Jump to content


Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

Dothan-άκο με 100 ή 133MHz bus και μνήμες κάπου εκεί....... :)

http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=pm915&page=1

θυμομουν αυτο το review εγω απο την παρουσιαση της μητρικης που εχει,ειναι απο παλαιοτερο αρθρο στα νεα.και ΔΕΝ ειναι με μνημες καπου εκει.

δεν ειμαστε ολοι o/cers,αρκετοι ειναι default.οτι τα αποτελεσματα που λενε εκει ειναι πιο νορμαλ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
ΜΗΝ συγκρίνετε τα reviews που τον έχουν στα 133MHz bus και μνήμες το ίδιο και "χύμα".....Δώστου Min 200MHz, 1:1 και σφικτά timings και τα ξαναλέμε.....Εδώ μιλάμε γι "Overclocking" όποιος δεν κατάλαβε και όχι για default καταστάσεις........Τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ reviews είναι με default καταστάσεις και τον Dothan-άκο με 100 ή 133MHz bus και μνήμες κάπου εκεί....... :)

Μα αυτό εννοώ όταν λέω ότι ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η Μ@****ΝΗ Η INTEL σαν desktop πλατφόρμα διότι ακόμα βγάζει τρελλό παραδάκι από τους Ρ4.

Και τι 200MHz μου λες βρε Γιώργο. Δεν υποστηρίζει ο adaptor αν κατάλαβα καλά από το review να αλλάζεις πολλαπλασιαστή προς τα κάτω ώστε να βάλεις χαμηλότερο και με κάποιες μητρικές δεν υποστηρίζεται καν αλλαγή voltage.

Και οι hipro στον πλανήτη ολόκληρο που θα πάνε τις μνήμες στα 200Mhz με σφιχτά timmings σπανίζουν.

Αν αυτό και αν εκείνο και αν το άλλο τότε έχεις cpu. Χαιρετίσματα. Αν μιλάγαμε αποκλειστικά για overclocking οκ. Αλλά βλέπω κόσμο να τον προτείνει ( αλλά να μην τον αγοράζει ) σε άλλους για εναλλακτική desktop λύση.

Link to comment
Share on other sites

sorry Ηιπρο5 αλλα επειδη στο νετ καφε που δουλευω εχουμε καθε λογης CPU στα μηχανηματα δεν εχω δει κανεναν Ιντελ να παταει κατω παντου εναν AMD,ειδικα στα παιχνιδια δεν υπαρχει περιπτωση.εδω P4 Νοrth 3GHz αγκωμαχαει να φτασει εναν Barton 3000+.

Ας ειμαστε πιο ισσοροπημενοι στις απαντησεις μας.

Είναι overclocked τα μηχανάκια....?.....Είναι με τις μνήμες στα τσίτα τους....?.......Είναι στημένα από γνώστες ή άϊντε και ότι πιάσω από το σάκο......?.......Παίζουν πολλά ρόλο........και ξαναλέω ότι εδώ μιλάμε γιά overclocking........ ;)

Link to comment
Share on other sites

@john διαβασε αυτο... http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=65646

γιατι αλλιως πρεπει να κανεις registration στην futuremark και να ψαξεις τα highest scores στο 2001(για οποιον εχει κανει register)

Δεν αμφιβάλλω για τα νούμερα και τις πρωτιές. Δεν προσπαθώ να αποφύγω ρεκόρ του Dothan σε κάποια benchmarks όπου απλά δεν πιάνεται.

Η άποψή μου για το θέμα είναι στο προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό εννοώ όταν λέω ότι ΔΕΝ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ Η Μ@****ΝΗ Η INTEL σαν desktop πλατφόρμα διότι ακόμα βγάζει τρελλό παραδάκι από τους Ρ4.

Και τι 200MHz μου λες βρε Γιώργο. Δεν υποστηρίζει ο adaptor αν κατάλαβα καλά από το review να αλλάζεις πολλαπλασιαστή προς τα κάτω ώστε να βάλεις χαμηλότερο και με κάποιες μητρικές δεν υποστηρίζεται καν αλλαγή voltage.

Και οι hipro στον πλανήτη ολόκληρο που θα πάνε τις μνήμες στα 200Mhz με σφιχτά timmings σπανίζουν.

Αν αυτό και αν εκείνο και αν το άλλο τότε έχεις cpu. Χαιρετίσματα. Αν μιλάγαμε αποκλειστικά για overclocking οκ. Αλλά βλέπω κόσμο να τον προτείνει ( αλλά να μην τον αγοράζει ) σε άλλους για εναλλακτική desktop λύση.

