Jump to content



Dothan core...η συζήτηση


TASOS

Recommended Posts

OK.......ΔΕΝ το κατάλαβες τότε.......Εδώ μιλάμε για OVERCLOCKING.........ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ασχολείται με το άθλημα να πάρει AMD64, είναι ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ........ΟΚ τώρα.....?......:D

EDIT: Μα νομίζω ότι είσαι overclocked!.......ή κάνω λάθος?......το είδα στην υπογραφή σου.....

νομιζω,αν δεν απατωμαι οτι μιλαμε για τον Dothan και οχι για o/c,απλα το βαλαμε και αυτο μεσα στη κουβεντα.εγω το καταλαβα,ισως εσυ το ειδες απο αλλη "οπτικη" γωνια.

οποιος δεν ασχολητεαι με το o/c παιρνει ΑΜD,για να εχει επειδοσεις και στα default......οποιος θελει O/c παιρνει παλι AMD για πραγματικη δυναμη των GHz και οχι μουφες.....αλλα τωρα δεν τα λεμε αυτα με τον dothan......παρτε ολοι απο εναν dothan ενας FX των εχει ετσι και αλλιως για πρωινο.

ναι καλα ειδες ειμαι o/c.θα ημουν παραπανω αλλα δεν θα φαω τα φραγκα μου στο O/c,οταν περισεψουν τοτε θα τα φαω και εκει......αλλα δεν συζηταμε για μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply
CLOCK for CLOCK και RAM for RAM , ποιός υπερτερεί?.......

Υ.Γ. Το Super-Pi ξεχάσαμε τώρα ότι ΚΑΠΟΤΕ ήταν η ΒΑΣΗ για ένα AMD σύστημα.......Το πετάξαμε έτσι απλά?......Δε μας κάνει τώρα?......Πάμε γι'άλλα.?.....Ξου-ξου.... :D

:109:AMD 64:044:

πριν απο το καποτε που λες,καποιοι το ειχαν σαν βαση για τους P4,αλλα αυτοι το εχουν ξεχασει εδω και καιρο.

:075:ξου-ξου τα GHz,:075:ξου ξου το HT,ξου το ενα ξου το αλλο........εεεε ξουτ παλιο:068: Intel.:044:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω,αν δεν απατωμαι οτι μιλαμε για τον Dothan και οχι για o/c,απλα το βαλαμε και αυτο μεσα στη κουβεντα.εγω το καταλαβα,ισως εσυ το ειδες απο αλλη "οπτικη" γωνια.

οποιος δεν ασχολητεαι με το o/c παιρνει ΑΜD,για να εχει επειδοσεις και στα default......οποιος θελει O/c παιρνει παλι AMD για πραγματικη δυναμη των GHz και οχι μουφες.....αλλα τωρα δεν τα λεμε αυτα με τον dothan......παρτε ολοι απο εναν dothan ενας FX των εχει ετσι και αλλιως για πρωινο.

ναι καλα ειδες ειμαι o/c.θα ημουν παραπανω αλλα δεν θα φαω τα φραγκα μου στο O/c,οταν περισεψουν τοτε θα τα φαω και εκει......αλλα δεν συζηταμε για μενα.

ΟΚ - ΟΚ........Θα παίξω ένα σύστημα με Dothan ΣΑΝ το σύστημα της υπογραφής σου......π.χ. 2130MHz , Μνήμες 474MHz , κ.τ.λ........Τι πιστεύεις?.....Θα σ'έχει ή θα το έχεις σε όποιο ή και σε σύνολο benchies θέλεις?.......Ερώτηση!......

Link to comment
Share on other sites

πριν απο το καποτε που λες,καποιοι το ειχαν σαν βαση για τους P4,αλλα αυτοι το εχουν ξεχασει εδω και καιρο.

Σε αυτό ΔΕΝ έχεις δίκιο γιατί δε μπορεί να είσαι ΤΟΣΟ πολύ καιρό μέσα στα πράγματα......άλλο......

