Jump to content



World of Warcraft


stamatas

Recommended Posts

Απέχοντας αρκετό καιρό από το "άθλημα" δε μπορώ να πω ότι βλέπω μόνο αρνητικά τις αλλαγές. Το lore του TBC πάντα είχε θέματα (ήταν κάτι σαν το Highlander 2 - οι περισσότεροι προτιμούσαν να θεωρούν ότι δεν υπήρξε ποτέ).

Αν με τις αλλαγές που κάνουν τώρα το σουλουπώσουν, μπορεί να βγει κάτι καλό :).

Κατά τα άλλα, νομίζω το πλάνο της (Activision) Blizzard για το WoW είναι να το ανοίξει σε περισσότερο κόσμο, και ενδεχομένως να βρει ένα μοντέλο που θα του επιτρέψει να συνυπάρχει με το νέο της IP.

Link to comment
Share on other sites

Απέχοντας αρκετό καιρό από το "άθλημα" δε μπορώ να πω ότι βλέπω μόνο αρνητικά τις αλλαγές. Το lore του TBC πάντα είχε θέματα (ήταν κάτι σαν το Highlander 2 - οι περισσότεροι προτιμούσαν να θεωρούν ότι δεν υπήρξε ποτέ).

Αν με τις αλλαγές που κάνουν τώρα το σουλουπώσουν, μπορεί να βγει κάτι καλό :).

Κατά τα άλλα, νομίζω το πλάνο της (Activision) Blizzard για το WoW είναι να το ανοίξει σε περισσότερο κόσμο, και ενδεχομένως να βρει ένα μοντέλο που θα του επιτρέψει να συνυπάρχει με το νέο της IP.

Aμα ειναι να του ανοίξουν τα ποδια, για να το ανοιξουν στο ευρύ κοινο να μου λείπει. Το χέσ@νε με την casualia. Εχω βαρεθεί να βλέπω ατομα με gear απο το Raid Finder και να μου μοστραρουν και το Legendary Cloack. Παλιότερα σε εναν σερβερ 1-2 ατομα ειχαν Legendary και τους προσκυνούσαν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Aμα ειναι να του ανοίξουν τα ποδια, για να το ανοιξουν στο ευρύ κοινο να μου λείπει. Το χέσ@νε με την casualia. Εχω βαρεθεί να βλέπω ατομα με gear απο το Raid Finder και να μου μοστραρουν και το Legendary Cloack. Παλιότερα σε εναν σερβερ 1-2 ατομα ειχαν Legendary και τους προσκυνούσαν ολοι.

Κι αυτός ήταν και ο σκοπός. Τώρα κάθε καρυδιάς καρύδι...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα έχετε μπλέξει λιγάκι!!

Για παιχνίδι πρόκειται όχι για την ζωή και την ανταμοιβή του εργατικού έναντι του τεμπέλη.

Όλοι θέλουν να παίξουν και αυτοί που ξημεροβραδιάζονται και αυτοί που παίζουν 2 -3 ώρες γιατί δυστυχώς πρέπει να δουλέψουν σε κανονική δουλειά για να φάνε.

Δεν αναπολώ καθόλου τα ξενύχτια μέχρι της 3 το πρωί που έκλιναν τα μάτια μου, για να ρίξουμε το Boss. Βέβαια οι άλλοι δεν θα πήγαιναν στις 7 σαν και μένα στη δουλειά!!

Link to comment
Share on other sites

Απλά πιο παλιά άμα καιγόσουν είχε και κάποια ας πούμε καλύτερη ανταμοιβή...

Πλέον όλοι μπορούνε να πάρουνε σχεδόν τα πάντα... Αυτό είναι που δε μου αρέσει αλλά οκ δεν ήταν και ο λόγος που σταμάτησα

Link to comment
Share on other sites

Eγω οταν παντως εβγαλα στο rogue μου τα legendary απο τους πρωτους (μεσα στην 5αδα του server Ragnaros horde side) ουτε noobades με χαλασε που τα εβγαλαν αργοτερα ουτε που δε τα βγαλα πρωτος ουτε που μου πηρε 1 τριμηνο μονο.Το κακο ειναι οτι πιο πολυ διασκεδαζα φοροντας τα Glaives παρεα με τον Illidan στο Heroic Well of Eternity παρα με το αθλιο proq των legendary που ηταν και αχρηστο στο PvP.Μονο τα φτερα για free fall gank αξιζαν που ειχαν usable ability.

Mε αλλα λογια καλο το legendary αλλα να εχει και καλο proq η γενικα να ειναι usable.

