Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

Εγω εχω καταλήξει στο συμπερασμα οτι ο μικρος πασκαλ 1070-1080 ειναι η εναρξη εστω σιγα σιγα για την 4Κ εποχη.Τι εννοώ σου βγαζουν μια καρτα η οποια δεν εχει τις δυνατότητες oc οπως maxwell και πισω.Πλεον την νοιαζει να δωσει στο κοινο μια καρτα η οποια δεν δινει σκορια τρελα με μια μικρή διαφορα oc 50-100mhz τα κομματια μεταξύ τους.Ετσι σου δινει μια καρτα η οποια σε 4Κ μπορει να σου προσφερει απο 45-65 fps εννοείται με καποια φίλτρα εκτος, σκυτάλη θα παρει ο μεγαλος πασκαλ ο οποιος θα ειναι ιδιας λογικής αλλα θα παίζει 4Κ απο 60-80fps.

Οταν το 4Κ γινει 1080p τοτε παλι ξεψειριζουμε την μαιμου σε oc 

Έγινε επεξεργασία από azazil1190
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sebastian said:

 

Ηλπιζε εσυ στον po-polaro επαναστατη! :hehe:

 

....κατσε να βγουν τα PascalWorks και τα λεμε υστερα για τα Maxwell

 

Η αλήθεια πάει μπροστά... Για να δείς που, και σύ ο ίδιος "στηρίζεσαι"... Πάντως με το BF1 + DOOM (μέχρι στιγμής), να έχει ανακοινωθεί οτι θα αξιοποιούν τεχνολογίες που ΔΕΝ θα σαμποτάρουν τον αντίπαλο και θα προχωράνε το PC gaming 1 βήμα μπροστά και με τους developers απο φθινόπωρο να πέφτουν με τα μούτρα στο DX12 σοβαρά, η nvidia με τα crapworks δεν θα έχει πολλά περιθώρια για να παίξει μπαλίτσα (με το γνωστό τρόπο) + το οτι οι κονσόλες (επόμενης γενιάς) θα έχουν πάλι AMD APU μέσα. Τώρα εάν θα βγούν ορισμένα games με crapworks αυτό το περιμένουμε... αλλά "σε περιμένουν" και κάποιοι άλλοι στην γωνία πλέον... Κατά τα άλλα η κάρτα που θα πουλήσει καλά γιατί τα αξίζει είναι η GTX 1070. Θα δούμε και αυτή τι θα κάνει στο καθαρό DX12.. 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ νομίζω ότι η 1080 θα πουλήσει αυτή τη φορά σχετικά καλύτερα από την 1070. Όσοι θέλουν υψηλές επιδόσεις πλέον βλέπουν ως μονόδρομο την 1080. Η 1070 από την άλλη θα βρίσκεται τους πρώτους μήνες σε ένα κομμάτι της αγοράς που θα είναι overcrowded. Θα έχεις την 1070, τις μεταχειρισμένες Fury/X και 980Ti που θα πωλούνται για 300-400€, τις 980 και 390X λίγο πιο κάτω, τις νέες Polaris που θα αποτρέψουν πολύ κόσμο να κινηθεί πάνω από τα $300, αλλά και καινούριες 980Ti, Fury που θα πωλούνται ίσως σε ιδιαίτερα ανταγωνιστικές τιμές, ώστε να φύγει το στοκ των καταστημάτων. Νομίζω η μέση κατηγορία δεν θα αποτελεί το VFM των επόμενων μηνών. Αν θέλεις στα σοβαρά επιδόσεις πας σε 1080, αν θέλεις VFM θα υπάρχει πλήθος επιλογών, όχι μόνο η 1070, βασικά μάλλον το VFM θα παίξει πολύ χαμηλότερα της τιμής της 1070.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σου εδωσε επιδοσεις GTX Titan X (και λιγο καλυτερες) με more features στα 400-450 ευρω και δεν θα πουλησει τρελά το 1070gtx.  :p

 

Σοβαρα τι πινετε και δεν μας δινετε ? 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, sebastian said:

Σου εδωσε επιδοσεις GTX Titan X (και λιγο καλυτερες) με more features στα 400-450 ευρω και δεν θα πουλησει τρελά το 1070gtx.  :p

 

Σοβαρα τι πινετε και δεν μας δινετε ? 

