Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

1.Πρώτοι σε όλα τα Πι? Ουάου, είμαι σίγουρος ότι η ζωή θα σου χαμογελάει από εδώ και πέρα.

2.Έστω ότι τον πήραμε τον ντόθαν. Ξεσκιστήκαμε στα πι. Σε 4 μήνες τον πετάμε? Ή μήπως υπάρχει η δυνατότητα να αναβαθμίσουμε το σύστημά μας, έστω και με άλλο αντάπτορα?Αλήθεια πόσες φορές την τελευταία πενταετία η ίντελ βοήθησε τους πελάτες της επεκτείνοντας τη ζωή κάποιας πλατφόρμας της?Χμμμ...

3.Κάτι άκουσα για μεταχειρισμένες μητρικές στον υπολογισμό του κόστους. Γιατί δε βάλαμε μεταχειρισμένα κομμάτια και για τον υπολογισμό του ΑΜΔ συστήματος? Γιατί δε συνυπολογίσαμε την επεκτασιμότητα του 939 σε διπλό? Γιατί δε λέει κανείς ότι εκτός από μετροπρογράμματα θα έχουμε πλατφόρμα ίσως και για την επόμενη 2ετία?

Ή μήπως κάποιος διατηρεί την ψευδαίσθηση ότι η ΙΝΤΕΛ θα υποστηρίξει αυτήν την πλατφόρμα περισσότερο από όσο την εξυπηρετεί?

Προσωπική μου άποψη.

Η ΙΝΤΕΛ γνωρίζει καλά ότι τίποτα δεν μπορεί να της μειώσει τα τεράστια κέρδη. Ακόμη και να βγάλει χειρότερα κομμάτια στην αγορά η ΝΤΕΛΛ θα πουλάει τα κέρατά της και το κάθε Πλαίσιο θα προτείνει έτοιμα συστήματα με βάση τους επεξεργαστές της.

Τον ντόθαν δεν ανακάλυψαν οι χρήστες ότι σπαέι τα ΣΠι. Η μαμά ΙΝΤΕΛ ήξερε πολύ καλά τον τρόπο να κρατά σε εγρήγορση τους φανατικούς της και χρησιμοποίησε αυτή τη γνώση.

Όπως ακριβώς η ΑΜΔ έβγαλε την πρώτη παρτίδα 939 γουίτσιδες να πιάνουν οριακά τα 3 στρογγυλά με καλή ψύξη.

Θεωρώ ότι απλά μπορούμε να μην τους δίνουμε την ικανοποίηση αν και μάλλον είναι ανέφικτο. Τα παιχνίδια παίζονται εις βάρος μας και η μόνη επιλογή συνίσταται στο να γνωρίσουμε τις απαιτήσεις μας -τις πραγματικές- και να τις ικανοποιήσουμε .

Και θέλω να κλείσω με κάτι που είχε πει ο Νταρθ και ας με διορθώσει αν το λέω λάθος, αλλά εμενα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Το Σπι είναι compiled με βάση τον πέντιουμ προ. Δηλαδή ξεσκιζόμστε για να δούμε ποιος σύγχρονος επεξεργαστής είναι καλύτερος στο να εκτελεί πρόγραμμα γραμμένο για πέντιουμ προ.

Οπότε αν η ίντελ αποφασίσει να βγάλει μία έκδοση πέντιουμ whatever (ένα βήμα προς τα πίσω το έκανε ήδη, άλλο ένα -δύο τι ψυχή έχουν?) στα 4.8 γίγα μαμά και με υπερχρονισμό φτάσει στα 6 και βάλε ,και κάνετε το 1Μ σε 14 δευτερόλεπτα θα είστε πολύ ευχαριστημένοι από τον επεξεργαστή σας?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
Και άντε να εξηγήσει πώς γίνεται και το HT είναι μία τεράστια φούσκα.