Link to comment
Share on other sites

Ο κυριότερος λόγος ειναι οτι απλα βαρεθήκαμε ούτε η casualia φταίει ούτε τπτ, η act blizz επι 6 χρόνια σου έδινε το ίδιο game με αλλα talents και ξανάμανά τα ίδια πράγματα. Εγω για να πω την αλήθεια θέλω να παίξω αλλα μόλις βάλω το παιχνιδι ανεξάρτητα περιοχής νιώθω μια κούραση, θα παίξω 3 μέρες και τέλος. Τόσα λεφτα εχουν βγάλει ας αλλάξουν λίγο το σχεδιασμό, να κάνουν σημαντική αλλαγή στη μηχανή γραφικών να βγάλουν τα heirloom και να βάλουν σε λειτουργία οοοολο το υλικό που εχουν στα παιχνιδι και οχι αυτο το πράγμα με το rush. Και κατι τελευταίο, πρεπει να νιώσουν κάποια στιγμή οτι το hype με τα mmo τελείωσε, άτομα δεν παίζουν οποτε ασε με να μπω στο dungeon-raid με όσα άτομα θέλω εγω να μαζέψω 3 φίλους και να πάμε και κανε προσαρμογή της δυσκολίας σαν το guld wars2 - diablo3. Ζητάω πολλά το ξέρω αλλα ήθελα καπου να ξεσπάσω :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις.Εβαλα το game προσφατα σε 7 μερο free που ειχα, για πρωτη φορα σε 3k αναλυση και ξενερωσα την ζωη μου.Βασικα δε ειχε απολυτως καμια διαφορα απο 1080p.Τοσο απαρχαιωμενα textures και μιλαμε τουμπανιασμενο τερμα το SSAA απο inspector για max eye candy.Αθλιο ακομα και στην Pandaria με καμια 80 αρια fps μεσα στο δασος και εκει χαλια ΙQ

Ολα τα MMO GW2,TERA ακομα και το RIFT σε 3240*1920 ηταν τρομερα καλυτερα απο 1920*1080, το WoW τιποτα.Αυτη η απαρχαιωμενη μηχανη θελει facelift επιτελους δε μπορουν να το καταλαβουν?

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα MMO GW2,TERA ακομα και το RIFT σε 3240*1920 ηταν τρομερα καλυτερα απο 1920*1080, το WoW τιποτα.Αυτη η απαρχαιωμενη μηχανη θελει facelift επιτελους δε μπορουν να το καταλαβουν?

Εδώ είναι το μόνο που θα πω όχι. 1.000 φορές να επενδύσουν σε lore, gameplay, worlds και οτιδήποτε άλλο παρά σε γραφικά. Gameplay rules ρε!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι το μόνο που θα πω όχι. 1.000 φορές να επενδύσουν σε lore, gameplay, worlds και οτιδήποτε άλλο παρά σε γραφικά. Gameplay rules ρε!

Gameplay rules όντως αλλα οχι με μηχανή γραφικών απο το 2004 και μάλιστα ετσι όπως ειναι η συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα το WoW σταμάτησε στο WOtLK σαν lore, και το raiding πεθαινει με τα 10αρια Raids τα οποία συμπαθούσα ανέκαθεν απο τα 25αρια, λόγω του Challenge τους. 10μαν Raiding και λαθη δεν πανε μαζι, το παραμικρό λαθος ειδικά σε control fight θα φανεί, δε μπορει καποιος να "πετάει χαρταετο" και να τον τραβάνε οι υπολοιποι 9

Καλα εχω πουλησει και 10man run για gear και title και ανίδεους αρκετες φορές. Φιλος εφτασε κ 2 φορές gold cap με τετοια 10man runs.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Το βλεπετε λαθος για αυτο.

Και εμενα με αρεσαν οι παλιες μερες, που ξεχωριζες κτλ αλλα μιλαμε για διαφορετικο game.

Το WoW τοτε ηταν RPG και οπως σε καθε αληθινο RPG time + "skill" = ahead of the curve, ολοι ξερουμε καποιους που παιζαν ολη την μερα αλλα δεν καναν τιποτα, και κατι αλλους που παιζαν πολυ/ολη την ημερα και ακομα μοστρατουν τα realm first/legendary κτλ.

Τωρα ειναι ενα ειδος action wannabe raiding unofficial e-sport, ουτε το game το ιδιο δεν ξερει τι ειναι.

Δεν ειναι το ιδιο game με αυτο που παιζαμε το 2005-2008/9.

Μπορει ολοι να εχουν epic items κτλ αλλα αν ξερεις να βλεπεις και να checkareis παικτες, καταλαβαινεις τι ειναι ο καθενας.

Αλλο αυτος που εφαγε τα heroic τον πρωτο μηνα/διμηνο, και αλλο ο βλακας που το μοστραρει τον 6ο μηνα επειδη επιτελους τα καταφερε.

Οσο αφορα το engine.