Ναι το κακό είναι όντως αυτό....ΔΕΝ τον υποστηρίζει η μ@μημένη Intel για desctop........Μ@μ@κες....... :)

Όσο για τα υπόλοιπα και ο πιό άσχετος overclocker μπορεί να τα κάνει(fsb, multi, μνήμες ψηλά, κ.τ.λ.)........ ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υποστηρίζει ο adaptor αν κατάλαβα καλά από το review να αλλάζεις πολλαπλασιαστή προς τα κάτω ώστε να βάλεις χαμηλότερο και με κάποιες μητρικές δεν υποστηρίζεται καν αλλαγή voltage.

Και οι hipro στον πλανήτη ολόκληρο που θα πάνε τις μνήμες στα 200Mhz με σφιχτά timmings σπανίζουν.

Δεν νομιζω αυτο που λες.....τα μικρα μονταλα aka 730,740......για να πανε ψηλα πρεπει να ''αρχισεις'΄απο τα 200.....

για τα multi το προβλημα εχει ηδη λυθει με bios ή με τα EIST και CPUMSR(programms)

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο wantilles ειναι ο πιο ακυρος Αντι-Ιντελικος χρηστης που εχω δει στη ζωη μου , το ξερω καλα απο το adslgr που ειναι και moderator. Το μονο που ξερει να λεει ειναι DIE INTEL DIE INTEL DIE INTEL κοκ , γενικως ενας κλασικος ελληναρας κολλημενος στην χειροτερη μορφη που μπορει να υπαρξει. Κατα τα αλλα οπως λεει , προωθει την τεχνολογια , LOL+ROFL

Ο κάθε ένας έχει μια οπτική γωνία. Αντί να επιτιθέμεθα σε κάποιον που έχει διαφορετική οπτική γωνία από εμάς και ο οποίος επιτίθεται στην Intel, καλό θα ήταν να δούμε ολίγον τα πράγματα και από την δικιά του πλευρά.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gamepc.com/labs/view_content.asp?id=pm915&page=1

θυμομουν αυτο το review εγω απο την παρουσιαση της μητρικης που εχει,ειναι απο παλαιοτερο αρθρο στα νεα.και ΔΕΝ ειναι με μνημες καπου εκει.

δεν ειμαστε ολοι o/cers,αρκετοι ειναι default.οτι τα αποτελεσματα που λενε εκει ειναι πιο νορμαλ

Ουουουουουφφφφφφφφ...........Μου μιλάς για SINGLE DDR τώρα.........κι εδώ - ξαναλέω - οι περισσότεροι είναι overclockers........Αυτοί που ΔΕΝ ασχολούνται με το overclocking, να πάρουν AMD64........Ευχαριστημένος τώρα?...... :D

Link to comment
Share on other sites

Είναι overclocked τα μηχανάκια....?.....Είναι με τις μνήμες στα τσίτα τους....?.......Είναι στημένα από γνώστες ή άϊντε και ότι πιάσω από το σάκο......?.......Παίζουν πολλά ρόλο........και ξαναλέω ότι εδώ μιλάμε γιά overclocking........ ;)

διαβασες οτι εγραψα??????ειναι σε μαγαζι τα μηχανακια.σε ενα νετ δεν κανεις O/c μηχανακια που δουλευουν 24/7(default και ψυκτρες της εταιριας) και καθονται απο ασχετοι εως γνωστες.ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ o/c.μην πιανουμε τα ακρα φιλε μου αλλα να τα βλεπουμε ολα μαζι και οχι μια κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κακό είναι όντως αυτό....ΔΕΝ τον υποστηρίζει η μ@μημένη Intel για desctop........Μ@μ@κες....... :)

Όσο για τα υπόλοιπα και ο πιό άσχετος overclocker μπορεί να τα κάνει(fsb, multi, μνήμες ψηλά, κ.τ.λ.)........ ;)

Ο ποίο άσχετος overclocker που δεν μπορεί να διαθέσει χρόνο και χρήμα ώστε να βρει τον σωστό συνδιασμό cpu+mobo+bios+mem?

Δεν είμαστε όλοι hipro και δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας έχει μια οπτική γωνία. Αντί να επιτιθέμεθα σε κάποιον που έχει διαφορετική οπτική γωνία από εμάς και ο οποίος επιτίθεται στην Intel, καλό θα ήταν να δούμε ολίγον τα πράγματα και από την δικιά του πλευρά.

