Jump to content



[Greek Gatherings 5/6/2016] MX-5 & GT86 @ Nurburgring Sprint


Recommended Posts

Τι σας κανει να πιστευετε οτι μιση ωρα πριν να γινει restart θα τροποποιουμε τα ini files στον σερβερ ; :p

15 mazda / 9 GTP , τυχαια χρωματα :D

 

password : GTP86

 

20:45 θα γινει Restart και ξεκιναει 60λεπτο Practice

21:45 Qualify 15min

22:00 Ξεκιναει το race 22laps 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος spyder έγραψε:

Απροπόνητος, κούρεψα τη δευτέρα και μετά τέλος. Ωραίες μάχη στην αρχή με Γιώργο, Δημήτρη, Σταύρο και uhu.
Πρέπει να αποσυνδέσω το shifter για να έχω μόνο paddleς?

Προπονήσου πιο πολύ.

http://simresults.net/160605-q6f

Link to comment
Share on other sites

Ηταν ωραιος αγωνας,στην αρχη ειμασταν μεγαλο τρενακι,εκαναν απο ενα λαθος ο θανος και ο spyder και εμεινα μονος,μετα δυο φορές εφτασα στον uhu και εκανα λαθος επειδη πιεσα παραπανω για να τον περασω,ειδικα στον προτελευταιο γυρο που ειχα φτασει στα 3-4 δεκατα πισω του χαλαστηκα. :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στους τρεις εξωγήινους που πιάσαν το βάθρο. Είδα χρόνους 1:54?Την παρασκευή είδα 1:55 και φρίκαρα και τώρα 1:54? Αϊντε ρε απο δω! :p

Μπράβο Νάσο για τη μαχητικότητα και sorry για τα σκουντιγματάκια,είχα σκυλιάσει να σε περάσω! 

Εκεί που γύρναγα τη πίστα σχετικά αργά και έβλεπα πως οι μπροστά είχαν ανοίξει τη διαφορά,σκεφτόμουν τι διάολο να κάνω για να τους φτάσω και εκείνη την ώρα ήταν σαν να άκουγα τον Άκη να μου λέει  "Αν υποστρέφει,βούτα τέρμα το γκάζι και θα εκπλαγείς με το πως χώνει τα μούτρα μέσα". Και έτσι,πατάω το γκάζι και ω θεοί,το εργαλείο βουτάει τα μούτρα και απο υποστροφή κοντεύω να υπερστρέψω κιόλας. Η διαφορά μαζεύτηκε,έφτασα τους μπροστά,ο faust(αν το γράφω σωστά) με τον που τον έφτασα μου άνοιξε το δρόμο κατευθείαν,προφανώς στάθηκα τυχερός και μετά ο Δικηγόρος δε με άφησε να τον περάσω παρόλο που φαινομενικά ήμουν πιο γρήγορος. Congratz again!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βαρετός αγώνας για εμένα. Μόνο στους πρώτους 5 γύρους που είχα μάχη με τον Γιώργο. @geovas77 . Κρίμα που έφυγες.

Μετά απλά έχανα πολύ από τους πρώτους. Το τελευταίο  S το μισώ. Σε ένα πέρασμα καλό , έκανα το P.S. μου αλλιώς συνήθως στο +0.5. Φοβόμουν το πέναλτυ.

 

Μετά πλησιάζα τον @Lazy Dog. Αλήθεια τί σου συνέβη?

 

Τουλάχιστον, από 11ος πήγα 7ος. Κάτι είναι κ αυτό...

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Oxide Burnedbrain έγραψε:

Συγχαρητήρια σε όλους και ιδιαίτερα στους τρεις εξωγήινους που πιάσαν το βάθρο. Είδα χρόνους 1:54?Την παρασκευή είδα 1:55 και φρίκαρα και τώρα 1:54? Αϊντε ρε απο δω! :p

Μπράβο Νάσο για τη μαχητικότητα και sorry για τα σκουντιγματάκια,είχα σκυλιάσει να σε περάσω! 

