Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

']Καλά κάνουν όλοι όσοι παίρνουν dothan . Το cpu @ γ==μει απλά τα πράγματα. Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση μόνο είναι πώς Χ εποχής ΗΤ ορισμένοι χρήστες το παρουσιάζανε ώς ΄΄ μανα εξ ουρανου ΄΄ ενώ σήμερα είναι διατεθειμένοι να τα πουλήσουν όλα για asus+dothan . Ε όχι ρε φίλε αφού ''εσύ '' χωρίς ΗΤ δεν μπορείς .

Συμφωνώ........Αυτοί οι χρήστες - γενικά - που υποστίριζαν το HT σα ΘΕΟ και είτε πήγαν τελικά σε A-64 είτε θα πάνε σε Dothan' date=' πρέπει να είναι δακτυλοδεικτούμενοι.....[/b'] ;)

Εμένα πάλι δε με χαλάει καθόλου το HT αλλά ούτε και να είχα Dual A-64 ή Dual P4.......Βέβαια με τις θερμοκρασίες των Dual P4 Prescotts τώρα πιά δεν αξίζει.....Καλύτερα Dual A-64........ΕΚΤΟΣ και αν βγεί η μαμά Intel και μας πασάρει κάνα Dual Dothan με Dual DDR support........Ε τότε θα πάω για Dual Dothan.......

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
Εχω 2 northwood (400+533FSB) και προσωπικα με αερα που κλοκαρω μεχρι στιγμης οτι επεξεργαστες εχουν περασει απο μενα τα τελευταια 8-9 χρονια... δεν ειδα κατι ιδαιτερο σε σχεση με τους αντιστοιχους ΧΡ barton/tbredB της εποχης. Νορμαλ πραγματα, καπου λιγο καλυτερος ο ενας, καπου λιγο καλυτερος ο αλλος. Μηπως εννοεις ΜΟΝΟ τους northy C (200FSB+ΗΤ) που οντως ηταν ο καλυτερος πυρηνας της εποχης του???

Α Κ Ρ Ι Β Ω Σ γι'αυτόν μιλάω......

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω γιατι τοση αντιπαθεια για την Intel. Συμφωνω απολυτα με τον φιλο outlaw. Αν δεν σαρεσει δεν περνεις. Κι εγω δοκιμασα και winchester και newcastle και τωρα venice. Κανενας δεν μου εκατσε καλα. Απλα εφυγαν οπως ηρθαν. Πιθανον να ειμαι ο μονος που δοκιμασε dothan απο εδω και μονο θετικα εχω. Η ελλειψη hyperthreading ειναι αισθητη αλλα σε εμενα προωσπικα ποτε δεν μου χρειαζονταν. Γιαυτο και δεν θα παρω dual συντομα. Φιλε madkiller δες τα λιγο πιο ανοικτα και μην αρπαζεσε.

Peace!

Link to comment
Share on other sites

ΕΚΤΟΣ και αν βγεί η μαμά Intel και μας πασάρει κάνα Dual Dothan με Dual DDR support........Ε τότε θα πάω για Dual Dothan.......

Από το στόμα σου και στης Intel το αυτί!!!

Τότε μπορεί να πάμε όλοι για Dothan.

Αλλά δυστυχώς πουλάει ο Preshot και όσο πουλάει θα υπάρχει η αντιπάθεια προς την Intel, αυτή που αναφέρει και ο unseen.

Και αντιπάθεια υπάρχει πάντα όταν κάποιος σου πουλάει ακριβά την μούφα κρύβοντας το καλό κομμάτι πίσω από την πλάτη του ώστε να σου το πουλήσει ακόμα ποιο ακριβά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, προς τι τόση ζήλεια ρε παιδιά που η Intel παίζει πλέον με ένα καλό cpu? Εάν με ενα dothan και ένα νεράκι πιάνεις ένα καλό και αξιοπερές o/c με καλές επιδώσεις (δεν κατανοώ πώς μπορεί να σκίζει σε spi-2dmark2k1 και να "πατώνει" γενικά) σε λογικό κόστος, τότε why not? Όσο για την κοροϊδία της Intel τόσο καιρό με τους Ρ4, ε στο χέρι του καθενώς ήταν να την απορίψει (όπως και έκανα) αλλά εν ονόματι αυτής να φτύσουμε κάτι το αξιόλογο? Μπα...άμα συμφέρει μετα συγχωρίσεως χeστικα πατόκορφα αμα είναι Intel ή Cyrix ή AMD. Θα προτιμούσα βέβαια μια mobo native για τον dothan ready to fly με 875-865 χωρίς adapters αλλά θα δείξει στο μέλλον. Καλό πράγμα να υπάρχει ανταγωνισμός αφού και η AMD μας έδειξε οτι με την 1η ευκαιρία βαράει κατακέφαλα στις τιμές άμα λάχει...