Σταμάτα να διαφημίζεις κάρτες που δεν θα αγοράσεις στις αρχικές τους τιμές. Κάθεσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ και το παίζεις πωλητής της NVidia, την ίδια στιγμή που έχεις έτοιμη την δικαιολογία ( " Τι να την κανω την καρτα αγορι χωρις να εχω το pc διπλα μου ? " ) για να μην αγοράσεις καμία από τις νέες κάρτες στις τιμές που βγαίνουν. Τα " Περιμενω τις custom 1070gtx στα 430-450 ευρω για να τραβιξω την σκανδαλη " προσωπικά τα θεωρώ μεγάλη μούφα και εδώ θα είμαστε να δούμε αν θα τραβήξεις σκανδάλη και το πόσο θα πωλείται η 1070, όταν και ΑΝ αποφασίσεις να τραβήξεις σκανδάλη. Εγώ ποντάρω στο ότι το όπλο δεν θα έχει σφαίρες μέσα και μετά θα πάμε σε άλλου τύπου δικαιολογίες, τύπου " περιμένω το μεγάλο GP102 ".

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, yanni said:

Σταμάτα να διαφημίσεις κάρτες που δεν θα αγοράσεις στις αρχικές τους τιμές. Κάθεσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ και το παίζεις πωλητής της NVidia, την ίδια στιγμή που έχεις έτοιμη την δικαιολογία ( " Τι να την κανω την καρτα αγορι χωρις να εχω το pc διπλα μου ? " ) για να μην αγοράσεις καμία από τις νέες κάρτες στις τιμές που βγαίνουν. Τα " Περιμενω τις custom 1070gtx στα 430-450 ευρω για να τραβιξω την σκανδαλη " προσωπικά τα θεωρώ μεγάλη μούφα και εδώ θα είμαστε να δούμε αν θα τραβήξεις σκανδάλι και σε πόσο θα πωλείται η 1070 όταν και ΑΝ αποφασίσεις να τραβήξεις σκανδάλη. Εγώ ποντάρω στο ότι το όπλο δεν θα έχει σφαίρες μέσα.

 

Α εχεις χοντρο προβλημα... υπαρχει 1070gtx ή 1080gtx απο αυτες που θελω και δεν αγορασα ?

 

Εχεις προβληματαρα χοντρη στη κεφαλα.... :hehe:

 

Το PC θα το εχω διπλα μου οταν βγουν οι καρτες και τις φερει το courier στην Ελλαδα. Ενας δρομος ειναι.....

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Σταμάτα να διαφημίσεις κάρτες που δεν θα αγοράσεις στις αρχικές τους τιμές. Κάθεσαι από το πρωί μέχρι το βράδυ και το παίζεις πωλητής της NVidia, την ίδια στιγμή που έχεις έτοιμη την δικαιολογία ( " Τι να την κανω την καρτα αγορι χωρις να εχω το pc διπλα μου ? " ) για να μην αγοράσεις καμία από τις νέες κάρτες στις τιμές που βγαίνουν. Τα " Περιμενω τις custom 1070gtx στα 430-450 ευρω για να τραβιξω την σκανδαλη " προσωπικά τα θεωρώ μεγάλη μούφα και εδώ θα είμαστε να δούμε αν θα τραβήξεις σκανδάλι και σε πόσο θα πωλείται η 1070 όταν και ΑΝ αποφασίσεις να τραβήξεις σκανδάλη. Εγώ ποντάρω στο ότι το όπλο δεν θα έχει σφαίρες μέσα.

Πάντως και οι 970 οταν ειχανε πρωτοβγεί, είχανε 420 ευρώ, αρα θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο θα παίξει και τώρα με τις 1070. +- 10-20 ευρώ δε νομίζω οτι θα χαλάσει κάποιον ώστε να μη την πάρει. Σίγουρα πάντως, δεν είναι αναβάθμιση απο 980ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

Πάντως και οι 970 οταν ειχανε πρωτοβγεί, είχανε 420 ευρώ, αρα θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο θα παίξει και τώρα με τις 1070. +- 10-20 ευρώ δε νομίζω οτι θα χαλάσει κάποιον ώστε να μη την πάρει. Σίγουρα πάντως, δεν είναι αναβάθμιση απο 980ti.