Εκεί που γύρναγα τη πίστα σχετικά αργά και έβλεπα πως οι μπροστά είχαν ανοίξει τη διαφορά,σκεφτόμουν τι διάολο να κάνω για να τους φτάσω και εκείνη την ώρα ήταν σαν να άκουγα τον Άκη να μου λέει  "Αν υποστρέφει,βούτα τέρμα το γκάζι και θα εκπλαγείς με το πως χώνει τα μούτρα μέσα". Και έτσι,πατάω το γκάζι και ω θεοί,το εργαλείο βουτάει τα μούτρα και απο υποστροφή κοντεύω να υπερστρέψω κιόλας. Η διαφορά μαζεύτηκε,έφτασα τους μπροστά,ο faust(αν το γράφω σωστά) με τον που τον έφτασα μου άνοιξε το δρόμο κατευθείαν,προφανώς στάθηκα τυχερός και μετά ο Δικηγόρος δε με άφησε να τον περάσω παρόλο που φαινομενικά ήμουν πιο γρήγορος. Congratz again!

 

Eίχα μια καταστροφική επαφή πριν και είχα μπει στα πιτς τελικά ούτε τη ζημιά επισκεύασα μάλλον έκανα κάτι λαθος εκεί μεσα  και όταν ξαναβγήκα ήμουν ένα γύρο πίσω γι αυτό σε άφησα να περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Απο τους πιο ωραιους αγωνες και πιο καλα κυνηγητα ever.
Η διαφορα μας με τον Θοδωρη και στους 22 γυρους ηταν απο 0.4 εως 0.8(με δυο προσπαθειες προσπερασης.) και απο πισω μας στα 4,8 - 5.2 διαφορα νας μα κυνηγαει ο Ακης.Κριμα που ειχες τις περιπετειες σου και εμεινες λιγο πισω.
Φοβερος Θοδωρη,μπραβο αλλα να εισαι πιο προσεκτικος αλλη φορα και να προσεχεις τα penalties :p


Φοβερο combo.Ευχαριστουμε Τασο.Μακαρι να μπαινουν παρομοια.

Συγχαρητηρια σε ολους.


 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε 16 αυτοκίνητα, not bad!!! Πολύ καλό το combo, ευνόησε γενικά τις μάχες το fixed setup.

O αγώνας μου ανταγωνιζόταν με ευκολία hotlap session σε βαρεμάρα, αφού ούτε τους μπροστά έφτανα, ούτε πίσω γινόταν κάτι.

 

@sosna ελπίζω να με συγχωρέσεις που σου μίλησα απότομα όταν με ξεκ@$#%σες :p

 

@Lylankor θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις το helicorsa για να έχεις οπτική ειδοποίηση όταν έχεις αυτοκίνητα δίπλα σου!! Είσαι πάρα πολύ γρήγορος και αυτό +την σχεδόν παντελή έλλειψη spatial awareness είναι φονικός συνδυασμός

 

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, akis_z80 said:

την σχεδόν παντελή έλλειψη spatial awareness

Εκεί που κατάφερα να σε χτυπήσω από την εξωτερική ναι ήταν μεγάλο μου λάθος, από ότι θυμάμαι είχα την εντύπωση οτι σε πήρε το μάτι μου στο καθρέφτη αλλά μάλλον ήταν ο @sosna από πίσω που είχε φτάσει. Όμως παντελή έλλειψη spatial awareness δε θα την έλεγα... κάναμε μισό γύρο δίπλα δίπλα πριν από αυτό αν θυμάμαι καλά και περισσότερο έφταιγε το οτι είχα φτάσει στα όρια της αυτοσυγκέντρωσής μου (πέρα από τους 2-3 τελευταίους αγώνες έχω να τρέξω από το 2008-2009 και πολλά πράγματα δε μου βγαίνουν μηχανικά ακόμα).

 

Όσο για το συμβάν με τον @sosna (που συνέβει αμέσως μετά) εκεί ακριβώς που ξεκινάει το 2ο μέρος του βίντεο είναι σε φάση που κάνει recover από λάθος του που έπεσε πάνω σου. Από τη στιγμή που είμαι δίπλα του και τον χάνω από το οπτικό μου πεδίο δεν περίμενα να ανοίξει και άλλο η γραμμή του και έχουμε μια πολύ μικρή επαφή που όντως έπρεπε να την αποφύγω, αλλά μονο σε εμένα κόστησε λίγο. Αυτό που έγινε στην επόμενη στοφή πάλι δεν το έκανα επίτηδες και πίστευα οτι ακόμα και να μην ήμουν οριακά τελείως μπροστά η κοινή λογική ήταν να μην πάμε σε διπλή γραμμή για τέτοια διαφορά. Τώρα που το ξαναβλέπω φαίνεται άσχημη η κινησή μου γιατί ανοίγω τη γραμμή μου πολύ νωρίς.