Σωστά αυτά που λες.

Ούτε και εμένα με νοιάζει το πώς θα λέγεται κάτι αρκεί:

- να είναι πραγματικά καλό, προηγμένο και με κάτι καινούριο (innovation) μέσα του

- να με κοροϊδεύει-εμπαίζει πάει να μου ρίξει στάχτη στα μάτια ο κατασκευαστής του

π.χ. τί εννοώ:

Από το 2001 και μετά, στο χώρο των x86(-64) desktop & server CPU, ενόσω η AMD προσέφερε τα παρακάτω:

- επέκταση του x86 στα 64-bit και δημιουργία του AMD64 x86-64 standard

- οι K8 έχουν πολύ περισσότερους registers γενικής χρήσης (σε 64-bit mode)

- οι K8 είναι ΕΞΑΡΧΗΣ σχεδιασμένοι για 64-bit

- οι K8 είναι ΕΞΑΡΧΗΣ σχεδιασμένοι για dual-core (πολλοί λένε και για 4 cores) με υπάρχοντα ΕΞΑΡΧΗΣ crossbar switch και system request interface

- dual-channel DDR 3200 memory controller ΜΕΣΑ στο CPU

- HyperTransport bus (αρχικά στα 800MHz πλέον στο 1GHZ) για ταχύτατη επικοινωνία. Επίσης για επικοινωνία μεταξύ CPU cores είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικά sockets για SMP (coherent HyperTransport links)

- οι K8 με κάθε προσθήκη core (είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικά sockets) έχουν πολύ καλό scaling (πάνω από 95%)

- λόγω όλων των παραπάνω, το IPCC (instructions per clock cycle) των K8 είναι έως και 1.5 φορά καλύτερο (σε 64-bit mode) από το ήδη πολύ καλό των K7 Barton

- ομαλότατη μετάβαση από άποψη επιδόσεων και θερμικής συμπεριφοράς στα 0.09nm μαζί με τεχνολογίες SOI & strained silicon

δές τί έκανε αντίστοιχα η Intel:

- έβγαλε την νετ-μπερστ, τόσο κάκιστη σχεδίαση που έχει το 65% της απόδοσης του Athlon Thudnebird και το 75% του P-III Tualatin

- για να καλύψει την μπαρούφα της αυτή και να πουλήσει, εξαφανίζει από την αγορά όλους τους εναπομείνατες P-III Tualatin (έκλεισε με 1.4GHz, 133MHz bus και L2 cache 512KB)

- επινοεί το μαρκετινίστικο σύνθημα τα GHz μετράνε ενώ οι ενημερωμένοι γνωρίζουν ότι ένας νετ-μπερστ έχει τα 65% της επίδοσης ενός Athlon

- επινοεί το μαρκετινίστικο κόλπο του HT και το παρουσιάζει στον κόσμο ως 2 πλήρεις CPU σε ένα

- όλα αυτά τα χρόνια κανένα innovation. Μόνο πότε-πότε 1-2 κινήσεις-φούσκες εντυπωσιασμού πανάκριβες και χωρίς κέρδος σε επιδόσεις, μόνο και μόνο για save-face και για να δείχνουμε στον κόσμο ότι κάτι κάνουμε και εμείς (Rambus, 2 sockets και 4 chipsets το χρόνο κλπ.)