Ουουουουουφφφφφφ..........Έχεις δουλέψει πολλές φορές και αρκετά με το HT για να εκφέρεις τη γνώμη ότι είναι "τεράστια φούσκα" ή το βγάζεις από το μυαλό σου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και απλά να πείς και κάτι άλλο εκτός απο το "Netburst" και το "Netburst"....?.....Γιατί εγώ προσωπικά το βλέπω ΚΑΘΕ μέρα και για 24/7 ότι μου κάνει τη δουλειά που υπόσχεται (+30% επιδώσεις) και ακόμα παραπάνω απ'αυτό......

EDIT: Χα,χα,χα,.........με συγχωρείς που γελάω, αλλά να σ'έχει ο Θεός καλά βρε φίλε.......Μπήκα για λίγο στο site adslgr και πάτησα στην "Αναζήτηση" τη λέξη "Netburst"........Μάντεψε!......Σε όλες τις υποκατηγορίες του φόρουμ, μου βγάζει αποτελέσματα απαντήσεων και είναι όλα ΔΙΚΑ ΣΟΥ.......Ακόμα και στον ανθρωπάκο που ρώτησε για ψύξη στον επεξεργαστή του δεν έφταιγε τίποτε άλλο εκτός από το Netburst......και είδα ότι πάλι βοήθησες έναν συνφορουμίτη σου δίνοντάς του λύση στο πρόβλημά του.....Να σαι καλά βρε παλικάρι.....Μου έφτιαξες τη βραδιά και το πάω για ξενύχτι δουλεύοντας......Σ'ευχαριστώ.......Ειλικρινά...... :)

EDIT No2 : Πω, πω, πω, αδερφέ μου.......Διαβάζοντας τα πόστ σου είδα ότι είσαι μεγάλη φανατίλα με την AMD.......Έλα.....πές μας τώρα πόσα σου δίνουν γι'αυτό.....Αληθινή τιμή όμως ε!......Μην πείς ψέματα......!..... :)

EDIT No3 : Όσο σε διαβάζω , τόσο το χαίρομαι.......Απάντηση σε χρήστη : "Ε τότε είσαι ανόητος, όχι προσωπικά εσύ, αλλά όποιος κάνει τέτοια αγορά, γιατί βλέπει το δέντρο και δεν βλέπει το δάσος".......Οι λέξεις και οι φράσεις που χρησιμοποιείς σε σχεδόν κάθε θέμα, είναι "κλισέ"........"Netburst" , "γιατί βλέπει το δέντρο και δεν βλέπει το δάσος", "Φούσκα"........Νομίζω ότι είναι καιρός τώρα πιά να συμπληρώσεις το λεξιλόγιό σου και με άλλες λέξεις...Δε νομίζεις?......Φιλικά πάντα...... :)

EDIT No4: Πω,πω,πω.......!..........Με έκανες να γραφτώ στο site μόνο και μόνο γιατί έχεις χαντακώσει πολλούς χρήστες με τις απαντήσεις σου βρε αδερφέ μου.......Καιρός να δουλέψει τελικά και λίγο ο "Troll hunter"...... :075:

Link to comment
Share on other sites

Τον ντόθαν δεν ανακάλυψαν οι χρήστες ότι σπαέι τα ΣΠι. Η μαμά ΙΝΤΕΛ ήξερε πολύ καλά τον τρόπο να κρατά σε εγρήγορση τους φανατικούς της και χρησιμοποίησε αυτή τη γνώση.

Αυτό θα κρατήσω μόνο γιατί βαριέμαι να γράφω και πολλά και δεν έχω και τον απαιτούμενο χρόνο....... :)

Χέστκε η Intel για τους φανατικούς της χρήστες.........ΔΕΝ τους έχει καμμία ανάγκη σε πληροφορώ......ΔΕΝ είναι AMD που το πρώτο που κοίταξε είναι οι χρήστες(έστω κι αν τους μάμησε λίγο με τις τιμές)......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φάει όλοι τρελό κόλλημα!!! Χαλαρώστε!!! Δεν έχω καταλάβει γιατί τρώγεστε??