Link to comment
Share on other sites

που θες να ξερω,χρησιμοποιω το PC και δεν το εχω για benchies ολη μερα,στο συνολο μαλλον το εχω,σε συγκεκριμενα αν μο πεις δεν ξερω,εδω S pi ετρεξα τελευταια φορα στον Athlon XP,απλα για να το δω.οταν κανεις ενα τετοιο συστημα μπορω να ποσταρω και εγω αυτα που ετρεξες μολις ευκαιρησω,αλλα εγω δεν εχω τοπ hardware λαβε το υπ οψιν σου,δεν εχω κoννε για να διαλεγω τα pc parts.

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλησουμε πρακτικα εχουμε εναν επεξεργαστη που πουσαρισμενος εχει παραπλησιες αποδοσεις σε παιχνιδια και εφαρμογες office με τον FX 55 των 800 και βαλε Ευρω με ενα κλασμα αυτης της τιμης. Οποιος καλυπτεται απο τα παραπανω (..και εχει ορεξη για ψαξιμο) και νομιζω οτι ειναι αρκετοι καλα θα κανει να το ψαξει λιγο.

Οποιος θελει ΗΤ και 64 bit για να κανει την δουλεια του ας κοιταξει αλλου..

Τοσο απλα ειναι τα πραγματα!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, προς τι τόση ζήλεια ρε παιδιά που η Intel παίζει πλέον με ένα καλό cpu? Εάν με ενα dothan και ένα νεράκι πιάνεις ένα καλό και αξιοπερές o/c με καλές επιδώσεις (δεν κατανοώ πώς μπορεί να σκίζει σε spi-2dmark2k1 και να "πατώνει" γενικά) σε λογικό κόστος, τότε why not? Όσο για την κοροϊδία της Intel τόσο καιρό με τους Ρ4, ε στο χέρι του καθενώς ήταν να την απορίψει (όπως και έκανα) αλλά εν ονόματι αυτής να φτύσουμε κάτι το αξιόλογο? Μπα...άμα συμφέρει μετα συγχωρίσεως χeστικα πατόκορφα αμα είναι Intel ή Cyrix ή AMD. Θα προτιμούσα βέβαια μια mobo native για τον dothan ready to fly με 875-865 χωρίς adapters αλλά θα δείξει στο μέλλον. Καλό πράγμα να υπάρχει ανταγωνισμός αφού και η AMD μας έδειξε οτι με την 1η ευκαιρία βαράει κατακέφαλα στις τιμές άμα λάχει...

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό ΔΕΝ έχεις δίκιο γιατί δε μπορεί να είσαι ΤΟΣΟ πολύ καιρό μέσα στα πράγματα......άλλο......
....δεν χρειαζεται να απαντησω γιατι ισχυει αυτο που ειπα ετσι και αλλιως.
Link to comment
Share on other sites

η καλη μας ΑΜΔ βοσκει κατω στη λιακαδα, το ειδαμε ποσο σκεφτεται η ΑΜΔ τους πελατες τις , με το που περασε στα σκορ τον Ρ4 , 1000+ € και ευλογησον μαστορα. Και για ποια κοροιδια ρε παιδες στον Ρ4, δηλαδη ειναι αχρηστος? επειδη πρεπει να παιζει στα 4 γιγα για να παιζει καλα? ε τοσο θελει για να παιξει τι να κανουμε. Α δλδ ο Α64 στα 2600 που θελει για καλα ειναι αληθινα γιγαΗΖ? δλδ ο ντοθαν στα 2.1 ειναι ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΑΛΗΘΙΝΑ γιγαΗΖ? LOL LOL, ελεος

προτεινω να παρουμε CPU's @ 1000ΜΗΖ για τα απολυτως αληθινα γιγαΗΖ εγκεκριμενα απο τον Χριστοδουλο.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω.. πρεπει να ξεκουραστηκατε αρκετα το τριημερο... Ορεξατοι ολοι σας με τους dothan και τους Α64... Να τους χαιρεστε παιδια!!

