Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Ο P4 σε 478 ήταν σκέτη αποτυχία ! Από FSB 800 και 2,6Ghz άρχισε η διαφορά

Είχα έναν 2,4Ghz FSB533 και δεν μου τράβαγε μία! Και με ASUS P4S8X-X που έκανε και γ***ο τα overclock ! τον είχα φτάσει μέχρι και στα 3Ghz!!!

Ο 1,4Ghz με FSB133 και 512ΚΒ CACHE είχε έρθει Ελλάδα?

Τώρα όσο για τους χρήστες εν ονόματι "κορόιδα" διοτι πλασάραν P4 400άρια δήθεν οτι είναι καλύτερα απο τον pentium 3 και τον αγόραζαν !!! Αργά η γρήγορα το καταλάβαν αν όχι όλοι αρκετοί πιστευω .. ην βλακία τους.

Άμα αγοράζαν ακόμα τον 1,4 μήν σας φαινόταν περίεργο οτι θα είχε βγεί p3 με PCI-E και θα είχε πάει μεχρι 1,7-2~(Πραγματική)

Αλλα για να κυριολεκτούμε η "intel" με τοις εξυπνάδες που έκανε 4,5χρόνια έπρεπε να την βγάζαν idiot :067: Ήταν standard οτι θα καταργόταν ο p3 ώπος και νάχε!

Link to comment
Share on other sites

Ο P4 σε 478 ήταν σκέτη αποτυχία ! ...... Τώρα όσο για τους χρήστες εν ονόματι "κορόιδα" διοτι πλασάραν P4 400άρια δήθεν οτι είναι καλύτερα απο τον pentium 3 και τον αγόραζαν !!! Αργά η γρήγορα το καταλάβαν αν όχι όλοι αρκετοί πιστευω .. ην βλακία τους.

Άμα αγοράζαν ακόμα τον 1,4 μήν σας φαινόταν περίεργο οτι θα είχε βγεί p3 με PCI-E και θα είχε πάει μεχρι 1,7-2~(Πραγματική)

Απλά μη μιλάς άλλο, δε ξέρεις τι λές, μαζεύψου.

Link to comment
Share on other sites

Και ανακαλυψε η Intel εναν Athlon για εκεινη...

Και δεν εχουν ποια σημασια τα GHz που μας επρηζε τα @.@

Και ξαφνικα δεν εχουν για ακομα μια φορα αξια τα 64bit

Και για ακομα μια φορα περασε το φραγμα των 2GHz με τον Dothan

Και ολοι μαζι περιεργως φωναζουν για τις επειδοσεις των Pentium M σε συγκεκριμενους τομεις.δεν θα τρεχουμε Pi ολοι μερα,κανουμε πολλα πραγματα,και απ οσο bench εχω δει καθε αλλο παρα ισσοροπημενος επεξεργαστης ειναι ο Dothan αλλου μαμαει και αλλου μαμιεται,αλλα και παλι ακομα και ο Dothan αν δει εναν FX,θα των δει με τα κυαλια.κλοκια ο Dothan κλοκια και στον FX

παλι θα κανουν o/c οι κατοχοι Intel αν εχουν τον Pentium M για να περασουν εναν AMD στα default?

Link to comment
Share on other sites

O P4 σε υλοποίηση Northwood είχε πατήσει κυριολεκτικά σε όλες τις εφαρμογές κάτω όλους τους AMD (άντε εκτός από το mathematica).......Από την έλευση των Prescott και των AMD 64, τότε άρχισε να αλλάζει το τοπίο.........Όποιος έχει αντίρρηση επί τούτου, τότε δεν ξέρει περί τίνος πρόκειται και να με συγxωρείτε....... :002:

Τώρα όσο για τους Pentium Mobile(Dothan πλατφόρμα) , ας το δούμε στην πράξη σε λίγο καιρό που θα "γεμίσουν" κυριολεκτικά ΟΛΑ τα Ελληνικά benchmarking databases με σκόρς πρώτων θέσεων........Ήδη έξω έχει αρχίσει να παίρνει "σώβρακα".......3DMark2001 δεύτερος και πάει για πρωτιά.....Αλλά ας αφήσουμε τους έξω και ας ασχοληθούμε με τα δικά μας τώρα.... :016:

Υ.Γ. Βαρέθηκα να "πιπιλάτε" αυτό το "Netburst"...... :120:

Υ.Γ. 2 Αν "γεμίσεις" τον Dothan 250ΜΗz+ συχνότητα μνήμης, dual channel και "σφικτά" timings (που μπορεί ο καθένας σήμερα) τότε θα δείς τι σημαίνει "δύναμη"....... :004:

Link to comment
Share on other sites

Σε τι να έχουμε αντίρρηση? Ο Α64 ήταν 2 βήματα μπροστά και ο Prescott ένα καυτό βήμα πίσω.

