Jump to content



Τον Απρίλιο η αποκάλυψη, το καλοκαίρι η κυκλοφορία, για τις Pascal της Νvidia


Recommended Posts

On 4/12/2016 at 2:04 ΜΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Ας εχει οσα θελει οι επιδοσεις μας ενδιαφερουν.

Δηλαδή πώς θα κρίνεις ότι έχει επιδόσεις; Δεν σε νοιάζει αν λέει πάνω στο κουτί 8gb και δουλεύουν full speed μόνο τα 7, αλλά θες να βγάζει συγκεκριμένα fps σε συγκεκριμένο game;; Ή αρκεί να'ναι καλύτερη από την αντίστοιχη amd ξέρω'γω;;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

Δηλαδή πώς θα κρίνεις ότι έχει επιδόσεις; Δεν σε νοιάζει αν λέει πάνω στο κουτί 8gb και δουλεύουν full speed μόνο τα 7, αλλά θες να βγάζει συγκεκριμένα fps σε συγκεκριμένο game;; Ή αρκεί να'ναι καλύτερη από την αντίστοιχη amd ξέρω'γω;;; 

Αν η αποδοση της ειναι ικανοποιητικη γτ να με νοιαζει αυτο? 

Στην περιπτωση της 970 π.χ που το μαθαμε εκ των υστερων αλλαξε κατι στις επιδοσεις της καρτας? μου αρεσε που καποιοι τις γυρισαν και πισω αχχαχα.

Ας την βγαλουν με 2gb... Αν ριχνει 20%+ στην προηγουμενη τι σε νοιαζει τι γραφει πανω. Τωρα θα μου πεις αν εχει 2 δεν θα ριχνει 20% αλλα καταλαβες τι θελω να πω πιστευω. 

Μιας που ειπες για την amd κοιτα μια τι γραφουν τα specc και που ειναι σε επιδοσεις και οι καρτες και οι επεξεργαστες.

Link to comment
Share on other sites

Εχει περασει ηδη 1,5 χρονος απο την κυκλοφορια της 970 και ηδη ενας χρονος απο το 3,5+0,5 gate. Με το που μαθευτηκε ολοι ελεγαν καλα κατσε να δουμε σε 2 χρονια τι θα κανει η 970 με τα τοτε καινουρια games, και ποσο κλαμα εχει να πεσει και ποσο θα σερνονται οι μεν και ποσο θα φυσανε οι δε... Τα σημερινα αποτελεσματα τοσο καιρο μετα τι δειχνουν; 

Ειπαμε αλλο η κοροιδια που πραγματι εγινε, αλλο οι επιδοσεις. Μηπως τα 4 super-ultra-duper fast GB της HBM αλλαξαν τιποτα; Μεχρι να πεσει το bottleneck απο τη μνημη εχει ηδη τεζαρει ο πυρηνας σε οποιαδηποτε καρτα. Αυτο μεχρι και σημερα δεν εχει αλλαξει. Μενει να δουμε αν θ αλλαξει με το pascal η την polaris. 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Αν η αποδοση της ειναι ικανοποιητικη γτ να με νοιαζει αυτο? 

Στην περιπτωση της 970 π.χ που το μαθαμε εκ των υστερων αλλαξε κατι στις επιδοσεις της καρτας? μου αρεσε που καποιοι τις γυρισαν και πισω αχχαχα.

Ας την βγαλουν με 2gb... Αν ριχνει 20%+ στην προηγουμενη τι σε νοιαζει τι γραφει πανω. Τωρα θα μου πεις αν εχει 2 δεν θα ριχνει 20% αλλα καταλαβες τι θελω να πω πιστευω. 

Μιας που ειπες για την amd κοιτα μια τι γραφουν τα specc και που ειναι σε επιδοσεις και οι καρτες και οι επεξεργαστες.

Κοίτα να δεις, δεν ξέρω πώς ψωνίζεις, μα εγώ προσωπικά θα την επέστρεφα.

Όταν λέει πάνω το κουτί κάτι, θέλω να ισχύει. Οι επιδόσεις έρχονται μετά. Αν εσένα δεν σε πειράζει να παίρνεις ένα αμάξι που λέει ότι έχει 500 άλογα κ τελικά να έχει 400 άλογα και 100 γαϊδούρια, εμένα με ενοχλεί. Εκ των υστέρων που το μάθαμε λοιπόν, οι επιδόσεις δεν άλλαξαν, μα φυσικά, όσοι είχαν πάρει την κάρτα για άλλο πλήρωσαν κι άλλο έπαιρναν. Και το πιο αστείο είναι πως κάποιοι συνέχισαν να την παίρνουν... έτσι, σαν μπράβο στην εταιρία, για το μαρκετινίστικο κολπάκι της... αυτό δείχνει πόσο πρόβατα είναι η αγορά. Το 90% ψωνίζει με βάσει το ένα παραπάνω fps κι όχι την τσέπη του. Όταν παίρνεις μια κάρτα, δεν αγοράζεις το 20% πάνω σε επιδόσεις. Αλλιώς, θα σου πούλαγαν ένα μαύρο κουτάκι κ δεν θα'ξερες τα specs.  Κατά τ'άλλα, μας χαλάνε τα rebrands.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Delijohn έγραψε:

