Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

Ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα από εκεί που τον βολεύει.

Παλιότερα ήταν θέμα κόστους η αγορά cpu για εμάς τους AMDάδες. Σήμερα θα τα δίναμε τα 300+ για dual core Athlon και τα 200+ για single core.

Παλιά ο Γιώργος δεν μίλαγε καν για benchmark που το τρέχεις μόνο του. Η 2-2 ή καθόλου? Μα πως ζεις χωρίς hyper threading?

Σήμερα... Τι είναι το hyper threading?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
Ε χμ…… 200Mhz είναι normal ταχύτητες ε?

Καταραμένη Intel. Μας έχει μπερδέψει ρε γ@μώτο. Σαν αμάξι με ανάποδα τις ταχύτητες είναι.

Βάζεις όπισθεν για να πας μπροστά (Ρ4>Dothan)

Βάζεις πρώτη……και χτυπάς στον τοίχο πίσω σου (Northwood>Prescott).

Ναι.......ΚΑΤΑΡΑΜΕΝΗ Intel μας έχεις μπερδέψει....... :D

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα από εκεί που τον βολεύει.

Παλιότερα ήταν θέμα κόστους η αγορά cpu για εμάς τους AMDάδες. Σήμερα θα τα δίναμε τα 300+ για dual core Athlon και τα 200+ για single core.

Παλιά ο Γιώργος δεν μίλαγε καν για benchmark που το τρέχεις μόνο του. Η 2-2 ή καθόλου? Μα πως ζεις χωρίς hyper threading?

Σήμερα... Τι είναι το hyper threading?

για μενα το ΗΤ ειναι ΠΟΛΥ πιο χρησιμο απο τα 64ΒΙΤ

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας μας βλέπει τα πράγματα από εκεί που τον βολεύει.

Παλιότερα ήταν θέμα κόστους η αγορά cpu για εμάς τους AMDάδες. Σήμερα θα τα δίναμε τα 300+ για dual core Athlon και τα 200+ για single core.

Παλιά ο Γιώργος δεν μίλαγε καν για benchmark που το τρέχεις μόνο του. Η 2-2 ή καθόλου? Μα πως ζεις χωρίς hyper threading?

Σήμερα... Τι είναι το hyper threading?

Αυτό για τις τιμές άστο να πάει πιά για AMD......Ευτυχώς έλειξε αυτό το επιχείρημα.....

Όσο τώρα για το δεύτερο που λές, ΚΑΝΕΝΑ bench δεν χρειαζόταν HT για να δουλέψει.......κανένα.......Το HT απλά το απενεργοποιούσαμε......Εμένα προσωπικά μου χρειάστηκε το HT - και ακόμα μου χρειάζεται - για καθημερινή χρήση επειδή πριν έτρεχα SETI και τώρα D2OL.......MONO εκεί........Στα περισότερρα "κλασικά" benchies απλά ΔΕΝ χρειαζόταν-ε και το απενεργοποιούσαμε-ούμε....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όσο τώρα για το δεύτερο που λές, ΚΑΝΕΝΑ bench δεν χρειαζόταν HT για να δουλέψει.......κανένα.......Το HT απλά το απενεργοποιούσαμε......Εμένα προσωπικά μου χρειάστηκε το HT - και ακόμα μου χρειάζεται - για καθημερινή χρήση επειδή πριν έτρεχα SETI και τώρα D2OL.......MONO εκεί........Στα περισότερρα "κλασικά" benchies απλά ΔΕΝ χρειαζόταν-ε και το απενεργοποιούσαμε-ούμε....... ;)

Απλά θυμάμαι παλιά που τρέχαμε ένα benchmark του seankon αν θυμάμαι καλά.

Πάντα μας έδειχνες αποτελέσματα με 2 ταυτόχρονα κονσόλες ανοιχτές. Σού έλεγα νε τρέξεις μία αλλά πάντα είχες επιχειρήματα ώστε να μην δώσεις benchmark :033:

Link to comment
Share on other sites

Απλά θυμάμαι παλιά που τρέχαμε ένα benchmark του seankon αν θυμάμαι καλά.

