Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

12 minutes ago, azazil1190 said:

Mια και καλη sli μαλακιες θα κανουμε τωρα??? :p

Αν σου πω οτι δεν ειδα τι ειχε το κουτι εβγαλα μονο καρτα και κουμπωσα χαχαχα θα δω τωρα

Τι έγινε... έβαλες να παίξεις DOOM..??!! 12 λεπτά πέρασαν δεν το άνοιξες το κουτί ακόμα??!! :hehe: :bleh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Τι έγινε... έβαλες να παίξεις DOOM..??!! 12 λεπτά πέρασαν δεν το άνοιξες το κουτί ακόμα??!! :hehe: :bleh:

Ελα ανθρωπε μου.Τι doom boom επαιζα πηγα και ψοφησα.Οσο για το sli bridge δεν ειχε τιποτα μεσα...συνήθως sli bridge εχεις απο την mobo εαν δεν κανω λαθος. 

πριν 8 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

@azazil1190 Δώσε κλόκια !!! :D

 

επίσης σε κανα παιχνιδάκι αν μπορεις - στοκ - oc διαφορές -

 

και μεγιά το καρτόνι 

Ευχαριστώ φιλαρακι μου να εισαι καλα! Τωρα κλοκια ξανα οταν θα εχω χρόνο(υποχρεωσεις πατερα πλεον) και εγω θελω να δω ποσο ειναι το μαξ που μπορει να παει αλλα πιστευω καπου στα +300 πυρήνα και +500 μνήμες με ρευματα θα βαρέσει τοιχο.Ειμαι αισιόδοξος για τον πυρηνα.

Στα παιχνιδια που επαιξα ενα τεταρτο rise of tomb με ελαφρυ oc +125  πυρηνα και +200 μνημες η καρτα δουλευε στα 2000-2025 καρφωμενος ο πυρηνας εαν θυμαμαι καλα και χωρις θερμοκρασιες πολλές.Μαξ 58-60c με custom air profile στο ΑΒ+aircodition χαχα.

Αυτό που παρατήρησα ειναι οτι εχω πιο smooth κίνηση με την 1080.Να μου πεις καλα πως βλέπεις διάφορα απο την 980τι ελα ντε μπορεί να ειναι ψυχολογικό

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος azazil1190 έγραψε:

Και ενα τελυεταιο για σημερα 

0mv

+220 core

+400 memory 

fun 100%

θερμοκρασιες μεχρι 53c

Ημουν σταθερος στα 2075 χωρις το παραμικρο αλλα πλησιαζω το tdp θελουμε bios απο τα παιδια εκει εξω με 150% γιατι τωρα ειδα μεχρι 117%

http://www.3dmark.com/3dm/12324707

Εγώ παρατήρησα ότι όσο και +core να βάλω, δεν αλλάζει κάτι, η κάρτα θα κάνει τα δικά της. Πάνω απο 1.080v δεν έχω δεί, όσο και να δώσω στο afterburner (δοκίμασα και στο 100% ρεύμα). Επίσης, Αν πχ βάλω +200 core, δεν αλλάζει κάτι από το +150 core, τα νούμερα που βλέπω στο osd είναι τα ίδια.

 

Κάνε μου μια χάρη αν μπορείς, βάλε να μου πεις τι ρευματα σου βάζει όταν έχεις 2.050mhz, βάλε δηλαδή να τα βλέπεις στο osd.

 

Το fan δε παλεύεται για πολύ ώρα :p

 

Θερμοκρασίες, χωρίς a/c και με τα φαν του ψυγείου χαμηλά, πιάνει 50 βαθμούς.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@azazil1190 Πολύ καλές θερμοκρασίες παρόλο που είναι και με το blower στυλ φαν. Να τη χαρείς και καλά παιχνίδια. 

Μήπως μπορείς όποτε έχεις χρόνο αν η τεχνολογία fast sync ( νέο στις 1000 κάρτες ) τι κάνει

 

nvidia-fastsync-1.jpg 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

Εγώ παρατήρησα ότι όσο και +core να βάλω, δεν αλλάζει κάτι, η κάρτα θα κάνει τα δικά της. Πάνω απο 1.080v δεν έχω δεί, όσο και να δώσω στο afterburner (δοκίμασα και στο 100% ρεύμα). Επίσης, Αν πχ βάλω +200 core, δεν αλλάζει κάτι από το +150 core, τα νούμερα που βλέπω στο osd είναι τα ίδια.