- η μετάβασή της στα 0.09nm είναι ένα κυριολεκτικό φιάσκο. Από άποψη επιδόσεων ο Prescott είναι ακόμα χειρότερος του ήδη πολύ κακού (70-%) Northwood. Από άποψη θερμικής συμπεριφοράς πέφτει το γέλιο της αρκούδας

- επί μήνες ωρύεται "δεν χρειαζόμαστε 64-bit στο desktop" και ξάφνου όταν τα βρήκε σκούρα, εν μία νυκτί αλλάζει ρότα, προχειρο-χακεύει τελείως στο πόδι χωρίς καθόλου σοβαρό engineering και σχεδιασμό 64-bit στους νετμπερστ, μία ελλιπή υλοποίηση-κακέκτυπο του AMD64 standard βασισμένο σε πρώιμο draft της AMD και βγαίνει την άλλη μέρα και λέει "64-bit, μα τί λέτε, σαφώς και τα χρειαζόμαστε και κοιτάξτε, έχουμε κι εμείς από αυτό"

- στα dual-cores πάλι μία αρπα-κόλλα οξυγονοκόλληση στο πόδι εν μία νυκτί 2 Prescott cores και "dual-core, μα τί λέτε, έχουμε κι εμείς από αυτό"

- Λόγω της Intel καθυστέρησαν επί 1.5 χρόνο να βγουν τα Windows x64

Σε ερωτώ τώρα λοιπόν, ύστερα από όλα τα παραπάνω, να εμπιστεύομαι την Intel που αποδεδειγμένα με εμπαίζει-κοροϊδεύει συνεχώς επί 4.5 συναπτά έτη, ή να περνάω από 4πλό ψιλο-κόσκινο κάθε της καινούριο προϊόν;

Link to comment
Share on other sites

Σε ερωτώ τώρα λοιπόν, ύστερα από όλα τα παραπάνω, να εμπιστεύομαι την Intel που αποδεδειγμένα με εμπαίζει-κοροϊδεύει συνεχώς επί 4.5 συναπτά έτη, ή να περνάω από 4πλό ψιλο-κόσκινο κάθε της καινούριο προϊόν;

Βασικά δεν μπορώ να σου απαντήσω σε ένα τέτοιο ερώτημα, αφού οι απαιτήσεις-πρωτερεότητες του καθενώς διαφέρουν. Μπορώ να μιλήσω ΜΟΝΟ για μένα και στο ερώτημά σου η απάντηση είναι πως ότι και να βγεί, εάν είναι φθινό (σχετικά για το πορτοφόλι μου) κλοκάρει καλά και μπορώ να κάνω την δουλειά μου ταυτόχρονα με το να ικανοποιήσω την λόξα μου για o/c τότε μου κάνει είται το λένε Dothan είται Velzevoul ή Vanesa που τα παίρνει όλα μέσα. Τα bench δεν είναι αυτοσκοπός αλλά ένδειξη απόδωσης (σχετικά ωμής cpu powa). To αν θα το βγάλει η Intel ή η AMD δεν με απασχολεί και ας έχει κάψει σπίτια στο παρελθόν η κάθε μία. Προσέχω απλά να μην είναι και το δικό μου στη λίστα.

Οι πολλές λεπτομέριες δεν με απασχολούν και για να λέμε και την αλήθεια το τι γίνεται κάτω απο το μπλόκ και το τι υπάρχει ούτε ξέρω ούτε θα σκάσω να μάθω (μιλάω για τις λεπτομέριες αρχιτεκτονικής που ανέφερες). Στην τελική δεν είμαι o/cer που γεννά γνώση, απλά παρακολουθώ τα φόρα και μαθαίνω απο τους "μεγαλύτερους" και τα εφαρμόζω για δικό μου όφελος-ικανοποίηση. Τα μετροπρογράμματά μας τα έχουμε, άμα "παίζει" εκεί που θέλω, έκλεισε το αγοράζω.