Πάντα μας έδειχνες αποτελέσματα με 2 ταυτόχρονα κονσόλες ανοιχτές. Σού έλεγα νε τρέξεις μία αλλά πάντα είχες επιχειρήματα ώστε να μην δώσεις benchmark :033:

Δεν το θυμάμαι......Θα υπήρχε κάποιος λόγος...... :)

.......και μιλάμε για "κλασσικά" bench......και όχι "φιαχτά"..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θυμάμαι......Θα υπήρχε κάποιος λόγος...... :)

Τον ξέρεις τον sean. Το benchmark στρέσαρε την fpu. Οι Ρ4 απλά πάτωναν. Μόνο με δύο κονσόλες λόγο ΗΤ κάτι κάνανε.

Δεν θα χρησιμοποιούσα πάντως την λέξη "φτιαχτό". Παρεξηγιέται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τις τιμές άστο να πάει πιά για AMD......Ευτυχώς έλειξε αυτό το επιχείρημα.....

Τωρα γιατι εγω νομιζω οτι ακομα ισχυει? Εκτος αν με γελουν τα ματια μου.

Τιμοκαταλογος Intel

Τιμοκαταλογος AMD

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω o αφαντος και ο γιατρος....

Μα ο γιατρός ΔΕΝ έχει Dothan........ακόμα........και ο unseen έκαψε κατά λάθος τον αντάπτορα CT-479........και ξέρεις πόσο εύκολα βρίσκεις αντάπτορες τέτοιους εδώ στην Ελλάδα......!...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα γιατι εγω νομιζω οτι ακομα ισχυει? Εκτος αν με γελουν τα ματια μου.

Τιμοκαταλογος Intel

Τιμοκαταλογος AMD

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος....

Βρε σείς.........Εδώ δίνατε 80 Ευρώ για έναν Barton και τα κλέγατε κιόλας και τώρα δίνετε 300άρες και το φχαριστιέστε......όχι??..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος δινει 300ρες? 170 εχει ο 3200+. Δεν ειπα οτι μου αρεσει που τα πληρωνω ακριβοτερα απο τους barton, αλλα ειναι ακομα φτηνοτεροι απο τους intel.

Μα ο μέσος όρος χρηστών (άπειροι-πολλοί) έχει 3500+........λάθος?.......

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων........Με ΑΠΛΑ λόγια........CLOCK for CLOCK και RAM for RAM.......ΠΟΙΟΣ νομίζετε ότι υπερτερεί?.......Dothan ή 64άρης.......ΑΠΛΑ λόγια.......

Άντε πάλι οι γενικότητες.

Σε 30 benchmarks υπολογισμού Pi ή σε 30 benchmarks γενικότερα? Σε παραπέμπω στο review που δίνω.

θα μου πεις ότι δεν είναι overclocked εκεί. Αλλά είπαμε. Έτσι θέλει η Intel.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι οι γενικότητες.

Σε 30 benchmarks υπολογισμού Pi ή σε 30 benchmarks γενικότερα? Σε παραπέμπω στο review που δίνω.

θα μου πεις ότι δεν είναι overclocked εκεί. Αλλά είπαμε. Έτσι θέλει η Intel.

Βρε Γιάννη.......με ΑΠΛΑ λόγια μιλάω.......!........Σου μίλησα εγώ για ΠΟΙΑ benchies........Βρήτε ΟΠΟΙΑ benchies θέλετε που να ΑΦΟΡΟΥΝ τους OVERCLOCKERS........και ρωτάω ξανά.......σε αυτά τα benchies που θα βρείτε, CLOCK for CLOCK και RAM for RAM , ποιός υπερτερεί?.......

Υ.Γ. Το Super-Pi ξεχάσαμε τώρα ότι ΚΑΠΟΤΕ ήταν η ΒΑΣΗ για ένα AMD σύστημα.......Το πετάξαμε έτσι απλά?......Δε μας κάνει τώρα?......Πάμε γι'άλλα.?.....Ξου-ξου.... :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.