 

Κάνε μου μια χάρη αν μπορείς, βάλε να μου πεις τι ρευματα σου βάζει όταν έχεις 2.050mhz, βάλε δηλαδή να τα βλέπεις στο osd.

 

Το fan δε παλεύεται για πολύ ώρα :p

 

Θερμοκρασίες, χωρίς a/c και με τα φαν του ψυγείου χαμηλά, πιάνει 50 βαθμούς.

 

Aircodition kαι 1080 στοκ κουλερ πανε παρεα ηταν δωρο το ac.

:p

Στα 2050 το ρευμα  ηταν στα 1.056v μαξ. Αλλα οπως ειπες και εσυ αναλογα το ρολοι και το tdp εχει σκαμπανευασματα.Αλλα παραπνω δεν ειδα απο το 1.056v.

Μαλλον ο πασχαλης εχει ιδια συμπεριφορά απο κατασκευής του σε όλες τις καρτες +-.Οκ λογικο στα νερα να εχει ενα κλικ παραπανω σε ρολογια.

Πιστευω μονο ο μεγαλος μπορει να ειναι ξεκλείδωτος για πιο μεγαλα κλοκια.

Αυτος που εχουμε ειναι ήδη πολύ πουρσαρισμενος και ισως για αυτο να βαραμε τοιχο στα 2100 και αντε καποιες 2.200.

Αλλα απο τα 2.000 και πανω δεν δινει κατι τρελο σε νουμερα.

πριν 8 λεπτά, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

@azazil1190 Πολύ καλές θερμοκρασίες παρόλο που είναι και με το blower στυλ φαν. Να τη χαρείς και καλά παιχνίδια. 

Μήπως μπορείς όποτε έχεις χρόνο αν η τεχνολογία fast sync ( νέο στις 1000 κάρτες ) τι κάνει

 

nvidia-fastsync-1.jpg 

Χωρις aircodition δεν θα ειναι το ιδιο θα εχω καμια 70αρια c πιστεύω. Πράγμα που δεν θελω να βλεπω στο pc μου αλλα οκ στοκ κουλερ ειναι δεκτο.

Για το fast sync δεν το εψαξα να σου πω αλλα θα το κανω μιας και ειμαι fun του sync.

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@SpirosKGR , βαλε αυτο στο γραφειο να χτυπαει την καρτα αν ανησυχεις για θερμοκρασιες :hehe: 

@azazil1190 σκεψου το , θα γλιτωσεις ρευμα απο το air condition :p 

Αχαχαχα!!Καλο καλο.

Ενταξει εχω inverter Α++ οποτε νο προμπλεμο :p

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει με αυτα που βλεπω με τιποτα δε αξιζει η καρτα αυτη πανω απο 600-650 ευρω.

Δηλαδη  αν βγαλουμε τις παρωπιδες εχουμε:

Α> Μεσο ορο καθαρο πανω απο 980ti overclocked -overclocked 25% αλλα με πηδημα απο τα 28nm στα 16nm

Β> Πουσαρισμενη απο μαμα προφανως για να μαζεψει το clock προς clock μαστιγιο λογω 256 vs 384 bit απο την 980ti

Γ> Τρελα ΤDP LIMIT,hardware -software lock ,τοιχος σε MHZ λογω  αρχιτεκτονικης καπου στα 2100Mhz

Eπισης αν κρινω και απ τα μεχρι τωρα στοιχεια ετσι και σου κατσει asic μπανανα εχει και προβλημα τρελο να πας καλα καλα ουτε 1900 λογω θερμοκρασιων θορυβου που στα χοντρικα εισαι κανα 10-15% απο την μεση 980ti εκει αρα klein mein αναβαθμιση.

Δ> Προφανως η nvidia παει να διυλισει τον κονοπα λογω ελλειψης ανταγωνισμου προβλεπω 1090 και μετα 1080-1090ti.

 

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Ενταξει με αυτα που βλεπω με τιποτα δε αξιζει η καρτα αυτη πανω απο 600-650 ευρω.