Ειναι αναβαθμιση απο 980ti με την εννοια οτι αν πουλησεις την 980ti σε καλη τιμη, παιρνεις  new την 1070 και σου μενουνε και ρεστα.

Παιρνεις ολα τα νεα features της νεας γεννιας, καινουργια καρτα/μεγαλυτερο υπολόιπο εγγυησης/καλυτερη μεταπωληση, παιρνεις περισσοτερη vram και μιση καταναλωση εχεις μια καρτα που δεν ειναι πιο αργη απο 980Ti και το αστειο εχεις και ρεστα αν εχεις πουλησει 500+ευρω.

 

Τωρα αν ειναι να σκοτωσεις την 980Ti και να συμπληρωσεις λεφτα για την 1070 εννοειτε δεν το κανεις πρπει να εισαι τρελος.

Σαφεστατη αναβαθμιση απο 980Ti ειναι η 1080,  σε ολα τα review φαινεται οτι ριχνει ενα 30% στο κεφαλι της 980ti και εδω καποιοι προσπαθουν να πεισουν οτι 980ti και 1080 ειναι πολυ κοντα, πως γινετε αυτο την στιγμη που η 980Ti δεν βγαινει απο πανω ουτε της 1070gtχ δεν καταλαβαινω:p

 

Εδω ακουμε οτι η 1070 που σου δινει επιδοσεις 980ti./titanX, δηλαδη σου δινει καρε σχεδον οσο 2χ970sli με ενα πυρηνα και διπλασια vram, ισως δεν ειναι και τοσο καλο vfm στα 400-450 ευρω κουτατη:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Trooper said:

Πάντως και οι 970 οταν ειχανε πρωτοβγεί, είχανε 420 ευρώ, αρα θεωρώ ότι κάτι αντίστοιχο θα παίξει και τώρα με τις 1070. +- 10-20 ευρώ δε νομίζω οτι θα χαλάσει κάποιον ώστε να μη την πάρει. Σίγουρα πάντως, δεν είναι αναβάθμιση απο 980ti.

Ισχύουν πάνω κάτω το ίδια που ίσχυαν τότε που είχε βγει η 970, με μια μικρή διαφορά. Τότε είχαμε τις 290/290X από την μεριά της AMD και ουσιαστικά τίποτα το ιδιαίτερο σε χαμηλότερες τιμές. Η 285 δεν ήταν τίποτα το τρομερό, απόδειξη του ότι η 970 σκότωσε την 285X πριν αυτή καν εμφανιστεί στην αγορά. Τώρα έχουμε τις Fury/X και την 390Χ, οι οποίες φαντάζουν ομοίως ακριβές σε σχέση με την 1070. Η διαφορά πλέον είναι η RX480. Αυτή δεν δείχνει να είναι κάτι το αδιάφορο. Το αντίθετο. Και η τιμή της την κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα για πολύ κόσμο. Προσωπικά θεωρώ ότι η 1070, θα δει πολύ ταχύτερη μείωση τιμής από την NVidia, εκτός και αν δούμε σύντομα τις 1060/Ti στην αγορά. Σε κάθε περίπτωση πάντως αυτό που λέω και το fanboy δεν κατανοεί, είναι ότι τα πράγματα σήμερα για την 1070 δεν είναι τόσο ευνοϊκά όπως ήταν για την 970.

2 minutes ago, 9000+rpm said:

, ισως δεν ειναι και τοσο καλο vfm στα 400-450 ευρω κουτατη

Ρε μην παρασύρεσαι από τον άλλον. Διάβασε τι γράφω. Κατανόησε τι γράφω.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πλάκα πάντως που βλέπεις σε αγγελίες όλοι να ξεφορτώνουν κάρτες ψάχνοντας θύματα πχ 190 ευρώ η 960, 250-300 η 970 κλπ κλπ. Εγώ βλέπω ότι οι αγαπημένες μας εταιρίες ρίχνουν κατακόρυφα την μεταπωλητική αξία με αυτήν τη κίνηση προσδοκώντας να σπρώξουν τον κόσμο σε αγορά "αχρείαστης" καινούργιας με καροτάκι το ανύπαρκτο 4κ και το επίσης ανύπαρκτο VR.