 

Κοίτα να δεις, δεν ξέρω πώς ψωνίζεις, μα εγώ προσωπικά θα την επέστρεφα.

Όταν λέει πάνω το κουτί κάτι, θέλω να ισχύει. Οι επιδόσεις έρχονται μετά. Αν εσένα δεν σε πειράζει να παίρνεις ένα αμάξι που λέει ότι έχει 500 άλογα κ τελικά να έχει 400 άλογα και 100 γαϊδούρια, εμένα με ενοχλεί. Εκ των υστέρων που το μάθαμε λοιπόν, οι επιδόσεις δεν άλλαξαν, μα φυσικά, όσοι είχαν πάρει την κάρτα για άλλο πλήρωσαν κι άλλο έπαιρναν. Και το πιο αστείο είναι πως κάποιοι συνέχισαν να την παίρνουν... έτσι, σαν μπράβο στην εταιρία, για το μαρκετινίστικο κολπάκι της... αυτό δείχνει πόσο πρόβατα είναι η αγορά. Το 90% ψωνίζει με βάσει το ένα παραπάνω fps κι όχι την τσέπη του. Όταν παίρνεις μια κάρτα, δεν αγοράζεις το 20% πάνω σε επιδόσεις. Αλλιώς, θα σου πούλαγαν ένα μαύρο κουτάκι κ δεν θα'ξερες τα specs.  Κατά τ'άλλα, μας χαλάνε τα rebrands.. 

Ειναι απλο.

Εχεις δυο αυτοκινητα Α Β που λενε οτι εχουν 500 αλογα. Το Α για καποιο λογο laparei ταχυτερα απο το Β μετα απο καιρο ομως μας λενε οτι ξερετε παιδια δεν εχει 500 το Α αλλα 450 πως θα αντιδρασω εγω; Θα βαλω τα γελια με αυτον που ειδε τι γραφει το κουτι ας πουμε και δεν ειδε συγκριτικο. 

 

Δεν ασχολουμαι με τι γραφουν τα speccs τα βαζεις κατω η βλεπεις αλλους που τα βαζουν και αγοραζεις το καλυτερο που μπορεις με τα λεφτα που διαθετεις. Παρε π.χ AMD 8 core 5ghz wow... Not.  4 core 4g ram βγαζει ο αλλος 2 core 2 gram και σε διαλυει... δεν ασχολεισαι με το τι γραφει το κουτι ειναι παραπλανητικο. 

 

Με αυτη τη λογικη δεν βλεπω κανεναν λογο να επεστρεφα πισω μια 970 γτ δεν θα την αγοραζα επειδη εγραφε 4gvram αλλα γτ θα ηταν η καλυτερη σε αυτο που θελω. Και τπτ να μην εγραφε παλι θα την αγοραζα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν η 290/290χ έπεφταν σε τιμή κάτω από την 970 κι ήταν 5-10 fps μπροστά, τα ίδια θα έλεγες; Αν σε κάποια παιχνίδια ΧΩΡΙΣ nvidia crapworks η 970 έμενε πίσω αρκετά;;

Τότε θα έλεγες ότι σε κορόιδεψαν;; Αλλά ναι, ποιος κοιτάει το κουτί..;; Κι οι σκληροί δίσκοι 1tb λένε, αλλά έχουν 931gb ε;; Σωστά.. 

Μωρέ καλά κάνει η nvidia και η κάθε nvidia.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Delijohn έγραψε:

Αν η 290/290χ έπεφταν σε τιμή κάτω από την 970 κι ήταν 5-10 fps μπροστά, τα ίδια θα έλεγες; 

