Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

Δεν εχω κανενα προβλημα ουτε με amd ουτε με Intel.....

αλλα οταν βλεπω καποιους ξεροκεφαλους να υποστηριζουν την μια η την αλλη λες και ειναι το σπιτι τους τρελαινομαι...!!!

Μπραβο σας...μερικοι παντα τα καταφερνεται.....!και με τον καιρο γυριζεται κιολας....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

κορυφαίο flame, να γράψω κι εγώ??

:p

αν τον dothan τον είχε βγάλει η amd θα ταν ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ επεξεργαστής (δηλαδή μεγάλη l1 cache, 64bit etc).

προσωπικά μου έκανε εντύπωση που στο spi, ο xp-m @ 2500 (225 FSB) βγάζει 40 sec, ενώ ο dothan του LAPTOP, χαμηλώνοντας την τάση κατά 0.2 volt περίπου και 1.73 -> 1.97 GHz μου δωσε 38sec. Το pc watercooled και το laptop με την κλασσική παθητική ψύξη...

από κει και πέρα, θα προτιμούσα amd 64 μόνο και μόνο για τα 64 bit.

Link to comment
Share on other sites

190E o 730

50adaptor

40mobo.....

ευχαριστημενος?

Και εχω και μνημες που βαρανε 274++ με 2-2-2

και agp VGA

και χωρις ψυκτρα που θα δωσεις εσυ 50 ευρω σε ''εχω'''...οκ τωρα?ηρεμησες?

Kι εγώ τρελλαίνομαι με την παραπληροφόρηση.

€190 ο Dothan από που? Ο 725 έχει €205

€50 ο adaptor ας πούμε ΟΚ (τα μεταφορικά πόσο πάνε?)

€40 η μητρική από πού? Από το στοκ Πλαισίου? Και πόσα μοντέλα το δέχονται?

€50 για ψύκτρα Α64? Κάνεις πλάκα ε?

Για να δούμε τι έδωσα εγώ για τον 939 μου....

€170 για τον Α64 3200+ Winnie

€20 για μητρική από στοκ.

-------------------------------

€190. Λιγότερα από τον επεξεργαστή σου. Και έχω και 64-bit. Στα 2500ΜΗζ δε μασάει μια. Και έχω και πλήρη μητρική. 4 SATA, Firewire και ότι άλλο θες. Επίσης, αναβαθμίζομαι σε Dual Core όποτε μου καπνίσει χωρίς να ξοδευτώ σε μητρικές κλπ... Ας μείνουν όσοι θέλουν με τον Ρ3 Dothan να μπεντσάρουν SuperPi και 3dMark 2001 κάνοντας το service στο Start-up....

Α! και βασικό.... Εγώ το μηχάνημα αυτό το έχω σπίτι μου.....

Γι'αυτό λοιπόν, όσον αφορά το Value for money η Intel είναι ακόμα ΠΟΛΥ πίσω... Ας μην επεκταθούμε γιατί θα εκτευθούν κι άλλοι....

Link to comment
Share on other sites

190E o 730

50adaptor

40mobo.....

ευχαριστημενος?

Και εχω και μνημες που βαρανε 274++ με 2-2-2

και agp VGA

και χωρις ψυκτρα που θα δωσεις εσυ 50 ευρω σε ''εχω'''...οκ τωρα?ηρεμησες?

gorillako γιατί τέτοιο ύφος;

με βλέπεις αγχωμένο; είναι το θέμα αν με έχεις με 274 fsb ή όχι?

εγώ απλά ρώτησα πόσο κάνει....

συζήτηση κάνουμε,

είμαστε εδώ για να την "πει" ο ένας στον άλλο;

και νομίζεις ότι είμαι κολλημένος με την Amd? ήθελα μια σφαιρική εικόνα αυτού του επεξεργαστή.....

τιμή, επιδόσεις, συμπεριφορά.....

απλά......

για τα 2 τελευταία δεν έχει ειπωθεί τίποτα το ουσιαστικό..... είδαμε ένα super pi και?