Στην τελική ο καθένας ας αγοράσει ότι θέλει...αυτός θα το φάει στη μαπα αν δεν του βγεί καλό!!

Επίσης πάντα η ΑΜΔ είχε καλό value for money!!!

Και ένα τελευταίο: εγώ συγκρίνω δύο συστήματα με βάση την τιμή!!! Δεν μου λέει κάτι αν ο Ρ4 να μ@μ@ει τον αντιστοιχο Α64 (η και το αντιθετο) αν έχουν διαφορά στιν τιμή 150 ευρώ!! Μόνο τις τιμές στις μητρικές για ΙΝΤΕλ να δεις θα βάλεις τα κλάμματα!! Κοιτάξτε τα κορυφαία μοντέλα σε ΑΜΔ και ΙΝΤΕΛ. Η διαφορά είναι τουλάχιστον 100 ευρώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχετε φάει όλοι τρελό κόλλημα!!! Χαλαρώστε!!! Δεν έχω καταλάβει γιατί τρώγεστε??

Στην τελική ο καθένας ας αγοράσει ότι θέλει...αυτός θα το φάει στη μαπα αν δεν του βγεί καλό!!

Δεν τρωγόμαστε, βαβούρα κάνουμε - τουλάχιστον εγώ - .....Είμαι πειραχτήρι τι να κάνουμε.....Όλα τα κάνω πάντα με καλή διάθεση γι'αυτούς που με ξέρουν.....ε οι άλλοι θα με μάθουν..... :o

Link to comment
Share on other sites

2.Έστω ότι τον πήραμε τον ντόθαν. Ξεσκιστήκαμε στα πι. Σε 4 μήνες τον πετάμε? Ή μήπως υπάρχει η δυνατότητα να αναβαθμίσουμε το σύστημά μας, έστω και με άλλο αντάπτορα?Αλήθεια πόσες φορές την τελευταία πενταετία η ίντελ βοήθησε τους πελάτες της επεκτείνοντας τη ζωή κάποιας πλατφόρμας της?Χμμμ...

Εχει ειπωθει και παραπανω ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ και περναει στο ντουκου. Μην ξεχνας, οτι προς το παρον ειναι επεξεργαστης ΜΟΝΟ για bench και ως εκ τουτου οι "λεπτομερειες" που αναφερεις δεν μας απασχολουν! :102:

3.Κάτι άκουσα για μεταχειρισμένες μητρικές στον υπολογισμό του κόστους.

Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ που ανθρωποι (με 400+ευρω τουλαχιστον για ψυξη του επεξεργαστη και αλλα τοσα για ψυξη της καρτας γραφικων ) χρησιμοποιουν οτιδηποτε μεταχειρισμενο ειναι γιατι ΔΕΝ εχουν αλλη επιλογη (αυτη ειναι η πιο συμφερουσα ή το ιδιο συμφερουσα στην χειροτερη).... Αν η ιντελ/AMD/ATI/NVIDIA/Winbond ;) τους εδινε αλλη επιλογη θα την επαιρναν. Δες τι αλλες επιλογες εχουν για μητρικη και μετα ξαναρωτα γιατι υπολογιζουν μεταχερισμενα πραγματα στο budget. Βγες μια βολτα κι αμα βρεις ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ P4C800/P4P800SE σε ενα οποιοδηποτε μαγαζι υπολογιστων... Αλλα τι λεμε... εδω δεν βρισκεις adaptora.... Αλλα ευτυχως μιλαμε μονο για ανθρωπους που τρεχουνε bench οποτε το να "βρεις" κατι ειναι ευκολο... Οι υπολοιποι ας παρουν 945/955.... <--- ναι, καλα παλι η AS8 θα πουλησει.... :019:

Link to comment
Share on other sites

Eιπε κανενας οτι ο dothan ειναι για κυριο μηχανημα? Eιναι για benchmarks. Εγω για αυτο τον πηρα. Θα τον σκισω στο oc για να τον χαρω. Οσοι δεν θελετε εναν τετοιον επεξεργαστη για αυτη τη χρηση απλα παρτε κατι αλλο. So simple! Ξαναλεω οτι υπαρχει μια κατηγορια χρηστων που εχει ενα setup μονο για benchmarks. Γιατι ειναι τοσο παραλογο δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Eιπε κανενας οτι ο dothan ειναι για κυριο μηχανημα? Οσοι δεν θελετε εναν τετοιον επεξεργαστη για αυτη τη χρηση απλα παρτε κατι αλλο. So simple! Ξαναλεω οτι υπαρχει μια κατηγορια χρηστων που εχει ενα setup μονο για benchmarks. Γιατι ειναι τοσο παραλογο δηλαδη?

Καθολου παραλογο. Απλα εγω βιδωνω οταν καποιοι κανουν λες και βρηκανε πετρελαιο.

Eιπε κανενας οτι ο dothan ειναι για κυριο μηχανημα?Eιναι για benchmarks. Εγω για αυτο τον πηρα. Θα τον σκισω στο oc για να τον χαρω.

Αν δεν απατωμαι το thread αρχισε οταν ο Τασος ειπε στον panoc τον dothan ως εναλλακτικη desktop λυση για το καινουριο συστημα του.

Link to comment
Share on other sites

Eιπε κανενας οτι ο dothan ειναι για κυριο μηχανημα? Eιναι για benchmarks. Εγω για αυτο τον πηρα. Θα τον σκισω στο oc για να τον χαρω.

Και πολυ καλα κανεις... :023:

Link to comment
Share on other sites

Και θέλω να κλείσω με κάτι που είχε πει ο Νταρθ και ας με διορθώσει αν το λέω λάθος, αλλά εμενα μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση.

Το Σπι είναι compiled με βάση τον πέντιουμ προ. Δηλαδή ξεσκιζόμστε για να δούμε ποιος σύγχρονος επεξεργαστής είναι καλύτερος στο να εκτελεί πρόγραμμα γραμμένο για πέντιουμ προ.

Ακριβώς όπως το λες είναι. Pentium Pro είναι το default instruction set και instruction scheduling όλων των x86 compilers που υπάρχουν τα τελευταία 6-7 χρόνια. Ο λόγος είναι απλός. Οι κατασκευαστές proprietary software δεν αποκλείουν κανέναν από την λίστα των υποψηφίων χρηστών του προϊόντος. Αυτό δεν ισχύει μόνο για το super-pi αλλά ακόμα και για τα windows και για την oracle. Ακόμα και στο linux αν δεν κάνεις εσυ compilation με τα κατάλληλα flags για τον επεξεργαστή σου, τα default binaries είναι για pentium pro, αφού αυτή είναι η default συμπεριφορά του compiler.

Οι κατασκευαστές cpu, γνωρίζουν πολύ καλά ότι το 95% του software που θα τρέξει η μηχανή, θα είναι pentium pro optimized. Από εκεί και πέρα ο κάθε κατασκευαστής κάνει την επιλογή του. Η AMD για να ανταγωνιστεί την Intel φρόντισε από την αρχή να βγάλει επεξεργαστές που έχουν πολύ καλή συμπεριφορά στον παλιό κώδικα, αλλά μικρή δυνατότητα βελτιστοποίησης. Η Intel αγνόησε τον υπάρχοντα κώδικα, και από την θέση ισχύως που βρίσκεται, επέβαλε νέες προϋποθέσεις για την συγγραφή optimized κώδικα, προμηθεύοντας παράλληλα και τα αντίστοιχα tools. Intel vs AMD = Leader vs Challenger. Ο κάθε ένας ανάλογα με την θέση του ακολουθεί την πολιτική του. Ψιλά γράμματα για όσους δεν ασχολούνται με software σε βάθος, αλλά δυστυχώς τα ζητήματα software είναι περίπλοκα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.