Δηλαδη  αν βγαλουμε τις παρωπιδες εχουμε:

Α> Μεσο ορο καθαρο πανω απο 980ti overclocked -overclocked 25% αλλα με πηδημα απο τα 28nm στα 16nm

Β> Πουσαρισμενη απο μαμα προφανως για να μαζεψει το clock προς clock μαστιγιο λογω 256 vs 384 bit απο την 980ti

Γ> Τρελα ΤDP LIMIT,hardware -software lock ,τοιχος σε MHZ λογω  αρχιτεκτονικης καπου στα 2100Mhz

Eπισης αν κρινω και απ τα μεχρι τωρα στοιχεια ετσι και σου κατσει asic μπανανα εχει και προβλημα τρελο να πας καλα καλα ουτε 1900 λογω θερμοκρασιων θορυβου που στα χοντρικα εισαι κανα 10-15% απο την μεση 980ti εκει αρα klein mein αναβαθμιση.

Δ> Προφανως η nvidia παει να διυλισει τον κονοπα λογω ελλειψης ανταγωνισμου προβλεπω 1090 και μετα 1080-1090ti.

 

 

A>Σωστα, ειναι σιγουρα 25% ταχυτερη απο την 980ti, το οποιο δεν το λες και λιγο.

Β>Βασικα το 256vs 384bit το μαζεψε απο τις ddr5x μνημες, με αυτο προσφερει μια χαρα bandwith η καρτα.

Γ>Οντως φαινεται να εχει τοιχο το τσιπ γυρω στα 2100mhz, το οποιο θεωρω οτι ειναι μια χαρα oc, φαντασου στην αρχη γραφτηκε για "golden chip" η καρτα της παρουσιασης που εδειξε η Nvidia στα 2100mhz, και ξαφνικα τωρα μας φαινονται λιγα αυτα τα Mhz:p

Το να μην μπορεει να πιασει καποιο κομματι ουτε τα 1900mhz  που λες μου φαινεται ακρως υπερβολικο, εκτος αν μιλαμε για καρτα που κερδιζει οσκαρ μπανανας:p

Το πρωτο δειγμα, τοσο απο τις καρτες που πηρανε τα παιδια εδω οσο και απο τις καρτες που εχουν παρει στο oc.net ειναι οτι ολες πανε 2000+Mhz.

Το προβλημα της θερμοκρασιες λυνεται ειτε με custom profile στις foundrs(αλλα προφανως αυξημενο θορυβο) ειτε πιο ευκολα με 680 ευρω την καρτουλα της evga με το acx κουλερακι, καρφωμα στα 2000mhz  everyday, αθορυβα και δροσερα.

Δ> Προσωπικα συνεχιζω να θεωρω αναμενομενη την τιμη της 1080, εφοσον μιλαμε για μια καρτα που ειναι αισθητα ταχυτερη απο 980Ti και titanX, με πολυχαμηλοτερη καταναλωση και με 8gb vram και σουπερ την τιμη της 1070.

 

 

Προσωπικα θεωρω οτι απο 980ti και σε 1070 να παει κανεις "αναβαθμιση" ειναι αν το δεις συνολικα(ποσο μαλλον στην 1080).Πολυ χαμηλοτερη καταναλωση(που σημαινει δροσερη/αθορυβη), μεγαλυτερη vram και το σημαντικοτερο καλυτερη υποστηριξη στους νεους τιτλους.Καλως η κακως η Nvidia μολις κυκλοφορει νεα αρχιτεκτονικη γραφει στα παλια της τα παπουτσια της καρτες της προηγουμενης αρχιτεκτονικης οσο αφορα την εξελιξη των οδηγων.Το ειδαμε το εργο και με την 970vs780ti που απο day one η 970 ητανε σαφως πιο αργη απο την 780Ti στους τοτε τιτλους, και στους τιτλους που ακουλουθησανε βγηκε πανω απο την 780Ti, φαντασου τι θα γινει τωρα με την 1070vs980ti μελλοντικα, η οποια 1070 τωρα δεν ειναι καν πιο αργη απο 980Ti απο day one.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, SpirosKGR said:

@azazil1190 Πολύ καλές θερμοκρασίες παρόλο που είναι και με το blower στυλ φαν. Να τη χαρείς και καλά παιχνίδια. 

Μήπως μπορείς όποτε έχεις χρόνο αν η τεχνολογία fast sync ( νέο στις 1000 κάρτες ) τι κάνει

 

nvidia-fastsync-1.jpg 

Πάντα είχα την απορία γιατί δεν είναι εφικτό μια κάρτα που κάνει rendering λιγότερα από 60fps να ταΐζει την οθόνη με το ίδιο καρέ όταν φτάσει η στιγμή για το επόμενο refresh της οθόνης και η κάρτα δεν έχει προλάβει να "φτιάξει" κάτι νέο. Αντί να ταϊζει το μόνιτο με μισοτελειωμένα καρέ όπως γίνεται σήμερα.