Link to comment
Share on other sites

Μπές στο λίνκ του THG που έδωσα παραπάνω....για να δείς και επιδόσεις σε άλλες κατηγορίες εκτός του superpi

του θωμα νομιζω οτι ειναι λιγο φουσκωμενα τα benches,στο αλλο λινκ που εδωσα απο παλιοτερη παρουσιαση μητρικης,το βρισκω πιο λογικο για οσα μοντελα και μαρκες που τεσταρουν.βεβαια οσους τους ενδιαφερει πολυ το θεμα μπορουν να βγαλουν αποφαση ψαχνοντας στον γουγλη για τεστ απο πολλες πηγες.δεν ειναι αναγκη να βλεπουν μονο εμας να :070: :063:

@Τasos φιλικα ετσι:D .συμπληρωμα εκανα

Link to comment
Share on other sites

Kι εγώ τρελλαίνομαι με την παραπληροφόρηση.

€190 ο Dothan από που? Ο 725 έχει €205

€50 ο adaptor ας πούμε ΟΚ (τα μεταφορικά πόσο πάνε?)

€40 η μητρική από πού? Από το στοκ Πλαισίου? Και πόσα μοντέλα το δέχονται?

€50 για ψύκτρα Α64? Κάνεις πλάκα ε?

Για να δούμε τι έδωσα εγώ για τον 939 μου....

€170 για τον Α64 3200+ Winnie

€20 για μητρική από στοκ.

-------------------------------

€190. Λιγότερα από τον επεξεργαστή σου. Και έχω και 64-bit. Στα 2500ΜΗζ δε μασάει μια. Και έχω και πλήρη μητρική. 4 SATA, Firewire και ότι άλλο θες. Επίσης, αναβαθμίζομαι σε Dual Core όποτε μου καπνίσει χωρίς να ξοδευτώ σε μητρικές κλπ... Ας μείνουν όσοι θέλουν με τον Ρ3 Dothan να μπεντσάρουν SuperPi και 3dMark 2001 κάνοντας το service στο Start-up....

Α! και βασικό.... Εγώ το μηχάνημα αυτό το έχω σπίτι μου.....

Γι'αυτό λοιπόν, όσον αφορά το Value for money η Intel είναι ακόμα ΠΟΛΥ πίσω... Ας μην επεκταθούμε γιατί θα εκτευθούν κι άλλοι....

Δεν βλεπω πουθενα παραπληροφορηση......ολοι λιγο πολυ πιστευω εδω μεσα εχουν καποια ακρη για Pc και τα βρισκουν χωρις φπα...σωστα?

190 το cpu(τοσα εδωσα)

50 adaptor μαζι με τα μεταφορικα

40 μητρικη απο παλιο pc βασικα(αλλα τοσο την δινουν σε μεταχειρισμενα-στοκ)

50ευρω ειπε ο Indiana οτι θα εδινε για να παρει cooler γιάυτον,αλλα μαλλον ετσι εδω απανταμε επιλεκτικα σε οποιον λαχει και οπως να ΄ναι.....χωρις να εχουμε διαβασει ολο το Thread....

και τι να τα κανω τα 64bit.....βλεπεις διαφορα εσυ?εγω καμια...!

Και 2 sata εχω με την p4c800....παραπανω δεν μου χρειαζονται πιστευω....οπως ουτε και firewire...!

Και για dual -core αναβαθμιση...kaινουρια καραμελα..ας το παμε και πολυ παραπερα το θεμα...ναμιλησουμε για το GTA SA λεω εγω...

Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για τον ΒΑΣΙΛΙΑ σε ΟΛΑ τα bench και οχι για καθε μερα.......κατι που ακομα δεν το εχεις καταλαβει...

Παραδεξου λοιπον οτι ο dothan παταρι κατω σε bench μεχρι και FX και ελα στην συζητηση περι o/c του dothan....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων επεξεργαστης φαινεται. Το προβλημα του ειναι οι μητρικες οπως ειπαν και οι αλλοι.