Καλα αυτο δεν ειναι μια απλη υποθεση, αφου αυτο οντως εγινε με το που βγηκε η 970. Τα launch prices των 290 και 290Χ ηταν πολυ πολυ παραπανω απο τα 329 δολλαρια. Αν δεν ειχε γινει αυτο τι θα συζητουσαμε σημερα; Και αυτο που λεει και o @fatalara και εγω και αρκετοι αλλοι ειναι οτι ναι, θα ψωνιζαμε αυτο με τις καλυτερες επιδοσεις. Το κακο που ειναι; Και οσοι συνεχιζαν να αγοραζουν 970 και μετα το φιασκο με την κοροιδια πιστεψε με δεν συνεχισαν να αγοραζουν γιατι ηταν προβατα. Συνεχισαν γιατι πολυ απλα ακομα κι ετσι η επιλογη της 970 ηταν ορθοτερη για πολλους. Ναι οι 290/Χ προσφεραν 0,5GB  γρηγορο περισσοτερο, με καμια 15αρια βαθμους παραπανω, με δεν ξερω κι εγω ποσα watt παραπανω και με πολυ χειροτερο  drivers support, τοτε.  Η AMD ηταν αυτη που δεν ειχε τιποτα να προσφερει, αν ειχε θα την ειχαν εμπιστευθει ολοι και νωριτερα.

Αν αυτο αλλαξει καποια στιγμη ειτε στο κομματι των cpu ειτε των gpu τοτε με μεγαλη ευχαριστηση να φτιαξουμε ολοι συστημα AMD. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Delijohn έγραψε:

Αν η 290/290χ έπεφταν σε τιμή κάτω από την 970 κι ήταν 5-10 fps μπροστά, τα ίδια θα έλεγες; Αν σε κάποια παιχνίδια ΧΩΡΙΣ nvidia crapworks η 970 έμενε πίσω αρκετά;;

Τότε θα έλεγες ότι σε κορόιδεψαν;; Αλλά ναι, ποιος κοιτάει το κουτί..;; Κι οι σκληροί δίσκοι 1tb λένε, αλλά έχουν 931gb ε;; Σωστά.. 

Μωρέ καλά κάνει η nvidia και η κάθε nvidia.. 

Με αν δεν γινεται συζητηση.

Ο κοσμος που ξερει ψωνιζει με facts, η 970 ηταν η καλυτερη καρτα σε αυτα λεφτα thats a fact τελεια και παυλα. Με τη λογικη σου τοσο καιρο η AMD σας πουλαει παπα γτ και μεγαλυτερο vram ram γραφει και πιο γρηγορα λεει οτι παει η vram και 512 vs 384 της nvidia και καθε χρονο πλατη. Αγορασε την αφου στο γραφει στα speccs κανε pair με εναν fx 10 core στα 6 ghz με 300watt tdp που δεν θα φτανει ουτε i5 και ζησε στα ορια την εμπειρια του pc gaming. Εγω θα δω σε πραγματικες συνθηκες τι απο ολα αυτα που γραφονται στα κουτια δουλευει και θα ψωνισω αναλογα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Απορω γιατι συζητατε το αυτονοητο.
Ψωνιζεις στα ιδια λεφτα το γρηγοροτερο.
Τωρα αν νιωθεις οτι σε εξαπατησαν λογω πιο αργης μισου γιγα μνημης,μη ξανα αγορασεις.Αλλα ετσι δε θα εχεις την γρηγοροτερη καρτα στο price range που κοιτας.Απλο.

Και ενα παραδειγμα.8 πυρηνα κινητα κοιτανε με κυαλια το διπυρηνο επεξεργαστη της Apple.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2016 at 8:08 PM, Delijohn said:

Αν σε κάποια παιχνίδια ΧΩΡΙΣ nvidia crapworks η 970 έμενε πίσω αρκετά;;

Ακόμα και με απενεργοποιημένα τα crapworks η nvidia συνήθως έχει προβάδισμα. Επίσης, η ανάπτυξη drivers για βελτιστοποίηση επιδόσεων κοστίζει λεφτά. Και όλοι ξέρουμε ότι το παν σήμερα είναι το software. Μια χαρά ξεφτυλίζει το ps4 το pc στο uncharted 4 με τα "mobile τσιπάκια" του, που κάποιοι τα ειρωνεύονταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/17/2016 at 0:20 PM, Peter Parker said:

Μάλλον σε λάθος νήμα μπέικα να διαβάσω νέα για τις Pascal. :amen:

Οπότε ας το διορθώσουμε αυτό

 

Φωτογραφία από το νέο Batmobile την νέα GTX 1080

NVIDIA GeForce GTX 1080 pictured again? | VideoCardz.com

 

NVIDIA-GeForce-GTX-1080-cooler.jpg

 

Αν βιάζεστε για Mid range Pascal, η Nvidia δεν βιάζεται ιδιαίτερα να το δώσει. Βέβαια αν η AMD ξεκινήσει από την low-mid Κατηγορία το δικό της Polaris, η Nvidia ίσως να αλλάξει γνώμη

NVIDIA Pascal GP106 in autumn | VideoCardz.com

 

NVIDIA-GP106-GTC-2016-vs-GM206-GPU.png

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.