Η καλύτερη ευκαιρία για την πλειοψηφία που είχε μουφοκάρτες των 100-200 ευρώ είναι μέσα στο καλοκαίρι να χτυπήσει επιδόσεις 970/290 στα 150 ευρώ me εγγύηση και ποιός το μαμεί το 4k και τις 1070/1080, για ελλάδα μιλάω εννοείται.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Αν η 1070 ερθει ελλαδα με τιμη κανα 500αρικο+, γιατι καπου εκει την υπολογιζω, μια χαρα τιμη ειναι τα 400-420 για 980ti μτχ, 340-360 για 980 και 250-280 για 970.

Η τιμη του μεταχειρισμενου εξαρταται και απο την τιμη ραφιου για το καινουριο. Πολλοι θα γραψουν στα παλια τους τα παπουτσια τα νεα features και την λιγο χειροτερη υποστηριξη drivers αν ειναι να μεινει το 100-120αρι στην τσεπη. Ετσι κι αλλιως αυτος που παει σε μτχ καρτα προηγουμενης γενιας, δεν την αγοραζει με σκοπο να γινει ο βασιλιας των benchmarks.

 

Τα 450 ευρω για καινουρια 1070 custom κουτατη στα ελληνικα καταστηματα τα θεωρω ονειρα θερινης νυκτος.. Εδω η 970 ξεκκινησε με 330 δολλαρια msrp και οι custom 970 εφτασαν να στοιχιζουν μεχρι και 450 ευρω στην ελλαδα! Πως γινεται τα 380 δολλαρια msrp της 1070, με μεγαλυτερο φπα και πιο αδυναμο ευρω να μεταφραστουν παλι 450 ευρω στην ελλαδα;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

 

 970/290 στα 150 ευρώ me εγγύηση και ποιός το μαμεί το 4k και τις 1070/1080, για ελλάδα μιλάω εννοείται.

Χλωμο το κοβω να δωσει καποιος 290/970 στα 150 ευρω παντως, δεν υπαρχει λογος να συμπιεστει τοσο πολυ η τιμη αυτων των καρτων.

Θα βοηθησει λιγο το polaris σε αυτη την κατηγορια τιμων στα μετεχειρα,  που θα ερθει λογικα γυρω στο 250αρι προς ευρωπη μερια.

Αλλα και παλι δεν βλεπω το λογο να συμπιεστουν οι τιμες των 290/970 τοσο πολυ  μιας και το Polaris σχεδον ισαξια με 970/290 θα ειναι, οποτε και δεν υπαρχει λογος να πανε αυτες οι καρτες στην μιση τιμη μετεχειρες απο οσο θα εχει το 480 καινουργιο.

Πιστεω οτι εκει που μια 970 φευγει σημερα χονδρικα στο 250ευρω, θα πεσει τοτε στα 190-200 μετεχειρη..

970 στα 150 ευρω μετεχειρη μαλλον θα αργησουμε ακομη να δουμε και οταν το δουμε μαλλον μουφοκαρτα θα θεωρειτε για τα τοτε games.:p

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος 9000+rpm έγραψε:

Ειναι αναβαθμιση απο 980ti αν πουλησεις την 980ti σε καλη τιμη και παρεις new την 1070 και σου μενουνε και ρεστα.

Παιρνεις ολα τα νεα features της νεας γεννιας, παιρνεις περισσοτερη vram και μιση καταναλωση εχεις μια καρτα που δεν ειναι πιο αργη απο 980Ti και το αστειο εχεις και ρεστα αν εχεις πουλησει 500+ευρω.

 

Τωρα αν ειναι να σκοτωσεις την 980Ti και να συμπληρωσεις λεφτα για την 1070 εννοειτε δεν το κανεις πρπει να εισαι τρελος.