Ειναι απλα τα πραγματα..Συμφωνω οτι GW2/Rift κτλ εχουν καλυτερα graphics τα εχω παιξει High/Ultra κτλ.

Αλλα για τον ιδιο λογο δεν τα παιξανε οι φιλοι μου και πολλοι αλλοι.

Το WoW ειτε το βαλεις low ειτε Ultra εχει τα ιδια κακα cartoon graphics, αλλα το low/medium παιζει ακομα με 20-25 FPS στο raid σε 5-6 χρονον CPU.

Για αυτο εχει ακομα τοσο πολυ κοσμο, οπως και το LoL παιζει αρκετα καλα σε παλια μηχανηματα + για να παιξει ικανοποιητικα εχει λιγες αναγκες, δεν μιλαω για ολα Ultra μεσα στο raid μιλαω για High χωρις shadows για παραδειγμα που PC ~500Ε το κανει ανετα, και ας εχει παλιο κακο engine.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Ενταξυ το να βαζουμε διπλα διπλα ομως ενα mmo του 2004 με ενα του 2011/2012 λογικο ειναι αυτο του 2004 να δειχνει πολυ ασχημο.Μακαρι να γινοταν το Wow σαν το Rift/GW2 απο πλευρας πληρωμης παρα οπως ειναι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η μηχανή γραφικών... μια χαρά είναι αυτή, μακάρι και άλλες να είχαν πάρει τα updates που έχει πάρει αυτή και να απέδιδαν έτσι... οκ υπάρχουν ακόμα μερικά παλιά -ξεχασμένα models στο game αλλά λογικό σε ένα παιχνίδι που έχει διαρκέσει τόσα χρόνια...

Το παιχνίδι έχει την εμφάνιση που έχει γιατί αυτό είναι το στιλ του, αυτό το καρτουνοειδές δεν είναι γιατί δεν μπορούν αλλά γιατί έτσι το θέλουν να δείχνει. Ποτέ δεν προσπάθησε να έχει αληθοφανή γραφικά, ούτε όταν βγήκε ούτε τώρα.

Και μην τρελαθούμε ότι δεν έχει αλλάξει από τότε που βγήκε... βρείτε video από vanila-tbc και μετά δείτε ingame σήμερα, καμία σχέση;

Καμιά σχέση δεν έχει και η απόδοσή της που μέχρι και το Wotlk ήταν πολύ μέτρια ως κακία κάτι που βελτιώθηκε με το dx11. Σε κάθε expansion βελτιώνεται και η εμφάνιση του παιχνιδιού, κάπου εδώ μέσα είχα ποσταρει τον vanilla βάτραχο Vs τον βάτραχο του mop, λες και είναι από άλλο παιχνίδι.

Με τη αλλαγή των player models θα φύγει ένα μεγάλο κομμάτι των vanila grafics που το είχαμε καρφωμένο 24/7 μπροστά μας, ίσως το τελευταίο κομμάτι που είχαμε να μας ακολουθεί σε όλες τις νέες περιοχές.

Τωρα γιατί άργησαν να το κάνουν τόσο; ένας φταίει και μόνο, εμείς (αντε λίγο και αυτοί που όλο λένε ότι δεν ορλαβαινουν)! Ψάξτε στα forums να δείτε τι είχε συμβεί όταν (patch 2.4) άλλαξαν τα μάτια των female human και θα καταλάβετε τι εννοώ...

Πόσοι είχαν ένα φίλο που έπαιζε Lineage2 και τους έλεγε πόσο για τον @@ είναι τα γραφικά του WoW?

Αλήθεια πως σας φαίνονται τα γραφικά του lineage σήμερα; παρωχημένα ε; Του WoW μήπως είναι το ίδιο καρτουνίστηκα; αλλά δεν τα λες και παλιά ε;

Έγινε επεξεργασία από FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο λοιπόν απαιτείς απο μια εταιρία τέτοιου μεγέθους με μεγάλο μηνιαίο εισόδημα ίσως το μεγαλύτερο απο κάθε αλλη τα τελευταία 10 χρόνια να εχει 2 client για το game έναν directx 9c με τη μηχανή όπως ειναι τώρα και έναν 64μπιτο HD directx 11 enhanced και κατεβάστε όποιον θέλετε κύριοι και μην πει κανένας οτι δεν γίνετε, απλα 10 χρόνια η βαριούνται η δεν τους εχει περάσει απο το μυαλό. Αυτή η καραμέλα με το το έχουμε ετσι για να παίζει παντού ειναι χειρότερη και απο την αντίστοιχη κουβέντα για την διαιτησία στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Το dx11 μπήκε στο prepatch του cataclysm (δεν υπήρχε dx11 όταν έγινε release το wotlk), πόσα dx11 mmos-games υπάρχουν;

Τα 64bit υπάρχουν σαν beta από το cataclysm και είναι default στο mop., πόσα 64bit games υπάρχουν;

Μπορείς να διαλέξεις, από τον ένα και μοναδικό του launcher, οποίο συνδυασμό θέλεις σε dx-bit και να παίξεις, πόσα mmo-games σου δίνουν αυτές τις επιλογές;

Υποστηρίζει και opengl αλλά είναι "κρυμμένο".