για αυτο το λογο και μονο προς το παρον φαινεται να ταιριαζει μονο σε 2ο συστημα για bench ή παιχνιδια, και οχι σαν το βασικο.

να δουμε στο μελλον αν η Ιντελ θα κανει πληρη στροφη και θα βασισει ολους τους desktop , dual core κλπ σε αυτον.

Υποθετω η καζουρα εχει να κανει με την 180 μοιρες στροφη της Intel (και των φανατικων υποστηρικτων της) και οχι με τον επεξεργαστη αυτον καθ'αυτον :003:

Link to comment
Share on other sites

lol. βγάλε το dothan απ' το πατάρι:033:

xaxaxa....τωρα τον βγαζω...:p

βασικα εγω φταιω που ασχολουμαι...αμα ο αλλος ειναι κολλημενος δεν του αλλαζεις την αποψη ουτε με σφαιρες.....ciao guys...τα λεμε με χειροπιαστα παραδειγματα σε λιγο καιρο.....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερων επεξεργαστης φαινεται. Το προβλημα του ειναι οι μητρικες οπως ειπαν και οι αλλοι.

για αυτο το λογο και μονο προς το παρον φαινεται να ταιριαζει μονο σε 2ο συστημα για bench ή παιχνιδια, και οχι σαν το βασικο.

να δουμε στο μελλον αν η Ιντελ θα κανει πληρη στροφη και θα βασισει ολους τους desktop , dual core κλπ σε αυτον.

Υποθετω η καζουρα εχει να κανει με την 180 μοιρες στροφη της Intel (και των φανατικων υποστηρικτων της) και οχι με τον επεξεργαστη αυτον καθ'αυτον :003:

WELL SAID......Ο καλύτερος όλων.......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μιλαμε για τον ΒΑΣΙΛΙΑ σε ΟΛΑ τα bench και οχι για καθε μερα.......κατι που ακομα δεν το εχεις καταλαβει...

Παραδεξου λοιπον οτι ο dothan παταρι κατω σε bench μεχρι και FX και ελα στην συζητηση περι o/c του dothan....

Κοψε κατι ρε συ.Ειναι σαν τις καρτες γραφικων της Ατι και της Νβιντια.Σε εφαρμογες direct 3d η Ατι παει καλυτερα ενω η Νβιντια υστερει.Σε εφαρμογες opengl παει πιο καλα η Νβιντια και υστερει η Ατι.Αυτο που λες ειναι πρακτικα ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ειναι ο βασιλιας ΟΛΩΝ των bench ο Dothan.

Απλως οπως ειπα και πανω αλλου υστερει ο Dothan και αλλου ο FX.(Μην τα θελουμε και ολα δικα μας)

Link to comment
Share on other sites

WELL SAID......Ο καλύτερος όλων.......... ;)

θυμαμαι που λεγαμε τα ιδια πραγματα hipro με τον sakattack η Intel επεσε στην παγιδα τον GHz που η ιδια εφτιαξε και ενω εχει κατι καλυτερο να μας δωσει δεν το υποστηριζει σε desktop γιατι αντε τωρα να εξηγησει στον απλο κοσμακι πως απο τα 3.6GHz παει παλι στα 2.5-2.8........

Κατα τα αλλα καταλαβα οτι ολοι οι CPU ειναι μια χαρα αρκει να ειναι κατεψυγμενοι.......... :033: :033: :033:

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι που λεγαμε τα ιδια πραγματα hipro με τον sakattack η Intel επεσε στην παγιδα τον GHz που η ιδια εφταιξε και ενω εχει κατι καλυτερο να μας δωσει δεν το υποστηριζει σε desktop γιατι αντε τωρα να εξηγησει στον απλο κοσμακι πως απο τα 3.6GHz παει παλι στα 2.5-2.8........

