Jump to content



Τελευταία νέα για το Polaris της AMD


Recommended Posts

Παιδια αντικειμενικα τωρα, για ποιο λογο συζηταμε ακομα για gtx 970; Ναι οκ ειναι καρταρα, εκανε τρελη επανασταση οταν βγηκε αλλα οκ, μεχρι εκει. Σημερα εξακολουθει να ειναι μια παρα πολυ καρτα με δυνατοτητες να παιξει στα 1080p οτι και να της ζητηθει αλλα μιλαμε πλεον για μια καρτα που κυκλοφορησε τον σεπτεμβρη του 2014. 21 μηνες πριν δηλαδη...

Οταν απεναντι της υπαρχει αλλη καρτα με παραπλησιες επιδοσεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ τιμη, και κυκλοφορησε σημερα γιατι να μην την προτιμησεις; 

 

@Dj_ALeX Αλεξ βλεπω συνεχεια αναφερεις τα nm και οτι θεωρεις απαραδεκτο να ριχνει μια καρτα των 28nm σε μια αλλη 14nm ... Δεν νομιζω πως απο μονη της η λιθογραφια μπορει να κανει ολα τα θαυματα. Το ειδαμε και στους skylake και το βλεπουμε και στο polaris. Στην περιπτωση της nvidia ναι μεν ειδαμε τρελες επιδοσεις αλλα μην αφηνεις στην ακρη το γεγονος οτι στις καρτες της nvidia εχουμε 1607 MHz ελαχιστη συχνοτητα που σιγουρα κι αυτη παιζει ρολο. Νομιζω ολο το πακετο λιθογραφια-αρχιτεκτονικη-κατηγορια καρτας ειναι αυτο που καθοριζει τις τελικες επιδοσεις και κανενα απο αυτα μονο του. Παρατηρησε οτι οση αυξηση βλεπαμε απο γενια σε γενια ιδιας λιθογραφιας, τοση περιπου ειδαμε και αναμεσα σε 2 γενιες διαφορετικης λιθογραφιας. Στους skylake πχ... Και αν η nvidia δεν ειχε επιτυχει τετοια clocks τοτε ιδιες αυξησεις θα βλεπαμε και στις δικες της καρτες νομιζω..

 

P.S. νομιζω θα ειχε ενδιαφερον να ανοιχθει ενα θεμα που να συζητησουμε γενικα για τις λιθογραφιες σε συνδυασμο με τα υπολοιπα specs

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ενω στην Ελλαδα........  http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn.htm?IsNew=1&CHIPSET_TYPE=RX 480 

με καπελο, αν και 8GB...!!!! 

 

ενω αλλου    http://www.digital-master.gr/el-gr/Products/AMD RX 480|Sapphire Radeon RX 480- 8192 MB GDDR5 ( 21260-00-20G )/Category/NewProd

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, cabdik said:

Καλά είναι σοβαροί;;;; Η 8άρα παίζει στα 260 έξω... +100 ευρώ έλεος

Link to comment
Share on other sites

Αλήτες, κοινοί απατεώνες.

Τώρα αν ξανακαεί το Πλαίσιο για 10η φορά, θα έχω ακόμα ένα λόγο να χαίρομαι. [emoji35]

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Παιδια αντικειμενικα τωρα, για ποιο λογο συζηταμε ακομα για gtx 970; Ναι οκ ειναι καρταρα, εκανε τρελη επανασταση οταν βγηκε αλλα οκ, μεχρι εκει. Σημερα εξακολουθει να ειναι μια παρα πολυ καρτα με δυνατοτητες να παιξει στα 1080p οτι και να της ζητηθει αλλα μιλαμε πλεον για μια καρτα που κυκλοφορησε τον σεπτεμβρη του 2014. 21 μηνες πριν δηλαδη...

Οταν απεναντι της υπαρχει αλλη καρτα με παραπλησιες επιδοσεις ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ τιμη, και κυκλοφορησε σημερα γιατι να μην την προτιμησεις; 

Δεν είδες τα καλά τα bench που ανέβασα. Σύγκρινε 290Χ και 970 με και χωρίς dx12.