Και παράλληλα με αυτό φτιάχνει

και νέο περιεχόμενο για το παιχνίδι.

Πάλι καλά γιατί 1-2 φορές στο πρόσφατο παρελθόν κάποιες εταιρείες κατασκευής καρτών γραφικών αναγκάζαν τους πελάτες τους στο dx9 και μερικές φορές και 32bit γιατί τους έπαιρνε 6-7 μήνες να φτιάξουν τους drivers που χάλασαν οι ίδιοι.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα δε ειναι και θεοι το υπεροχο 3D με 3D vision που ειχαν στο Wotlk με το πραγματικα WoW popout effect καλυτερο 3D σε popout ακομα και απο τα Batman το χαλασαν με το που βγηκε το 64bit patch στο preCata και μετα κανανε τον αλεκο αλληλοκατηγοροντας η nvidia και η blizzard η μια την αλλη.Τωρα δε το χω δοκιμασει γιατι ξενερωσα αλλα καποιος γνωστος μου ειπε οτι λειτουργει.

Link to comment
Share on other sites

Το dx11 μπήκε στο prepatch του cataclysm (δεν υπήρχε dx11 όταν έγινε release το wotlk), πόσα dx11 mmos-games υπάρχουν;

Τα 64bit υπάρχουν σαν beta από το cataclysm και είναι default στο mop., πόσα 64bit games υπάρχουν;

Μπορείς να διαλέξεις, από τον ένα και μοναδικό του launcher, οποίο συνδυασμό θέλεις σε dx-bit και να παίξεις, πόσα mmo-games σου δίνουν αυτές τις επιλογές;

Υποστηρίζει και opengl αλλά είναι "κρυμμένο".

Και παράλληλα με αυτό φτιάχνει

και νέο περιεχόμενο για το παιχνίδι.

Πάλι καλά γιατί 1-2 φορές στο πρόσφατο παρελθόν κάποιες εταιρείες κατασκευής καρτών γραφικών αναγκάζαν τους πελάτες τους στο dx9 και μερικές φορές και 32bit γιατί τους έπαιρνε 6-7 μήνες να φτιάξουν τους drivers που χάλασαν οι ίδιοι.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

Ναι ρε συ υπάρχουν αλλα στην ουσία δεν αλλάζουν τπτ, έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστό client και να χτιστεί απο την αρχη όλο το game εκει με HD textures shaders και τα σχετικα. Για μενα αυτο πρεπει να γίνει απο το επόμενο expansion για τα 10χρονια wow και ετσι, να κάνουν τον κόσμο να βάλει έστω μια καρτούλα για να δει τι άλλαξε.
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ υπάρχουν αλλα στην ουσία δεν αλλάζουν τπτ, έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστό client και να χτιστεί απο την αρχη όλο το game εκει με HD textures shaders και τα σχετικα. Για μενα αυτο πρεπει να γίνει απο το επόμενο expansion για τα 10χρονια wow και ετσι, να κάνουν τον κόσμο να βάλει έστω μια καρτούλα για να δει τι άλλαξε.

Αυτό όμως είναι παράλογο. Οι πιο πολλοί δεν καταλαβαίνουν πόσο μεγάλο είναι σαν παιχνίδι και ότι μόνο το full remake θα ήθελε κανονικό team να δουλεύει 24/7 επί πόσο καιρό για να γίνει, χώρια που στο ενδιάμεσο θα είχαν βγει και άλλα updates οπότε πάλι θα ήταν πίσω. Σαν να μην έφτανε αυτό, αρκετό κομμάτι της δουλειάς για νεο content θα έπρεπε να γίνει εις διπλούν + testing ώστε να δουλεύει σωστά σε κάθε client. Παλεύουν να βγάζουν patches πιο γρήγορα, όχι πιο αργά.

Η τωρινή λύση είναι καλή. Αν κάποιος δει σε Ultra τα βουνα στο ΜoP ή τα νέα armors θα δει πως το detail έχει ανέβει αρκετά και θα ανέβει κι άλλο. Το μόνο πραγματικά μελανό σημείο θα είναι τα δέντρα (ειδικά στο φύλλωμα) αλλά με τόσα που έχουν σε αρκετές περιοχές, αυτό δεν φτιάχνεται χωρίς το παιχνίδι να μην τρέχει για αρκετούς συνδρομητές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.