αστο δε ξερεις γιατι περιπτωση μιλαμε.:039:

Link to comment
Share on other sites

Ο ποίο άσχετος overclocker που δεν μπορεί να διαθέσει χρόνο και χρήμα ώστε να βρει τον σωστό συνδιασμό cpu+mobo+bios+mem?

Δεν είμαστε όλοι hipro και δεν νομίζω να έχεις αντίρρηση σε αυτό :D

Μα δε χρειάζεται να είσαι hipro5 έτσι όπως το εννοείς......Υπάρχουν κι άλλα παιδιά που θα ασχοληθούν κι ελπίζω εντός τον προσεχών ημερών να έχουμε αποτελέσματα...... ;)

[όνειρο on] Να ήταν λέει και 64bitos - αφού πλέον όλα εκεί πάνε - και 200MHz fsb και L1=128ΚΒ (καταραμμένη AMD :D ) και desktop [/όνειρο off]....... :D

Link to comment
Share on other sites

Και ανακαλυψε η Intel εναν Athlon για εκεινη...

Και δεν εχουν ποια σημασια τα GHz που μας επρηζε τα @.@

Και ξαφνικα δεν εχουν για ακομα μια φορα αξια τα 64bit

Και για ακομα μια φορα περασε το φραγμα των 2GHz με τον Dothan

Και ολοι μαζι περιεργως φωναζουν για τις επειδοσεις των Pentium M σε συγκεκριμενους τομεις.δεν θα τρεχουμε Pi ολοι μερα,κανουμε πολλα πραγματα,και απ οσο bench εχω δει καθε αλλο παρα ισσοροπημενος επεξεργαστης ειναι ο Dothan αλλου μαμαει και αλλου μαμιεται,αλλα και παλι ακομα και ο Dothan αν δει εναν FX,θα των δει με τα κυαλια.κλοκια ο Dothan κλοκια και στον FX

παλι θα κανουν o/c οι κατοχοι Intel αν εχουν τον Pentium M για να περασουν εναν AMD στα default?

Just wait a bit........θα γίνει ΑΜΕΣΗ σύγκριση ΚΑΙ στα δύο σε λίγο καιρό οπότε ΜΗ λέμε από τώρα ΟΤΙ θέλουμε........Να δούμε ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ γίνεται πλέον με ΑΜΕΣΕΣ συγκρίσεις και όχι με θεωρείες και από reviews που ο καθένας γράφει ότι μα ότι θέλει......Καλύτερα δε θα ήταν έτσι?......ΑΜΕΣΗ κόντρα Dothan με FX?...... ;)

Link to comment
Share on other sites

διαβασες οτι εγραψα??????ειναι σε μαγαζι τα μηχανακια.σε ενα νετ δεν κανεις O/c μηχανακια που δουλευουν 24/7(default και ψυκτρες της εταιριας) και καθονται απο ασχετοι εως γνωστες.ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ o/c.μην πιανουμε τα ακρα φιλε μου αλλα να τα βλεπουμε ολα μαζι και οχι μια κατηγορια.

OK.......ΔΕΝ το κατάλαβες τότε.......Εδώ μιλάμε για OVERCLOCKING.........ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ασχολείται με το άθλημα να πάρει AMD64, είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ........ΟΚ τώρα.....?......:D

EDIT: Μα νομίζω ότι είσαι overclocked!.......ή κάνω λάθος?......το είδα στην υπογραφή σου.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να έχουμε λίγη ηρεμία?

Μην αρχίσουμε τιε επιθέσεις από την 3η σελίδα , περιμέντε μεχρι να πάει τουλάχιστον 8 .....ώστε να έχουν ειπωθεί και αρκετά επιχειρήματα......

Link to comment
Share on other sites

Ε χμ…… 200Mhz είναι normal ταχύτητες ε?

Καταραμένη Intel. Μας έχει μπερδέψει ρε γ@μώτο. Σαν αμάξι με ανάποδα τις ταχύτητες είναι.

Βάζεις όπισθεν για να πας μπροστά (Ρ4>Dothan)

Βάζεις πρώτη……και χτυπάς στον τοίχο πίσω σου (Northwood>Prescott).

Link to comment
Share on other sites

σε διαφορετικες συχνοτητες εκπεμπουν οι ανθρωποι , για αλλο πραμα λεει ο ενας για αλλο ο αλλος. Ο γιωργης θελει το απολυτο ο αλλος θελει το συμβατο. Απλα δεν νομιζω οτι στεκει η συζητηση οταν λεει οτι θα το κλοκαρει στο θεο και απαντα ο αλλος οτι τι να το κανεις ο Α64 ειναι καλυτερος για καθημερινη χρηση

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.