Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

 

@tommybertsenΜε την δυναμη που εχουνε οι καρτες που ερχονται αλλα και οι προηγουμενς(980Ti) για να μπλεξεις μρ sli πρεπει ειτε να παιζεις σε 4Κ και οντως να το χρειαζεσαι, ειτε να εισα ανωμαλος.

Ειδα στα 1080 που παιζει ειναι αστειο να συζηταμε για dual gpu setup.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, 9000+rpm said:

Η 1070 θα ειναι τουμπανη, λογικα θα εχει σιγουρα την αποδοση της 980ti που ειχες, με μιση καταναλωση και μεγαλυτερη vram.

Αργοτερα την πουλας αν θες και τα σκας για το full pascal.

Η 1080 δεν θα αξιζει τα χρρηματα της τοσο πιστευω(εν συγκριση με 1070), ετσι και αλλιως και 1080 πετσοκομενη ειναι δεν ειναι το full chip.

Περιμενουμε να δουμε και τα review βεβαια για να δουμε ακριβως διαφορες σε επιδοσεις μεταξυ 1070 και 1080, αλλα αν ειναι μικρες, επιπεδου 970-980, εμενα η 1070 θα με εψηνε ασχημα.

Χμ... μπορει να μην εχεις και αδικο. Τελικα εσυ εμεινες με την 980ti η την εδωσες? Θυμαμαι ειχες και εσυ αγγελια...

6 minutes ago, tommybertsen said:

Σωστος συλλογισμος. Απλα δε ξερω τι θα παιχτει με τα stutterings και τα σχετικα των SLI. Λες να εξαλειφθουν πληρως;

Εγω με sli δεν ειχα πουθενα stuttering (τουλαχιστον δεν το καταλαβαινα ποτε)

2 minutes ago, 9000+rpm said:

 

@tommybertsenΜε την δυναμη που εχουνε οι καρτες που ερχονται αλλα και οι προηγουμενς(980Ti) για να μπλεξεις μρ sli πρεπει ειτε να παιζεις σε 4Κ και οντως να το χρειαζεσαι, ειτε να εισα ανωμαλος.

Ειδα στα 1080 που παιζει ειναι αστειο να συζηταμε για dual gpu setup.

Τα πολλα fps δεν θεωρω οτι ειναι κακο πραγμα. Ασχετως αναλυσης. Και ξαναλεω δεν ειχα προβλημα οσο καιρο εχω το sli σε καποιο game...

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Χμ... μπορει να μην εχεις και αδικο. Τελικα εσυ εμεινες με την 980ti η την εδωσες? Θυμαμαι ειχες και εσυ αγγελια...

Εγω με sli δεν ειχα πουθενα stuttering (τουλαχιστον δεν το καταλαβαινα ποτε)

 

Tην εχω διωξει την Ti εδω και αρκετο καιρο, και εχω μια 970 g1 πανω.

Αλλα δεν ξερω αν θα παρω κατι απο τις καινουργιες γιατι πλεον δεν πολυ παιζω games, οποτε και η 970 toο much μου ειναι.

Αν παρω καθαρα για να τρεξω κανενα benhcaki θα ειναι απο χομπι καθαρα.Δεν χρειαζομαι κατι αυτο το διαστημα.

Εγω δοκιμασα 980SLI στο συστημα μου και τις κρατησα μια εβδομαδα, με vsync Off δεν επαιζες.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, 9000+rpm said:

 

Tην εχω διωξει εδω και αρκετο καιρο, και εχω μια 970 g1 πανω.

Αλλα δεν ξερω αν θα παρω κατι απο τις καινουργιες γιατι πλεον δεν πολυ παιζω games, οποτε και η 970 to much που ειναι.

Αν παρω καθαρα για να τρεξω κανενα benhcaki θα ειναι απο χομπι καθαρα.Δεν χρειαζομαι κατι αυτο το διαστημα.

Τοτε μια χαρα εισαι. Εγω εφοσον δεν τρωω ξυλο απο τη γυναικα ακομα μπορω να παιζω τα απογευματα. Αμα μετα ζορισουν τα πραγματα με κανενα πιτσιρικι τοτε με βλεπω και εγω κοψιμο ολα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Τοτε μια χαρα εισαι. Εγω εφοσον δεν τρωω ξυλο απο τη γυναικα ακομα μπορω να παιζω τα απογευματα. Αμα μετα ζορισουν τα πραγματα με κανενα πιτσιρικι τοτε με βλεπω και εγω κοψιμο ολα...