Σαφεστατη αναβαθμιση απο 980Ti ειναι η 1080,  σε ολα τα review φαινεται οτι ριχνεθι ενα 30% στο κεφαλι της 980ti και εδω καποιοι προσπαθουν να πεισουν οτι 980ti και 1080 ειναι πολυ κοντα, πως γινετε αυτο την στιγμη που η 980Ti δεν βγαινει απο πανω ουτε της 1070gtχ δεν καταλαβαινω:p

 

Εδω ακουμε οτι η 1070 που σου δινει επιδοσεις 980ti./titanX, δηλαδη σου δινει καρε σχεδον οσο 2χ970sli με ενα πυρηνα και διπλασια vram, ισως δεν ειναι και τοσο καλο vfm στα 400-450 ευρω κουτατη:p

 

Εάν την έχεις πουλήσει ήδη την 980τι σε καλή τιμή και προφανώς μείνεις χωρίς κάρτα για κανα μήνα περίπου τότε οκ. Αλλά και πάλι και μια η άλλη να σου έρθει, για μένα δε βρίσκω το λόγο. Anyway, το ίδιο πάνω κάτω λέμε. 

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Ισχύουν πάνω κάτω το ίδια που ίσχυαν τότε που είχε βγει η 970, με μια μικρή διαφορά. Τότε είχαμε τις 290/290X από την μεριά της AMD και ουσιαστικά τίποτα το ιδιαίτερο σε χαμηλότερες τιμές. Η 285 δεν ήταν τίποτα το τρομερό, απόδειξη του ότι η 970 σκότωσε την 285X πριν αυτή καν εμφανιστεί στην αγορά. Τώρα έχουμε τις Fury/X και την 390Χ, οι οποίες φαντάζουν ομοίως ακριβές σε σχέση με την 1070. Η διαφορά πλέον είναι η RX480. Αυτή δεν δείχνει να είναι κάτι το αδιάφορο. Το αντίθετο. Και η τιμή της την κάνει ακόμα πιο ενδιαφέρουσα για πολύ κόσμο. Προσωπικά θεωρώ ότι η 1070, θα δει πολύ ταχύτερη μείωση τιμής από την NVidia, εκτός και αν δούμε σύντομα τις 1060/Ti στην αγορά. Σε κάθε περίπτωση πάντως αυτό που λέω και το fanboy δεν κατανοεί, είναι ότι τα πράγματα σήμερα για την 1070 δεν είναι τόσο ευνοϊκά όπως ήταν για την 970.

 

Ακόμα δεν έχουμε δει τι κάνει το rx480 βέβαια και όσο αργεί τόσο χειρότερα είναι. Παντως η 1070 παραμένει μια πολύ καλή λύση εαν βγει στα 450 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, τελικα εριξα ακυρο στην 1080 ftw και μου εστειλαν το refund μολις τωρα.

 

Περιμενω λοιπον την απλη στα 679ε οταν ερθει με το καλο σε στοκ!

 

Θεωρησα οτι η ftw επειδη εχει custom pcb οτι μπορει να αργησει παραπανω απο τις απλες και ετσι εριξα ακυρο.

 

EDIT

 

Founders παντως παιζουν εδω και κατι μερες σε στοκ.

 

http://eu.evga.com/Products/Product.aspx?pn=08G-P4-6180-KR

Έγινε επεξεργασία από csaris
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αλεξ το 600αρι το περιμενω κι εγω για πρωτη πρωτη τιμη αλλα πιστευω μετα θα πεσει. Ετσι ειχε γινει και με τις 970/980. Οταν πρωτομπηκαν σε ελληνικα ραφια εβλεπες τιμη 600 και 800 αντιστοιχα. Μετα συνηλθαν!

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dj_ALeX said:

Ενημέρωση για όλους...

Μόλις γύρισα απο το γνωστό φαρμακείο (να δώ κάτι πήγα :p ) .. τιμή αποθήκη MSI Gaming X GTX1070 = 600 ζεστά ζεστά!

Καλές αγορές εύχομαι :hehe: 

Ποιό φαρμακείο; Αυτό που ξεκινάει από "πλ" και τελειώνει σε "ιο" ?

Εμφανίστηκαν και skroutz oι 1080 (δεν ξέρω γιατί άργησε τόσο) από τα 813 ευρά παρακαλώ!  ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.