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
Link to comment
Share on other sites

Ημαρτον δλδ....350 στο eshop...... με βαση μερικα Bench που ειδα γτ τωρα παρακολουθω και τα αλλα για 2κ που θελω εγω δεν λεει η καρτουλα ναι ειναι σε μερικα παιχνδια καλυτερη και  dx12 παραγει καλα φραμες .... για 1080p με με κλειστα ματια.... μαλλον 1070 θα τεινω σε λιγους μηνες....

Έγινε επεξεργασία από INFLAMESGOHAN
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, INFLAMESGOHAN said:

Ημαρτον δλδ....350 στο eshop...... με βαση μερικα Bench που ειδα γτ τωρα παρακολουθω και τα αλλα για 2κ που θελω εγω δεν λεει η καρτουλα.... για 1080 αμα εμενα με κλειστα ματια.... μαλλον 1070 θα τεινω σε λιγους μηνες....

Εγώ στα είχα πεί πρίν λίγες μέρες... δεν αξίζει η κάρτα με αυτές τις τιμές...

@giorgos2187 Aς ανοίξει κάποιος θέμα λοιπόν να το συζητήσουμε εκεί, δεν θα αναλωθώ περισσότερο για το συγκεκριμένο θέμα στο παρόν thread.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν την αγοραζετε απο ελλαδα, και την αγοραζετε απο εξω.

Και ασε το πλαισιο και το eshop να τις εχουν 400 ευρω.

 

Τι, Οχι? ;)

Έγινε επεξεργασία από LocoDiceGR
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Μην σκεφτεστε την αγορα της 970 παιδια... ΣΗΜΕΡΑ δεν παιζει τιποτα, σερνεται, τρωει φαπες απο παντου! Ετσι δε λεγαμε και ζητοκραυγαζαμε εναμιση χρονο πριν; Οτι τα 3,5+0,5 θα ειναι τρελο bottleneck πανω στη διετια;;;;;;; Δεν πειραζει, παμε απο την αρχη... Σε 1,5 χρονο απο σημερα και σε νεους τιτλους και σε DX12 η 970 θα τρωει φαπες παιδια. Μην παιρνετε καρτες που δεν ειναι futureproof.. Παρτε σημερα 480 που σε 6 χρονια θα ναι μπροστα!

 

 

 

Δεν ειχαμε θεμα με το 3,5+0,5 αλλα με οτι μας δουλεψε κανονικοτατα και καταμουτρα η nvidia και δεν κανατε τπτ.

Δεν εχω κανενα θεμα να δωσω σμρ 200ε για μια second hand 970(ισως λιγο και οι drivers με αποτρεπουν για nvidia) αλλά αυτο το φιασκο της nvidia που εκανε μου ανεβαζει κατακορυφα τη πιεση στο κεφαλι.:angry:

 

wow http://wccftech.com/amd-rx-480-asus-strix-msi-gaming/

Έγινε επεξεργασία από artyom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος artyom έγραψε:

πω πω.. τρομερό ακούγεται.. το θέμα είναι πόσο παραπάνω θα ζητήσουν.. :) 

υ.γ.: νομίζω αυτές θα φτάνουν άνετα 390x ή και nano

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το plaisio και το eshop θέλουν κράξιμο εγώ είδη ξεκίνησα από πλαίσιο περιμένω αύριο να απαντήσουν να γελάσω

 

 

εδιτ

πάντως οι rewiewer είναι για φάπες

εδώ

https://www.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/4qfy9d/i_work_at_amd_the_time_has_come_to_ama_about/d4smvmo?st=iq1bq0bv&sh=6a903bac

Quote

In the market you will see a version with 8GB of physical memory, and a version of 4GB of physical memory. We sent reviewers an 8GB model with a BIOS that allows them to flash between 4GB and 8GB available memory so they could perform testing on both hardware configurations.

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος artyom έγραψε:

Δεν ειχαμε θεμα με το 3,5+0,5 αλλα με οτι μας δουλεψε κανονικοτατα και καταμουτρα η nvidia και δεν κανατε τπτ.