2 φορες πηγα να γραψω κατι σαν απαντηση αλλα βαρεθηκα και το σβησα... την τριτη φορα δεν αντεξα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε Γιάννη.......με ΑΠΛΑ λόγια μιλάω.......!........Σου μίλησα εγώ για ΠΟΙΑ benchies........Βρήτε ΟΠΟΙΑ benchies θέλετε που να ΑΦΟΡΟΥΝ τους OVERCLOCKERS........και ρωτάω ξανά.......σε αυτά τα benchies που θα βρείτε, CLOCK for CLOCK και RAM for RAM , ποιός υπερτερεί?.......

Βασικά ο... τόνος της φωνής μου ήταν ολίγον έντονος.

Τώρα τι clock for clock? Αφού σου λέω και εγώ. Αλλού ο Dothan πάει καλά σε κάποια πάει εξαιρετικά και σε άλλα πολλά τρώει σκόνη ακόμα και από τους Pentium 4. Σε ξανά παραπέμπω στο παραπάνω review ξανά λέγοντας σου ότι δεν είναι ολοκληρωμένος σαν desktop cpu. Σαν mobile είναι super.

Υ.Γ. Το Super-Pi ξεχάσαμε τώρα ότι ΚΑΠΟΤΕ ήταν η ΒΑΣΗ για ένα AMD σύστημα.......Το πετάξαμε έτσι απλά?......Δε μας κάνει τώρα?......Πάμε γι'άλλα.?.....Ξου-ξου.... :D

Εγώ θυμάμαι ότι από την μεριά των Intel fans όταν υπήρχε μόνο ο Ρ4 δεν ετίθετο θέμα clock for clock. Όλοι τότε κοπάναγαν GHz.

Link to comment
Share on other sites

οποιος δεν ασχολητεαι με το o/c παιρνει ΑΜD,για να εχει επειδοσεις και στα default......οποιος θελει O/c παιρνει παλι AMD για πραγματικη δυναμη των GHz και οχι μουφες.....αλλα τωρα δεν τα λεμε αυτα με τον dothan......παρτε ολοι απο εναν dothan ενας FX των εχει ετσι και αλλιως για πρωινο.

το πρωινο σας κυριε.... sPi 1M @ 11 x 273(3003) with TCCD, 2.5-3-3-7 Winxp, only tweak=priority.

http://i7.photobucket.com/albums/y259/GoriLLakoS/fx.jpg

http://i7.photobucket.com/albums/y259/GoriLLakoS/Dothan.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ΕΛΕΟΣ δλδ δεν υπαρχει μονο το Super pi σαν bench.Τεσταρε κανα Doom 3 κανα HL2 η τουλαχιστον καμια Direct 3D εφαρμογη.Νταξει το ξερουμε οτι σε αυτο το bench πατωνει ο fx.Αλλα για ριχτε κανα αλλα bench για του λογου το αληθες...

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο wantilles ειναι ο πιο ακυρος Αντι-Ιντελικος χρηστης που εχω δει στη ζωη μου , το ξερω καλα απο το adslgr που ειναι και moderator. Το μονο που ξερει να λεει ειναι DIE INTEL DIE INTEL DIE INTEL κοκ , γενικως ενας κλασικος ελληναρας κολλημενος στην χειροτερη μορφη που μπορει να υπαρξει. Κατα τα αλλα οπως λεει , προωθει την τεχνολογια , LOL+ROFL

Δεν είμαι αντι-Ιντελικός.

Είμαι αντί-P-4 (και παράγωγα π.χ. Xeon), ή μάλλον να το πω καλύτερα, αντι-νέτμπερστ.

Διότι φτάνει πια η κοροϊδία.

Οι P-III (κι ας ήταν 15% κάτω από τους Athlon Thunderbird) ήταν τουλάχιστο αξιοπρεπείς επεξεργαστές.

Αυτά για την αποκατάσταση της αλήθειας.