Εμενα που θα μου δωσει ξυλο αν κοιταξω προς κοκκινο στρατοπεδο, τι να πω; :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για πότε λέτε να αρχίσουν να σκάνε μύτη οι third party κάρτες για order απ έξω? Γιατί αυτό το cooler δε το λες και cool ακριβώς εμφανισιακά συν θα κάνει σαν αεροπλάνο όπως το κόβω...Υποθέτω θα το δουλεύουν ήδη οι εταιρίες για να έχουν πάει samples κιόλας σε reviewers απ'ότι βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Τι διαολο στην nv δουλευει? :p

Χαχα, οχι , απλα ειχε κακη εμπειρια με κοκκινες καρτες στο παρελθον (σε lap + desktop)  και δε θελει να τις βλεπει στο σπιτι που μενει :p Προκαταληψη ειναι (ελαφρως μωρε :p ) αλλα τι να την κανω; Εγω ειχα καλη εμπειρια και με ΑΤΙ και με Nvidia στο μακρινο παρελθον , δεν εχω παραπονο :) 

Αναμενω κανα 10ημερο για τα review και μαλλον θα μπει στις αγγελιες η καρτουλα μου. Το αστειο ειναι οτι σε 20 μερες τελειωνει η εγγυηση της :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Just now, tommybertsen said:

Χαχα, οχι , απλα ειχε κακη εμπειρια με κοκκινες καρτες στο παρελθον (σε lap + desktop)  και δε θελει να τις βλεπει στο σπιτι που μενει :p Προκαταληψη ειναι (ελαφρως μωρε :p ) αλλα τι να την κανω; Εγω ειχα καλη εμπειρια και με ΑΤΙ και με Nvidia στο μακρινο παρελθον , δεν εχω παραπονο :) 

Αναμενω κανα 10ημερο για τα review και μαλλον θα μπει στις αγγελιες η καρτουλα μου. Το αστειο ειναι οτι σε 20 μερες τελειωνει η εγγυηση της :hehe: 

Το ακουσα και αυτο. Να εχει γυναικα προηγουμενα με GPUs LOL! Εμενα εχει προηγουμενα με οτιδηποτε ηλεκτρονικο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Της εχω εξηγησει οτι ειναι ηλεκτρονικα και ολα μπορει να χαλασουν , δε με ακουει :p 

Ασχολουταν με αρκετα mmorpg και κυριως με το WoW

Το προβλημα της ηταν παλαιοτερα με λαπτοπ , και στο ενδιαμεσο με μια gigabyte 4850 που ηταν fanless (αυτη ηταν καρταρα). Και παθαμε το ιδιο προβλημα (την ειχα και εγω πριν χρονια). Μετα ειδε και ενα φιλο με μια 6850 να του χαλαει , και ενισχυσε την  (κακη ) αποψη της περι nvidia. 

 

Εγω παντως θα κοιταξω πορτοφολι , αν και εμπιστευομαι @Dj_ALeX οσον αφορα τις κοκκινες και για να μη δινει πολλες ελπιδες...Κατι θα ξερει. 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η AMD θα κινηθεί έως τα $300 και θα αφήσει τα μεγάλα μοντέλα για αργότερα. Αν βγάλει οτιδήποτε που να κοντράρει την 1070 θα είναι το λιγότερο έκπληξη. Λογικά θα υποχρεωθεί να ρίξει τιμές στις 390/Χ οι οποίες θα αρχίσουν να πωλούνται κάπου στα $250-$350, ενώ οι Fury σταδιακά θα πρέπει να αποσυρθούν από την αγορά λόγω και του κόστους της HBM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Η AMD θα κινηθεί έως τα $300 και θα αφήσει τα μεγάλα μοντέλα για αργότερα. Αν βγάλει οτιδήποτε που να κοντράρει την 1070 θα είναι το λιγότερο έκπληξη. Λογικά θα υποχρεωθεί να ρίξει τιμές στις 390/Χ οι οποίες θα αρχίσουν να πωλούνται κάπου στα $250-$350, ενώ οι Fury σταδιακά θα πρέπει να αποσυρθούν από την αγορά λόγω και του κόστους της HBM.