 

Συγνώμη για τα λάθη, οι φάσεις ήταν η μία μετά την άλλη και πρίν από αυτό είχαμε μισό γύρο δίπλα δίπλα, θυμάμαι όταν βγήκα στην ευθεία να σφίγγω υπερβολικά (πάρρρρρα πολύ όμως :mellow:) το τιμόνι. Πάντως ελπίζω οτι δεν χάλασε και σχεδόν δεν επηρρέασε τον αγώνα κανενός η όλη φάση. Αυτό που με ενόχλησε όμως είναι το "δεν αγχώθηκες, κόβεις και με κοπάνησες" που μου είπε ο @sosna στο τέλος. Άσε να το ξέρει η καημένη η DFGT του αδερφού μου το πόσο αγχώθηκα και εξάντλησα την αυτοσυγκέντρωσή μου, και πέρα από κάποια (αρκετά) λάθη, σε κανένα σημείο δε νομίζω να κάνω κάτι καταδικασταίο σε σχέση με το γύρο που ανέβασε ο Ιάσονας 2 σελίδες πριν. Αν πιστεύεις οτι με κοψίματα βρήκα τα 10+ δευτερόλεπτα να κρεμάσω τα τιμόνια μου δηλαδή.

 

Πολλά συγχαρητήρια στους 3 πρώτους, ποσπάθησα να κάνω hot lapping όταν έμεινα μόνος αλλά το μόνο που κατάφερα ήταν 1 γύρος λιγό πάνω από εκεί που γυρνούσατε εσείς συνεχώς...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακουλίνη σόρρυ :kiss2::wub::kiss:

 

@Lylankor λόγω ηλιθιότητάς μου -τα ρίχνω στο μικρό brain capacity πουχω- κοπάνησα τον Άκη κ έχασα σε τελική,όπερ μεθερμηνευόμενον δεν μπορούσα να φτάσω το MX5 στην ευθεία.Πιστεύω οτι κ συ αν έβλεπες τον μπροστά σου να κόβει κ να προστρίβει το αμάξι εκτός πίστας θα ενοχλούσουν.Εγώ πάντως επέλεξα να μην το κάνω.

 

Από τις κινήσεις έδειχνες επιθετικός κ μπορώ να σε πω οτι με πέταξες εκτός πίστας.Τώρα το αν ήσουν 2 λεπτά ταχύτερος δεν έχει να κάνει.Μπράβο σου που είσαι γρήγορος,αλλά εντός αγώνα αφήνεις χώρο κ στον διπλανό.

 

Από το παραπάνω βίντεο του Άκη δε βλέπεις οτι στρίβεις πάνω μου?Πως θα χαρακτήριζες το spatial awareness του οδηγού με το λευκό MX5?

 

πολιτικής ορθότητας το ανάγνωσμα:τα παραπάνω δεν γράφτηκαν για να θίξουν ουχί να καυτηριάσουν.Είναι καθόλα ενημερωτικά κ με φιλική διάθεση.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω τη μάχη που είχα με το Χριστιανό.

 

Gentleman racer με τα όλα του.

 

Σόρρυ που σε ταλαιπώρησα γιατί άξιζες να με περάσεις κ θενξ για την ωραία μάχη.Τα μικροακουμπήματα προσωπικά τα θεωρώ ως μη γενόμενα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω οτι στρίβω μπροστά σου, όπως βλέπω πριν από αυτό οτι ενώ έχεις κάνει λάθος ακριβώς πριν, αφήνεις το φρένο και αρχίζεις να επιταχύνεις ενώ η γραμμή σου ακόμα ανοίγει, και στο κάτω κάτω από το αποτέλεσμα της συγκεκριμένης επαφής δεν έχεις λόγο καλά καλά να διαμαρτυρηθείς. Το λάθος μου ήταν που άφησα κάποια πράγματα στη λογική μου και δεν ξαναέλενξα. Πάντως είμαι σίγουρος οτι αν έβλεπες έναν από τους 3 πρώτους να προ στρίβει με το μισό αυτοκίνητο έξω όπως κάναμε στη μοναδική στροφή που γινόταν αυτό, δεν θα έλεγες και τίποτα...