Τέλος αυτή η άτυπη "κοντρίτσα" AMD-Intel ψιλοκουράζει ειδικά όταν γίνεται δια της μεθόδου "γ@μ@με με ξένα @@" (κοινώς οι FX μπλα μπλα μπλα....ναι αλλά ο Dothan με LN2 μπλου μπλι μπλα).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε WAntilles , όλοι τα ίδια σκ@τ@ είναι μην την ψάχνεις.......Γιατί κι εγώ ο κακόμοιρος έτρεξα να πάρω Α-64 όταν βγήκε και μετά από ένα μήνα μου τον έβγαλε σκάρτο η AMD γιατί μου λέει , Ε πάρε τώρα το socket 939 και με Dual DDR ....Τι λες ρε φίλε AMD?.....Πριν 15-20 μέρες το πήρα το μαμημένο και τώρα στο καπάκι μου αλλάζεις socket?.....

Link to comment
Share on other sites

χυδρομειο της περιοχης

Φιλε madkiller δες τα λιγο πιο ανοικτα και μην αρπαζεσε.

Peace!

ας πουμε αρπαχτηκα,γιατι δεν αρπαχτηκα καν,συζητηση κανουμε,με τον dothan γενικα,συγνωμη αλλα το ολο θεμα ειναι σαν να ανακαλύψε η ιντελ και εκεινη εναν AMD64 για τους χρηστες της.δεν ειπα οτι ειναι μαπα o dothan,αλλα δεν ειναι ισορροπημενος επεξεργαστης στις επειδοσεις του σε ολες τις κατηγοριες εφαρμογων,πραγμα που επρεπε να εχει.και αναρωτιεμαι που ξαφνικα οι υποστηρικτες της Intel δεν μας ζαλιζουν με τα GHz και το ΗΤ τους.

απο την αρχη ειπα οτι καλο ειναι να μην πιανουμε τα ακρα,δεν υπαρχουν μονο O/cers υπαρχουν και κανονικοι χρηστες.και ανεφερα οπως λεει και ο τιτλος οτι μιλαμε για Dothan core οχι για o/cing του μονο.

@hipro5 peace δεν εχουμε η βγαλαμε τα τσεκουρια και δεν το ειδα????make o/c not war. LOL =>off topic

Link to comment
Share on other sites

Gorrilakos, φίλε μου, πόσο πλήρωσες να πάρεις Dothan, asus kai adaptora?

ωραία αυτά που λέτε όλοι σας για την ταχύτητα αλλά πείτε μου σας παρακαλώ από άποψη τιμής-απόδοσης......

ΜΗΝ το αρχίζεις τώρα αυτό το παραμύθι πάλι......ΔΕ συμφέρει........ ;)

Μητρική είχε ο χρήστης, ΑΛΛΑ και πάλι ΑΝ δεν είχε παίρνει με 40 Ευρώ την P4P800SE........Αντάπτορας CT-479 (περιμένεις και λίγο γιατί έρχεται απ'έξω) 35 Ευρώ συν καμμιά 15 Ευρώ τα μεταφορικά..........CPU P-M 730 = 280 Ευρώ......Τώρα.......άλλη ερώτηση.......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε WAntilles , όλοι τα ίδια σκ@τ@ είναι μην την ψάχνεις.......Γιατί κι εγώ ο κακόμοιρος έτρεξα να πάρω Α-64 όταν βγήκε και μετά από ένα μήνα μου τον έβγαλε σκάρτο η AMD γιατί μου λέει , Ε πάρε τώρα το socket 939 και με Dual DDR ....Τι λες ρε φίλε AMD?.....Πριν 15-20 μέρες το πήρα το μαμημένο και τώρα στο καπάκι μου αλλάζεις socket?.....

να σου πω αυτό είναι και λίγο θέμα τύχης και πρόβλεψης από μέρους σου....

το ίδιο ισχύει και για τις Mobo της Intel....

τώρα όμως σου λέει η AMD, αν γουστάρεις βάλε και dual core στο 939....

η Intel.... άλλαξε Mobo....

όποτε ο καθένας έχει όλες τις επιλογές......να αποφασίσει τι είναι καλύτερο για αυτόν....

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ το αρχίζεις τώρα αυτό το παραμύθι πάλι......ΔΕ συμφέρει........ ;)

Μητρική είχε ο χρήστης, ΑΛΛΑ και πάλι ΑΝ δεν είχε παίρνει με 40 Ευρώ την P4P800SE........Αντάπτορας CT-479 (περιμένεις και λίγο γιατί έρχεται απ'έξω) 35 Ευρώ συν καμμιά 15 Ευρώ τα μεταφορικά..........CPU P-M 730 = 280 Ευρώ......Τώρα.......άλλη ερώτηση.......