Δεν εχω κανενα θεμα να δωσω σμρ 200ε για μια second hand 970(ισως λιγο και οι drivers με αποτρεπουν για nvidia) αλλά αυτο το φιασκο της nvidia που εκανε μου ανεβαζει κατακορυφα τη πιεση στο κεφαλι.:angry:

 

Καλα κανεις και στην ανεβαζει την πιεση στο κεφαλι, δεν ειπαμε οτι ειναι και κινηση για να τους δωσεις συγχαρητηρια... Για φτυσιμο ειναι. Αλλα το τρολαρισμα μου δεν αναφερεται στο τι εκανε η nvidia αλλα στο τι λεγαμε εδω οταν εσκασε το θεμα. Ξερεις ποσοι προσπαθουσαν να με πεισουν οτι η καρτα που ειχα εγω στο συστημα μου ειναι για τα μπαζα και οτι στη διετια θα σερνεται και θα τρωει φαπες κλπ; Σημερα σφυριζουν αμεριμνα βεβαια και ηδονιζονται που επιτελους βγηκε καρτα που την κοντραρει στα ισα και συνοδευεται και απο αλλα καλουδια που η 970 ειχε 1,5 χρονο πριν, αλλα δεν πειραζει, η δικαιωση οποτε κι αν ερθει καλοδεχουμενη ειναι. Θα δικαιωθουν κι εκεινοι σε καμια τριετια που ολα τα games θα τρεχουν σε dx12 και η πενταχρονη 970 θα τρωει φαπες οντως, κι ολα καλα!

Επισης για τους drivers τι ακριβως σε ενοχλει; Αυτο που λενε οτι η nvidia κοβει παλιες καρτες για να φαινονται καλυτερες οι καινουριες και οτι οι παλιες (παλι) σερνονται κλπ; Μην σκιαζεσαι, η καρτα μια χαρα παιζει και θα συνεχισει να παιζει. Αν θες benchακια και σκορακια φυσικα θα σε στεναχωρησει αλλα τα παιχνιδια σου θα τα παιζεις ολα μια χαρα. Για οποιον προσπαθησει να σε πεισει για τ αντιθετο, αρπαξε 2 ντοματες, σημαδεψε κεφαλι και ριχτες.. :hehe::hehe: Με την κυκλοφορια της rx 480 καλο ειναι να περιμενεις να δεις πως θα διαμορφωθουν οι τιμες στα μτχ γιατι τα 200 ισως να φανταζουν πολλα σε πολυ λιγο καιρο απο τωρα. Υπομονη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Trooper έγραψε:

Το ότι η amd βγάζει κάρτα "νεας" τεχνολογίας και τη συγκρίνουμε με μια κάρτα διετίας (970) και προσπαθούμε να βρούμε τα + και τα - με ξεπερνάει...

Ειναι η πρωτη φορα μετα απο πολυ καιρο που το hype της amd επιβεβαιωθηκε. Απο στραπατσο σε στραπατσο πηγαινανε με τις υποσχεσεις που οι ιδιοι εδιναν.. Αυτο σε συνδυασμο με την τιμη ειναι που οδηγησε σε ολο αυτο το πανηγυρικο κλιμα. 

Link to comment
Share on other sites

ωραία λύση από έναν τυπάκο... δεν ξεπερνά τους 64 βαθμούς λέει, ενώ την έχει στα 1.42GHz. Μια χαρούλα. Πού να'ρθουν κ τα custom που θα δροσίζουν και τα vrm.

DSC08207s.jpgDSC08210s.jpg

http://oc.jagatreview.com/2016/06/teaser-overclocking-amd-radeon-rx480-ke-1-4ghz-dengan-cooler-3rd-party/

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Delijohn said:

ωραία λύση από έναν τυπάκο... δεν ξεπερνά τους 64 βαθμούς λέει, ενώ την έχει στα 1.42GHz. Μια χαρούλα. Πού να'ρθουν κ τα custom που θα δροσίζουν και τα vrm.

DSC08207s.jpgDSC08210s.jpg

http://oc.jagatreview.com/2016/06/teaser-overclocking-amd-radeon-rx480-ke-1-4ghz-dengan-cooler-3rd-party/

Νομιζω πως ταιριαζει :gyro:

images.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.