Θα θέσω και ορισμένα γεγονότα προς εσένα:

Ας πάρουμε το χρονικό διάστημα από το 2001 και μετά (εμφάνιση νέτμπερστ) και θα απαριθμήσω τί καινοτομίες innovations έφερε η AMD στο χώρο των x86(-64) desktop & server CPUs:

- επέκταση του x86 στα 64-bit και δημιουργία του AMD64 x86-64 standard

- οι K8 έχουν πολύ περισσότερους registers γενικής χρήσης (σε 64-bit mode)

- οι K8 είναι ΕΞΑΡΧΗΣ σχεδιασμένοι για 64-bit

- οι K8 είναι ΕΞΑΡΧΗΣ σχεδιασμένοι για dual-core (πολλοί λένε και για 4 cores) με υπάρχοντα ΕΞΑΡΧΗΣ crossbar switch και system request interface

- dual-channel DDR 3200 memory controller ΜΕΣΑ στο CPU

- HyperTransport bus (αρχικά στα 800MHz πλέον στο 1GHZ) για ταχύτατη επικοινωνία. Επίσης για επικοινωνία μεταξύ CPU cores είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικά sockets για SMP (coherent HyperTransport links)

- οι K8 με κάθε προσθήκη core (είτε στο ίδιο είτε σε διαφορετικά sockets) έχουν πολύ καλό scaling (πάνω από 95%)

- λόγω όλων των παραπάνω, το IPCC (instructions per clock cycle) των K8 είναι έως και 1.5 φορά καλύτερο (σε 64-bit mode) από το ήδη πολύ καλό των K7 Barton

- ομαλότατη μετάβαση από άποψη επιδόσεων και θερμικής συμπεριφοράς στα 0.09nm μαζί με τεχνολογίες SOI & strained silicon

Λοιπόν αυτά είναι τα innovations - πρόοδος που προσέφερε η AMD στο χώρο των x86(-64) desktop & server CPU από το 2001 και μετά.

Αναμένω με αγωνία να αντιπαραθέσεις τί innovation & πρόοδο προσέφερε η Intel το ίδιο διάστημα.

για μενα το ΗΤ ειναι ΠΟΛΥ πιο χρησιμο απο τα 64ΒΙΤ

Εγώ σε 2-3 μήνες θα έχω 2 ΣΩΣΤΑ ΕΞΑΡΧΗΣ σχεδιασμένα και προηγμένα ΠΛΗΡΗ και ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ AMD64 cores.

Μείνε εσύ με το μαρκετινίστικο κόλπο του HT να δούμε τί είναι καλύτερο:

1 core με HT

ή

2 ΠΛΗΡΗ AMD64 cores

...ώστε να έχουν ειπωθεί και αρκετά επιχειρήματα...

Χαίρομαι γι' αυτό που λες.

Ανέκαθεν μιλούσα με επιχειρήματα, ευθέως και σταράτα, χωρίς περιστροφές.

Και ήδη παρέθεσα αρκετά.

Όσοι διαβάζουν και ποστ μου στο adslgr, το γνωρίζουν αυτό.

Επίσης χαίρομαι διότι στάθηκα η αφορμή για μία τόσο ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ηθελα να δω και αλλα benches εκτος απο το καραμελα-pi. Everyday use προγραμματα, συμπιεση video/audio, rar κλπ. Κανενας ομως δεν τα δειχνει αυτα. Το pi δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Το οτι βγαζει χαμηλο σκορ ειναι το απολυτο τιποτα. Εμενα με ενδιαφερει ενας ολοκληρωμενος desktop cpu με καλο value for money που να μην πηγαινει καλα μονο σε 1-2 προγραμματα (benches), αλλα σε οτι χρειαζομαι και τρεχω σε σχεδον καθημερινη βαση, και να κανει και ενα σεβατο overclock (μικροβιο γαρ). Αυτος ειναι ενας ολοκληρωμενος cpu για τις αναγκες μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ θα ηθελα να δω και αλλα benches εκτος απο το καραμελα-pi. Everyday use προγραμματα, συμπιεση video/audio, rar κλπ. Κανενας ομως δεν τα δειχνει αυτα. Το pi δεν μου λεει απολυτως τιποτα.