Το fast sync αφορά υπερσυστήματα που δεν θα πέσουν ποτέ κάτω από τα 60fps ή παλιά games που τρέχουν τόσο γρήγορα ώστε να μην υπάρχει καν ανάγκη για vsync.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Petrossortep said:

Πάντα είχα την απορία γιατί δεν είναι εφικτό μια κάρτα που κάνει rendering λιγότερα από 60fps να ταΐζει την οθόνη με το ίδιο καρέ όταν φτάσει η στιγμή για το επόμενο refresh της οθόνης και η κάρτα δεν έχει προλάβει να "φτιάξει" κάτι νέο. Αντί να ταϊζει το μόνιτο με μισοτελειωμένα καρέ όπως γίνεται σήμερα.

Το fast sync αφορά υπερσυστήματα που δεν θα πέσουν ποτέ κάτω από τα 60fps ή παλιά games που τρέχουν τόσο γρήγορα ώστε να μην υπάρχει καν ανάγκη για vsync.

Γιατι ντε και καλα υπερσυστηματα? Σε 1080 monitor δεν παιζει να μην πεφτει ποτε κατω απο 60?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helly said:

Τρελα ΤDP LIMIT,hardware -software lock ,τοιχος σε MHZ λογω  αρχιτεκτονικης καπου στα 2100Mhz

Eπισης αν κρινω και απ τα μεχρι τωρα στοιχεια ετσι και σου κατσει asic μπανανα εχει και προβλημα τρελο να πας καλα καλα ουτε 1900 λογω θερμοκρασιων θορυβου που στα χοντρικα εισαι κανα 10-15% απο την μεση 980ti εκει αρα klein mein αναβαθμιση.

 

Aκριβως τα ιδια κλειδωματα ειχε και η "γριουλα πλεον" 980ti... Το τσιπ πανω απο 1500 και κατι ψιλα δεν πηγαινε, ακομα και με kpe 89% asic.

 

Mετα τις μαιμουδιες με τις 780 που επαιζαν σοφτγουερικα 1.5ν πραγματικο ρευμα και τα rma να γυρνανε πισω με κοντεινερ επεσε κλειδωμα.

 

Eπισης->

 

perfrel_2560_1440.png

 

Η καρτα χωνει ενα +27% στην μιλφαρα 980ti και οχι 10-15%... σιγα μην ειναι και μια ή αλλη.

 

clock_vs_voltage.jpg

 

 

Η 1080 επισης παιζει μεσο ορο 1783mhz avg, ουτε 1900, ουτε 2ghz.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Δεν μπορω να καταλαβω τι συζηταμε... πουλησα 560ε 980ti και η 1080 acx κανει 689ε, δηλαδη θελω +140ε για +25% στα fps.

 

Σε 1440ρ@144ΗΖ που παιζω +25% στα καρε ειναι ταμαμ... και αν σκεφτω οτι δινω μονο 140ε απο τσεπη τοτε δεν το λεω ουτε του παπα! :hehe:

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@csaris μια παρατηρησουλα μονο. Αυτο που στο SLI γραφουν πχ " 970sli 8GB" , με ξεπερναει. Ισως στο dx12 να φαινεται ενοποιημενα σαν 8. Και λεω ισως, γιατι απο την θεωρια στην πραξη, υπαρχει μια αποσταση :) Εκτος και αν υπαρχει κατι που ξεχναω.

 

Κατα τα αλλα , η καρτα ειναι μια χαρα. Για τα δικα μου γουστα ακριβη (γι'αυτο θα παω σε καμμια 1070 :p ) αλλα ειναι εξαιρετικη. Και οχι μονο για τα γουστα μου ή την τσεπη , αλλα και για το pc μου (overkill ειναι ).

Μακαρι να ειχαμε περισσοτερες επιλογες σε αυτη την κατηγορια παντως,  παιζει μονη της η καρτα. 

 Σε SLI παντως, δεν θα ειναι 16GB :tongueout: (not yet τουλαχιστον)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H ταμπακερα ειναι στην 1070 οχι 1080.. Η 1080 τρωει καπελο στην τιμη γιατι ειναι η καλυτερη καρτα που κυκλοφορει αυτη τη στιγμη.

 

Αν παιξει η 1070 στα 450-480ε θα πεσουν ολοι πανω εκει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.