γιατί να μην το αρχίσω.....

αυτό δεν είναι που μας ενδιαφέρει όλους....?

που κάνουν o/c?

εσύ δεν κοιτάς τι σε συμφέρει να πάρεις ώστε να κάνεις το μέγιστο o/c, να έχεις καλύτερη απόδοση με όσο τον δυνατό λιγότερα χρήματα?

Link to comment
Share on other sites

γιατί να μην το αρχίσω.....

αυτό δεν είναι που μας ενδιαφέρει όλους....?

που κάνουν o/c?

εσύ δεν κοιτάς τι σε συμφέρει να πάρεις ώστε να κάνεις το μέγιστο o/c, να έχεις καλύτερη απόδοση με όσο τον δυνατό λιγότερα χρήματα?

Βρε άσε με εμένα.......Εγώ παίρνω πάντα τα τοπ μοντέλα.......Ας πάμε σε έναν κανονικό χρήστη και όχι σε έναν "τρελό" (π.χ. εμένα).......Πάμε λοιπόν.......40 + 50 + 280 = 370 Ευρώ.....για μηχάνημα που θα πάει με μια καλή ψύξη ΑΕΡΑ από 2650MHz έως 2850MHz........Πάμε τώρα εσύ!...... :)

Link to comment
Share on other sites

170 venice + 100 mobo..... 2700 me 2800 αέρα.... (καλό κομμάτι venice)........

θες και ψυκτρούλα σωστή? βάλε άλλα 50 ευρώ......

αυτό που θα πάρω έχει 64 bit..... φυσικά και καλή θερμική συμπεριφορά...

λέω υπερβολές μήπως παιδιά...για τα Ghz?

Link to comment
Share on other sites

170 venice + 100 mobo..... 2700 me 2800 αέρα.... (καλό κομμάτι venice)........

θες και ψυκτρούλα σωστή? βάλε άλλα 50 ευρώ......

αυτό που θα πάρω έχει 64 bit..... φυσικά και καλή θερμική συμπεριφορά...

λέω υπερβολές μήπως παιδιά...για τα Ghz?

πολυ xtremesystems διαβαζεις:110:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω αυτό είναι και λίγο θέμα τύχης και πρόβλεψης από μέρους σου....

Ακριβώς.

Εάν ήσουν καλά πληροφορημένος (το φώναζα από τις αρχές του 2004 - ένα χρόνο πριν από τώρα - μην παίρνετε 754 διότι θα καταργηθεί) δεν έπαιρνες.

Σαν κίνηση της AMD το 754 ήταν πολύ κακή-ηλίθια. Δεν έπρεπε να είχε υπάρξει καθόλου το 754 και να είχε βγάλει εξαρχής το 939.

Αλλά και πάλι λέω, εάν ήσουν καλά πληροφορημένος, δεν έπαιρνες 754.

το ίδιο ισχύει και για τις Mobo της Intel....

τώρα όμως σου λέει η AMD, αν γουστάρεις βάλε και dual core στο 939....

η Intel.... άλλαξε Mobo....

Ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

170 venice + 100 mobo..... 2700 me 2800 αέρα.... (καλό κομμάτι venice)........

θες και ψυκτρούλα σωστή? βάλε άλλα 50 ευρώ......

αυτό που θα πάρω έχει 64 bit..... φυσικά και καλή θερμική συμπεριφορά...

λέω υπερβολές μήπως παιδιά...για τα Ghz?

ΩΠΑ.......ΚΑΤΣΕ ρε φιλαράκι.........Γιατί τώρα εσύ με ΒΑΖΕΙΣ να ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΙ κάρτα γραφικών PCI-x .......ΓΙΑΤΙ?......Αφού έχω κάρτα AGP!........ΑΛΛΑ λεφτά ΠΑΛΙ?........Γιατί?........ ;):D

.........και ας ΜΗ μιλήσουμε για τη θερμική συμπεριφορά του ενός και του άλλου καλύτερα!......ΔΕ συμφωνείς......?....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.