Το Polaris που θα ερθει σε λιγο καιρο πρπει να ειναι πολυ καλο για να καταφρει να ανταγωνιστει το 1070, η nvidia συνεχιζει να την στριμωχνει ακουλουθωντας επιθετικη τιμολογηση στο 1070.

Αν αυτο που ακουγονται οτι το Polaris Που θα ερθει τωρα θα ειναι σε επιδοσεις σαν μια 390χ και καταναλωση καπου στα 140watt δεν ειναι καλα νεα, κατι τετοιο δεν μπορει να σταθει ανταγωνιστικα απενται στο 1070.

Ας ελπισουμε να κανει καμια εκληξη και να ειναι καλυτερο απο αυτο που ακουγεται το Polaris, σε αντιθετη περιπτωση η amd βλεπω να χανει και αλλο μεριδιο στην gpu desktop αγορα με αποτελεσμα να πουλαει κανενα 600αρι την επομενη 1070 η nvidia ελλειψη ανταγωνισμου.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 9000+rpm said:

 

Το Polaris που θα ερθει σε λιγο καιρο πρπει να ειναι πολυ καλο για να καταφρει να ανταγωνιστει το 1070, η nvidia συνεχιζει να την στριμωχνει ακουλουθωντας επιθετικη τιμολογηση στο 1070.

Αν αυτο που ακουγονται οτι το Polaris Που θα ερθει τωρα θα ειναι σε επιδοσεις σαν μια 390χ και καταναλωση καπου στα 140watt δεν ειναι καλα νεα, κατι τετοιο δεν μπορει να σταθει ανταγωνιστικα απενται στο 1070.

Ας ελπισουμε να κανει καμια εκληξη και να ειναι καλυτερο απο αυτο που ακουγεται το Polaris, σε αντιθετη περιπτωση η amd βλεπω να χανει και αλλο μεριδιο στην gpu desktop αγορα με αποτελεσμα να πουλαει κανενα 600αρι την επομενη 1070 η nvidia ελλειψη ανταγωνισμου.

Το GP104 νομίζω είναι κάπου στα 340mm? το Polaris 10 υπολογίζεται να είναι κάπου στα 230mm, οπότε μάλλον δύσκολο να μπορεί να κοντράρει το GP104 στην 1070. Αν η AMD καταφέρει να κοντράρει με τσιπάκι στα 2/3 του μεγέθους του GP104, τις κάρτες της Nvidia, θα μιλάμε για τρελό κατόρθωμα.

Το Polaris 11 από την άλλη αναμένεται να είναι 150mm, ακόμα πιο μικρό.

 

Αν δεν πετάξει κανένα Polaris 9 η AMD μην περιμένεις ανταγωνισμό κόντρα στις Nvidia κάρτες. Και εδώ που τα λέμε η AMD δεν έχει καμία υποχρέωση να ανταγωνιστεί με το καλημέρα το GP104 ώστε κάποιοι να αγοράσουν φτηνότερα τις Nvidia κάρτες. Οπότε χτυπάει το κομμάτι της αγοράς που η NVidia θα συνεχίσει να το καλύπτει με Maxwell μοντέλα, ή μάλλον το κομμάτι που η Nvidia δεν καλύπτει ΟΥΤΕ με Maxwell μοντέλα. Υπάρχει ένα τεράστιο κενό μεταξύ GTX 960 και GTX 970. Αν δεν ρίξει τις τιμές των GTX 970/GTX 960 η Nvidia, ή αν δεν βγάλει σύντομα την GTX 1060, η AMD θα παίζει μόνη της από τα $150- έως τα $300+.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος LocoDiceGR έγραψε:

με την 1060 τι γινεται? θα αργησει πολυ?

Προς φθινόπωρο πάει 

 

edit

http://www.mobipicker.com/nvidia-pascal-gtx-1060-launching-fall/

https://www.techpowerup.com/222137/third-nvidia-gp104-sku-could-be-gtx-1060-ti-with-192-bit-memory-bus

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.