 

Κατά τα άλλα το σχόλιό σου στο τέλος μια χαρά καυστικό ήταν, όπως ήταν και το δικό μου για τα 10sec.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποιος το replay και όρεξη για upload? :) (edit: δεν είχα ρυθμίσει το μέγιστο όριο αρχείου πάλι :()

 

@sosna τελική δεν φαίνεται να έχασες από τον τελευταίο γύρο που έκανες στο lap comparison. Τέλος πάντων, συγνώμη θα είμαι πιο προσεκτικός, αλλά όσο επιθετικός μπορεί να ήμουν εγώ πιστεύω άλλο τόσο προσπάθησες να αμυνθείς χαμένη θέση σε εκείνο το σημείο.

Έγινε επεξεργασία από Lylankor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Lylankor said:

και πέρα από κάποια (αρκετά) λάθη, σε κανένα σημείο δε νομίζω να κάνω κάτι καταδικασταίο σε σχέση με το γύρο που ανέβασε ο Ιάσονας 2 σελίδες πριν.

 

τι καταδικασταιο είχε ο γύρος μου;; Δεν κατάλαβα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Lylankor, το helicorsa θα σε βοηθήσει σε τέτοιες περιπτώσεις. Από το video, μου φάνηκαν όλα δικά σου λάθη.

Είσαι πολύ γρήγορος πάντως, μπράβο,  αν είχες καλύτερη τιμονιέρα θα χτύπαγες πρωτιές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

τι καταδικασταιο είχε ο γύρος μου;; Δεν κατάλαβα

Αυτό λέει πως δεν κάνεις άρα ούτε κ αυτός. 

Να δώσω κι εγω τα συγχαρητήρια για το κόμπο παρ ότι δεν πάω τα road cars δεν μπορώ να μην αναγνωρίσω τα θετικά τους,είναι πολύ δύσκολο να πας γρήγορα ένα αργό αυτοκίνητο κι ακόμα πιο δύσκολο να έχεις τέτοια σταθερότητα όπως αυτή των πρώτων. 

Lylankor μπήκες σφαίρα με το δεξί κ θα μείνεις, ολα όσα γράφτηκαν είναι ενα είδος βαπτισματος τα ίδια είχα τραβήξει κι εγώ με τις παραβάσεις που έκανα κ συνεχίζω να κάνω. Είμαστε καλή παρέα αλλά στον αγώνα πέφτουν κορμιά και την επομένη εδώ μέσα ανάβουν τα πληκτρολόγια, στο τέλος όλοι μαθαίνουμε και το αξιόμαχο ανεβαίνει. 

Σοσνακο είσαι παλιοεγωιστής σπάνιο πράγμα εδώ μέσα :p ήθελες τόσο πολύ να πιάσεις τον Ακη σε καταλαβαίνω.

Τι σε έκαμε βρε το παλικάρι που σ έκλεισε την πόρτα στα μούτρα ?

Καλά σ έκανε μπήκες θρασυτατα την τελευταία στιγμή, τι αμάξι να πάρω δώστε μου σετάπ κ τέτοια γλαφυρά κ θέλεις να είσαι κ στο βάθρο ?

Εγώ πάντως καλά πέρασα, κατέλαβα επάξια την  τελευταία θέση αφού πρέπει να είμαι ο μόνος που τρακαρα με την μπαριέρα μετωπικά τρομάρα μου,είχα κ μια επώδυνη επαφή μετά που με έστειλε στα πιτς αλλά συνέχισα ακάθεκτος ακούς lazy?

Μετά από αυτό σκέφτομαι να αποσυρθώ κ να τρέχω με το ΑΙ μόνος μπου χου χου, μην ακούς lazy.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.