Κατα τα αλλα καταλαβα οτι ολοι οι CPU ειναι μια χαρα αρκει να ειναι κατεψυγμενοι.......... :033: :033: :033:

WELL SAID No2.......... :D

Κοίτα..........Οι σημερινοί P4 σειρά 6χχ, πάνε πολύ καλά και είναι μία η άλλη με τους 64άριδες αν τους καταψύξεις και τους δύο........

Link to comment
Share on other sites

να δουμε στο μελλον αν η Ιντελ θα κανει πληρη στροφη και θα βασισει ολους τους desktop , dual core κλπ σε αυτον.

Οπως τα λές είναι τα πράγματα.

Κάνε ένα search σε έγκυρα site ...και θα δείς ότι ήδη κυκλοφορούν οι σχετικές φήμες.

....και ξέρεις ...δέν υπάρχει καπνός χωρίς φωτιά

Αν τους βγεί καλά η κίνηση στο Intel development center....μας βλέπω τα Χριστούγεννα....άντε το Πάσχα .....με Dothan dual core....τον οποίο βέβαια θα ονομάσουν κάπως σε στύλ...Yonah (μπά όχι)....μάλλον titan :033:

Link to comment
Share on other sites

επινοεί το μαρκετινίστικο κόλπο του HT και το παρουσιάζει στον κόσμο ως 2 πλήρεις CPU σε ένα

Η επίσημη εκδοχή της Ιντελ για το ΗΤ από την αρχή ήταν αυτή:

<<Hyper-Threading Technology allows multithreaded operating systems and applications to view a single physical processor as if it were two logical processors. This technology can deliver up to 30 percent performance boosts of multithreaded applications, enabling faster e-Business transactions, enterprise server response times and the ability to handle more workloads per server. It also holds promise for increasing the speed and quality of multitasking capabilities for server users who run unique applications simultaneously.>>

http://www.intel.com/pressroom/archive/releases/20020206tech.htm

Προσωπικά δεν έχω εντοπίσει πουθενά κείμενο της Ιντελ που να ισχυρίζεται αυτό που λες εσύ. Αν ξέρεις κάτι που δεν το ξέρω εγώ, σε παρακαλώ δώσε μου τα φώτα σου.

Αυτό το έχεις υπόψη σου;

http://www.amd.com/us-en/assets/content_type/DownloadableAssets/1P_1800_Speed_cfp2000.005.pdf

Link to comment
Share on other sites

το πρωινο σας κυριε.... sPi 1M @ 11 x 273(3003) with TCCD, 2.5-3-3-7 Winxp, only tweak=priority.

http://i7.photobucket.com/albums/y259/GoriLLakoS/fx.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y259/GoriLLakoS/Dothan.jpg

Το % overclocking εφοσον ολοι μιλατε για αυτο δεν ειδα να το αναφερει κανεις στη συγκριση αυτη στα λινκ που εδωσες...

Link to comment
Share on other sites

να δουμε στο μελλον αν η Ιντελ θα κανει πληρη στροφη και θα βασισει ολους τους desktop , dual core κλπ σε αυτον.

Θα το κάνει διότι δεν έχει άλλη επιλογή.

Υποθετω η καζουρα εχει να κανει με την 180 μοιρες στροφη της Intel (και των φανατικων υποστηρικτων της) και οχι με τον επεξεργαστη αυτον καθ'αυτον :003:

Σωστά, με αυτό, και με τον εμπαιγμό και το μαρκετινγκ.

θυμαμαι που λεγαμε τα ιδια πραγματα hipro με τον sakattack η Intel επεσε στην παγιδα τον GHz που η ιδια εφτιαξε και ενω εχει κατι καλυτερο να μας δωσει δεν το υποστηριζει σε desktop γιατι αντε τωρα να εξηγησει στον απλο κοσμακι πως απο τα 3.6GHz παει παλι στα 2.5-2.8.

Σωστά. Θα της πέσει η υπόληψη.

Και άντε να εξηγήσει πώς γίνεται και το HT είναι μία τεράστια φούσκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.