.

Link to comment
Share on other sites

sorry Ηιπρο5 αλλα επειδη στο νετ καφε που δουλευω εχουμε καθε λογης CPU στα μηχανηματα δεν εχω δει κανεναν Ιντελ να παταει κατω παντου εναν AMD,ειδικα στα παιχνιδια δεν υπαρχει περιπτωση.εδω P4 Νοrth 3GHz αγκωμαχαει να φτασει εναν Barton 3000+.

MadKiller, μαλλον δεν ξερεις τι σου γινεται, γιατι Ο Ηιπρο εχει δικιο, προ AMD64 εποχη , οι Νοrthwood 800FSB με 865/875 chipset δεν ειχαν αντιπαλο.

εδω P4 Νοrth 3GHz αγκωμαχαει να φτασει εναν Barton 3000+.

Nice Joke. Στο Νετ καφε εχατε Νοrthwood 800FSB με 865/875 chipset ??

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες δεν εχεις προβλημα τι εννοεις? Οτι κλειδωνονται κανονικα αλλα στο clockgen για καποιο λογο φαινονται 72/36 ή δεν εχεις προβλημα γιατι ειναι μικρο το offrange και δεν επηρεαζει το stability των αλλων περιφερειακων? Εγω απλα ρωτησα γιατι δεν κλειδωνει? Απο οσο ξερω την p4p800se κλειδωνει κανονικα το bus.

Πάντα "παίζω" με κλειδωμένα AGP/PCI από 72ΜΗz και πάνω έως και 80MHz.......Πάει λίγο καλύτερα......Βέβαια σε αυτή την περίπτωση εννοήται ότι ξεχνάμε τα SATA κανάλια στο Intel chipset.......

Link to comment
Share on other sites

Με τη καραμέλα της πλατφόρμας Αμάν πια.......το έχουμε πεί τόσες φορές

Intel - Socket 7 - Slot 1 - Socket 462 - Socket 479 - Socket 775 = 5

AMD - Socket 7 - SuperSocket7 - Socket A - Socket 754 - Socket 939 = 5

Intel => Socket 7 - Slot 1 - Socket 370 - Socket 423 - Socket 478 - Socket 479 - Socket 775 = 7

AMD => Socket 7(SuperSocket7) - Slot A - Socket A - Socket 754 - Socket 939 = 5

Socket7=SuperSocket7 η μονη διαφορα που ειχαν ειναι στο 100+MHz FSB και στην υποστηριξη AGP απο το super7

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανατρέξεις να θές και σε άλλα διάφορα Benchmarks παλιότερα που είχαν γίνει με Bartons και Νorthys να μάθεις λίγη ιστορία.

ειχαμε συμφωνησει να μην "διαφωνησουμε" ξανα ειτε εδω ειτε στο ΤheLab.βλεπω δεν το τηρησες.σε ενα ποστ πιο πανω απο quote σου εκανα μαθηματα "μερικης" ιστοριας,την υπολοιπη διαβασε την....δεν με νοιαζουν τα Bench,τα real life FPS προτιμω,και δεν ειναι ιστορια τα bench.

Link to comment
Share on other sites

@ schumifer μια χαρούλα τα έγραψες.......Ναι υπάρχει περίπτωση με μια πρωτιά να σε θυμούνται και μετά από χρόνια αλλά και να σε ξεχάσουν μετά από κάνα τρίμηνο.......Προσωπικά εμένα ναι μ'ενδιαφέρει η πρωτιά και την κυνηγάω όσο μπορώ......Αν και τώρα τελευταία όχι και τόσο όσο πιο παλιά.......Και ξέρεις γιατί την κυνηγάω.....?......ΜΟΝΟ από ένα πείσμα ΧΡΟΝΩΝ όταν σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού και όταν είχαμε τους 1.6, 1.8, 2 και 2.26GHz επεξεργαστές και κυνηγούσαμε να σπάσουμε για την πλάκα μας και με αέρα το φράγμα των 3GHz και αφού τελικά έγινε αυτό, ειπώθηκε ΜΙΑ μόνο φράση που εμένα προσωπικά με είχε πειράξει ΠΟΛΥ.....Η φράση έλεγε: "Καλά έχετε και εσείς εκεί κάτω στην Ελλάδα hardware?" .....Από εκείνη τη στιγμή και μετά, άλλαξε το avatar μου με μια Ελληνική σημαία και παλεύω για το ****το και μόνο πάνω σε όλα τα hardware θέματα.....Έτσι την είδα εγώ.....Άλλος μπορεί να το έβλεπε διαφορετικά.....

Link to comment
Share on other sites

για να μη προσθλεσουμε και τις 2 υπόεκδόσεις του slot 1 LX 66MHZ και μετα BX και οι υπολοιποι για τα 100ΜHz, που στην ουσία ηταν σαν 2 εντελως διαφορετικά πραγματα αφού δε μπορούσες να βάλεις τον νέο σου επεξεργαστή στο παλίο slot (πλην των πρώτων celeron) λόγω συχνότητας αλλά κυρίως λόγω μη υποστίριξης μητρικής....

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ από ένα πείσμα ΧΡΟΝΩΝ όταν σε κάποιο φόρουμ του εξωτερικού και όταν είχαμε τους 1.6, 1.8, 2 και 2.26GHz επεξεργαστές και κυνηγούσαμε να σπάσουμε για την πλάκα μας και με αέρα το φράγμα των 3GHz και αφού τελικά έγινε αυτό, ειπώθηκε ΜΙΑ μόνο φράση που εμένα προσωπικά με είχε πειράξει ΠΟΛΥ.....Η φράση έλεγε: "Καλά έχετε και εσείς εκεί κάτω στην Ελλάδα hardware?" .....Από εκείνη τη στιγμή και μετά, άλλαξε το avatar μου με μια Ελληνική σημαία και παλεύω για το ****το και μόνο πάνω σε όλα τα hardware θέματα.....Έτσι την είδα εγώ.....Άλλος μπορεί να το έβλεπε διαφορετικά.....

σε νοιοθω απόλυτα παλιόφιλε! θυμάσε εκείνα τα πρώτα 3G με την 1.8Β0???

εσυ συνέχισε, απλά συνέχισε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.