Το οτι βγαζει χαμηλο σκορ ειναι το απολυτο τιποτα. Εμενα με ενδιαφερει ενας ολοκληρωμενος desktop cpu με καλο value for money που να μην πηγαινει καλα μονο σε 1-2 προγραμματα (benches), αλλα σε οτι χρειαζομαι και τρεχω σε σχεδον καθημερινη βαση, και να κανει και ενα σεβατο overclock (μικροβιο γαρ). Αυτος ειναι ενας ολοκληρωμενος cpu για τις αναγκες μου.

To Super-Pi είναι απλά ενδεικτικό bench......κρίνονται αρκετά απ'αύτό ως προς απόδωση.......Με λίγη υπομονή θα δούμε ΚΑΙ με τα δικά μας μάτια τον Dothan και θα τον συγκρίνουμε με άλλα συστήματα.......Όταν έρθει η ώρα όλα θα τα δούμε.....μέχρι τότε θα λέμε λόγια του "αέρα".....ΑΝ δεν έχουμε ιδίαν πείρα, δυστηχώς δε μπορούμε να τα ισωπεδώνουμε όλα, όπως π.χ. ο φίλος MADKiller7 aka AMD for ever ή AMD rules ή ότι άλλο AMD θέλεις..... ;)

EDIT: Να είστε σίγουροι ότι ΕΓΩ θα είμαι ο πρώτος που θα κράξω τον Dothan άν είναι ΜΟΝΟ για Super-Pi και τίποτε άλλο....... ;)

Link to comment
Share on other sites

Με λίγη υπομονή θα δούμε ΚΑΙ με τα δικά μας μάτια τον Dothan και θα τον συγκρίνουμε με άλλα συστήματα.......Όταν έρθει η ώρα όλα θα τα δούμε..... ;)

Ακριβως αυτο περιμενω...για να δουμε....

To Super-Pi είναι απλά ενδεικτικό bench.....κρίνονται αρκετά απ'αύτό ως προς απόδωση.......

ΑΚΡΙΒΩΣ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αντι-Ιντελικός.

Είμαι αντί-P-4 (και παράγωγα π.χ. Xeon), ή μάλλον να το πω καλύτερα, αντι-νέτμπερστ.

Διότι φτάνει πια η κοροϊδία.

Δεν έκανα quote όλο το ποστ για συντομία.........Τώρα......ΝΑΙ οι πρώτοι P4 Willmate ΗΤΑΝ ΜΟΥΦΕΣ, ΝΑΙ η RAMBUS ήταν ΜΟΥΦΑ κι αυτή......ΜΗΝ λέμε όμως ότι και οι P4 Northwood ήταν μούφες........και ΝΑΙ και οι Prescotts είναι "λίγο" μούφες , αλλά ΕΥΤYΧΩΣ ανεβαίνουν ψηλά και το καλύπτουν...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνουν όλοι όσοι παίρνουν dothan . Το cpu @ γ==μει απλά τα πράγματα. Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση μόνο είναι πώς Χ εποχής ΗΤ ορισμένοι χρήστες το παρουσιάζανε ώς ΄΄ μανα εξ ουρανου ΄΄ ενώ σήμερα είναι διατεθειμένοι να τα πουλήσουν όλα για asus+dothan . Ε όχι ρε φίλε αφού ''εσύ '' χωρίς ΗΤ δεν μπορείς .

Link to comment
Share on other sites

.ΜΗΝ λέμε όμως ότι και οι P4 Northwood ήταν μούφες........ ;)

Εχω 2 northwood (400+533FSB) και προσωπικα με αερα που κλοκαρω μεχρι στιγμης οτι επεξεργαστες εχουν περασει απο μενα τα τελευταια 8-9 χρονια... δεν ειδα κατι ιδαιτερο σε σχεση με τους αντιστοιχους ΧΡ barton/tbredB της εποχης. Νορμαλ πραγματα, καπου λιγο καλυτερος ο ενας, καπου λιγο καλυτερος ο αλλος. Μηπως εννοεις ΜΟΝΟ τους northy C (200FSB+ΗΤ) που οντως ηταν ο καλυτερος πυρηνας της εποχης του???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.