Τώρα όσον αφορά τον Dothan. Θα το ξαναπώ. 2-3 benchmarks είναι. Στα 27W έχει ελλείψεις και υπάρχουν εφαρμογές που απλά είναι τελευταίος και καταϊδρωμένος. Δεν είναι πλήρη cpu με τα σημερινά στάνταρτ. Ότι και να λέτε.

Το Netburst βασικά η Intel το πιπίλαγε όσο πούλαγε.

Link to comment
Share on other sites

sorry Ηιπρο5 αλλα επειδη στο νετ καφε που δουλευω εχουμε καθε λογης CPU στα μηχανηματα δεν εχω δει κανεναν Ιντελ να παταει κατω παντου εναν AMD,ειδικα στα παιχνιδια δεν υπαρχει περιπτωση.εδω P4 Νοrth 3GHz αγκωμαχαει να φτασει εναν Barton 3000+.

O P4 σε υλοποίηση Northwood είχε πατήσει κυριολεκτικά σε όλες τις εφαρμογές κάτω όλους τους AMD

Ας ειμαστε πιο ισσοροπημενοι στις απαντησεις μας.

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε κάποιο παιδί από δω μέσα, ή εσύ Τάσο, που άνοιξες το thread, να μας εξηγήσει σε μένα και σε όσους δεν έχουν καταλάβει γιατί υπερέχει ο dothan(τεχνολογικά) στα benches toy tomshardware?

πως με ένα fsb στα 160 και με λιγα Ghz μπορεί και αποδίδει τόσο καλά.....?

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσε κάποιο παιδί από δω μέσα, ή εσύ Τάσο, που άνοιξες το thread, να μας εξηγήσει σε μένα και σε όσους δεν έχουν καταλάβει γιατί υπερέχει ο dothan(τεχνολογικά) στα benches toy tomshardware?

πως με ένα fsb στα 160 και με λιγα Ghz μπορεί και αποδίδει τόσο καλά.....?

σε καποιο αλλο review φιλε μου,ηταν αλλιως τα πραγματα και οχι οπως στου θωμα.θα βρω το λινκ και θα το δωσω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε review που διάβασα σήμερα σε πολλά benchmarks ο Dothan τα πάει καλά, σε 1 είναι πρώτος και σε 13 ( ξανά 13 ) είναι τελευταίος.

Εδώ έχω το link από το Xbit labs.

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=11524

Μπορεί οι τύποι απλά να είναι άσχετοι. :p

Link to comment
Share on other sites

http://service.futuremark.com/servlet/Index?pageid=/orb/projectsearch

οριστε και ενα 3dmark #2... και αν ψαξεις και βρεις τα ποστ στο xs ειναι κοντα στις 46κ τωρα......

------------------------------------------------------------------------------------

Και εδω.....σε ολα τα πι ριχνουν οι ιντελ στα amd....

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=59753

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως σε review που διάβασα σήμερα σε πολλά benchmarks ο Dothan τα πάει καλά, σε 1 είναι πρώτος και σε 13 ( ξανά 13 ) είναι τελευταίος.

ΜΗΝ συγκρίνετε τα reviews που τον έχουν στα 133MHz bus και μνήμες το ίδιο και "χύμα".....Δώστου Min 200MHz, 1:1 και σφικτά timings και τα ξαναλέμε.....Εδώ μιλάμε για "Overclocking" όποιος δεν κατάλαβε και όχι για default καταστάσεις........Τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ reviews είναι με default καταστάσεις και τον Dothan-άκο με 100 ή 133MHz bus και μνήμες κάπου εκεί....... :)

EDIT: ΕΙΔΕΣ ότι μιλάς για default καταστάσεις από το link που έδωσες?....... :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο wantilles ειναι ο πιο ακυρος Αντι-Ιντελικος χρηστης που εχω δει στη ζωη μου , το ξερω καλα απο το adslgr που ειναι και moderator. Το μονο που ξερει να λεει ειναι DIE INTEL DIE INTEL DIE INTEL κοκ , γενικως ενας κλασικος ελληναρας κολλημενος στην χειροτερη μορφη που μπορει να υπαρξει. Κατα τα αλλα οπως λεει , προωθει την τεχνολογια , LOL+ROFL

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.